Рішення від 30.06.2025 по справі 200/2278/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2025 року Справа№200/2278/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Череповського Є.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Словянськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

31.03.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо неправильного розрахунку середньої заробітної плати за 2017-2019 роки у розмірі 3764,40 грн.;

зобов'язати відповідача застосовувати при перерахунках пенсії показник середньої заробітної плати за 2017-2019 рік у розмірі 7763,17 грн, починаючи з 1 жовтня 2024 року;

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо заниження з 01.03.2025 року на 732,21 грн мінімального розміру пенсії, встановленого статтею 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці»;

зобов'язати відповідача здійснювати розрахунок доплати до розміру пенсії, передбаченого статтею 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» після розрахунку основного розміру пенсії з урахуванням доплат, надбавок, індексації та обмеження індексації;

визнати протиправним та скасувати Рішення про перерахунок пенсії № 056650004520 від 25.02.2024 року, Рішення про перерахунок пенсії № 056650004520 від 25.02.2025 року, прийняті Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області;

зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити пенсію у зв'язку з індексацією за 2024 рік, починаючи з 01.10.2024 року із застосуванням середнього заробітку за 2017-2019 роки у розмірі 7763,17 грн та коефіцієнту підвищення у 2021 році 1,11, у 2022 - 1,14, у 2023 році - 1,197, у 2024 році - 1,0796, перерахувати та виплатити пенсію у зв'язку з індексацією за 2025 рік, починаючи з 01.03.2025 року із застосуванням середнього заробітку за 2017-2019 роки у розмірі 7763,17 грн та коефіцієнту підвищення у 2021 році - 1,11, у 2022 - 1,14, у 2023 році - 1,197, у 2024 році - 1,0796, у 2025 році -1,115.

Позивачем було надано квитанцію № 7242-1082-2070-1559 від 31.03.2025 року про сплату судового збору у розмірі 968,96 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу в 2020 році призначено пенсію. 10.03.2025 року звернувся до відповідача з проханням надати всі протоколи перерахунків моєї пенсії. На мою заяву відповідачем надано відповідь, до якої долучено протоколи про перерахунки пенсії (протокол про призначення не надано), розрахунок заробітної плати тощо. З наданого розрахунку заробітку для обчислення пенсії вбачається, що “Середній заробіток за 3 попередні роки» (2017-2019) відповідачем визначено як 3764,40 грн. Такий розрахунок середьного заробітку за 3 попередні роки перед призначенням пенсії є неправомірним та суперечить частині 2 статті 40 Закону 1058.

Пенсію позивачу призначено з 21.02.2020 року. Отже, мають враховуватись три календарні роки: 2017, 2018, 2019 роки Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики визначено, що розмір середнього заробітку у 2017 році складає 6273,45 грн, у 2018 році - 7810,88 грн, у 2019 році - 9205,19 грн. Отже, показник “Середній заробіток за 3 календарні роки» має складати 7763,17 грн, а не 3764,40 грн, як помилково визначив відповідач. При цьому показник 7763,17 грн - це сталий показник, який має застосовуватись і в подальшому при наступних перерахунках саме в такому розмірі.

Позивач також зазначає, що з протоколу перерахунку від 25.02.2025 року вбачається, що мій середньомісячний заробіток (за невірними підрахунками відповідача) складає 27053,56000, отже мінімальний розмір моєї пенсії мав бути 21642,85 грн. (80% від 27053,56000), з якої відповідач відрахував обмеження індексації 732,21 грн. та фактично виплачував 20910,64 грн., тобто відповідач врахував обмеження індексації 732,21 грн. після формування доплати шахтарю до мінімального розміру пенсії шахтаря, тим самим зменшивши розмір мінімальної пенсії, передбаченої статтею 8 ЗУ “Про підвищення престижності шахтарської праці». Отже, вважає, що відповідачем протиправно здійснено відрахування з моєї мінімальної пенсії шахтаря 732,21 грн., оскільки в такому разі не забезпечено отримання мною мінімального розміру пенсії шахтаря відповідно до ст.8 ЗУ “Про підвищення престижності шахтарської праці».

