Справа № 524/6740/25
Провадження 3/524/2274/25
30.06.2025 року Суддя Автозаводського районного суду м. Кременчука Пальчик О.О., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Полтавської спеціалізованої прокурора тури у сфері оборони Центрального регіону про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, одруженого, працюючого ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , рнокпп невідомий,
у скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Відповідно до протоколу, згідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №270 від 02.10.2023 року капітана ОСОБА_1 призначено на посаду старшого офіцера відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Відповідно до обов?язків військової служби ОСОБА_1 зобов?язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов?язок, бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим, беззастережно виконувати накази командирів (начальників) і захищати їх у бою, як святиню оберігати Бойовий Прапор своєї частини, постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов?язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України, знати й утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку, берегти державне майно, дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України, поважати бойові та військові традиції, допомагати іншим військовослужбовцям, що перебувають у небезпеці, стримувати їх від вчинення протиправних дій, поважати честь і гідність кожної людини, бути пильним, суворо зберігати державну таємницю, вести бойові дії ініціативно, наполегливо, до повного виконання поставленого завдання, виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні порядку і дисципліни, додержуватися правил військового вітання, ввічливості й поведінки військовослужбовців, завжди бути одягненим за формою, чисто й охайно.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 року «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджено Верховною радою України, у зв?язку із військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан з 05 год. 30 хв. 24.02.2022 року , який триває до теперішнього часу.
Однак ОСОБА_1 , діючи всупереч інтересам служби та наведеним вимогам Статутів Збройних Сил України, став на шлях вчинення адміністративного правопорушення проти встановленого порядку несення військової служби.
Посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_5 було проведено перевірку додержання вимог керівних документів під час складання протоколів та матеріалів про адміністративні правопорушення за порушення військового обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ).
На підставі повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_7 про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань було внесено відомості за N?42025172690000032 від 30.04.2025 року про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 425 КК України.
Під час проведення досудового розслідування встановлено, що відповідно до п.п. 1.1 п. 1 наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (з адміністративно-господарської діяльності) від 01.01.2025 року № 1 відповідальними за своєчасне виявлення та якісне оформлення протоколів для подання до розгляду начальнику ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо вирішення питання винесення постанови про притягнення винних до адміністративної відповідальності при порушені правил військового обліку, законодавства про військовий обов?язок і військову службу та втрати (зіпсуття) військово-облікових документів; при порушенні законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію керівниками або іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій, навчальних закладів призначено: посадових осіб офіцерського складу відповідальними за складання протоколів про вчинення військовозобов?язаними адміністративного правопорушення запасу в ІНФОРМАЦІЯ_8 і підпорядкованих відділах, які заступають на чергування черговими групи контролю згідно графіків чергувань.
Згідно п.п. 2.1. п. 2, п. 5 вказаного наказу, відповідальним за облік та ведення діловодства адміністративних правопорушень відповідно до вимог чинного законодавства, контроль за виконанням постанов про адміністративні правопорушення, направлення необхідних документів на стягнення штрафів до місцевих відділів Державної виконавчої служби призначити: в ІНФОРМАЦІЯ_6 , головного спеціаліста ОСОБА_2 .
Для забезпечення контролю та правильності складання протоколів та постанов про адміністративні правопорушення у ІНФОРМАЦІЯ_8 призначено головного спеціаліста (юриста) ОСОБА_2 .
Відповідно до п. 8 зазначеного наказу, контроль за його виконанням залишено за начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 .
В Журналі реєстрації розшуканих військовозобов'язаних органами національної поліції ІНФОРМАЦІЯ_3 , який розпочато 10.10.2024 та закінчено 18.03.2025 (Інвентарний номер 490) (далі - Журнал) наявно 1983 записи щодо складених протоколів про вчинення військовозобов'язаними адміністративних правопорушень за порушення військового обліку.
