Ухвала від 01.07.2025 по справі 460/9288/24

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень

01 липня 2025 р. Р і в н е №460/9288/24

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді К.М.Недашківської, розглянувши Звіт Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 16.10.2024 постановлено:

“Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинення певних дій - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо не здійснення з 01.03.2023 перерахунку і виплати ОСОБА_1 основного розміру пенсії з врахуванням підвищення пенсії (щорічної доплати) за нормами статті 64 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на коефіцієнт збільшення 1,0796, встановлений Постановою КМУ від 23.02.2024 №185, з урахуванням щомісячної доплати у розмір 2000 грн, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» і попередніх індексацій, проведених з 01.03.2023 за Постановою КМУ від 16.02.2022 №118 та з 01.03.2023 за Постановою від 24.02.2023 №168, а також забезпечення здійснення виплати перерахованої пенсії без обмеження максимальним розміром на рівні 10 (десяти) прожиткових мінімумів, встановлених законом на 1 січня календарного року для непрацездатних осіб.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести з 01.03.2024 обчислення, перерахунок та виплату ОСОБА_1 основного розміру пенсії з врахуванням підвищення пенсії (щорічної доплати) за нормами статті 64 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.03.2024 на коефіцієнт збільшення 1,0796, встановлений Постановою КМУ від 23.02.2024 №185, та відновлення з 01.05.2024 щомісячної доплати у розмір 2000 грн, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», а також забезпечити здійснення виплати перерахованої пенсії без обмеження максимальним розміром рівні 10 (десяти) прожиткових мінімумів, встановлених законом на 1 січня календарного року для непрацездатних осіб».

26 листопада 2024 року позивачу виданий виконавчий лист.

Ухвалою суду від 06.01.2025 заяву ОСОБА_1 про зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення у справі №460/9288/24 - задоволено частково; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві подати до суду звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі №460/9288/24 протягом тридцяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень копії цієї ухвали; у задоволенні заяви в частині установлення десятиденного строку для подання звіту - відмовлено.

06 лютого 2025 року відповідач подав до суду Звіт про виконання судового рішення.

Ухвалою суду від 07.02.2025 Звіт Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про виконання судового рішення у справі №460/9288/24 - призначено до розгляду в порядку письмового провадження.

Ухвалою суду від 17.02.2025 відмовлено у прийнятті Звіту Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про виконання судового рішення у справі №460/9288/24; встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в місті Києві новий строк для подання звіту про виконання судового рішення у справі №460/9288/24.

26 березня 2025 року відповідач подав до суду Звіт про виконання судового рішення, в якому просить суд встановити новий строк для подання звіту про виконання судового рішення.

Ухвалою суду від 28.03.2025 Звіт Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про виконання судового рішення у справі №460/9288/24 - призначено до розгляду в порядку письмового провадження.

Ухвалою суду від 08.04.2025 відмовлено у прийнятті Звіту Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про виконання судового рішення у справі №460/9288/24; встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в місті Києві новий строк для подання звіту про виконання судового рішення у справі №460/9288/24; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві подати звіт про виконання судового рішення у справі №460/9288/24 протягом 30 днів з дня набрання законної сили цією ухвалою.

Ухвалою суду від 27.05.2025 застосовано до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві захід процесуального примусу шляхом накладення штрафу в порядку частини першої статті 149 Кодексу адміністративного судочинства України; стягнуто в дохід Державного бюджету України з керівника Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві - ОСОБА_2 суму штрафу в розмірі 9084,00 грн; встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві новий строк для подання звіту про виконання судового рішення у справі №460/9288/24; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві подати звіт про виконання судового рішення у справі №460/9288/24 протягом 10 днів з дня набрання законної сили цією ухвалою.

12 червня 2025 року Відповідач подав до суду Звіт про виконання судового рішення (далі - Звіт).

Ухвалою суду від 13.06.2025 Звіт призначено до розгляду в порядку письмового провадження.

Звіт відповідає вимогам частин другої та третьої статті 382-2 КАС України і поданий у встановлений судом строк.

Розглянувши Звіт та додані до нього на підтвердження відповідних обставин матеріали, суд зазначає таке.

За правилами статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Конституційний Суд України зазначив, що складовою права кожного на судовий захист є обов'язковість виконання судового рішення (абзац третій пункту 2.1 мотивувальної частини Рішення від 26 червня 2013 року № 5-рп/2013). Це право охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13 грудня 2012 року № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25 квітня 2012 року № 11-рп/2012).

Конституційний Суд України у Рішенні від 26 червня 2013 року взяв до уваги практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), який, зокрема, в пункті 43 рішення у справі «Шмалько проти України» (заява № 60750/00, від 20 липня 2004 року) вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду.