Також з урахуванням неправильного застосування показника “середній заробіток за 2017-2019 роки», відповідачем неправильно розрахований розмір показника “середньомісячний заробіток» для перерахунку пенсії з 01.03.2024 року та з 01.03.2025 року у зв'язку з індексацією. Крім того, при визначенні цього показника належить враховувати індексацію пенсії, яка відбулась у 2021 році з коефіцієнтом 1,11, у 2022 - з коефіцієнтом 1,14, у 2023 році - з коефіцієнтом 1,197, у 2024 році - з коефіцієнтом 1,0796, у 2025 році - з коефіцієнтом 1,115.

З зазначених причин позивач звернувся до суду.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07.04.2025 позовну заяву було залишено без руху.

На виконання ухвали суду, позивачем було надано квитанцію № 0560-8928-8573-4144 від 10.04.2025 про сплату судового збору у розмірі 2 906,88 грн.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 квітня 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Визнано поважними причини пропуску ОСОБА_1 строку звернення до суду із позовом та поновити пропущений строк звернення до суду.

Відповідачем надано відзив на позовну заяву. В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що оскільки позивач із заявою про перерахунок пенсії не звертався, Головне управління вважає помилковим твердження позивача про здійснення перерахунку пенсії. В матеріалах справи відсутні будь-які рішення про відмову у перерахунку пенсії з порушених позивачем питань, а отже, в розумінні пункту 1 частини 1 статті 19 КАС України не є рішенням суб'єкта владних повноважень, яке може бути предметом оскарження в порядку адміністративного судочинства, та безпосередньо не породжує для Позивача прав чи обов'язків.

Зазначає, що відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Проаналізувавши зміст положень статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" Головне управління, приходить висновку, що вказана норма встановлює мінімальний розмір пенсії шахтаря при її обчисленні, в свою чергу положення статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначають порядок призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (дислокація - м. Покровськ) та з 21.02.2020 призначено пенсію за віком відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три попередні роки 2017-2019 р.р. - 7763,17 грн.

Позивачу проведено перерахунки пенсії “Індексація заробітку» та з 01.03.2022 встановлено надбавку до пенсії в розмірі 135,00 грн., з 01.03.2023 встановлено надбавку до пенсії в розмірі 100,00 грн., з 01.03.2024 встановлено показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні 7994,47 замість 7763,17, з 01.03.2025 проведено перерахунок “Індексація заробітку» та встановлено показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні 8913,83 шляхом збільшення на коефіцієнт 1,115 (7994,47 х 1,115).

Для проведення перерахунку пенсії у зв'язку з індексацією за 2024 рік, починаючи з 01.10.2024 року із застосуванням середнього заробітку за 2017-2019 роки у розмірі 7763,17 грн та коефіцієнту підвищення у 2021 році 1,11, у 2022 - 1,14, у 2023 році 1,197, у 2024 році - 1,0796; перерахувати та виплатити пенсію у зв'язку з індексацією за 2025 рік, починаючи з 01.03.2025 року із застосуванням середнього заробітку за 2017- 2019 роки у розмірі 7763,17 грн та коефіцієнту підвищення у 2021 році - 1,11, у 2022 - 1,14, у 2023 році - 1,197, у 2024 році - 1,0796, у 2025 році -1,115 підстави відсутні.

Додатково повідомляє, що розмір пенсії позивача обчислено відповідно до статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 року № 345 із розрахунку 80% заробітної плати з 21.02.2020 по теперішній час.

З зазначених підстав просить відмовити у позовних вимогах.

Відповідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

За приписами частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 .