В ході аналізу вищевказаного журналу та перевірки справ про адміністративні правопорушення було виявлено неналежне ведення вищевказаного журналу:
в журналі виявлені закреслення та виправлення; внесені олівцями записи інформації щодо військовозобов?язаних; у визначених графах "прийняті рішення" присутні випадки відсутності записів про прийняті рішення (складені протоколи про адміністративне правопорушення).
Під час перевірки справ про адміністративні правопорушення, було виявлено порушення Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України 01.01.2024 року № 3 (далі - Інструкція) а саме:
в порушення п.п. 8, 9 Інструкції складені протоколи та матеріали в справи про адміністративні правопорушення не сформовані та уповноваженими особами, які склали протоколи, керівнику ІНФОРМАЦІЯ_3 для розгляду в порядку, визначеному КУпАП, не передані.
А саме, ОСОБА_1 04.01.2025 року будучи черговим відповідно до графіку нарядів чергових групи контролю по ІНФОРМАЦІЯ_8 на січень 2025 року склав адміністративний протокол №04/01/2025/9 відносно ОСОБА_3 .
Під час вивчення матеріалів адміністративної справи встановлено, що у вказаному адміністративному протоколі відсутні відомості про час вчинення та кваліфікацію адміністративного правопорушення. Окрім цього відсутні відомості про вручення другого примірнику адміністративного протоколу особі, яка притягується до адміністративної відповідальності.
В подальшому, майором ОСОБА_1 належним чином вказаний адміністративний протокол разом з додатками не сформовано, на розгляд начальнику ІНФОРМАЦІЯ_3 не передав.
Відтак, ОСОБА_1 у порушення вимог ст.ст. 11, 12, 16, 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, п.п. 8, 9 Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України 01.01.2024 року № 3, будучи черговим відповідно до графіку нарядів чергових групи контролю по ІНФОРМАЦІЯ_8 на січень 2025 року склав адміністративний протокол № 04/01/2025/9 відносно ОСОБА_3 , який у встановленому порядку на розгляд начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 не надав, в результаті чого останній до відповідальності не притягнутий.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 просив закрити справу відносно нього на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП та повідомив, що протокол стосовно ОСОБА_3 він не складав і бланк вказаного протоколу заповнений не його рукою.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов висновку, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.172-15 КУпАП з наступних підстав.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною 1 статті 172-15 КУпАП передбачена відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби.
Адміністративна відповідальність за ч. 2 ст.172-15 КУпАП настає за недбале ставлення військової службової особи до військової служби в умовах особливого періоду.
З об'єктивної сторони правопорушення, передбачене ст. 172-15 КУпАП, характеризується суспільно-небезпечною бездіяльністю у вигляді недбалого ставлення до служби та суспільно-небезпечними наслідками, які можуть настати в результаті цього. Недбале ставлення до служби означає невиконання або неналежне виконання військовою службовою особою своїх службових обов'язків через недбале чи несумлінне ставлення до них.
Диспозиція ст.172-15 КУпАП передбачає спеціальний суб'єкт адміністративного правопорушення, як військова службова особа.
Поняття «військової службової особи» міститься в примітці до ст. 172-13 КУпАП.
Так, під військовими службовими особами розуміються військові начальники, а також інші військовослужбовці, які обіймають постійно чи тимчасово посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним дорученням повноважного командування.
Будь-яких відомостей що ОСОБА_4 займає посади або виконує обов'язки, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, матеріали справи не містять.
Тобто, з матеріалів справи не вбачається, що ОСОБА_1 має статус військової службової особи та є суб'єктом правопорушення, передбаченого ст. 172-15 КУпАП, а також до матеріалів справи не долучено доказів, які б підтвердили той факт, що саме ОСОБА_1 допущені порушення вимог ст.ст. 11, 12, 16, 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, п.п. 8, 9 Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України 01.01.2024 року № 3 під час складання та оформлення справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_3 .
Згідно з п. 1 ч. 1ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Оскільки в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст.172-15, 247, 283, 284 КУпАП, суд,-
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст.172-15 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через автозаводський районний суд м. Кременчука.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на оскарження.
Суддя Оксана ПАЛЬЧИК