Справа №760/17087/25 Провадження №1-кс/760/8624/25
(повний текст)
26 червня 2025 р. м. Київ
Слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
підозрюваної ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі Солом'янського районного суду м. Києва, клопотання старшого слідчого СУ ГУ СБ України у м. Києві та Київській області капітана юстиції ОСОБА_6 , погоджене прокурором Дарницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону ОСОБА_7 , про відсторонення від посади ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні № 42025112340000007, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10.01.2025 року за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114-1, ч. ч. 1, 3 ст. 362, ч. ч. 1, 2 ст. 332 КК України, -
20 червня 2025 року до слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого СУ ГУ СБ України у м. Києві та Київській області капітана юстиції ОСОБА_6 , погоджене прокурором Дарницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону ОСОБА_7 , про відсторонення від посади ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні № 42025112340000007, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 06 10.01.2025 року за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114-1, ч. ч. 1, 3 ст. 362, ч. 1, 2 ст. 332 КК України.
20 червня 2025 року (на підставі протоколу автоматизованого визначення слідчого судді) клопотання та додані до нього документи були передані в провадження слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 .
Клопотання обґрунтовано тим, що Слідчим управлінням ГУ СБ України у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за №42025112340000007 від 10.01.2025 року за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114-1, ч. 1,3 ст. 362, ч. 1, 2 ст. 332 КК України. Процесуальне керівництво у вказаному провадженні здійснюється прокурорами Дарницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону. Зміст підозри: 24 серпня 1991 року Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки було схвалено Акт проголошення незалежності України, яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. Відповідно до зазначеного документу, територія України є неподільною та недоторканною. Незалежність України визнали держави світу, серед яких і рф. Незважаючи на викладене, діючи з прямим умислом, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, в порушення зазначених вище міжнародних нормативно-правових актів, 22 лютого 2022 року президент рф, реалізуючи злочинний план направлений на насильницьку зміну меж території та кордонів України, порушення порядку, встановленого Конституцією України, направив до Ради Федерації звернення про використання Збройних Сил рф за межами рф, яке було задоволене. 24 лютого 2022 року о 5 годині президент рф оголосив рішення про початок військової операції в Україні. Того ж дня, близько 05 год. 10 хв. Збройними Силами рф, що діяли за наказом керівництва рф та Збройних Сил рф, здійснено запуск крилатих та балістичних ракет по аеродромах, військових штабах, складах, підрозділах Збройних Сил України та інших військових формувань. Після чого, тоді ж, війська рф вдерлися сухопутним шляхом на територію суверенної держави України. Відповідно до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно дотримуватися Конституції України та законів України, не посягати на права та свободи, честь та гідність інших людей. Статтею 73 Конституції України визначено, що виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України. Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджено Законом України 2102-IX, у зв'язку із збройною агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який діє по теперішній час. Указом Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію» було оголошено про проведення загальної мобілізації на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва. Даний Указ затверджено Законом України № 2105-IX від 03.03.2022. Відповідно до ст. ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» № 3543-XII від 21.10.1993 особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій Згідно зі ст. 1 Закону України «Про оборону України» № 1932-XII від 06.12.1991 та ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» № 389-VIII від 12.05.2015 воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень. Згідно з ч. 6 ст. 2, п. 6 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» одним з видів військової служби є військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період. Так, ОСОБА_4 призвану по мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_1 та у подальшому наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №57 від 10.03.2023 призначено на посаду оператора відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_2 , вважати такою що з 10.03.2023 справи та посаду прийняла і приступила до виконання службових обов'язків за посадою. У подальшому під час проходження військової служби ОСОБА_4 наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №253 від 07.09.2024, призначена на посаду оператора групи військового обліку сержантів і солдатів запасу. Отже згідно п. 4 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» з 10.03.2023 