Рішення від 30.06.2025 по справі 260/3501/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2025 року м. Ужгород№ 260/3501/25

Закарпатський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Дору Ю.Ю. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до військової частини НОМЕР_2 про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до військової частини НОМЕР_2 , у якому просить:

1.Визнати дії Військової частини НОМЕР_2 Державної прикордонної служби України ( НОМЕР_3 прикордонний загін) (Код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) щодо відмови ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , Адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 ) у виплаті одноразової грошової винагороди у розмірі 1 млн. гривень на підставі абз. 4 п. 4 Постанови КМУ від 11 лютого 2025 р. № 153 - протиправними.

3. Зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 Державної прикордонної служби України ( НОМЕР_3 прикордонний загін) (Код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) виплатити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , Адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_5 ) одноразову грошову винагороду у розмірі 1 млн. гривень на підставі абз. 4 п. 4 Постанови КМУ від 11 лютого 2025 р. №153.

В обгрунтування позовних вимог позивач вказує, що у віці до 25 років він був прийнятий на військову службу під час воєнного стану. Вказане підтверджується контрактом та витягом з наказу від 22.03.2023 року №202ос. Наразі він продовжує проходити військову службу та має статус учасника бойових дій. Також, за час проходження служби, він брав безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних дій. 12.07.2023 року позивач отримав травму пов'язану із захистом Батьківщини, що підтверджується довідками ВЛК від 01.12.2023 року №2238 та від 19.11.2024 року №1339.

11 лютого 2025 року було прийнято постанову КМУ №153, відповідно до пункту 4 якої, позивач має право на отримання одноразової грошової винагороди у розмірі 1 мільйон гривень. Позивач зазначає, що неодноразово звертався до відповідача, проте йому відмовляли в отриманні такої винагороди без пояснення причин.

В подальшому, листом від 13.03.2025 року №03.3/Л-2285/4762 позивачу було підтверджено, що він має право на отримання вищевказаної одноразової грошової винагороди. Додатково роз'яснено, що подання документів військовослужбовцем для підтвердження права на отримання одноразової грошової винагороди постановою №153 не передбачено. 14 травня 2025 року позивач направив рапорт на адресу відповідача, у якому просив виплатити йому одноразову грошову винагороду у розмірі 1 млн. гривень на підставі абз.4 п.4 Постанови КМУ від 11 лютого 2025 року №153. Однак, як зазначає позивач, в кінці квітня 2025 року йому було усно доведено відмову по даному рапорту. Письмову відповідь на вказаний рапорт, відповідач не надав.

Вважаючи таку бездіяльність протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 року відкрито провадження за вказаною позовною заявою та встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву.

27 травня 2025 року на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву. У відзиві на позовну заяву представник відповідача заперечив проти заявлених позовних вимог, зазначивши, що згідно з абзацом 2 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2025 року №153 «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах, Національній гвардії та Державній прикордонній службі під час воєнного стану» установлено, що особам рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, які до набрання чинності цією постановою у віці до 25 років були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 р. №64, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 р. №2102-IX, проходять військову службу та брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій, зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора (далі - бойові дії в районах ведення воєнних (бойових) дій), строком, що за сукупністю становить не менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою, виплачується одноразова грошова винагорода за тривалість проходження служби в бойових умовах (далі - винагорода) у розмірі 1 млн. гривень.

Відповідно до наказу начальника НОМЕР_3 прикордонного загону від 10 вересня 2021 року №400-ОС позивач, який прибув для проходження військової служби з ІНФОРМАЦІЯ_2 , був зарахований до списків особового складу загону та на всі види забезпечення з 10 вересня 2021 року. Наказом начальника НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 22 березня 2023 року №202-ОС, позивач був зарахований на військову службу за контрактом осіб сержантського та старшинського складу.

Таким чином, ОСОБА_1 , був зарахований до списків особового складу загону на всі види забезпечення з 10 вересня 2021 року та не звільняючись з військової служби, уклав контракт та продовжив військову службу за контрактом, строком на три роки. Враховуючи вищезазначене, ОСОБА_1 , був призваний на військову службу до введення воєнного стану, у зв'язку з чим не може претендувати на відповідні виплати передбачені постановою Кабінету Міністрів України №153 від 11 лютого 2025 року.

02 червні 2025 року на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій останній заперечив проти позиції представника відповідача викладеній у відзиві на позовну заяву, та просив задоволити позовні вимоги в повному обсязі.

З огляду на вищенаведене, представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Суд всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та встановив наступне.

Судом встановлено, що 10 вересня 2021 року відповідно до наказу начальника НОМЕР_3 прикордонного загону №400-ОС зарахований до списків особового складу загону та на всі види забезпечення з 10 вересня 2021 року солдат строкової служби ОСОБА_1 , який прибув для проходження військової служби з Кінологічного навчального центру.

