01 липня 2025 року м. Житомир справа № 240/4585/25
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Романченка Є.Ю., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Житоирській області, в якій просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті компенсації втрати частини недоотриманої пенсії у сумі: 16806,36 грн за період з 01.12.2019 по 30.01.2022, 36 775,52 грн за період з 01.12.2019 по 31.03.2020, 6714,96 грн.за період з 19.07.2022 по 31.08.2023, 22018,10 грн за період з 01.03.2023 по 31.12.2023, 190818,12 грн за період з 01.01.2018 по 31.07.2021, 8123,75 грн за період з 19.07.2022 по 28.02.2023 на підставі Закону України "Про компкенсацію громадян втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати";
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини недоотриманої пенсії у сумі: 16806,36 грн за період з 01.12.2019 по 30.01.2022, 36 775,52 грн за період з 01.12.2019 по 31.03.2020, 6714,96 грн.за період з 19.07.2022 по 31.08.2023, 22018,10 грн за період з 01.03.2023 по 31.12.2023, 190818,12 грн за період з 01.01.2018 по 31.07.2021, 8123,75 грн за період з 19.07.2022 по 28.02.2023 на підставі Закону України "Про компкенсацію громадян втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати".
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Житоирській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зазначає, що відповідачем не здійснено виплату заборгованості на виконання рішень суду. Вважає, що має право на отримання компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати донарахованої пенсії. Позивач вважає свої права порушеними, а бездіяльність відповідача протиправною, тому звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що позивач не має права на отримання компенсації втрати частини доходів, оскільки відсутня обов'язкова умова, зокрема, утворена доплата має характер разового платежу. Таким чином, враховуючи, що поточна пенсія нараховувалась та виплачувалась своєчасно, зазначена позивачем сума боргу ніяким чином не може бути використана в контексті ст.2 Закону № 2050-ІІІ.
Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, суд дійшов наступних висновків.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).
На виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду у справі №240/16923/21 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області позивачу здійснено перерахунок та виплату з 01.12.2019 на підставі наданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області» довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 10.06.2021 №33/26/117-401, у основному розмірі 83% від грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум. Заборгованість за період з 01.12.2019 по 31.01.2022 становить 16806,36 грн.
На виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 25.05.2022 у справі №240/1060/22 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області нараховано доплату по перерахунку за рішенням суду в розмірі 36775,52.
На виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду у справі №240/2012/23, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області проведений перерахунок пенсії та встановлено з 19.07.2022 року щомісячну доплату в сумі 2000 гривень до призначеної пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України ві 14.04.2021 року №713 № «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Доплата за рішенням суду 6714,96 грн.
На виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду у справі №240/15339/23, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.03.2023 з обмеженням максимального розміру. Сума доплати по перерахунку за рішенням суду за період з 01.12.2019 по 31.03.2023 становить 22018,10 грн.
Пенсія в обчисленому на виконання судового рішення розмірі 23131,81 грн. зараховується на рахунок позивача , починаючи з січня 2024 року. Сума доплати по перерахунку за рішенням суду за період з 01.03.2023 по 31.12.2023 становить 22018,10 грн.
На виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду у справі №240/27561/23, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області проведений перерахунок позивачу з 19.07.2022 без обмеження її максимальним розміром. З урахуванням проведених виплат. Доплата за рішенням суду становить 8123,75.
На виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 23.10.2023 у справі №240/1473/23 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.08.2018 по 31.08.2018, з 01.10.2018 по 31.10.2018, з 01.12.2018 по 31.12.2018, з 01.03.2019 по 31.03.2019, з 01.06.2019 по 31.07.2019, з 01.09.2019 по 31.10.2019, з 01.05.2020 по 31.07.2020, з 01.09.2020 по 31.10.2020, з 01.12.2020 по 31.07.2021 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат. Сума доплати по перерахунку за рішенням суду за період з 01.01.2018 по 31.07.2021 становить 190818,12 грн.
Нарахована доплата включено до реєстру рішень суду, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, що не заперечується сторонами, та що підлягає виплаті на виконання рішення суду.
В подальшому, позивач звернувся із заявою до відповідача щодо проведення розрахунку та виплати компенсації втрати частини доходів, у зв'язку з порушенням строків виплати частини донарахованої пенсії за спірні періоди на підставі проведеного розрахунку суми, що підлягає виплаті, які проведені в рамках виконання рішень Житомирського окружного адміністративного суду.