ОСОБА_4 набула статусу військовослужбовця, що проходить військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, у зв'язку з чим повинна, окрім іншого, керуватися вимогами ст. ст. 11, 16, 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст. ст. 1, 2, 3, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, які вимагають від нього свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, бути хороброю, ініціативною і дисциплінованою, постійно бути зразком високої культури, скромності і витримки, берегти військову честь, захищати свою і поважати гідність інших людей, бути ввічливою і дотримуватись військового етикету, поводитися з гідністю і честю, не допускати самій і стримувати інших від негідних вчинків. Окрім цього, згідно з функціональних обов'язків оператора групи військового обліку сержантів і солдатів запасу, ОСОБА_4 , зобов'язана: виконувати планові місячні показники щодо наповнення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів; знати правила експлуатації комп'ютерної техніки і телекомунікаційних систем; знати технологію опрацювання даних, робочі інструкції, програмне забезпечення, що використовується;знати послідовність виконання операцій у комп'ютерних системах (мережах); знати вимоги керівних документів з організації діловодства; знати правила орфографії та пунктуації; знати технічні вимоги до електронних носіїв, паперу, витратних матеріалів для принтера; знати основи організації праці; знати основи законодавства про працю; дотримуватися правил захисту інформації в інформаційно- телекомунікаційних системах (далі - ITC); дотримуватися правил антивірусного захисту; доповідати про всі інциденти антивірусного захисту відповідальній особі служби захисту інформації та кібернетичної безпеки в ІТС. виконувати операції з базами даних на комп'ютерному устаткуванні (введення, опрацювання, накопичення, систематизація, виведення інформації) відповідно до затверджених процедур та інструкцій з використанням периферійного обладнання, систем передавання (приймання) даних; готувати до роботи устаткування, електронні носії інформації, засоби фіксування; дотримуватися правил охорони праці, техніки безпеки; утримувати своє робоче місце та службову кімнату в чистоті, порядку встановленому вимогами статутів ЗС України, брати участь в підтримання належного порядку на території, яка закріплена не за групою; дбайливо ставитися до майна, що знаходиться у ТЦК та СП, ощадливо і раціонально використовувати енергію та інші матеріальні ресурси, додержуватися встановленого порядку зберігання матеріальних цінностей та документів;утримуватися від дій, які заважають іншим виконувати їх функціональні обов'язки; постановка на військовий облік військовозобов'язаних, звільнених з військової служби тощо:видача військово-облікових документів військовозобов'язаним; своєчасне внесення змін до АІТС «Оберіг». Для виконання функцій за посадовими та службовими обов'язками 03.07.2023 ОСОБА_4 в ІНФОРМАЦІЯ_4 отримала ключові дані кваліфікований електронний підпис ЕЦП НШ на носії ключової інформації Алмаз -1К обліковий (серійний) номер НКІ 093911та у подальшому 01.10.2024 здала і отримала 14.10.2024 ключові дані кваліфікований електронний підпис ЕЦП НШ на носії ключової інформації Алмаз -1К обліковий (серійний) номер НКІ 093911.Відповідно до Інструкції адміністратору безпеки (адміністратору клієнтської частини) та користувачам від несанкціонованого доступу в інформаційно-комунікаційній системі Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ІКС "Оберіг"), затвердженої начальником Головного управління персоналу - заступником начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 29.11.2018 № 254дск, перед здійсненням входу в ОС Microsoft Windows, адміністратор встановлює користувачу необхідні атрибути для доступу до операційної системи, з обов'язковим внесенням цих атрибутів до Журналу закріплення і видачі імен та паролів (зазначений журнал зберігається у адміністратора). При першому вході в ОС користувач зобов'язаний змінити пароль (ніхто не повинен знати його, крім користувача). Значення паролю доступу до програмного комплексу ІКС "Оберіґ" користувач має встановити самостійно під час першого входу до нього. Встановлений пароль до Журналу закріплення імен та паролів не заноситься, значення ім'я (логіну) та паролю користувача не повинні бути відомі та/або доступні нікому, окрім користувача, якому вони належать. Тому відповідно до вищезазначеної інструкції користувачі ІКС "Оберіґ" зобов'язані нікому та ніколи не називати свій пароль, ніколи та ніде не записувати свій пароль, якщо існує підозра, що пароль став відомий стороннім особам, повідомити про це адміністратора та здійснити його заміну. Відповідно до ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» № 2232-XII від 25.03.1992 (в редакції Закону № 1357-IX від 30.03.2021). Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які:1) призвані чи прийняті на військову службу; 2) проходять військову службу (навчання) у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти; 3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку; 4) досягли граничного віку перебування в запасі; 5) припинили громадянство України; 6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину; 7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру; 8) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими. Відповідно до ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» № 2232-XII від 25.03.1992 виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими; 2) припинили громадянство України; 3) визнані непридатними до військової служби; 4) досягли граничного віку перебування в запасі. У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку. (в редакції Закону № 3633-IX від 11.04.2024). Відповідно до п. 2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України Затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2010 р. № 724) (далі по тексту Правил) у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов'язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в пунктах 1 і 2 частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також пункті 2-14 цих Правил.Пунктом 2 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" № 3543-XII від 21.10.1993 не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії). У свою чергу ОСОБА_4 будучи військовослужбовцем військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період обіймаючи посаду оператора відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_2 при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах, але не пізніше 03.07.2024, виник та сформувався стійкий кримінально противоправний умисел, направлений на вчинення кримінально караного діяння, що полягає у перешкоджанні законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, шляхом внесення недостовірних відомостей до інформаційно-телекомунікаційної системи «Оберіг» з подальшим виключенням осіб з військового обліку, що виразилось у зниженні мобілізаційного потенціалу Збройних Сил України та інших військових формувань. На виконання свого умислу на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період 03.07.2024 о 15:49 год., ОСОБА_4 , перебуваючи на своєму робочому місці в ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_1 , з використанням персональної електронної обчислювальної машини (далі - ПЕОМ) марки «Dell OptiPlex 3080 MF» серійний номер EDBP0092737060126 інвентарний номер №101480028, за відсутності відповідних документів та законних підстав внесла не достовірні відомості до інформаційно-телекомунікаційної системи «Оберіг» про виключення з військового обліку громадянина України ОСОБА_8 , засвідчивши як підставу виключення з обліку останнього рішення військово лікарської комісії (далі - ВЛК) при ІНФОРМАЦІЯ_3 , яку ОСОБА_8 не проходив та записи про його проходження у розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_2 , відсутні. Продовжуючи свій кримінально противоправний умисел направлений на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період 13.08.2024 о 10:25 год., ОСОБА_4 , перебуваючи на своєму робочому місці в ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_1 , з використанням ПЕОМ марки «Dell OptiPlex 3080 MF» серійний номер EDBP0092737060126 інвентарний номер №101480028, за відсутності відповідних документів та не маючи законних підстав внесла не достовірні відомості до інформаційно-телекомунікаційної системи «Оберіг» про виключення з військового обліку громадянина України ОСОБА_9 , засвідчивши як підставу виключення з обліку останнього рішення ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 від 26.06.2024, в якому записи про його проходження ОСОБА_9 , відсутні. Продовжуючи свій кримінально противоправний умисел направлений на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період 17.09.2024 о 13:54 год., ОСОБА_4 , перебуваючи за вищевказаною адресою на своєму робочому місці, з використанням ПЕОМ марки «Dell OptiPlex 3080 MF» серійний номер EDBP0092737060126 інвентарний номер №101480028, не маючи законних підстав внесла недостовірні відомості до інформаційно-телекомунікаційної системи «Оберіг» про виключення з військового обліку громадянина України ОСОБА_10 , засвідчивши як підставу виключення з обліку останнього рішення ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 від 07.09.2021, в якому записи про його проходження ОСОБА_10 , відсутні, окрім цього здійснено зміну військово облікової спеціальності (далі за текстом ВОС) 021000 офіцера запасу на ВОС 790 рядового, сержантського і старшинського складу. Отже, ОСОБА_4 , усвідомлюючи протиправний характер власних намірів, розуміючи, що внесення недостовірних даних у інформаційно-телекомунікаційну систему «Оберіг», а саме взяття на військовий облік та виключення військовозобов'язаних з військового обліку, як непридатних до військової служби без належних на те підстав, зменшує мобілізаційний ресурс та в умовах воєнного стану призводить до ускладнення мобілізаційних заходів та законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період. Таким чином, ОСОБА_4 , підозрюється у вчинені дій, що перешкоджають законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, тобто кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України. Окрім того, ОСОБА_4 , виконуючі дїї, щодо перешкоджанню законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період