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області з 21.02.2020 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії, Позивачу рішенням 056650004520 від 11.09.2020 про перерахунок пенсії 04.09.2020 року здійснено перерахунок пенсії. Вид перерахунку: згідно рішень суду. Підстава: рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.06.2020р. №200/3727/20-а, Ухвала першого апеляційного суду від 25.08.2020р. Особливості: призначено за рішенням суду з 21.02.2020 по довічно. Коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0.42917. Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ( (515 / 100 * 12) * 1) - 0.42917. Розмір пенсії за віком (ст.27) (23561.30 * 0.42917) - 10111.80. Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 7 років) - 114.66. Загальний розмір пенсії - 10226.46. Доплата до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" - 8622.58. Сума пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 23561.3 грн.) - 18849.04. Місяць підвищення розміру пенсії - 01.01.2020. Розмір пенсії з надбавками - 18849.04. Максимальний розмір пенсії - 16380.00.

Відповідно до протоколів про перерахунок пенсії з 01.03.2021 року, з 01.03.2022 року, з 01.03.2023 року Позивачу нараховувалась та виплачувалась надбавка 135 грн. на індексації з 01.03.2022 та надбавка 100 грн. на індексації з 01.03.2021. Максимальний розмір пенсії з 01.03.2021 - 17690.00. Розмір пенсії з надбавками з 01.03.2022 - 18984.04. Розмір пенсії з надбавками з 01.03.2023 - 19084.04.

Відповідно до розрахунку заробітку для обчислення пенсії з 21.02.2020 року з 01.03.2022 року, 01.03.2023 року, середній заробіток за 3 попередні роки за (2017-2019 роки) складає 7763,17 грн. Середньомісячний заробіток для обчислення: 23561,30000.

Відповідно до розрахунку заробітку для обчислення пенсії з 01.03.2024 року, середній заробіток за 3 попередні роки за (2017-2019 роки): 3764,40 грн. Коефіцієнт збільшення показника середньої ЗП: 2.1237025912 (1.17 * 1.11 * 1.11 * 1.14 * 1.197 * 1.0796). Збільшений на коефіцієнт показник ЗП: 7994.47. Середньомісячний заробіток для обчислення: 24263.30000.

Відповідно до розрахунку заробітку для обчислення пенсії з 01.03.2025 року, середній заробіток за 3 попередні роки за (2017-2019 роки): 3764,40 грн. Коефіцієнт збільшення показника середньої ЗП: 2.367928 (1.17 * 1.11 * 1.11 * 1.14 * 1.197 * 1.0796 * 1.115). Збільшений на коефіцієнт показник ЗП: 8913.83. Середньомісячний заробіток для обчислення: 27053.56000.

Згідно протоколу про перерахунок пенсії з 01.03.2024 року, зокрема вбачається, що рішенням 056650004520 про перерахунок пенсії з 01.03.2024 року проведено перерахунок пенсії. Вид перерахунку: Індексація заробітку. (масовий). Коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0.43667. Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ( (524 / 100 * 12) * 1) - 0.43667. Розмір пенсії за віком (ст.27) (24263.30 * 0.43667) - 10595.06. Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 8 років) - 167.44. Загальний розмір пенсії - 10762.50. Доплата до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" - 8648.14. Сума пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 24263.3 грн.) - 19410.64. Місяць підвищення розміру пенсії - 01.03.2024. Розмір пенсії з надбавками - 19410.64.

Згідно протоколу про перерахунок пенсії з 01.03.2025 року, зокрема вбачається, що рішенням 056650004520 про перерахунок пенсії з 01.03.2025 року проведено перерахунок пенсії. Вид перерахунку: Індексація заробітку. (масовий). Коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0.43667. Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ( (524 / 100 * 12) * 1) - 0.43667. Розмір пенсії за віком (ст.27) (27053.56 * 0.43667) - 11813.48. Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 8 років) - 188.88. Загальний розмір пенсії - 12002.36. Доплата до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" - 9640.49. Сума пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 27053.56 грн.) - 21642.85. Місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2025 Обмеження індексації з 01.03.2025 року: -732.21. Розмір пенсії з надбавками - 20910.64.