22 березня 2023 року між в.о. начальника НОМЕР_3 прикордонного загону ОСОБА_2 та ОСОБА_1 укладено контракт про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України на посадах осіб сержантського і старшинського складу.

22 березня 2023 відповідно до наказу НОМЕР_3 прикордонного загону ДПС України №202-ОС «Про особовий склад» зараховано на військову службу за контрактом осіб сержантського та старшинського складу військовослужбовця, призваного на строкову військову службу восени 2021 року, перший контракт укласти строком на 3 роки, звільнити від займаної посади та призначити з 22 березня 2023 року сержанта ОСОБА_1 на посаду інспектора прикордонної служби 3 категорії 2 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип А) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип Б).

Відповідно до довідки НОМЕР_3 прикордонного загону від 01 квітня 2024 року №123, сержант ОСОБА_1 дійсно 12 липня 2023 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військової агресією російської федерації про України, перебуваючи на оборонних позиціях ВП «ІГОА» вздовж каналу СІВЕРСЬКИЙ ДОНЕЦЬ - ДОНБАС Донецької області.

Відповідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_5 (в/ч НОМЕР_6 ) від 01 грудня 2023 року №2238 сержант ОСОБА_1 отримав 12 липня 2023 року травму, пов'язану із захистом Батьківщини.

10 квітня 2025 року сержантом ОСОБА_1 подано рапорт начальнику НОМЕР_3 прикордонного загону, в якому просить клопотання перед вищим командуванням про виплату інспектору прикордонної служби 3 категорії 2 групи ІПК ВІПС « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип А) « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип Б) сержанту ОСОБА_1 , одноразової грошової винагороди за тривалість проходження служби в бойових умовах у розмірі 1 млн. гривень, згідно положень абзацу 2 та 4 пункту четвертого Постанови КМУ від 11 лютого 2025 року №153.

23 квітня 2025 року НОМЕР_3 прикордонний загін ДПС України листом №02.5/6314/25-Вих «Про доведення інформації» зобов'язав начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » підполковнику ОСОБА_3 довести до військовослужбовця, що відповідні виплати здійснюються військовослужбовцям які до набрання чинності цією постановою у віці до 25 років були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 р. № 64, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 p. № 2102-ІХ, проте старший сержант ОСОБА_4 був призваний на військову службу 24.06.2021 року, тобто до введення воєнного стану та не може претендувати на відповідні виплати.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби здійснюється Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон 2232-ХІІ).

Частиною 3 статті 1 Закону 2232-ХІІ визначено, що військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Згідно з частиною 9 статті 1 Закону 2232-ХІІ щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

До категорії військовослужбовців прирівнюються іноземці та особи без громадянства, які відповідно до закону проходять військову службу у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України.

Призовникам, військовозобов'язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку. Форма, порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначаються Кабінетом Міністрів України, а для військовослужбовців - відповідно Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, розвідувальними органами України, Управлінням державної охорони України та Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону 2232-ХІІ Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом: призову (направлення) громадян України на військову службу; прийняття громадян України на військову службу за контрактом.

Так, 10 вересня 2021 року відповідно до наказу начальника НОМЕР_3 прикордонного загону №400-ОС зарахований до списків особового складу загону та на всі види забезпечення з 10 вересня 2021 року солдат строкової служби ОСОБА_1 , який прибув для проходження військової служби з ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Порядок проходження громадянами України (далі - громадяни) військової служби в Державній прикордонній службі України (далі - Держприкордонслужба) у мирний час та особливості проходження військової служби в ній в особливий період, визначений Положенням про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, затверджений Указом Президента України від 29 грудня 2009 року № 1115/2009 (далі - Положення).

Відповідно до пункту 3 Положення у добровільному порядку в Держприкордонслужбі громадяни проходять: військову службу (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також закладів вищої освіти, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки; військову службу за контрактом осіб рядового складу; військову службу за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військову службу за контрактом осіб офіцерського складу.

Із громадянами, які добровільно вступають на військову службу, укладається контракт (далі - військова служба за контрактом).

За призовом громадяни проходять: строкову військову службу; військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період; військову службу за призовом осіб офіцерського складу.

Відповідно до пункту 29 Положення право на укладення контракту про проходження військової служби та внесення змін до нього надається начальнику органа Держприкордонслужби, який має право видавати накази по особовому складу, - з усіма військовослужбовцями рядового складу, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу, у військових званнях до майора (капітана 3 рангу) включно, які проходять військову службу в цьому органі, а також із громадянами, які приймаються на військову службу до цього органу на посади осіб рядового складу, сержантського і старшинського складу.

22 березня 2023 року між начальником в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_1 укладено контракт про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України на посадах осіб сержантського і старшинського складу.

22 березня 2023 відповідно до наказу НОМЕР_3 прикордонного загону ДПС України №202-ОС «Про особовий склад» зараховано на військову службу за контрактом осіб сержантського та старшинського складу військовослужбовця, призваного на строкову військову службу восени 2021 року, перший контракт укласти строком на 3 роки, звільнити від займаної посади та призначити з 22 березня 2023 року сержанта ОСОБА_1 на посаду інспектора прикордонної служби 3 категорії 2 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип А) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип Б).