будучи військовослужбовцем військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період обіймаючи посаду оператора відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_2 і маючи доступ до інформаційно-комунікаційної системи Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ІКС "Оберіг") держателем якої є Міністерство оборони України, розпорядником є Генеральний штаб Збройних Сил України та яка призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України, при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах, але не пізніше 03.07.2024 свідомо обрала засобом для зазначеного перешкоджання, кримінально каране діяння, що полягає у несанкціонованих діях з інформацією яка оброблюється в ІКС «Оберіг», а саме інформацію щодо обліку громадян України на військовій службі, та реалізуючи свій кримінального противоправний умисел на несанкціоновані дії з інформацією яка оброблюється в ІКС «Оберіг» 03.07.2024 о 15:49 год., ОСОБА_4 перебуваючи на своєму робочому місці в ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_1 , з використанням персональної електронної обчислювальної машини (далі - ПЕОМ) марки «Dell OptiPlex 3080 MF» серійний номер EDBP0092737060126 інвентарний номер №101480028, за відсутності відповідних документів та законних підстав внесла не достовірні відомості до інформаційно-телекомунікаційної системи «Оберіг» про виключення з військового обліку громадянина України ОСОБА_8 , засвідчивши як підставу виключення з обліку останнього рішення ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 , яку ОСОБА_8 не проходив та записи про його проходження у розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_2 , відсутні. Таким чином, ОСОБА_4 , підозрюється у несанкціонованих діях з інформацією, яка обробляється в автоматизованих мережах, вчинене особою яка має право доступу до неї, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 362 КК України; Також, реалізуючи свій кримінально противоправний умисел на несанкціоновані дії з інформацією яка оброблюється в ІКС «Оберіг» 13.08.2024 о 10:25 год., ОСОБА_4 , перебуваючи на своєму робочому місці в ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_1 , з використанням ПЕОМ марки «Dell OptiPlex 3080 MF» серійний номер EDBP0092737060126 інвентарний номер №101480028, за відсутності відповідних документів та не маючи законних підстав внесла не достовірні відомості до інформаційно-телекомунікаційної системи «Оберіг» про виключення з військового обліку громадянина України ОСОБА_9 , засвідчивши як підставу виключення з обліку останнього рішення ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 від 26.06.2024, в якому записи про його проходження ОСОБА_9 , відсутні. Таким чином, ОСОБА_4 , підозрюється у несанкціонованих діях з інформацією, яка обробляється в автоматизованих мережах, вчинене повторно особою яка має право доступу до неї, тобто у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 362 КК України. Окрім того, ОСОБА_4 реалізуючи свій кримінально противоправний умисел на несанкціоновані дії з інформацією яка оброблюється в ІКС «Оберіг» 17.09.2024 о 13:54 год., перебуваючи за вищевказаною адресою на своєму робочому місці, з використанням ПЕОМ марки «Dell OptiPlex 3080 MF» серійний номер EDBP0092737060126 інвентарний номер №101480028, не маючи законних підстав внесла недостовірні відомості до інформаційно-телекомунікаційної системи «Оберіг» про виключення з військового обліку громадянина України ОСОБА_10 , засвідчивши як підставу виключення з обліку останнього рішення ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 від 07.09.2021, в якому записи про його проходження ОСОБА_10 , відсутні, окрім цього здійснила зміну військово облікової спеціальності (далі за текстом ВОС) 021000 офіцера запасу на ВОС 790 рядового, сержантського і старшинського складу.Таким чином, ОСОБА_4 , підозрюється у несанкціонованих діях з інформацією, яка обробляється в автоматизованих мережах, вчинене повторно особою яка має право доступу до неї, тобто у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 362 КК України. При цьому, ОСОБА_4 , будучи військовослужбовцем військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період обіймаючи посаду оператора відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснюючі несанкціоновані дії з інформацією, яка обробляється в автоматизованих мережах свідомо розуміючи, що здійснення нею дій щодо виключення осіб з військового обліку, як непридатних до військової служби надає можливості такій особі перетнути державний кордон України при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах, реалізуючи свій кримінального противоправний умисел на наданні засобів для незаконного переправлення осіб через державний кордон України 03.07.2024 о 15:49 год., перебуваючи за вищевказаною адресою на своєму робочому місці, з використанням ПЕОМ марки «Dell OptiPlex 3080 MF» серійний номер EDBP0092737060126 інвентарний номер №101480028, не маючи законних підстав внесла недостовірні відомості до інформаційно-телекомунікаційної системи «Оберіг» про виключення з військового обліку громадянина України ОСОБА_8 , тим самим надавши йому засоби щодо перетину державного кордону України 09.08.2024 о 23 год 125 хв через пункт пропуску Вилок, 20.09.2024 о 23.02 год. через пункт пропуску Лужанка, 14.10.2024 о 21.21 год. через пункт пропуску Чоп (Тиса), 12.12.2024 о 07.20 год. через пункт пропуску Краківець, 21.12.2024 о 21.48 год. через пункт пропуску Лужанка. 