Позивач вважаючи, що Пенсійним органом неправомірно застосовано середній заробіток за 2016-2017 роки у розмірі 3764,40 гривень, та неправомірних подальших індексацій, оскільки сума здійснених індексацій була зменшена, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Перевіряючи правомірність дій відповідача, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії регулюється Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Відповідно до частини першої статті 9 Закону № 1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно з положеннями частини другої статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Відповідно до абзацу першого ч. 2 ст. 42 Закону №1058 для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Абзацом четвертим ч. 2 ст. 42 Закону №1058 розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

У випадку призначення пенсії на підставі Закону № 1058-IV, при її обчисленні враховується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Згідно із пунктом 3 Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 травня 2018 року №10-1, перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:

1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;

2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.

Таким чином, при визначенні розміру пенсії застосовується показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення саме за призначенням пенсії, а не за перерахунком пенсії, а при перерахунку пенсії працюючого пенсіонера показник середньої заробітної плати має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-IV.

За умовами частини 2 статті 42 Закону №1058 для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

На виконання вимог статті 42 Закону №1058-IV Кабінет Міністрів України 20.02.2019 затвердив Порядок №124, яким визначив механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Відповідно до пункту 4 Порядку №124 коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за такою формулою:

К= ((ЗСЦ + ЗСЗ) х 50% / 100%) + 1,

де ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);

ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою:

ЗСЗ = Псзп (1) : Псзп (2) х 100% - 100%,

де Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;

Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Перерахунок пенсій, відповідно до цього Порядку, проводиться щороку з 1 березня.

Отже, з 2019 року Порядком №124 з метою визначення механізму проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески впроваджено, зокрема, формулу обчислення коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески.

Згідно із пунктом 5 Порядку №124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01.10.2017 на коефіцієнт, визначений згідно із абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пенсії, які призначені відповідно до Закону №1058-IV та розмір яких не підвищено відповідно до пункту 4 цього Порядку, абзаців першого, другого цього пункту, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої, частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV Прикінцеві положення Закону №1058-IV, пункту 4 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 03.10.2017 №2148-VIII Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій, а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 №265 Деякі питання пенсійного забезпечення громадян (Офіційний вісник України, 2008 р., № 25, ст.785), щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Відповідно до пункту 6 Порядку №124 під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Тобто, запровадивши механізм щорічної індексації пенсій, зокрема, особам, пенсія яким призначена за Законом №1058-IV, для сталості пенсійного забезпечення громадян та видатків на його фінансування, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін шляхом підвищення пенсій із застосуванням нового уніфікованого механізму через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховувався для обчислення пенсії, який не є сталим, та підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів, незалежно від умов, з якими Закон № 1282-ХІІ пов'язував підстави для проведення індексації доходів, зокрема, пенсій.

Разом з тим, пунктом 5 Порядку №124 визначено базовий показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, а саме: станом на 01.10.2017 (3764,40 грн) до якого застосовується коефіцієнт, визначений за формулою, наведеною в абзаці першому пункту 4 цього Порядку і в цій частині положення Порядку №124 суперечать статті 42 Закону №1058-ІV з огляду на таке.

Як вже було зазначено вище, відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-ІV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Так, відповідно до статті 27 Закону України №1058-ІV розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп х Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Отже, розмір пенсії за віком визначається для кожного пенсіонера індивідуально і залежить від набутого ним страхового стажу, отримуваної заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески та, зокрема, показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Суд повторює, що законодавець делегував Кабінету Міністрів України повноваження на встановлення порядку здійснення індексації пенсій та розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, але з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим частини другої статті 42 Закону №1058-IV.

При цьому, під порядком розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Розмір щорічного збільшення зазначеного показника, повинен встановлюватися Кабінетом Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим частини другої статті 42 Закону №1058-IV.

Разом з цим, суд наголошує на тому, що Кабінет Міністрів України не уповноважений та не вправі установлювати базову розрахункову величину (показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії станом на 01.10.2017, який становить 3764,40 грн) до якої може бути застосований коефіцієнт збільшення, оскільки такий підхід нівелює основне призначення індексації грошових доходів населення - підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін та суперечить акту вищої юридичної сили Закону №1058-IV, абзацом 1 частини другої статті 42 якого чітко визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії.