Відповідно до довідки НОМЕР_3 прикордонного загону від 06 грудня 2024 року № 08/293, старший сержант ОСОБА_5 11 травня 2025 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військової агресією російської федерації про України, перебуваючи в районі н.п. Вовчанськ Харківської області, (а.с. 15).

Відповідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_5 (в/ч НОМЕР_6 ) від 01 грудня 2023 року №2238 сержант ОСОБА_1 отримав 12 липня 2023 року травму, пов'язану із захистом Батьківщини.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 лютого 2025 року №153 «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах, Національній гвардії та Державній прикордонній службі під час воєнного стану» (далі - Постанова № 153) та затверджено «Порядок реалізації експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах, Національній гвардії та Державній прикордонній службі під час воєнного стану» (далі - Порядок).

Згідно з пунктом 3 Постанови №153 установлено, що учасниками експериментального проекту є: громадяни України віком від 18 до 25 років, які приймаються на військову службу за контрактом до Збройних Сил, Національної гвардії або Державної прикордонної служби на посади рядового складу; Збройні Сили; Національна гвардія; Державна прикордонна служба; Міністерство оборони; Міністерство внутрішніх справ; військові частини, визначені Генеральним штабом Збройних Сил, Головним управлінням Національної гвардії та Адміністрацією Державної прикордонної служби.

Відповідно до абзацу 2 пункту 4 Постанови №153 установлено, що особам рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, які до набрання чинності цією постановою у віці до 25 років були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 р. № 64, затвердженим Законом України “Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 р. № 2102-IX, проходять військову службу та брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій, зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора (далі - бойові дії в районах ведення воєнних (бойових) дій), строком, що за сукупністю становить не менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою, виплачується одноразова грошова винагорода за тривалість проходження служби в бойових умовах (далі - винагорода) у розмірі 1 млн. гривень.

Відповідно до абзацу 4 пункту 4 Постанови №153 військовослужбовцям, зазначеним в абзаці другому цього пункту, які брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій строком менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою у зв'язку із наявністю у них захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час захисту Вітчизни, або їх перебуванням та звільненням з полону (крім тих, які добровільно здалися в полон) винагорода виплачується в повному обсязі.

10 квітня 2025 року сержантом ОСОБА_1 подано рапорт начальнику НОМЕР_3 прикордонного загону, в якому просить клопотання перед вищим командуванням про виплату інспектору прикордонної служби 3 категорії 2 групи ІПК ВІПС « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип А) « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (тип Б) сержанту ОСОБА_1 , одноразової грошової винагороди за тривалість проходження служби в бойових умовах у розмірі 1 млн. гривень, згідно положень абзацу 2 та 4 пункту четвертого Постанови КМУ від 11 лютого 2025 року № 153.

23 квітня 2025 року НОМЕР_3 прикордонний загін ДПС України листом №02.5/6314/25-Вих «Про доведення інформації» зобов'язав начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » підполковнику ОСОБА_3 довести до військовослужбовця, що відповідні виплати здійснюються військовослужбовцям які до набрання чинності цією постановою у віці до 25 років були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 р. № 64, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 p. № 2102-ІХ, проте старший сержант ОСОБА_4 був призваний на військову службу 24.06.2021 року, тобто до введення воєнного стану та не може претендувати на відповідні виплати.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті одноразової грошової винагороди у розмірі 1 млн. гривень на підставі абзацу 4 пункту 4 Постанови КМУ від 11 лютого 2025 року №153, оскільки ОСОБА_1 у відповідності до абзацу 2 пункту 4 Постанови №153 у віці до 25 років уклав контракт про проходження військової служби під час воєнного стану, брав безпосередню участь у бойових діях в районі ведення воєнний (бойових) дій та у відповідності до абзацу 4 пункту 4 Постанови №153 отримав травму, пов'язану із захистом Батьківщини.

Як наслідок, з метою належного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати НОМЕР_3 прикордонний загін виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову винагороду у розмірі 1 млн. гривень на підставі абзацу 4 пункту 4 Постанови КМУ від 11 лютого 2025 року № 153, у зв'язку із чим позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

Зважаючи на те, що позивача від сплати судового збору звільнено, підстави для вирішення питання щодо відшкодування судових витрат відсутні. висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.

Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 (Код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_2 (Код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті одноразової грошової винагороди у розмірі 1 млн. гривень на підставі абзацу 4 пункту 4 Постанови КМУ від 11 лютого 2025 року №153.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 (Код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) одноразову грошову винагороду у розмірі 1 млн. гривень на підставі абзацу 4 пункту 4 Постанови КМУ від 11 лютого 2025 року №153.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяЮ.Ю.Дору