05.02.2025 о 16.49 год. через пункт пропуску Устилуг, 11.04.2025 о 22.32 год. через пункт пропуску Чоп (Тиса). Таким чином, ОСОБА_4 , підозрюється у наданні засобів для незаконного переправлення осіб через державний кордон України, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 332 КК України. Окрім цього, ОСОБА_4 діючи повторно, розуміючи, що її дії залишились безкарними, реалізуючи свій кримінального противоправний умисел на надання наданні засобів для незаконного переправлення осіб через державний кордон України 13.08.2024 о 10:25., перебуваючи за вищевказаною адресою на своєму робочому місці, з використанням ПЕОМ марки «Dell OptiPlex 3080 MF» серійний номер EDBP0092737060126 інвентарний номер №101480028, не маючи законних підстав внесла недостовірні відомості до інформаційно-телекомунікаційної системи «Оберіг» про виключення з військового обліку громадянина України ОСОБА_9 , тим самим надавши йому засоби щодо перетину державного кордону України 17.09.2024 о 21.47 год. через пункт пропуску Устилуг, 26.09.2024 о 06.22 год через пункт пропуску Устилуг, 08.10.2024 о 14.54 год через пункт пропуску Устилуг, 19.11.2024 о 21.36 год через пункт пропуску Ягодин, 03.12.2024 о 23.53 год через пункт пропуску Устилуг. Таким чином, ОСОБА_4 , підозрюється у наданні засобів для незаконного переправлення осіб через державний кордон України вчинене повторно, тобто у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 332 КК України. Окрім цього, ОСОБА_4 діючи повторно, розуміючи, що її дії залишились безкарними, реалізуючи свій кримінального противоправний умисел на надання наданні засобів для незаконного переправлення осіб через державний кордон України 17.09.2024 о 13:54., перебуваючи за вищевказаною адресою на своєму робочому місці, з використанням ПЕОМ марки «Dell OptiPlex 3080 MF» серійний номер EDBP0092737060126 інвентарний номер №101480028, не маючи законних підстав внесла недостовірні відомості до інформаційно-телекомунікаційної системи «Оберіг» про виключення з військового обліку громадянина України ОСОБА_10 , тим самим надавши йому засоби щодо перетину державного кордону України 05.11.2024 о 21.18 год. через пункт пропуску Рава-Руська. Таким чином, ОСОБА_4 , підозрюється у наданні засобів для незаконного переправлення осіб через державний кордон України вчинене повторно, тобто у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 332 КК України. З урахуванням викладеного, ОСОБА_4 , підозрюється: у перешкоджанні законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України; у несанкціонованих діях з інформацією, яка обробляється в автоматизованих мережах, вчинене особою яка має право доступу до неї, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 362 КК України; у несанкціонованих діях з інформацією, яка обробляється в автоматизованих мережах, вчинене повторно особою яка має право доступу до неї, тобто у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 362 КК України; у наданні засобів для незаконного переправлення осіб через державний кордон України, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 332 КК України; у наданні засобів для незаконного переправлення осіб через державний кордон України вчинене повторно, тобто у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 332 КК України. За встановленими під час досудового розслідування обставинами, 05.06.2025 ОСОБА_4 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_5 у м. Києві. зареєстрованій за адресою: АДРЕСА_2 , громадянці України, повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114-1, ч. 1,3 ст. 362, ч. 1, 2 ст. 332 КК України. Підозра у вчиненні ОСОБА_4 , зазначеного кримінального правопорушення обґрунтовується та підтверджується доказами, зібраними під час досудового розслідування, зокрема: Повідомленням про виявлене ознак кримінальне правопорушення та рапортом ГУ СБ України у м. Києві та Київській області; Повідомленням про вчинення військовослужбовцями кримінальних правопорушень від ІНФОРМАЦІЯ_6 . Службовим розслідуванням щодо перевірки та встановлення фактів внесення недостовірних даних у автоматизовану ІТС «Оберіг»; Показами свідків ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 ; Листом ІНФОРМАЦІЯ_3 від 10.04.2025; Листом ІНФОРМАЦІЯ_3 від 10.04.2025; Листом ІНФОРМАЦІЯ_6 від 10.04.2025 з додатками; Копією інструкції користувача АС «Оберіг»/МІ Оберіг-Обмін» Витягами з наказів ІНФОРМАЦІЯ_3 ; Функціональними обов'язками; Обліковими картками на осіб; Відомостями з Державної прикордонної служби України; Іншими матеріалами у своїй совокупності. дії якої кваліфіковано за ч. 2 ст. 332 КК України за яке передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до семи років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю, що відповідно до ст. 12 КК України є тяжким злочином, за ч. 1 ст. 114-1 КК України за яке передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до