Єдиний унікальний номер: 379/947/25
Провадження № 3-в/379/3/25
01 липня 2025 рокум.Тараща
Суддя Таращанського районного суду Київської області Невгад О.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 про розстрочку виконання постанови суду в частині накладення адміністративного стягнення у виді штрафу,
24.06.2025 ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про розстрочку виконання постанови Таращанського районного суду Київської області від 18 червня 2025 року у справі ЄУН 379/947/25 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, і накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік, в частині накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок, встановивши його сплату щомісячними платежами по 3 000 (три тисячі) гривень 00 копійок на строк 6 календарних місяців. Заяву мотивує тим, що він не має можливості сплатити суму штрафу одним платежем відразу у зв'язку зі скрутним фінансовим становищем, оскільки є безробітним та отримує лише пенсію.
В судовому засіданні ОСОБА_1 уточнив зміст своєї заяви, а саме просив надати йому відстрочку виконання постанови суду на 6 місяців замість розстрочки, про що через канцелярію Таращанського районного суду Київської області подав відповідну заяву.
Дослідивши вищевказану заяву та матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя установив наступне.
Постановою Таращанського районного суду Київської області від 18 червня 2025 року у справі ЄУН 379/947/25 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, і накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік (а.с.19-23).
Також суд установив, що 20.06.2025 ОСОБА_1 сплатив 605,60 грн. судового збору на користь держави, що вбачається з оригіналу квитанції № 25 від 20.06.2025 (а.с.25).
Як вбачається зі змісту довідки про доходи № 5380 8333 9733 2814 від 20.06.2025, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Донецькій області та отримує пенсію за вислугу років, сума цієї пенсії за травень 2025 року складає 8277,85 грн. (а.с.27).
Відповідно до ст. 298 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 304 КУпАП, питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом, який виніс таку постанову.
Згідно зі ст. 301 КУпАП, відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (за винятком стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення) здійснюється в порядку, встановленому законом.
При цьому нормами КУпАП передбачено лише розгляд питання про відстрочку виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу, а розстрочка сплати штрафу даним Кодексом не передбачена.
У зв'язку з наведеним, слід звернути увагу, що розстрочення виконання судового рішення передбачає його поступове часткове виконання, а відстрочення - перенесення виконання на більш пізній час у зв'язку з існуванням обставин, за наявності яких вчасне виконання завдає шкоди правам або інтересам боржника чи інших осіб.
Частиною 1 статті 33 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення.
Отже, системне тлумачення положень ст.301 КУпАП та ст.33 Закону України «Про виконавче провадження» вказує, що відстрочка виконання постанови суду може бути надана судом виключно за заявою державного виконавця чи сторін виконавчого провадження у виняткових випадках за наявності обставин особливого характеру, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, а саме: хвороба боржника або членів його сім'ї, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо, тощо.
Враховуючи те, що єдиним джерелом доходу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є пенсія, що підтверджує відсутність у нього можливості сплатити суму штрафу одним платежем протягом 14-ти денного строку, вважаю, що ця заява, з врахуванням уточнення її змісту, підлягає задоволенню з наданням ОСОБА_1 відстрочки виконання постанови Таращанського районного суду Київської області від 18 червня 2025 року про накладення адміністративного стягнення в частині сплати штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок на строк 6 (шість) місяців у зв'язку з його скрутним матеріальним становищем.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.301, 303, 304 КУпАП, ст.33 Закону України «Про виконавче провадження», суддя
Заяву ОСОБА_1 про розстрочку виконання постанови суду в частині накладення адміністративного стягнення у виді штрафу - задовольнити.
Відстрочити виконання постанови Таращанського районного суду Київської області від 18 червня 2025 року у справі №379/947/25 (провадження 3/379/528/25), якою ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, в частині накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок - на строк 6 (шість) місяців, тобто до 01 січня 2026 року включно.
Перебіг строку давності виконання постанови в частині адміністративного стягнення у виді штрафу зупинити до закінчення строку відстрочки.
Після закінчення строку відстрочки постанова в частині накладання адміністративного стягнення у виді штрафу може бути пред'явлена до примусового виконання протягом трьох місяців.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного суду через Таращанський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Таращанського районного суду
Київської області Олександр НЕВГАД