Однак, листом від 10.02.2025 за №7555-4309/Р-02/8-0600/25 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивача, що на виконання вказаних рішень Житомирського окружного адміністративного суду позивачу своєчасно проведено перерахунок пенсії. Суми пенсії, донараховані на виконання рішень суду зареєстровано у Реєстрі судових рішень, а виплата планується в межах коштів Державного бюджету України передбаченому на фінансування пенсійних програм у порядку черговості. Таким чином, відповідач вказує, що пенсійним органом не порушено терміни виплати доходів, нарахованих на виконання рішення суду, а тому немає підстав для застосування положень Закону №2050-ІІІ.
Вважаючи таку відмову необґрунтованою та протиправною, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.1, 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Згідно з ст. 3 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 р. №159 «Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати» (далі - Порядок №159) сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100. Індекс споживчих цін для визначення суми компенсації обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін за період невиплати грошового доходу. При цьому індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується дохід, до розрахунку не включається. Щомісячні індекси споживчих цін публікуються Держкомстатом.
Відповідно до ст.4 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та п.5 Порядку №159 сума компенсації виплачується громадянам у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць, тому компенсація втрати частини доходів може бути нарахована лише на ту частину заборгованості, яка була фактично виплачена позивачу та в місяць виплати такої заборгованості.
Як передбачено ст. 6 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" компенсацію виплачують за рахунок коштів Пенсійного фонду України, а також коштів, що спрямовуються на їх виплату з бюджету.
Основною умовою для виплати компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). Кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації громадянину частини доходу, в тому числі пенсії, у зв'язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер.
Дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (зокрема, пенсії).
Виплата компенсації втрати частини доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його (доходу) нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.
Аналогічний підхід до застосування вказаних норм права викладено Верховним Судом зокрема у постановах від 12 лютого 2019 року по справі № 814/1428/18, від 18 липня 2023 року по справі №200/10663/21 та від 21 серпня 2023 року по справі № 460/6767/20.
Так, з матеріалів справи встановлено, що рішеннями Житомирського окружного адміністративного суду, які набрали законної сили, було встановлено протиправність дій ГУ ПФУ в Житомирській області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням законодавчих норм та зобов'язано провести відповідний перерахунок.
Таким чином, несвоєчасне нарахування сум пенсії відбулось з вини органу, який призначає і виплачує пенсію. Тобто, позивач має право на отримання компенсації втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати.
Крім того, суд враховує, висновки в частині передчасності виплати компенсації викладені Верховним Судом у постанові від 24.07.2024 у справі №600/1941/22-а, де зазначив, що оскільки пенсія особи перерахована, тому компенсації підлягає саме втрата частини пенсії за весь час прострочення, у зв'язку із порушенням строку виплати частини основного розміру пенсії за період з моменту неправомірної виплати (за рішенням суду) по день з якої розпочалась виплата перерахованої пенсії.
Враховуючи вказане, суд, дійшов висновку про обов'язок відповідача нарахувати і виплатити позивачу компенсацію за втрату частини пенсії за весь час прострочення, у зв'язку із порушенням строків виплати частини її основного розміру, за період з 01.12.2019 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії. на підставі Закону України Про компенсацію громадян втрати частини доходів у зв'язку з порушення строків виплати.
Щодо позовних вимог про виплату компенсації втрати частини недоотриманої пенсії в у встановленому розмірі, то суд вважає зазначену позовну вимогу передчасною, оскільки відповідач ще не здійснив нарахування компенсації втрати частини доходів за вказаним рішенням, а тому відсутні об'єктивні підстави вважати, що після здійснення нарахування будуть порушені права позивача, натомість суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.
Згідно ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Положеннями ч.1 ст.90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Отже, з урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог позивача.
Враховуючи відсутність судових витрат у даній адміністративній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир,10003, ЄДРПОУ 13559341) про визнання протипраними дій, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.12.2019 року по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії протиправними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, нарахованої на підставі рішень Житомирського окружного адміністративного суду по справі №240/16923/21 від 29 листопада 2021 року, №240/1060/22 від 25 травня 2022 року, №240/2012/23 від 27 червня 2023 року, №240/15339/23 від 13 жовтня 2023 року, №240/1474/23 від 23 жовтня 2023 року, №240/27561/23 від 24 січня 2024 року за період з 01.12.2019 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії.
У задоволені решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Ю. Романченко
01.07.25