восьми років, що також відповідно до ст. 12 КК України є тяжким злочином. Відповідно до ст. 12 КК України, інкриміновані ОСОБА_4 , злочини, передбачені ч. 1 ст. 114-1, 2 ст. 332, ч. 3 ст. 362 КК України віднесено до категорії тяжких, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Під час розгляду зазначеного клопотання необхідності в проведенні допитів осіб як свідків немає. Підозрювана ОСОБА_4 , перебуває на посаді оператору відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_7 » сухопутних військ Збройних сил України, може вчиняти злочин. Як було встановлено в ході досудового розслідування, злочини, вчинені ОСОБА_4 , стали можливими саме у зв'язку із перебуванням останньої на вказаній посаді, оскільки безпосередньо стосуються її функцій. Зважаючи на те, що на даний час у ході досудового розслідування кримінального провадження проводяться слідчі та процесуальні дії, направлені на встановлення фактів причетності ОСОБА_4 , до безпідставного зняття з осіб з військового обліку та виключення інформації з АІТС «Оберіг», перебуваючи в ІНФОРМАЦІЯ_8 , є достатні підстави вважати, що остання, перебуваючи на займаній посаді та маючи доступ до документації та бази АІТС «Оберіг», може знищити чи підробити документи. Крім того, перебуваючи на зазначеній вище посаді, ОСОБА_4 , має зв'язки із керівництвом ІНФОРМАЦІЯ_9 , які може використати для впливу на осіб у допиті яких може виникнути потреба під час досудового розслідування. Приймаючи до уваги викладене, просив винести ухвалу про відсторонення від посади оператора відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_7 » сухопутних військ Збройних сил України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , в межах строку досудового розслідування, тобто до 05.08.2025.
В судове засідання прокурор з'явився, клопотання підтримав, з підстав, які в ньому викладені. Вказав, що наразі у справі ще не допитані всі свідки, кримінальне правопорушення вчинено підозрюваною у зв'язку з перебуванням на посаді, відносно неї обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з альтернативним заходом у вигляді застави, яка була нею внесена. З врахуванням наведеного, просив клопотання задовольнити.
Захисник підозрюваної в судове засідання з'явився, проти задоволення клопотання заперечував, зазначив, що прокурором не доведено, що підозрювана може вчинити певні дії, на цей час вона не має доступу до системи Оберіг. Звернула увагу, що підозрювана виконувала свої обов'язки, опрацьовувала документи, які були їй надані, зокрема довідки ВЛК, будь -яких дій, направлених на незаконне перетинання особами кордону України не вчиняла. Вказала, що підозрювана є військовослужбовцем, має двох неповнолітніх дітей, які перебувають на її утриманні, батько першої дитини аліменти на утримання дитини не сплачує, вона звернулась до суду з позовом щодо позбавлення його батьківських прав. З батьком другої дитини вона щойно розлучилась, дитина також перебуває на її утриманні. Якщо її відсторонять вона не зможе а ні звільнитись, а ні займатись іншою роботою, буде позбавлена засобів для існування. У зв'язку з чим, просила у задоволенні клопотання відмовити.
Підозрювана ОСОБА_4 в судове засідання з'явилась, вказала, що зараз вона робить іншу роботу, яку їй дає начальник, протягом служби характеризується позитивно, має грамоти.
Вислухавши учасників, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали у їх сукупності, слідчий суддя дійшов наступних висновків.
Як вбачається з витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань у кримінальному провадженні № 42025112340000007, 10.01.2025 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено кримінальне провадження з правовою кваліфікацією за ч. 1 ст. 114-1 КК України, 03.04.2025 року - ч. 1 ст. 362 КК України, 12.05.2025 року - ч. 3 ст. 362 КК України; 12.05.2025 року - ч. 3 ст. 362 КК України, 12.05.2025 року - ч. 3 ст. 362 КК України, 12.05.2025 року - ч. 3 ст. 362 КК України, 12.05.2025 року - ч. 3 ст. 362 КК України, 12.05.2025 року - ч. 2 ст. 332 КК України, 12.05.2025 року - ч. 3 ст. 362 КК України, 14.05.2025 року - ч. 1 ст. 114-1 КК України, 14.05.2025 року - ч. 1 ст. 362 КК України, 14.05.2025 року - ч. 3 ст. 362 КК України, 14.05.2025 року - ч. 3 ст. 362 КК України, 14.05.2025 року - ч. 3 ст. 362 КК України, 14.05.2025 року - ч. 3 ст. 362 КК України, 02.05.2025 року - ч.3 ст. 362 КК України, 14.05.2025 року - ч. 3 ст. 362 КК України, 14.05.2025 року - ч. 3 ст. 362 КК України, 14.05.2025 року - ч. 3 ст. 362 КК України, 14.05.2025 року - ч. 3 ст. 362 КК України, 14.05.2025 року - ч. 3 ст. 362 КК України, 14.05.2025 року - ч. 2 ст. 332 КК України, 14.05.2025 року - ч. 2 ст. 332 КК України, 14.05.2025 року - ч. 2 ст. 332 КК України, 14.05.2025 року - ч. 2 ст. 332 КК України, 14.05.2025 року - ч. 2 ст. 332 КК України, 15.05.2025 року - ч. 1 ст. 114-1 КК України,15.05.2025 року - ч. 1 ст. 362 КК України, 03.05.2025 року - ч. 3 ст. 362 КК України, 15.05.2025 року - ч. 3 ст. 362 КК України, 15.05.2025 року - ч. 3 ст. 362 КК України, 15.05.2025 року - ч. 2 ст. 332 КК України, 15.05.2025 року - ч. 2 ст. 332 КК України, 15.05.2025 року - ч. 2 ст. 332 КК України (а.с. 13 - 23).
