Україна
Донецький окружний адміністративний суд
01 липня 2025 року Справа№200/3720/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (адреса 61022, Харківська область, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 05 травня 2025 року № 056550006440 щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV, на підставі його заяви від 28 квітня 2025 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди його роботи: з 30.10.1980 по 07.05.1983 в колгоспі “Завіти Ілліча»; з 05.06.1985 по 02.03.1998 в КСП “Завіти Ілліча», та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення з 28 квітня 2025 року йому пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV.
Ухвалою від 2 червня 2025 року суд прийняв до розгляду позовну заяву позивача, відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином.
За правилами частини 5 та частини 8 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Згідно з нормами частини третьої статті 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що відмова ГУ ПФУ у Донецькій області у призначенні йому пенсії за віком, а також не зарахування певного періоду її трудової діяльності до загального трудового стажу є незаконною та такою, що порушує його право на пенсійне забезпечення.
Відповідач правом надання відзиву на позовну заяву не скористався.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
28 квітня 2025 року позивач подав заяву про призначення пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Рішенням про відмову в призначенні пенсії від 05 травня 2025 року за № 056550006440, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повідомило позивача про відмову у призначенні пенсії за віком, в зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу, передбаченого ч.1 ст.26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». За текстом зазначеного рішення: Необхідний вік становить 60 років. Вік заявника: 60 років 06 місяців. Необхідний страховий стаж становить: 31 рік. Страховий стаж заявника становить: 25 років 10 місяців 07 днів. Результати розгляду документів доданих до заяви: до загального страхового стажу не зараховані періоди роботи в колгоспі згідно наданої уточнюючої довідки № 01-30/806 від 21.11.2024, з 1980 року по 1998 рік, оскільки відсутня інформація про реорганізацію колгоспу та відсутні підстави на призначення та звільнення з роботи. Заявник матиме право на пенсію з 27.10.2027 року, або при набутті необхідного страхового стажу.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно з частиною 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основи соціального захисту, форми та види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України).
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058- ІV).
Відповідно до положень статті 5 Закону України № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Виключно цим Законом визначаються, зокрема, види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Відповідно до статті 1 Закону України №1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-ІV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Відповідно до приписів статті 26 Закону № 1058-ІV, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.
Пунктом 1 частини 1 статті 45 Закону № 1058-ІV визначено, що пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Відповідно до частини 1 статті 44 Закону № 1058-ІV, призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 22-1).
Відповідно до положень пункту 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України.
Підпунктом 2 пункту 2.2. розділу ІІ Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного стажу роботи). За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу).
Частиною 1 статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (частина 2 статті 24 Закону № 1058-IV).
Частиною 4 статті 24 Закону № 1058-ІV визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Так, відповідно до статті 56 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Згідно із статтею 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 1, 2, 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 № 637 (далі - Порядок №637) визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставах інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі, коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється на підставі показань свідків. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які місять відомості про періоди роботи. Аналіз наведених норм права свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а необхідність підтвердження трудового стажу на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами виникає виключно у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній чи наявності неправильних чи неточних записів про періоди роботи.
З документів підтверджуючих трудовий стаж позивачем було надано трудову книжку колгоспника серії НОМЕР_2 , дата заповнення 05 листопада 1980 року, відповідно до записів якої позивач працював: - 30.10.1980, наказом № 10 від 30.10.1980, прийнятий в члени колгоспу “Завіти Ілліча»; - 07.05.1983, наказом № 5 від 07.05.1983, звільнений з колгоспу “Завіти Ілліча» у зв'язку з призовом на службу в Радянську Армію; - Служба в Радянській Армії з 10.05.1983 по 25.05.1985 (військовий квиток серія НОМЕР_3 ); - 05.06.1985, наказом № 7 від 05.06.1985, прийнятий в члени колгоспу “Завіти Ілліча»; - 02.03.1998, наказом № 4 від 02.03.1998, вибув з членів КСП “Завіти Ілліча» за власним бажанням; - 06.03.1998, наказом № 18 від 13.03.1998, прийнятий рибалкою прибережного лову 2 розряду рибучастка Клебан-Бик, сезонно, КСРП “Донрибкомбінат»; - 22.01.1999, розпорядженням № 36 від 22.01.1999, КСРП “Донрибкомбінат» перереєстровано в ВАТ “Донрибкомбінат»; - 01.08.2000, наказом № 117 від 01.08.2000, звільнений за ст.38 КЗпПр - за власним бажанням; - 14.09.2000, наказом № 39 від 14.09.2000, прийнятий в рибгосп “МОЯЧКА» Донрибкомбінат рибалкою прибережного лову 2 розряду; - 21.11.2001, наказом № 49 від 21.11.2001, звільнений за ст.38 КЗпПр - за власним бажанням; - 23.11.2001, наказом № 68 від 21.11.2001, прийнятий виконуючим обов'язки заступника директора з сільського господарства Костянтинівського учбововиробничого підприємства Українського товариства сліпих; - 15.03.2004, наказом № 11 від 15.03.2004, звільнений за згодою сторін ст.36 п.1 КЗпПр; - 20.04.2004, наказом № НТ 040420 від 20.04.2004 Костянтинівського міського центра зайнятості, розпочата виплата допомоги з безробіття на підстав ст.ст.22, 23 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування»; - 04.08.2004, наказом № НТ 040805 від 05.08.2004 Костянтинівського міського центра зайнятості, припинено виплату допомоги з безробіття на підстав ст.31 п.1 пп.10 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування»; - 25.04.2006, наказом № 00139 від 25.04.2006 ТОВ “Інтернешнл сек'юріті сервіс», прийнятий на посаду охоронця; - 01.08.2006, наказом № 00261 від 01.08.2006, звільнений за власним бажанням ст.38 КЗпПр; - 15.12.2007, наказом № 95-к від 15.12.2007 ТОВ ВО “Шахтобуд», прийнятий на посаду бульдозериста, де працює по теперішній час.