Крім того, у Рішенні від 15 травня 2019 року № 2-р(II)/2019 Конституційний Суд України з посиланням на практику ЄСПЛ підкреслив, що визначене статтею 6 Конвенції право на суд було б ілюзорним, якби правова система держави допускала, щоб остаточне обов'язкове судове рішення не виконувалося на шкоду одній зі сторін; і саме на державу покладено позитивний обов'язок створити систему виконання судових рішень, яка була б ефективною як у теорії, так і на практиці, і гарантувала б їх виконання без неналежних затримок; ефективний доступ до суду включає право на те, щоб рішення суду було виконане без невиправданих затримок; держава та її державні органи відповідальні за повне та своєчасне виконання судових рішень, які постановлені проти них (пункт 84 рішення у справі "Валерій Фуклєв проти України" від 7 червня 2005 року, заява № 6318/03; пункт 43 рішення у справі "Шмалько проти України" від 20 липня 2004 року, заява № 60750/00; пункти 46, 51, 54 рішення у справі "Юрій Миколайович Іванов проти України" від 15 жовтня 2009 року, заява № 40450/04; пункт 64 рішення у справі "Apostol v. Georgia" від 28 листопада 2006 року, заява № 30779/04).

На підставі аналізу статей 3, 8, частин першої та другої статті 55, частин першої та другої статті 129-1 Конституції України в системному взаємозв'язку Конституційний Суд України в пункті 2.1 мотивувальної частини Рішення від 15 травня 2019 року № 2-р(II)/2019 констатував, що обов'язкове виконання судового рішення є необхідною умовою реалізації конституційного права кожного на судовий захист, тому держава не може ухилятися від виконання свого позитивного обов'язку щодо забезпечення виконання судового рішення задля реального захисту та відновлення захищених судом прав і свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави. Позитивний обов'язок держави щодо забезпечення виконання судового рішення передбачає створення належних національних організаційно-правових механізмів реалізації права на виконання судового рішення, здатних гарантувати здійснення цього права та обов'язковість судових рішень, які набрали законної сили, що неможливо без їх повного та своєчасного виконання.

Відповідно до статті 381-1 КАС України, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.

Так, рішенням суду зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести з 01.03.2024 обчислення, перерахунок та виплату ОСОБА_1 основного розміру пенсії з врахуванням підвищення пенсії (щорічної доплати) за нормами статті 64 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.03.2024 на коефіцієнт збільшення 1,0796, встановлений Постановою КМУ від 23.02.2024 №185, та відновлення з 01.05.2024 щомісячної доплати у розмір 2000 грн, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», а також забезпечити здійснення виплати перерахованої пенсії без обмеження максимальним розміром рівні 10 (десяти) прожиткових мінімумів, встановлених законом на 1 січня календарного року для непрацездатних осіб.

Зі змісту Звіту вбачається, що Відповідачем проведений перерахунок пенсії Позивача, який становить:

пенсія призначена (обчислена) з 01.01.2009 із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 9455,74 грн, оклад за військове звання - 1480,00 грн, надбавка за вислугу років - 5467,87 грн, додаткові види грошового забезпечення - 12312,17 грн, всього - 28815,78 грн;

основний розмір пенсії 92% грошового забезпечення у розмірі 26418,52 грн з урахуванням індексації: 33117,11 грн, з урахуванням доплати - 35117,11 грн;

базовий розмір пенсії - 26418,52 грн;

індексація базового ОСНП - 3698,59 грн;

індексація базового ОСНП - 1500,00 грн;

індексація базового ОСНП - 1500,00 грн;

щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ №713 - 2000,00 грн;

категорія ЧАЕС - 170,82 грн;

підсумок пенсії - 35287,93 грн.

Так, вирішуючи спір по суті в частині питання застосування коефіцієнта збільшення 1,0796, встановленого Постановою КМУ від 23.02.2024 №185, суд зазначав:

«23 лютого 2024 р. набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» передбачено, що з 1 березня 2024 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього підпункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (Офіційний вісник України, 2021 р., № 57, ст. 3525).

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2023 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перерахунку пенсії відповідно до зазначеного Закону, крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.

Підвищення пенсії, передбачене цим підпунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень».

Зі змісту розрахунку пенсії вбачається, що пенсійний орган на виконання судового рішення здійснив перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта та визначив суму у розмірі 1500,00 грн.

При цьому, суд зазначає, що в межах даної адміністративної справи не було предметом спору застосування максимального обмеження пенсії у зв'язку із застосуванням норм постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 (1500,00 грн). Питання максимального розміру пенсії на рівні 10 (десяти) прожиткових мінімумів, встановлених законом на 1 січня календарного року для непрацездатних осіб, не стосувалося питання застосування постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 (1500,00 грн).

Тому, судове рішення в частині нарахування пенсії виконане відповідачем належним чином.

Відповідно до частини першої статті 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Керуючись статтями 241, 248, 381-1, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти поданий Головним управліннм Пенсійного фонду України в м. Києві звіт про виконання рішення суду по справі №460/9288/24.

Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.

Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст ухвали складений 01 липня 2025 року

Суддя К.М. Недашківська