Як вбачається з Повідомлення про підозру від 05 червня 2025 року, ОСОБА_4 повідомлено про те, що вона підозрюється: у перешкоджанні законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України; у несанкціонованих діях з інформацією, яка обробляється в автоматизованих мережах, вчинене особою яка має право доступу до неї, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 362 КК України; у несанкціонованих діях з інформацією, яка обробляється в автоматизованих мережах, вчинене повторно особою яка має право доступу до неї, тобто у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 362 КК України; у наданні засобів для незаконного переправлення осіб через державний кордон України, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 332 КК України; у наданні засобів для незаконного переправлення осіб через державний кордон України вчинене повторно, тобто у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 332 КК України (а.с. 60 - 66).
Також, слідчим суддею було досліджено додані до клопотання прокурором Рапорт (а.с. 24), Постанову про доручення проведення досудового розслідування від 10.01.2025 року (а.с. 25 - 26), Повідомлення про вчинення військовослужбовцями кримінальних правопорушень від 18.03.2025 року (а.с. 27 - 31), Листи Головного центру обробки Спеціалізованої інформації Державної прикордонної служби України від 12.05.2025 року, від 20.05.2025 року (а.с. 31 - 34, 58 - 59), Інструкцію користувач АС «ОБЕРІГ»/МІ «ОБЕРІГ - ОБМІН» (а.с. 36), Ухвалу слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва від 31 січня 2025 року (а.с. 37 - 38), Протокол тимчасового доступу до речей і документів від 18.03.2025 року (а.с. 38 - 40), Витяги з Наказів начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) (а.с. 40 - 41), Функціональні обов'язки оператора групи військового обліку сержантів і солдатів запасу (а.с. 42), Функціональні обов'язки оператора відділення рекрутингу та комплектування на особливий період (а.с. 43), Функціональні обов'язки оператора мобілізаційного відділення призову на особливий період (а.с. 44), Довідки військово - лікарської комісії (а.с. 47 - 48, 52, 54), Доручення про проведення слідчих (розшукових) дій у порядку ст. ст. 39, 40, 41, 93 КПК України (а.с. 71), Ухвалу слідчо судді Солом'янського районного суду м. Києва від 11 червня 2025 року (а.с. 73).
Як вбачається з витягу з Наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) №253 від 07.09.2024 року, солдат ОСОБА_4 , колишньій оператор відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу, приступила до обов'язків Оператора групи військового обліку сержантів і солдатів запасу, відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_10 (по особовому складу) від 29 серпня 2024 року №56-РС (а.с. 41).
При цьому, слідчий у клопотанні просить відсторонити підозрювану ОСОБА_4 від посади оператора відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_7 » сухопутних військ Збройних сил України.
Таким чином, посада від якої слідчий просить відсторонити підозрювана не відповідає посаді, вказаній у наказі.
При цьому, слідчий суддя зважає на те, що будь - яких інших доказів щодо переведення або виконання підозрюваною обов'язків за іншою посадою матеріали справи не містять.
Відповідно до Функціональних обов'язків оператора групи військового обліку сержантів і солдатів запасу, затверджених 07.02.2025 року, в обов'язки ОСОБА_4 , окрім іншого, входить своєчасне внесення змін до АІТС «Оберіг».
