Ухвала від 01.07.2025 по справі 759/13942/25

пр. № 1-кс/759/3925/25

ун. № 759/13942/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2025 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_6 про відсторонення від посади у кримінальному провадженні № 42021110000000095 від 15.04.2021

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Новогродівка Селидівського району Донецької області, громадянина України, працюючого приватним нотаріусом, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 362 КК України

ВСТАНОВИВ:

До Святошинського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_6 про відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_4 у кримінальному провадженні № 42021110000000095 від 15.04.2021.

В обґрунтування свого клопотання слідчий посилався на те, що відповідно до ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Статтею 126 ЗК України визначено, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Згідно з п. 4 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у редакції від 16.07.2020 (далі - ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень») однією із загальних засад державної реєстрації прав є внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом.

Відповідно до ч. 8 ст. 18 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам.

Також відповідно до п. 12 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127, у редакції від 29.05.2020 (далі - Порядок) розгляд заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, здійснюється державним реєстратором, який встановлює черговість розгляду заяв, що зареєстровані в базі даних заяв на таке майно, відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами та їх обтяженнями, а також наявність підстав для проведення державної реєстрації прав, зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав.

Крім того, згідно п. 4 ч. 3 ст. 10 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор під час проведення реєстраційних дій обов'язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиного реєстру дозвільних документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, а також відомості інших реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них чи у порядку інформаційної взаємодії з Державним реєстром прав, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи.

Згідно з ч. 1 ст. 22 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» документи, що подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 24 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 10 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державним реєстратором є нотаріус.

Також, у відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 2 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» - державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Однією із засад державної реєстрації прав є внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених Законом (пункт 4 частини першої статті 3 Закону). Відповідно до частини восьмої статті 18 Закону державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва, майбутні об'єкти нерухомості та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам. Відповідно до пунктів 1 та 2 частини третьої статті 10 Закону, пункту 12 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 (зі змінами) (далі - Порядок № 1127), державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію 3 прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення. Пунктом 4 частини третьої статті 10 Закону визначено, що державний реєстратор під час проведення реєстраційних дій обов'язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, а також відомості інших реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них чи у порядку інформаційної взаємодії з Державним реєстром прав, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи. Частиною другою статті 13 Закону визначено, що на кожний об'єкт нерухомого майна під час проведення державної реєстрації права власності на нього вперше у Державному реєстрі прав відкривається новий розділ та формується реєстраційна справа, присвоюється реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна.

Згідно з частиною першою статті 15 Закону реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна є індивідуальний номер, який присвоюється кожному індивідуально визначеному об'єкту нерухомого майна при проведенні державної реєстрації права власності на нього вперше, не повторюється на всій території України і залишається незмінним протягом усього часу існування такого об'єкта. Відповідно до абзацу другого частини першої статті 14 Закону у разі наявності в Державному реєстрі прав двох і більше розділів на один об'єкт нерухомого майна в результаті допущення технічної помилки закривається розділ Державного реєстру прав та реєстраційна справа, відкриті пізніше. Згідно з вимогами частини шостої статті 14 Закону у разі закриття розділу Державного реєстру прав у зв'язку з наявністю в цьому реєстрі двох і більше розділів на один об'єкт нерухомого майна в результаті допущення технічної помилки розділ Державного реєстру прав та реєстраційна справа, відкриті пізніше, закриваються, а реєстраційний номер такого об'єкта скасовується.

У не встановлені в ході досудового розслідування день та час, але не пізніше 31.03.2021 у приватного нотаріуса ОСОБА_4 (свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю №4775 від 08.07.2003), який у відповідності до ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме мано та їх обтяжень», наділений повноваженнями Державного реєстратора, та має право вносити зміни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, виник злочинний умисел на вчинення несанкціонованої зміни інформації, яка оброблюється в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, а саме щодо земельної ділянки з кадастровим номером: 3221455300:03:007:02121, реєстраційний номер:388875632214, що належить на праві власності ОСОБА_7 .