В контексті наведеного суд зазначає, що юридична природа соціальних виплат, у тому числі пенсій, розглядається не лише з позицій права власності, але й пов'язує з ними принцип захисту законних очікувань (reasonable expectations) та принцип правової визначеності (legal certainty), що є невід'ємними елементами правової держави та принципу верховенства права.

У справі Кечко проти України (заява № 63134/00) ЄСПЛ наголосив, що в межах свободи дій держави перебуває право визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідних для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (пункт 23). Тобто коли соціальна чи інша подібна виплата закріплена законом, вона має виплачуватися на основі чітких і об'єктивних критеріїв, і якщо людина очевидно підходить під ці критерії - це породжує у такої людини виправдане очікування в розумінні статті 1 Першого протоколу.

Відповідно до статті 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі №913/204/18, від 10.03.2020 у справі №160/1088/19).

Отже, з огляду на визначені в частині третій статті 7 КАС України правила, суд зазначає, що під час перерахунку пенсії, який здійснюється з метою забезпечення її індексації, положення Порядку №124 підлягають застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону №1058-IV, у зв'язку з чим під час такого перерахунку використовуватись має той показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення такої пенсії в момент її призначення.

01.04.2020 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» (далі - постанова №251). Пунктом 2 постанови №251 було установлено, що у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком №124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11; у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року.

22.02.2021 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (далі - постанова №127). Пунктом 1 постанови №127 було установлено, що у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком №124 проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11; у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абз. 2 цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

16.02.2022 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №118 «Про індексацію пенсій за заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - постанова №118). Пунктом 1 постанови №118 установлено, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

24.02.2023 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - постанова №168). Пунктом 1 постанови №168 установлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197. Відповідно до пункту 10 постанови №168, установлено, що: у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - постанова №185) установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., №19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796 (пункт 1 постанови).

Отже, з метою забезпечення у 2020 - 2024 роках проведення індексації пенсій для підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів Кабінет Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України визначив такі розміри коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії:

у 2020 році - 1,11 згідно з постановою №251;

у 2021 році - 1,11 згідно з постановою №127;

у 2022 році - 1,14 згідно з постановою №118;

у 2023 році - 1,197 згідно із постановою №168;

у 2024 році - 1,0796 згідно з постановою №185;

Таким чином, індексація пенсій у 2020-2024 роках повинна проводитись відповідно до постанови №251, постанови №127, постанови №118, постанови №168, постанови №185 Порядку №124 та з урахуванням приписів частини другої статті 42 Закону №1058-IV шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення 1,11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796 відповідно.

Зазначений висновок узгоджуються з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постановах від 13.01.2025 у справі №160/28752/23, від 27.01.2025 у справі №200/422/24, від 27.01.2025 у справі №620/7211/24, від 28.01.2025 у справі №400/4663/24, від 20.02.2025 у справі №460/2711/24.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» установлено, що з 1 березня 2025 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115 (пункт 1 постанови).

Застосовуючи наведені вище норми права, з урахуванням позовних вимог та зазначених вище висновків Верховного Суду, суд констатує, що відповідач здійснюючи в 2021-2025 роках перерахунок пенсії позивача на підставі частини другої статті 42 Закону №1058-IV, без застосування коефіцієнтів збільшення 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796, 1,115 до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача, діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства.

Пенсія позивачу призначена у 2020 році, а отже повинна обчислюватися з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2017-2019 роки, що складає 7763,17 грн.

Як встановлено судом, відповідно до розрахунку заробітку для обчислення пенсії з 21.02.2020 року, з 01.03.2022 року, 01.03.2023 року, для розрахунку розміру пенсії використовувався середній заробіток за 3 попередні роки за (2017-2019 роки), що складає 7763,17 грн. Середньомісячний заробіток для обчислення становить 23561,30000.

