Справа № 522/13932/25
Провадження № 3/522/4786/25
Іменем України
1 липня 2025 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого -судді Переверзевої Л.І.,
секретаря судового засідання -М'якішевої А.Д.,
розглянувши протокол про адміністративне правопорушення № 56/2025 від 16.06.2025 року, який надійшов з Одеського управління ДВБ Національної поліції України стосовно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Полонне Шепетівського району Хмельницької області, громадянина України, паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 09.09.2010 року Полонським РВ УМВС України в Хмельницькій області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , тимчасово не працевлаштованого,
за статтею 172-6 ч.1 КУпАП,
учасники процесу:
прокурор - Острик О.В.,
особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
До Приморського районного суду міста Одеси з Одеського управління ДВБ Національної поліції України надійшов протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 172-6 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Судом встановлено, що 10 квітня 2025 о 12-й годині 30 хвилин за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 , будучи суб?єктом декларування і відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, пов?язаних з корупцією, звільнившись з посади лікаря - хірурга Медичної військово-лікарської комісії Державної установи «Територіальне медичне об?єднання МВС України по Одеській області» та припинивши діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави, несвоєчасно подав без поважних причин щорічну декларацію (після звільнення) за 2023 рік, а саме о 12 год. 30 хв. 10.04.2025, чим порушив встановленні абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» вимоги фінансового контролю. Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Статтею 172-6 ч.1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що він не подав декларацію у визначений законом строк, тому що не був обізнаний з необхідністю її подачі. А оскільки не був обізнаний, то подав одразу, як дізнався про необхідність подачі. Крім того, він не міг ідентифікувати свій ключ, оскільки йому не допомогла держава.
Судом встановлено наступне.
Згідно абзацу 16 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб?єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов?язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
При цьому, п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що суб?єктами, на яких поширюється дія цього Закону, зокрема, є особовий склад штатних військово-лікарських комісій.
Згідно наказу ДУ «Територіальне медичне об?єднання МВС України по Одеській області» від 03.07.2018 року № 105 о/с, ОСОБА_1 з 03.07.2018 року призначено на посаду лікаря - хірурга Медичної військово-лікарської комісії ДУ «ТМО МВС України по Одеській області». Державна установа «Територіальне медичне об?єднання МВС України по Одеській області» є бюджетною, неприбутковою установою, що належить до сфери управління МВС України, діяльність якої координується через структурний підрозділ апарату МВС, який забезпечує виконання завдань і функцій у частині участі у формування та реалізації державної політики у сфері охорони здоров'я.
Відповідно до п. 2 розділу ІІ Положення про діяльність медичної (військово - лікарської) комісії МВС, затвердженого наказом МВС України від 03.04.2017 року № 285, штатними М(ВЛ)К с Центральна медична (військово - лікарська) комісія Державної установи «Головний медичний клінічний центр Міністерства внутрішніх справ України», М(ВЛ)К державних установ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України» по областях, місту Києву та Київській області.
Водночас, п. 1.1. розділу 1 Положення про діяльність медичної (військово- лікарської) комісії Державної установи «Територіальне медичне об?єднання МВС України по Одеській області» передбачено, що медична (військово - лікарська) комісія Державної установи «Територіальне медичне об?єднання МВС України по Одеській області» є штатним спеціальним структурним підрозділом установи.
12.10.2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов?язок декларування та внесено зміни у перелік декларантів, зокрема, новим суб?єктом декларування став особовий склад штатних військово - лікарських комісій.
Отже, перебуваючи у складі медичної військово - лікарської комісії Державної установи «Територіальне медичне об?єднання МВС України по Одеській області», ОСОБА_1 з 12.10.2023 року набув статусу особи, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Згідно долученого до протоколу про адміністративне правопорушення попередження від 13.11.2023 року, яке містить підпис ОСОБА_1 , він був обізнаний про визначені Законом України «Про запобігання корупції» вимоги, заборони і обмеження, ознайомлений під підпис з нормами антикорупційного законодавства та попереджений про юридичні наслідки їх не виконання, в тому числі вимог фінансового контролю.
Як вбачається з наказу ДУ «Територіальне медичне об?єднання МВС України по Одеській області» від 08.11.2023 року № 199 о/с, ОСОБА_1 з 11.11.2023 року звільнено з посади лікаря - хірурга Медичної (військово - лікарської) комісії Державної установи «Територіальне медичне об?єднання МВС України по Одеській області» за угодою сторін. При звільненні з Державної установи «Територіальне медичне об?єднання МВС України по Одеській області», ОСОБА_1 отримав свою трудову книжку серії НОМЕР_2 , про що особисто проставив підпис у книзі «обліку руху трудових книжок і вкладишів до них».
Згідно абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини першої статті 3, зобов?язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
У зв?язку з цим, після звільнення з посади лікаря - хірурга Медичної військово - лікарської комісії Державної установи «Територіальне медичне об?єднання МВС України по Одеській області» та припинення діяльності, пов?язаної з виконанням функцій держави, у ОСОБА_1 виник обов?язок подати в період з 00 год. 00 хв. 01.01.2024 року до 00 год. 00 хв. 01.04.2024 року щорічну декларацію (після звільнення) за 2023 рік, шляхом її заповнення на офіційному веб - сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https://nazk.gov.ua), за визначеною Національним агентством формою.
Протягом строку, відведеного для подачі щорічної декларації (після звільнення) за 2023 рік, ОСОБА_1 мав шість діючих електронних цифрових підписів, які він оформив через Акредитований центр сертифікації ключів АТ КБ «Приват Банк».
Однак, всупереч вимогам абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 несвоєчасно подав без поважних причин щорічну декларацію (після звільнення) за 2023 рік, а саме о 12 год. 30 хв. 10.04.2025 року.
Доказів, поважних причин для несвоєчасного подання ОСОБА_1 щорічної декларації (після звільнення) за 2023 рік судом не встановлено.
Таким чином, ОСОБА_1 своїми діями вчинив адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, яке полягає у невиконанні ним вимог фінансового контролю та виразилось у несвоєчасній подачі без поважних причин щорічної декларації (після звільнення) за 2023 рік.
Стаття 280 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Суд бере до уваги, що одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів, а тому таке правопорушення не може бути визнане, як малозначне.
Таким чином, суд вважає, що ОСОБА_1 дійсно винен у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 172-6 ч.1 КУпАП і він підлягає адміністративній відповідальності.
На підставі викладеного та керуючись статтями 172-6 ч.1, 280 КУпАП, суд,
ОСОБА_1 визнати винним у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 172-6 ч. 1 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 605 гривень 60 копійок.
На постанову може бути подана апеляційна скарга, яка подається до Одеського апеляційного суду через Приморський районний суд міста Одеса, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Приморського
районного суду м. Одеси Л.І. Переверзева