Реалізуючи свій злочинний умисел, спрямований на несанкціоновані дії з інформацією, яка оброблюється в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), автоматизованих системах, комп'ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, будучи особою, яка має право доступу до неї, приватний нотаріус ОСОБА_4 , 31.03.2021 приблизно о 17:18 год. перебуваючи в приміщенні «Нотаріальна контора», за адресою: Київська область, м. Васильків, вул. Грушевського, 49-а, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків і бажаючи їх настання, за допомогою невстановленого під час досудового розслідування комп'ютерного обладнання, діючи під отриманим індивідуальним електронним ключем ko18p4775, який захищено індивідуальним паролем, у порушення вимог статей 3,10,13,14,15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», пункту 12 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127 (зі змінами) - здійснив зміну інформації у Державному реєстрі речових прав, а саме відкрив розділ №2326410332214 на земельну ділянку з кадастровим номером: 3221455300:03:007:02121, завантажив до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно заяву про державну реєстрацію речових прав та обтяжень від імені ОСОБА_8 від 31.03.2021, витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 29.03.2021 № НВ-3222334572021 та рішення Глевахівської селищної ради V скликання Васильківського району Київської області від 07.05.2009 № 94-29-V «Про передачу безоплатно у власність земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлових будинків і господарських споруд та для ведення особистого селянського господарства», та здійснив державну реєстрацію права власності на вказану земельну ділянку за ОСОБА_8 , не зважаючи на те, що згідно із відомостями Державного реєстру прав на земельну ділянку з кадастровим номером: 3221455300:03:007:02121 у Державному реєстрі прав 19.06.2014 відкрито розділ №388875632214, чим фактично позбавив ОСОБА_7 , права власності на вказаний об'єкт нерухомості, завдавши останньому майнову шкоду в розмірі 2 056 668 (два мільйона п'ятдесят шість тисяч шістсот шістдесят вісім) гривень, яка більше ніж в 300 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, та є значною.

Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у несанкціонованій зміні інформації, яка оброблюється в автоматизованих системах, вчинені особою, яка має право доступу до неї, що заподіяло значну шкоду, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 362 КК України

19.06.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 362 КК України.

Слідчий звернувся до суду з клопотанням про відсторонення відстороненні від посади підозрюваного ОСОБА_4 , оскільки є достатньо підстав вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені п. п. 2, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме:

- ОСОБА_4 , користуючись авторитетом та міцними соціальними зв'язками серед мешканців м. Васильків, Київської області може особисто або опосередковано негативно впливати на хід досудового слідства та судового розгляду, через прохання, погрози або іншим шляхом з метою знищення, приховання або спотворення документів, що мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, що повністю підтверджує наявність ризику, передбаченого п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України;

- ОСОБА_4 , перебуваючи на даній посаді, використовуючи свої повноваження та зв'язки з колегами, з метою перешкоджання кримінальному провадженню може незаконно впливати на свідків з метою зміни останніми своїх показань, вказане повністю підтверджує наявність ризику, передбаченого п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України;

- ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення, тим самим є достатні підстави вважати, що останній, перебуваючи на посаді приватного нотаріуса може вчинити інше кримінальне правопорушення, оскільки саме перебування його на вказаній посаді сприяло скоєнню ним кримінального правопорушення, що повністю підтверджує наявність ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Саме тому, орган досудового розслідування просить відсторонити підозрюваного ОСОБА_4 , від посади приватного нотаріуса, в межах строку досудового розслідування.

Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав в повному обсязі. Просив задовольнити.

Захисник в судовому засіданні заперечував щодо клопотання, вказавши що в клопотанні не обґрунтовано, яким саме чином ОСОБА_4 впливатиме на свідків, обіймаючи займану посаду. Також захисник вказав, що підозра щодо вчинення його підзахисним будь - якого кримінального правопорушення не обґрунтована жодними доказами.

Підозрюваний заперечував щодо задоволення клопотання прокурора та підтримав свого захисника.

Слідчий суддя, вивчивши надані матеріали клопотання, дослідивши докази, заслухавши думку учасників даного клопотання приходить до наступного висновку.

Частиною першою ст. 154 КПК України визначено, що відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.

19.06.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.362 КК України.

Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.362 КК України, підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, в їх сукупності, зокрема:

- заявою по вчинення кримінального правопорушення та додатками до неї від ОСОБА_7 , від 15.04.2021 з приводу незаконного заволодіння земельною ділянкою;

- показаннями потерпілого ОСОБА_7 від 13.05.2021;

- протоколом тимчасового доступу до речей та документів Глевахівської селищної ради Київської області від 10.08.2021;

- відповіді Глевахівської селищної ради Київської області №1689/02-22 від 11.08.2021;

- протоколом тимчасового доступу до речей та документів у приватного нотаріуса ОСОБА_9 від 10.08.2021;

- протоколом тимчасового доступу до речей та документів у приватного нотаріуса ОСОБА_9 від 24.12.2024;

- актом за результатами проведення камеральної перевірки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державного реєстратора - приватного нотаріуса Васильківського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_4 від 05.12.2024;

- протоколом тимчасового доступу до речей та документів державного підприємства «Національні інформаційні системи», під час якого отримана інформація щодо земельної ділянки з кадастровим номером: 3221455300:03:007:02121;

- протоколом огляду від 11.04.2025;

- висновком експерта оціночно-земельної експертизи №СЕ-19/111-25/11253-ОЗ від 06.05.2025.

- іншими доказами, зібраними в ході досудового розслідування у їх сукупності.

