Рішення від 30.06.2025 по справі 400/1153/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2025 р. № 400/1153/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Мельника О.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, вул. Андрія Саєнка, 10, м. Фастів, Фастівський район, Київська область, 08500,

провизнання протиправним рішення від 13.09.2024 року № 17944/03-16 та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (далі відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі відповідач-2), в якому просить:

визнати протиправним рішення № 17944/03-16 від 13.09.2024 року Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, яке полягає у відмові в перерахунку пенсії за віком із застосуванням коефіцієнту середньої заробітної плати за 2021-2023 роки, а саме з 23.02.2024 року, що становить 13 559,41 грн, ОСОБА_1 ;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київські області здійснити перерахунок пенсію за віком з 23.02.2024 року ОСОБА_1 , із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2021-2023 роки в розмірі 13559,41 грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Київській області та отримує пенсію по інвалідності з 2021 року відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

25.01.2024 року позивач зверталася з заявою до відповідача 1 щодо переходу з пенсії по інвалідності на пенсію за віком із застосуванням середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 роки.

З 01.02.2024 року отримала відповідь про те, що їй зроблено перерахунок пенсії по інвалідності як працюючому пенсіонеру. 23.02.2024 року позивачка повторно звернулась до відповідача щодо призначення їй пенсії за віком, відповідачем 1 переведено ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, однак показник середньої заробітної плати по Україні плати на думку позивачки було занижено.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV), особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Позивач звернувся до відповідача-1 із заявою про призначення їй пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 роки.

З 01.04.2021 органи Пенсійного фонду застосовують принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсій, що передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України». Враховуючи принцип екстериторіальності, відповідач-2 розглянув вказану заяву та прийняв рішення про відмову в перерахунку пенсії за віком із застосуванням коефіцієнту середньої заробітної плати за 2021-2023 роки.

У відзиві на позовну заяву відповідач-2, проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в позові, зазначаючи якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії .Вказує, що показник середньої заробітної плати за три попередні роки застосовується лише при призначенні вперше пенсії або при переведенні в перше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком за нормами частини 3 статті 45 Закону № 1058 при умові, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менше як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Відповідач також зазначив, що на підставі заяви позивачки про перерахунок пенсії від 25.01.2024, їй проведено перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058 із врахуванням страхового стажу по 31.12.2023. Оскільки станом на 23.02.2024 (дата переведення із пенсії по інвалідності на пенсію за віком) Позивачем не набуто 24 місяці страхового стажу після попереднього перерахунку пенсії, проведеного відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058, підстави для перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії за 2021-2023 роки, відсутні.

Вважає, що прийняте Рішення від 13.09.2024 № 104650008768 є правомірним та законним, прийнятим в межах, у спосіб та у відповідності до чинного законодавства України, у зв'язку з чим просить відмовити в задоволенні позову,

Відповідач-1 відзиву до суду не направив.

У зв'язку з відсутністю заяв учасників справи про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін, суд, відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянув справу в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження.

Безпосередньо, повно, всебічно та об'єктивно дослідивши докази, що містяться у справі, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, суд установив такі обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійному фонді України в Київській області.

23.02.2024 Позивач звернулась до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058.

З 23.02.2024 Позивача переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058. Страховий стаж склав 31 рік 11 місяців 27 днів.

02.07.2024 Позивач звернулась до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії (із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 роки відповідно до Закону № 1058 при переході з виду на вид).

09.07.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області за принципом екстериторіальності прийнято рішення № 8727/03-16 про відмову в проведенні перерахунку пенсії, оскільки станом на 23.02.2024 не набуто 24 місяці страхового стажу та не пройшло 2 календарних роки після перерахунку (докази додаються).

06.09.2024 Позивач звернулась до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) (застосування показника середньої заробітної плати по Україні за 2023 рік).

13.09.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області за принципом екстериторіальності прийнято рішення № 104650008768 про відмову в проведенні перерахунку пенсії.

Не погодившись з прийнятим рішенням позивачка звернулася до суду за захистом своїх порушених прав.

Приймаючи рішення суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 10 Закону № 1058 особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Вибір пенсії надається громадянину саме під час її призначення. Таке призначення, відбулось у 2021 році. Право на призначення пенсії було реалізоване позивачкою, починаючи з 2021 року, то в майбутньому можливий лише перехід з одного виду пенсії на інший.

Відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону № 1058 перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.

В подальшому, Законом України від 17.11.2005 № 3108-IV «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинності 13.12.2005, внесено зміни до пункту 15 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058, доповнено його абзацами другим і третім такого змісту: «Положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

На тепер діє редакція пункту 16 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058, відповідно до якого до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії.

Отже, з часу набрання чинності Законом України № 1058 більшість положень Закону України «Про пенсійне забезпечення» втратили чинність, у зв'язку з чим державні пенсії, у тому числі і пенсії по інвалідності, пенсії за віком, призначаються на підставі Закону № 1058 і на підставі цього ж Закону здійснюється перерахунок цих пенсій.

З аналізу наведених норм суд зазначає, що переведенням з одного виду пенсії на інший є зміна виду пенсії, що визначені ст. 9 Закону № 1058 або положеннями Закону № 1788.В даному випадку має місце переведення з одного виду пенсії на інший, а не призначення нового виду пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 10.07.2018 по справі № 728/2785/15.

Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону № 1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Суд вказує,що показник середньої заробітної плати за три попередні роки застосовується лише при призначенні вперше пенсії або при переведенні в перше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком за нормами частини 3 статті 45 Закону № 1058 при умові, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менше як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.

Позивачці на підставі її заяви про перерахунок пенсії від 25.01.2024 проведено перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058 із врахуванням страхового стажу по 31.12.2023 року.

Так як станом на 23.02.2024 (дата переведення із пенсії по інвалідності на пенсію за віком) позивачем не набуто 24 місяці страхового стажу після попереднього перерахунку пенсії, проведеного відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058, підстави для перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії за 2021-2023 роки, відсутні.

Отже, рішення Головного управління від 13.09.2024 № 104650008768 є правомірним та законним, прийнятим в межах, у спосіб та у відповідності до чинного законодавства України, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення позову.

На підставі викладеного суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.

У зв'язку з відмовою в позові судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись статтями 2, 19, 139, 241-246, 262,263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, ідентифікаційний код 13844159) , Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (вул. Андрія Саєнка, 10, м. Фастів, Фастівський район, Київська область, 08500, ідентифікаційний код 22933548) відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя О.М. Мельник