Крім цього, позивачем було надано архівну довідку Дружківської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області № 01-30/806 від 21.11.2024, стосовно підтвердження трудового стажу та отримання архівної довідки про заробітну плату ОСОБА_1 , за період роботи в колгоспі “Завіти Ілліча» з 1980 по 1998 року на посаді слюсара, шофера, водія, скотника, за текстом якої: Документи архівного фонду колгоспу “Завіти Ілліча» в архівному відділі виконавчого комітету Дружківської міської ради представлені розрахунково-платіжними відомостями нарахування заробітної плати. Документи щодо підтвердження трудового стажу (накази, протоколи, особові справи) на зберігання до архівного відділу не надходили. На підставі вищевикладеного, надати довідку ОСОБА_1 , про підтвердження трудового стажу з 1980 по 1998 роки за час роботи його в колгоспі “Завіти Ілліча» неможливо. У накопичувальних особистих рахунках фонду колгоспу “Завіти Ілліча» за 1980-1998 роки міститься річна інформація про нараховану заробітну плату, відпрацьовані людино- дні та людино-години ОСОБА_1 . Посада та рік народження ОСОБА_1 у накопичувальних особистих рахунках фонду колгоспу “Завіти Ілліча» не вказана. Документи, які встановлюють прийнятий в колгоспі “Завіти Ілліча» річний колгоспний мінімум трудової участі у громадському господарстві за період 1980-1998 роки на державне зберігання до архівного відділу не надходили.
Також був наданий відповідачу лист архівного відділу Краматорської районної державної адміністрації, районна військова адміністрація Донецької області від 20.01.2025 № 06- 02/89, за текстом якого, документи про встановлений в колгоспі “Завіти Ілліча» мінімум та його виконання ОСОБА_1 на державне зберігання до відділу не надавались. Реорганізація колгоспу “Завіти Ілліча» відбувалась на підставі розпорядження голови Костянтинівської райдержадміністрації. Архівну довідку архівного відділу Краматорської районної державної адміністрації, районна військова адміністрація Донецької області від 20.01.2025 № 06-02/89, за текстом якої: в документах архівного фонду № 76 КСП “Завіти Ілліча» с.Кіндратівка Костянтинівського району значиться, що на підставі протоколу № 12 від 02.11.1980 року та протоколу № 8 від 28.06.1985 року засідання правління: прийняти ОСОБА_1 в члени колгоспу. На підставі протоколу № 14 від 02.11.1998 року засідання правління: рекомендувати зборам уповноважених членів КСП вивести з членів КСП ОСОБА_1 за власним бажанням. Протокол № 5 від 07.05.1983 в справі відсутній, в протоколі № 5 від 29.04.1983 року зазначено звільнити з членів колгоспу...(ПІБ відсутній).
Крім цього, позивачем був також надбаний відповідачу лист Дружківської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області № 80/0/132-25 від 20.02.2025, за текстом якого, викладена інформація зазначена в архівній довідці Дружківської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області № 01-30/806 від 21.11.2024, та повідомлено, що надати довідку про підтвердження реорганізації колгоспу “Завіти Ілліча» неможливо.
За інформацією викладеної у Витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо КСП “Заповіти Ілліча», ЄДРПОУ 00697107, від 21.05.2025, КСП в стадії припинення (дата запису 10.11.2005, номер запису 12421110002000104).
З вищевикладеного можна зробити висновок про те, що позивач дійсно вів трудову діяльність, відомості про яку містяться у його трудовій книжці.
З наведених обставин вбачається, що пенсійний орган фактично переклав відповідальність за неналежне виконання роботодавцем своїх обов'язків на позивача, що є непропорційним заявленій легітимній меті (підтвердження періодів роботи позивача), тому зазначені дії не можна вважати такими, які вчинені обґрунтовано, добросовісно та розсудливо.
Крім того, відповідно до пункту 1.8 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005 року №22-1, зареєстрованого в Мінюсті України 27.12.2005 року за №1566/11846 (далі Порядок №22-1) у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія.
Пунктом 4.2 розділу ІV Порядку №22-1 визначено, що при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, зокрема, повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів.
