про прийняття адміністративної справи до провадження
01 липня 2025 року Київ № 640/30614/21
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Жукової Є.О., ознайомившись з матеріалами адміністративної справи
за позовом ОСОБА_1
доМіністерства соціальної політики України
провизнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, стягнення матеріальної та моральної шкоди,
ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Міністерства соціальної політики України, у якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Мінсоцполітики через грубе порушення статей 3, 8, 21, 22, 56, 64, 129-1 Конституції України, які є нормами прямої дії; статті 20 Закону України від 27.02.2014 № 794-VII “Про Кабінет Міністрів України»; рішень Європейського суду з прав людини та чинного законодавства України про тимчасове відчуження або вилучення майна органами влади, - під час формування бюджетних запитів до проекту Державного бюджету України на 2020-2021 роки щодо погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що призвело до створення заборгованості з пенсійних виплат на суму 11311,00 грн ОСОБА_1 та до нанесення значних матеріальних збитків і моральної шкоди, які поширились на 2020-2022 роки і позначились на істотному погіршенні її пенсійного забезпечення;
- зобов'язати Мінсоцполітики зробити реальний бюджетний запит до проекту Державного бюджету України на 2022-2023 роки, - при взаємодії з Пенсійним фондом, Міністерствами фінансів та юстиції України, - для недопущення заборгованостей за рішеннями суду;
- стягнути з Мінсоцполітики 11311,00 грн на користь ОСОБА_1 як значну матеріальну шкоду, заподіяну бездіяльністю під час формування бюджетних запитів до проекту Державного бюджету України на 2020 - 2021 роки, із нарахуванням інфляційних втрат на цю суму та 3% річних від її прострочення з 01.04.2020, - врахувавши дати винесення рішень суду на користь позивача; а також 2393,00 грн моральної шкоди.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі № 640/30614/21, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні) та зобов'язано відповідача подати суду у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі відзив на позовну заяву та всі докази на його підтвердження.
01.12.2021 на адресу суду від Міністерства соціальної політики України надійшов відзив на позовну заяву.
Листом від 08.12.2021 судом повідомлено відповідача, що вказаний відзив не може бути взято судом до уваги, оскільки останній не містить підпису заступника Міністра Музиченка В.В.
31.01.2022 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву та клопотання про поновлення пропущеного строку для подання відзиву на позовну заяву.
Ухвалою суду від 15.02.2022 задоволено клопотання відповідача про поновлення пропущеного строку для подання відзиву на позовну заяву в адміністративній справі № 640/30614/21 та поновлено Міністерству соціальної політики України встановлений ухвалою суду від 01.11.2021 процесуальний строк для подання відзиву на позовну заяву.
Так, у відзиві на позовну заяву відповідач просить суд, серед іншого, залучити до участі у справі в якості співвідповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.02.2022 у задоволенні клопотання відповідача про залучення до участі у справі в якості співвідповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у справі № 640/30614/21 - відмовлено.
13.12.2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2825-ІХ «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі Закон № 2825), який набрав чинності 15.12.2022 року.
На підставі ст. 1 Закону № 2825 Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідований.
П. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825 (в редакції Закону України від 16.07.2024 № 3863-ІХ Про внесення змін до пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» (далі Закон № 3863), який набрав чинності 26.09.2024 року), установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя.
До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абз. 4 цього пункту.
Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом № 3863, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом № 3863, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена ч. 1 ст. 27, ч. 3 ст. 276, ст. ст. 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена ч. 1 ст. 27, ч. 3 ст. 276, ст. ст. 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Після початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду Київський окружний адміністративний суд та інші окружні адміністративні суди України завершують розгляд та вирішення переданих їм справ.
Судом апеляційної інстанції щодо всіх справ, підсудних окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, та переданих на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України відповідно до цього Закону, є Шостий апеляційний адміністративний суд.
До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду вирішення процесуальних питань, пов'язаних з виконанням судових рішень у справах, розглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, здійснює Київський окружний адміністративний суд.
На підставі п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825 (в редакції Закону № 3863) проведений автоматизований розподіл адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженому наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 року № 399.
За результатами автоматизованого розподілу адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України, справа №640/30614/21 передана на розгляд та вирішення Донецькому окружному адміністративному суду.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25.04.2025 у справі №640/30614/21 прийнято до провадження адміністративну справу №640/30614/21 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, стягнення матеріальної та моральної шкоди. Адміністративну справу № 640/30614/21 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, стягнення матеріальної та моральної шкоди, передано на розгляд до Київського окружного адміністративного суду.
Супровідним листом Донецького окружного адміністративного суду від 05.06.2025 №640/30614/21 матеріали справи скеровані до Київського окружного адміністративного суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.06.2025 справа розподілена судді Жуковій Є.О.
Відповідно до приписів частини другої статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі зміни складу суду розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.
Ознайомившись з матеріалами адміністративної справи, суд дійшов наступних висновків.
За приписами ч. 2 ст. 12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Відповідно до п. 10 ч. 6 ст. 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Частиною 2 ст. 257 КАС України визначено, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті, зміст якої відповідає змісту ч. 4 ст. 12 КАС України.
Згідно з ч. 1ст. 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, предмет та підстави позову, склад учасників справи, суд вбачає наявність підстав для розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
З огляду на вищевикладені обставини, розглянувши матеріали зазначеної адміністративної справи, керуючись статтями 32, 33, 171, 237 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Прийняти справу №640/30614/21 до провадження судді Жукової Є.О.
2. Розгляд справи розпочати спочатку.
3. Розгляд справи здійснюватиметься суддею Жуковою Є.О. одноособово за правилами спрощеного позовного провадження, встановленими ст. ст. 257-262 КАС України без повідомлення (виклику) учасників справи.
4. Повідомити позивача, що відповідно до ч. 4 ст. 161 КАС України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
5. Відповідачу надати відзив та всі матеріали, що були або мали бути взяті до уваги при прийнятті рішення, вчиненні дії, допущенні бездіяльності, з приводу яких подано позов протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.
Одночасно з наданням (надісланням) відзиву до суду, його копія та додані до нього документи повинні бути надіслані (надані) іншим учасникам відповідно до ч. 3 ст. 162 КАС України.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 КАС України).
Відповідно до ч. 4 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
6. У разі подання відповідачем відзиву на позовну заяву, встановити позивачу п'ятиденний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив з врахуванням вимог ст. 163 КАС України.
7. У разі подання позивачем відповіді на відзив, встановити відповідачу п'ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення з врахуванням положень ст. 164 КАС України.
8. Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/.
Ухвала суду не підлягає оскарженню окремо від рішення по суті позовних вимог згідно до вимог ст.ст.294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили у строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Жукова Є.О.