Проте, в подальшу, починаючи з 01.03.2024 року під час перерахунків раніше призначеної Позивачу пенсії, Відповідачем використовувався середній заробіток за 3 попередні роки за (2017-2019 роки): 3764,40 грн. Коефіцієнт збільшення показника середньої ЗП: 2.1237025912 (1.17 * 1.11 * 1.11 * 1.14 * 1.197 * 1.0796). Збільшений на коефіцієнт показник ЗП: 7994.47. Середньомісячний заробіток для обчислення: 24263.30000. З 01.03.2025 року, коефіцієнт збільшення показника середньої ЗП: 2.367928 (1.17 * 1.11 * 1.11 * 1.14 * 1.197 * 1.0796 * 1.115). Збільшений на коефіцієнт показник ЗП: 8913.83. Середньомісячний заробіток для обчислення: 27053.56000.

Отже, відповідачем, у порушення частини 2 статті 42 Закону № 1058, обчислено позивачу пенсію та її індексацію з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014 - 2016 роки.

Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області вчинено противні дії під час проведення подальших індексацій, оскільки було застосовано середній заробіток за 2016-2017 роки в розмірі 3764,40 гривень, замість 7763,17 гривень, що підтверджується розрахунками заробітку для обчислення пенсії з 01.03.2024 року, з 01.03.2025 року.

Щодо заниження індексації пенсії, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

За положенням частини 1 та 2 статті 10 зазначеного Закону, цей Закон набирає чинності з дня його опублікування. Дія частини першої статті 7 і статті 8 цього Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.

Статтею 8 цього Закону визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Відповідно до частини 1 статті 28 Закону 1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи в розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Аналіз зазначених норм дає можливість дійти висновку, що дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» поширюється на працівників, які зайняті на підземних роботах повний робочий день за Списком № 1, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Верховний Суд у справах №345/4616/16 (постанова від 20.11.2018), №345/4570/16-а (постанова від 06.02.2019), №345/4462/16-а (постанова від 05.12.2019), №345/3954/16-а (постанова від 11.07.2019) та інших дійшов висновку про те, що статтю 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.

Суд зазначає, що Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» не запроваджено окремий вид пенсії, а лише встановлено додаткову соціальну гарантію щодо мінімального розміру пенсії осіб, на яких поширюється його дія, тому право на призначення пенсії з урахуванням його приписів слід нерозривно тлумачити у системному взаємозв'язку із положеннями Закону №1058-IV, на підставі якого призначається пенсія.

Отже, мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком, у тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

При цьому, за вимогами законодавства, мінімальний розмір пенсії вказаній категорії осіб після проведенні всіх перерахунків не може становити менше ніж 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Тобто, якщо цей розмір пенсії в сукупності менший за мінімальний розмір, установлений для шахтарів абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV, пенсія встановлюється в мінімальному розмірі.

Доплата шахтарям до мінімального розміру це різниця між мінімальним розміром пенсії (у тому числі трьома прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність) та розміром пенсійної виплати, який обчислюється відповідно до ст. 27, із врахуванням ст. 28, 42 Закону № 1058-IV.

До розміру пенсії після перерахунку (тобто, понад три розміри прожиткового мінімуму) додаються тільки надбавки, підвищення, компенсаційна виплата за втрату годувальника, додаткова пенсія, пенсія за особливі заслуги, доплата у зв'язку із закриттям ЧАЕС, цільова грошова допомога на прожиття інвалідам війни.

З аналізу наведених вище положень законодавства слідує, що основний розмір пенсії пенсіонера визначається з урахуванням належних йому доплат за його понаднормовий стаж, а потім формується розмір доплати шахтарю.

При цьому, законодавством не передбачено зменшення мінімального розмірі пенсії у наслідок проведення її перерахунку.

Подібний висновок міститься в постанові Верховного Суду від 30 січня 2020 року справа № 345/882/17.

Таким чином, відповідачем обмежено саме гарантований статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» основний розмір пенсії, що не є тотожним обмеженню максимального розміру індексації на підставі відповідних постанов Кабінету Міністрів України.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», проведено перерахунки пенсії з 01.03.2025 року.

