Ухвала від 01.07.2025 по справі 440/3462/22

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про витребування доказів

01 липня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/3462/22

Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Костенко Г.В., розглянувши матеріали клопотання експерта Полтавського відділення Національного наукового центру "Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса" Міністерства юстиції України про надання додаткових матеріалів, необхідних для проведення економічної експертизи у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременчуцька ТЕЦ" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправними та скасування постанов,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Кременчуцька ТЕЦ" звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у якій просить:

- визнати протиправним та скасувати пункт 3 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №87 від 18 січня 2022 року;

- визнати протиправною та скасувати Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №330.19 від 22 лютого 2022 року з додатком повністю.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 06.07.2022, залишеним без змін поставною Другого апеляційного адміністративного суду від 21.11.2022 позовні вимоги задоволено частково.

Визнано протиправною та скасовано постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 330.19 від 22.02.2022. В решті позовних вимог відмовлено.

Постановою Верховного Суду від 30.11.2023 скасовано рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 06.07.2022 та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 21.11.2022 в частині задоволених позовних вимог. В цій частині справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції. В решті рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 06.07.2022 та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 21.11.2022 залишено без змін.

Справа надійшла до Полтавського окружного адміністративного суду 12.12.2023, що підтверджується даними на штампі реєстрації вхідної кореспонденції.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18.12.2023 адміністративну праву за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременчуцька ТЕЦ" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправними та скасування постанов прийнято до провадження.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25.04.2025 призначено судову економічну експертизу, на розгляд якої постановлено питання: 1) Чи можливо встановити (визначити) на підставі наявних в матеріалах справи №440/3462/22 документів розмір економічно-обґрунтованих витрат на виробництво теплової енергії ТОВ "Кременчуцька ТЕЦ" у 2022 році? 2) Яким є розмір економічно-обґрунтованих витрат на виробництво ТОВ "Кременчуцька ТЕЦ" теплової енергії у 2022 році по кожній з категорій споживачів, в межах 1 Гкал? 3) Чи перевищують розміри затверджених НКРЕКП у Постанові № 330.19 від 22.02.2022 тарифів на виробництво теплової енергії розмір економічно-обґрунтованих витрат на виробництво такої теплової енергії? 4) Який розмір прибутку буде отримувати виробник теплової енергії ТОВ "Кременчуцька ТЕЦ" у випадку застосування тарифів згідно Постанови № 330.19 від 22.02.2022? 5) Чи буде збитковою діяльність ТОВ "Кременчуцька ТЕЦ" за умови виробництва теплової енергії за тарифами відповідно до Постанови № 330.19 від 22.02.2022? Якщо так, то яким буде збиток в гривневому еквіваленті? 6) Чи забезпечують встановлені (відкориговані) тарифи на виробництво теплової енергії згідно Постанови № 330.19 від 22.02.2022 відшкодування ТОВ "Кременчуцька ТЕЦ" всіх економічно обґрунтованих витрат на виробництво такої теплової енергії?

Проведення експертизи доручено експертам Полтавського відділення Національного наукового центру "Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса" Міністерства юстиції України.

26.03.2025 матеріали адміністративної справи №440/3462/22 направлено до експертної установи.

24.04.2025 до суду надійшло клопотання Полтавського відділення Національного наукового центру "Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса" Міністерства юстиції України про надання додаткових матеріалів, необхідних для проведення економічної експертизи №549.

Вирішуючи заявлене клопотання, суд виходить з наступного.

Частиною четвертою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з пункту 2 частини шостої статті 68 Кодексу адміністративного судочинства України експерт має право заявляти клопотання про надання йому додаткових матеріалів і зразків, якщо експертиза призначена судом.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про судову експертизу" незалежно від виду судочинства судовий експерт має право подавати клопотання про надання додаткових матеріалів, якщо експертиза призначена судом або органом досудового розслідування або ознайомлюватися з матеріалами справи, що стосуються предмета судової експертизи.

Згідно з п. 2.1 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 № 53/5, експерт має право відповідно до процесуального законодавства заявляти клопотання про надання додаткових матеріалів і зразків та вчинення інших дій, пов'язаних із проведенням експертизи.

Відповідно до статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом, або учасник справи, якщо експертиза проводиться за його замовленням. При призначенні експертизи суд з урахуванням думки учасників справи визначає, які саме матеріали необхідні для проведення експертизи. Суд може також заслухати призначених судом експертів з цього питання. Копії матеріалів, що надаються експерту, можуть залишатися у матеріалах справи. Експерт не має права з власної ініціативи збирати матеріали для проведення експертизи, розголошувати відомості, що стали йому відомі у зв'язку з проведенням експертизи, або повідомляти будь-кому, крім суду та учасника справи, на замовлення якого проводилася експертиза, про її результати. Призначений судом експерт не має права спілкуватися з учасниками судового процесу поза межами судового засідання, крім випадків вчинення інших дій, безпосередньо пов'язаних із проведенням експертизи. При визначенні матеріалів, що надаються експерту чи експертній установі, суд у необхідних випадках вирішує питання про витребування відповідних матеріалів за правилами, визначеними цим Кодексом для витребування доказів.

Враховуючи наведене, з метою проведення судової економічної експертизи, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання судового експерта та постановити ухвалу про витребування додаткових матеріалів для проведення експертизи.

На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 68, 72, 80, 105, 248, 256, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Витребувати від Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременчуцька ТЕЦ":

1. Наказ (чи інший організаційно-розпорядчий документ) про облікову політику ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ», чинний упродовж 2022 року (з додатками - за наявності);

2. Робочий план рахунків ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ», прийнятий у бухгалтерському обліку ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ», чинний у 2022 році:

3. Регістри синтетичного та аналітичного бухгалтерського обліку ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» за 2022 рік у розрізі кореспондуючих рахунків по рахунках, на яких здійснюється облік:

- кількості виробленої теплової енергії для кожної категорії споживачів;

- виробничих витрат (на паливо, виробничі послуги, сировину і допоміжні матеріали, електричну енергію зі сторони, оплату праці виробничого персоналу, відрахування на загальнообов?язкове державне соціальне страхування працівників підприємства, залучених до процесу виробництва теплової енергії, амортизаційні відрахування основних засобів, інших необоротних матеріальних і нематеріальних активів виробничого призначення, розраховані відповідно до положень Податкового кодексу України, та інші витрати, передбачені п. 3.3 Методики формування, розрахунку та встановлення тарифів на теплову енергію, що виробляється на теплоелектроцентралях, теплових електростанціях та когенераційних установках, затвердженої постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 01.08.2017 N? 991);

4. Інформації щодо критерію обґрунтованості тарифів на виробництво теплової енергії та виду витрат, стосовно яких необхідно здійснювати дослідження за третім питанням, поставленим на вирішення експертизи.

Документи надати до Полтавського окружного адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали.

Копію ухвали направити Товариству з обмеженою відповідальністю "Кременчуцька ТЕЦ" та Полтавському відділенню Національного наукового центру "Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса" Міністерства юстиції України.

Ухвала оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту постановлення.

Головуючий суддя Г.В. Костенко