про залишення позовної заяви без руху
Справа № 500/3744/25
30 червня 2025 рокум.Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Мандзій О.П., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Тернопільській області, в якому просить:
визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення № 1278956-2407-1918 від 21.09.2022 на суму 5458,35 грн, № 482113-2407-1918 від 28.04.2023 на суму 6277,21 грн та № 482114-2407-1918 від 28.04.2023 на суму 10,91 грн;
визнати незаконною і протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Тернопільській області щодо не здійснення коригування в інформаційній системі органів ДПС даних щодо ОСОБА_1 шляхом виключення нарахованого податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за період з 31.03.2011 по 21.10.2022 в сумі 105054,91 грн (основний платіж) та пені в сумі 3399,78 грн;
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Тернопільській області № 10683/6/19-00-13-06 від 14.05.2025 про опис майна у податкову заставу платника податків ОСОБА_1 ;
зобов'язати Головне управління ДПС у Тернопільській області внести зміни до інтегрованої картки платника податків ОСОБА_1 шляхом виключення нарахованого податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за період з 31.03.2011 по 21.10.2022 в сумі 105054,91 грн (основний платіж), пені в сумі 3399,78 грн та нарахованого земельного податку на суму 14303,84 грн за період з 21.09.2022 по 06.01.2025, пені в сумі 459,12 грн, в цілому на суму 123217,65 грн;
припинити податкову заставу (обтяження) нерухомого майна: 1) реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2682146561040, тип об'єкта земельна ділянка, кадастровий номер: 6125280600:02:001:2474, площа (га) 0,0179; 2) реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2682143161040, тип об'єкта земельна ділянка, кадастровий номер: 6125280600:02:001:2473, площа (га) 0,0179; реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2682150261040, тип об'єкта земельна ділянка, кадастровий номер: 6125280600:02:001:2475, площа (га) 0,0179; реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2682017861040, тип об'єкта земельна ділянка, кадастровий номер: 6125280600:02:001:2470, площа (га) 0,0188; реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2682139661040, тип об'єкта земельна ділянка, кадастровий номер: 6125280600:02:001:2471, площа (га) 0,0188;
зобов'язати Головне управління ДПС у Тернопільській області виключити з Державного реєстру обтяжень рухомого майна реєстраційний запис, яким здійснено обтяження майна ОСОБА_1 та майна, на яке платник податків набуде право власності у майбутньому, до погашення податкового боргу у повному обсязі, на підставі рішення Головного управління ДПС у Тернопільській області № 10683/6/19-00-13-06 від 14.05.2025 про опис майна у податкову заставу.
Як передбачено п.5 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, серед іншого, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Частиною 6 ст.161 КАС України визначено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
У відповідності до ч.1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч.2 ст.122 КАС України).
Аналізуючи викладені вище норми, суд дійшов до висновку про те, що, КАС України встановлює загальний строк звернення до адміністративного суду в публічно-правових спорах та передбачає можливість встановлення іншими законами спеціальних строків, а також спеціального порядку обчислення таких строків.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Пунктом 56.18 ст.56 ПК України передбачено, що з урахуванням строків давності, визначених статті 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Відповідно до ст.102 ПК України строк давності становить 1095 днів.
Частиною 5 ст.242 КАС України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до висновків судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, викладених у постанові від 26.11.2020 у справі № 500/2486/19, ПК України не містить норм, які б визначали процесуальний строк звернення до суду з позовом у випадку, якщо платником податків не використовувалася процедура досудового вирішення спору (адміністративного оскарження).
Судова палата вважає, що у випадку відсутності правового регулювання у спеціальному законодавстві, застосуванню підлягають загальні норми процедури судового оскарження в рамках розгляду публічно-правових спорів, які встановлені КАС України.
З метою забезпечення єдиної правозастосовчої практики під час судового розгляду відповідних спорів у справах, у яких позивачами не використовувалась процедура адміністративного оскарження рішень податкового органу про нарахування грошових зобов'язань, та у розвиток правового підходу, викладеного у постанові Верховного Суду від 26.11.2020 у справі № 500/2486/19, судова палата відступає від висновку Верховного Суду, викладеного у постановах від 03.04.2018 у справі №826/5325/17, від 23.05.2018 у справі №803/728/17, від 18.06.2018 у справі № 805/1146/17-а та вважає за необхідне сформулювати такий правовий висновок.
Процесуальний строк звернення до суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення (рішення про застосування штрафних санкцій) у випадку, якщо платником податків не використовувалася процедура досудового вирішення спору (адміністративного оскарження) визначається ч.2 ст.122 КАС України - становить шість місяців і обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Так, позивач просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення № 1278956-2407-1918 від 21.09.2022 на суму 5458,35 грн, № 482113-2407-1918 від 28.04.2023 на суму 6277,21 грн та № 482114-2407-1918 від 28.04.2023 на суму 10,91 грн.
Натомість даний позов пред'явлено до суду 23.06.2025 (цією датою сформовано позовну заяву в системі "Електронний суд"), що свідчить про недотримання ним встановленого ч.2 ст.122 КАС України шестимісячного строку на звернення до адміністративного суду.
Заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду позивачем не подано.
Згідно з ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч.2 ст.169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
За наведених обставин, суд приходить до висновку, що позовну заяву слід залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом: подання заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням та доказами поважності причин його пропуску.
На підставі викладеного, керуючись ст.169, 248 КАС України
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви до 10 (десяти) днів з моменту вручення даної ухвали шляхом подання необхідних документів на адресу суду - м.Тернопіль, вул.Кн.Острозького, 20.
У випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатись неподаною та повернута позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Оскарження ухвали окремо від рішення суду не допускається. Заперечення на ухвалу може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Мандзій О.П.