Водночас, частинами другою та третьою статті 44 Закону України № 1058-ІV передбачено, що у разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності). Документи про страховий стаж можуть бути подані до територіального органу Пенсійного фонду або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Отже, з наведених норм чинного законодавства вбачається великий обсяг прав та обов'язків у органів Пенсійного фонду при вирішенні питання про призначення пенсії та перевірки наявного трудового стажу для її призначення.
З урахуванням зазначеного, суд вважає, що органи Пенсійного фонду України повинні використовувати всі передбачені законом повноваження задля повного та об'єктивного розгляду заяви про призначення пенсії, виходячи з тих обставин, що склалися.
Проте, доказів вчинення відповідачем будь-яких дій, спрямованих на встановлення та перевірку спірних періодів роботи позивача, які мають бути враховані до його страхового стажу роботи для призначення пенсії, зокрема, направлення запитів щодо отримання таких документів до юридичних осіб, надання позивачу часу для подання додаткових документів, суду не подано.
Відповідно до статей 3, 48 Примірного статуту колгоспників, прийнятого ІІІ Всесоюзним з'їздом колгоспників 27.11.1969 року і затвердженого постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР від 28.11.1969 року, громадяни СРСР приймались в члени колгоспу на підставі заяви, яка розглядалася спочатку правлінням колгоспу, після чого прийом у члени колгоспу проводиться загальними зборами колгоспників за поданням правління. Допускається залучення на роботу за трудовими договорами фахівців та інших працівників з боку лише в тих випадках, коли в колгоспі немає відповідних фахівців або коли сільськогосподарські та інші роботи не можуть бути виконані в необхідні терміни силами колгоспників (стаття 24 Примірного статуту 1969 року). Відповідно до п. 5, 6 основних положень про порядок видачі трудових книжок колгоспників, схвалених Союзною радою колгоспників 14.03.1975 року та затверджених постановою Ради Міністрів СРСР від 21.04.1975 року № 310 до трудової книжки колгоспника заносились наступні дані: відомості про колгоспника, відомості про членство в колгоспі, відомості про роботу, відомості про трудову участь (прийнятий у колгоспі річний мінімум участі в громадському господарстві, його виконання), відомості про нагородження та заохочення переведення на іншу роботу, припинення роботи. Всі записи в трудовій книжці завіряються в усіх розділах за час роботи в колгоспі підписом голови колгоспу або спеціально уповноваженого правлінням колгоспу особи та печаткою. Враховуючи, що обчислення стажу роботи селян має певні особливості, з огляду на те, що в багатьох із них праця сезонна, слід мати на увазі, що період праці в колективному господарстві після 1965 року зараховують до стажу залежно від виконання встановленого мінімуму трудової участі. Якщо, для прикладу, член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, то враховують тільки час його роботи за фактичною тривалістю. Тобто для розрахунку стажу за період роботи в колгоспі необхідні дані про встановлений мінімум трудоднів та про кількість фактично відпрацьованих трудоднів. Записами трудової книжки колгоспника НОМЕР_2 від від 05.11.1980 року підтверджено, що в період з 30.10.1980 по 07.05.1983 позивач працював в колгоспі “Завіти Ілліча» на різних посадах, а з 05.06.1985 по 02.03.1998 позивач на різних посадах працював в КСП “Завіти Ілліча». Трудова книжка колгоспника НОМЕР_2 від 05.11.1980 року містить відомості щодо встановленого колгоспом за 1980-1983 роки, 1985-1998 роки річного мінімуму трудоднів за рік та кількості відроблених людиноднів за рік, заробітну плату, посилання на документ, на підставі якого внесено записи. Зазначена інформація підтверджена наданою позивачем архівною довідкою Дружківської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області № 01-30/806 від 21.11.2024. Позивачем надано архівну довідку архівного відділу Краматорської районної державної адміністрації, районна військова адміністрація Донецької області від 20.01.2025 № 06-02/89, якою підтверджено підстави на призначення та звільнення з роботи в період з 30.10.1980 по 07.05.1983 в колгоспі “Завіти Ілліча», з 05.06.1985 по 02.03.1998 в КСП “Завіти Ілліча».
З огляду на викладене, рішення відповідача про відмову позивачу у призначенні пенсії є протиправним та підлягає скасуванню та наявні підстави для зарахування позивачу відповідачем неврахованого страхового стажу відповідно до її трудової книжки.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до положень статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з нормами частини другої зазначеної статті у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення.
Відповідно до ч. 1,8 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачений судовий збір у сумі 968,96 грн., який підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (адреса 61022, Харківська область, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 5 травня 2025 року № 056550006440 щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV, на підставі його заяви від 28 квітня 2025 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (адреса 61022, Харківська область, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх ЄДРПОУ 14099344) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) від 28 квітня 2025 року про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV, з урахуванням висновків суду, зарахувавши до страхового стажу ОСОБА_1 періоди його роботи: з 30.10.1980 по 07.05.1983 в колгоспі “Завіти Ілліча»; з 05.06.1985 по 02.03.1998 в КСП “Завіти Ілліча».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (адреса 61022, Харківська область, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати по сплаті судового збору у розмірі 968,96 (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок).
Рішення ухвалене та повне судове рішення складене 1 липня 2025 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Смагар