Внаслідок перерахунку пенсії з 01 березня 2025 року розмір пенсії позивача, визначений відповідно до ст. 27 Закону № 1058, склав 11813.48 гривень (27053.56 грн (середньомісячний заробіток) х 0.43667 (коефіцієнт стажу)), доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 8 років) 188.88 гривень, загальний розмір пенсії 12002.36 гривень.

Так, сума пенсії по Закону № 345 (80% від 27053.56 грн) 21642.85 грн, доплата до пенсії по Закону № 345 - 9640.49 гривень.

При цьому, сума обмеження в індексації з 01.03.2025 року (-732.21 грн).

Суд зазначає, що як вбачається з матеріалів справи, відповідачем обмеження в індексації застосовані після нарахування доплати до пенсії по Закону № 345, тобто, до мінімального розміру пенсії визначеного ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058, що не відповідає приписам законодавства.

Як зазначалось, основний розмір пенсії пенсіонера визначається з урахуванням належних йому доплат, індексації та застосований до них обмежень щодо розміру, після чого формується розмір доплати шахтарю.

Отже, дії відповідача щодо застосування обмеження розміру індексації після нарахування мінімального розміру пенсії визначеного ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 не відповідає приписам законодавства.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Частиною 4 ст. 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини 2 цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

В матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили про відсутність можливості та наміру суб'єкта владних повноважень прийняти обґрунтоване та законне рішення.

На підставі аналізу наведених вище норм, ураховуючи положення Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «;Про підвищення престижності шахтарської праці», з метою ефективного захисту прав, свобод і інтересів та належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог враховуючи п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України.

Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії підлягають задоволенню враховуючи п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України шляхом:

визнання протиправними дії відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 рік у розмірі 7763,17 грн. шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, на коефіцієнт збільшення цього показника, що враховується для обчислення пенсії: у 2021 році - 1,11, у 2022 - 1,14, у 2023 році - 1,197, у 2024 році - 1,0796, у 2025 році -1,115;

зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивачу у відповідності до частини другої статті 42 Закону України № 1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача, в розмірі 7763,17 грн. з 01.10.2024 року на коефіцієнт збільшення у 2021 році - 1,11, у 2022 - 1,14, у 2023 році - 1,197, у 2024 році - 1,0796, з 01.03.2025 року на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,115 та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії із врахуванням раніше виплачених сум;

визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо недоплати з 01.03.2025 року розміру пенсії, у сумі 732,21 грн. розрахованої відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати та виплатити пенсію з 01.03.2025 року відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовуючи показник середньої заробітної плати в Україні за 2017-2019 роки у розмірі 7763,17 гривень, з якої обчислюється пенсія, з урахуванням виплачених сум.

За вимогами ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем було надано квитанцію № 7242-1082-2070-1559 від 31.03.2025 року про сплату судового збору у розмірі 968,96 грн.

На виконання ухвали суду, позивачем було надано квитанцію № 0560-8928-8573-4144 від 10.04.2025 про сплату судового збору у розмірі 2 906,88 грн.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Словянськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 рік у розмірі 7763,17 грн. шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, на коефіцієнт збільшення цього показника, що враховується для обчислення пенсії: у 2021 році - 1,11, у 2022 - 1,14, у 2023 році - 1,197, у 2024 році - 1,0796, у 2025 році -1,115.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Словянськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у відповідності до частини другої статті 42 Закону України № 1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача, в розмірі 7763,17 грн. з 01.10.2024 року на коефіцієнт збільшення у 2021 році - 1,11, у 2022 - 1,14, у 2023 році - 1,197, у 2024 році - 1,0796, з 01.03.2025 року на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,115 та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії із врахуванням раніше виплачених сум.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо недоплати ОСОБА_1 з 01.03.2025 року розміру пенсії, у сумі 732,21 грн. розрахованої відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Словянськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію з 01.03.2025 року відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовуючи показник середньої заробітної плати в Україні за 2017-2019 роки у розмірі 7763,17 гривень, з якої обчислюється пенсія, з урахуванням виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 3 875,84 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.В. Череповський