Відповідно до ч. 3 ст.362 КК України дії, передбачені частиною першою або другою цієї статті, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або якщо вони заподіяли значну шкоду, караються позбавленням волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Відсторонення від посади - це відсторонення особи, від її службових обов'язків. Може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.

Відповідно п. 15 листа Вищого Спеціалізованого Суду України "Про деякі питання здійснення слідчим суддею суду першої інстанції судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб під час застосування заходів забезпечення кримінального провадження" від 05.04.2013 N 223-559/0/4-13 відсторонення від посади як захід забезпечення кримінального провадження здійснюється з метою: припинення кримінального правопорушення; припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного/обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження (наприклад, притягнути до дисциплінарної відповідальності свідка, який є підлеглим обвинуваченого/підозрюваного) або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Згідно з ч. 2 ст. 154 КПК України відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про нотаріат» нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.

Статтею 4 Закону України «Про нотаріат» передбачено, що нотаріус має право:

- витребовувати від фізичних та юридичних осіб відомості та документи, необхідні для вчинення нотаріальних дій;

- одержувати плату за надання додаткових послуг правового та технічного характеру, які не пов'язані із вчинюваними нотаріальними діями, плату за вчинення інших дій, покладених на них відповідно до закону, а також за вчинення приватними нотаріусами нотаріальних дій;

- складати проекти документів, виготовляти копії документів та виписки з них, а також давати роз'яснення з питань вчинення нотаріальних дій і консультації правового характеру. Чинним законодавством нотаріусу можуть бути надані й інші права.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про нотаріат» нотаріус зобов'язаний:

- здійснювати свої професійні обов'язки відповідно до цього Закону і принесеної присяги, дотримуватися правил професійної етики;

- сприяти фізичним та юридичним особам у здійсненні їх прав та захисті законних інтересів, роз'яснювати права і обов'язки, попереджати про наслідки вчинюваних нотаріальних дій для того, щоб юридична необізнаність не могла бути використана їм на шкоду;

- зберігати в таємниці відомості, одержані ним у зв'язку з вчиненням нотаріальних дій;

- відмовити у вчиненні нотаріальної дії в разі її невідповідності законодавству України або міжнародним договорам;

- вести нотаріальне діловодство та архів нотаріуса відповідно до встановлених правил;

- дбайливо ставитися до документів нотаріального діловодства та архіву нотаріуса, не допускати їх пошкодження чи знищення;

- надавати документи, інформацію і пояснення на вимогу Міністерства юстиції України, його територіальних органів при здійсненні ними повноважень щодо контролю за організацією діяльності та виконанням нотаріусами правил нотаріального діловодства;

- постійно підвищувати свій професійний рівень, а у випадках, передбачених пунктом 3 частини першої статті 29-1 цього Закону, проходити підвищення кваліфікації;

- виконувати інші обов'язки, передбачені законом.

ОСОБА_4 на час вчинення кримінального правопорушення та на даний час обіймає посаду приватного нотаріуса, а відтак відповідно до ст. З Закону України «Про нотаріат» є фізичною особою, уповноваженою державою на здійснення незалежної професійної нотаріальної діяльності.

Згідно клопотання та доданих до нього додатків підозрюваному ОСОБА_4 , ставиться у провину вчинення даного кримінального правопорушення саме під час виконання своїх службових обов'язків, перебуваючи на посаді приватного нотаріуса.

Крім того, як зазначено у клопотанні, в кримінальному провадженні ще не допитані всі свідки, отже, органом досудового розслідування доведений ризик того, що ОСОБА_4 через погрози, підкуп, психологічний вплив та в інший спосіб може на їх впливати, чи іншим шляхом може знищити, приховати або спотворити документи, що мають істотне значення для встановлення обставин кримінальних правопорушень з метою уникнення від кримінальної відповідальності.

Враховуючи наведене, слідчий суддя прийшов до висновку про те, що органом досудового розслідування в клопотанні та в судовому засіданні доведено потреби досудового розслідування, які виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваного ОСОБА_4 , оскільки останній може, використовуючи свої службові повноваження, авторитет та службові зв'язки, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження з метою зміни ними показань, матиме можливість знищити чи підробити речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, перешкоджати досягненню завдань кримінального провадження, що відповідно до ст. 155 КПК України є підставою для відсторонення його від посади.

Керуючись вимогами статей 131, 132, 154-157, 309, 369-372 КПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_6 про відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_4 у кримінальному провадженні № 42021110000000095 від 15.04.2021 - задовольнити.

Відсторонити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади приватного нотаріуса, в межах строку досудового розслідування, а саме: до 19 серпня 2025 року.

Ухвала виконується негайно, її оскарження не зупиняє виконання.

Ухвала може бути оскаржено до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення, а особами, без виклику яких постановлено ухвалу - протягом п'яти днів з дня отримання її копії.

Слідчий суддя ОСОБА_1