Україна
Донецький окружний адміністративний суд
01 липня 2025 року Справа №200/243/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитрієва В.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом Головного управління Національної поліції в Донецькій області до ОСОБА_1 про відшкодування вартості однострою особистого користування, -
13.01.2025 до Донецького окружного адміністративного суду, через систему “Електронний суд» надійшов адміністративний позов Головного управління Національної поліції в Донецькій області до ОСОБА_1 про стягнення вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння яких не закінчився на суму 4066 (чотири тисячі шістдесят шість) гривень 16 копійок.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що під час проходження служби в поліції відповідачу безкоштовно видавалися предмети однострою, проте після звільнення зі служби за порушення службової дисципліни, не відшкодовано вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився, що стало підставою для звернення до суду щодо стягнення коштів.
Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду від 17.01.2025 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду від 24.01.2025 відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справ (у письмовому провадженні), витребувано у позивача докази у справі.
Ухвалою суду від 03.02.2025 вирішено зупинити провадження у справі до набрання законної сили рішенням у справі №200/9055/24.
20.06.2025 від позивача надійшло клопотання про поновлення провадження у справі.
23.06.2025 від ОСОБА_1 надійшла заява про передачу справи до Київського окружного адміністративного суду, оскільки на теперішній час відповідач постійно мешкає у м. Бровари Київської області, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Оскільки суддя Дмитрієв В.С. у період з 16.06.2025 по 30.06.2025 перебував у відпустці, подані клопотання розглядається у перший робочий день.
Пунктом 5 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом.
Разом з тим, частиною 1 статті 26 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Пунктом 1 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо до початку розгляду справи по суті задоволено клопотання відповідача, зареєстроване у встановленому законом порядку, місце проживання (перебування) якого раніше не було відоме, про передачу справи за місцем його проживання (перебування).
Суд зазначає, що згідно з відповіддю №1042744 від 17.01.2025 з Єдиного державного демографічного реєстру, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Також, згідно із паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 , відповідач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
При цьому, відповідач посилається на те, що згідно довідкою про взяття на облік внутрішньо-переміщеної особи мешкає у м. Бровари Київської області.
Так, згідно з наданою довідкою від 15.07.2022 №3250-5001879563 ОСОБА_1 фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
Проте, суд зазначає, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 15.07.2022 №3250-5001879563 не є документом, що підтверджує зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування, знаходження) особи-відповідача.
Так, форма довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, затверджена постановою Кабінету Міністрів України "Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення" від 01.10.2014 №509 (далі - Постанова №509).
Відповідно до п. 1 Постанови №509 довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі (далі - особа, яка переміщується).
Надалі Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" від 26.08.2015 №636, якою було внесено зміни до Постанови №509.
Так, вказаною постановою було викладено назву Постанови №509 у такій редакції "Про облік внутрішньо переміщених осіб" та викладено в новій редакції Додаток до постанови - Довідку про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до п. 1 Постанови №509 довідка є документом, який видається внутрішньо переміщеній особі.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11.12.2003 №1382-IV (зі змінами та доповненнями) у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: місце перебування - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік; місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини; довідка про реєстрацію місця проживання - документ, який видається органом реєстрації особі за її вимогою та підтверджує реєстрацію місця проживання або місця перебування особи; документи, до яких вносяться відомості про місце проживання, - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист; документ, до якого вносяться відомості про місце перебування, - довідка про звернення за захистом в Україні.
Згідно з п. 9 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 №207, відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (далі - документи, до яких вносяться відомості про місце проживання), а відомості про реєстрацію місця перебування - до довідки про звернення за захистом в Україні та довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування) шляхом проставлення в них відповідного штампа реєстрації місця проживання/перебування особи за формою згідно з додатком 1.
09.08.2017 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову "Про внесення зміни до пункту 9 Правил реєстрації місця проживання" №579, якою внесено зміни до пункту 9 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. №207 "Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру", а саме виключено в абзаці першому слова "та довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи". Вказана постанова набрала з чинності з 16.08.2017.
Отже, з 16.08.2017 довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи не належить до переліку документів, до якого вноситься інформація про зареєстроване місце перебування особи.
Таким чином, враховуючи наведені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку про те, що надана довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 15.07.2022 №3250-5001879563, не є документом, який підтверджує зареєстроване місце перебування відповідача.
При цьому, у відповідності до положень Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», місце перебування та проживання особи має бути зареєстровано (задекларовано) у встановленому законом порядку. Особа може мати лише одне зареєстроване/задеклароване місце проживання, перебування.
Отже, оскільки матеріалами справи підтверджується, що відповідач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно до територіальної підсудності справа № 200/243/25 має бути розглянута Донецьким окружним адміністративним судом.
Таким чином, підстави для передачі справи до Київського окружного адміністративного суду відсутні, у зв'язку чим, суд відмовляє у задоволенні клопотання відповідача про передачу справи до іншого суду.
Керуючись положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про передачу справи №200/243/25 за територіальною підсудністю до Київського окружного адміністративного суду відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя В.С. Дмитрієв