Підозрювана та її захисник в судовому засіданні вказували на те, що на цей час ОСОБА_4 не здійснює виконання обов'язків пов'язаних з роботою з АІТС «Оберіг».
Вказані твердження спростовані в судовому засіданні прокурором не були.
Прокурор в судовому засіданні вказував на можливість ОСОБА_4 перебуваючи на посаді впливати на свідків. При цьому, перелік конкретних осіб наведено не було. Крім того, слідчий суддя враховує, що при обранні запобіжного заходу щодо ОСОБА_4 , ризики впливу на свідків кримінального провадження встановлені слідчим суддею не були, обов'язки щодо заборони спілкування зі свідками покладені на підозрювану не були.
Як вбачається зі свідоцтв про народження серія НОМЕР_1 та серія НОМЕР_2 , ОСОБА_4 є матір'ю неповнолітніх ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_11 та ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_11 .
Слідчим суддею було досліджено надалі захисником до матеріалів справи Рішення Дніпровського районного суду м. Києва від 26.10.2017 року, Деснянського районного суду м. Києва від 12.06.2025 року з яких вбачається, що неповнолітні діти проживають з ОСОБА_16 та перебувають на її утриманні.
Слідчим суддею також були досліджені надані захисником до матеріалів справи Подяки, Грамоти, характеристики, які характеризують підозрювану з позитивної сторони.
Відповідно до ч. 1 ст. 157 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Таким чином, із самої суті такого заходу забезпечення кримінального провадження, як відсторонення від посади, випливає те, що між свідками, підозрюваним та займаною ним посадою повинен бути логічний взаємозв'язок, зокрема, наявний факт підзвітності, підконтрольності чи інших відносин, пов'язаних з підозрюваним і займаною ним посадою. І ці обставини мають бути належно обґрунтованими.
При цьому, слідчий суддя зважає на те, що клопотання не містить у собі переліку свідків, з врахуванням чого, слідчий суддя позбавлений можливості встановити наявність або відсутність ймовірної можливості підозрюваної впливати на відповідних свідків; твердження підозрюваної щодо відсутності на цей час доступу до АІТС «Оберіг» спростовані не були.
Відповідно до ст. 43 Конституції України, кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
При цьому, як було встановлено судовому засіданні, ОСОБА_16 не має інших джерел доходу, окрім роботи на посаді Оператора групи військового обліку сержантів і солдатів запасу, на її утриманні перебувають двоє неповнолітніх дітей, інтереси яких на належне їх забезпечення мають бути враховані слідчим суддею при прийнятті рішення у справі.
Згідно ч. 2 ст.157 КПК України, при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Таким чином, слідчим суддею було встановлено, що слідчий звернувся до слідчого судді з клопотанням про відсторонення ОСОБА_16 від посади оператора відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_7 » сухопутних військ Збройних сил України. Натомість матеріали справи не містять будь - яких доказів перебування підозрюваної на вказаній посаді.
Крім того, підозрювана має на утриманні неповнолітніх дітей, не має іншого джерела доходу. Таким чином, у випадку відсторонення її від посади це вплине на її можливість надати належне забезпечення (утримання) її неповнолітнім дітям.
З врахування чого, слідчий суддя дійшов висновку, що відсторонення ОСОБА_16 від посади може мати суттєві негативні наслідки.
Слідчий суддя враховує, що як вбачається зі сталої практики Європейського суду з прав людини будь - яке втручання у права особи мають бути передбачені законом, мати легітимну мету, та бути пропорційними та необхідними у демократичному суспільстві.
При цьому, дослідивши надані до матеріалів справи докази, слідчий суддя дійшов висновку, що таке втручання у право ОСОБА_16 на працю як відсторонення у даному випадку не може вважатись пропорційним.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 КПК України, кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом.
З врахуванням наведеного, слідчий суддя дійшов висновку, що підстави для задоволення клопотання про відсторонення ОСОБА_4 від посади відсутні. За таких обставин клопотання задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст 157, 309, 372, 376 КПК України, слідчий суддя,-
У задоволенні клопотання старшого слідчого СУ ГУ СБ України у м. Києві та Київській області капітана юстиції ОСОБА_6 , погодженого прокурором Дарницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону ОСОБА_7 , про відсторонення від посади ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні №42025112340000007, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10.01.2025 року за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114-1, ч. ч. 1, 3 ст. 362, ч. ч. 1, 2 ст. 332 КК України, - відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'яти днів з дня її оголошення безпосередньо до Київського апеляційного суду. У разі якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Повний текст ухвали складено 01 липня 2025 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1