Справа № 357/4194/25
Провадження № 2-о/357/192/25
01 липня 2025 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді - Рижко Г. О. ,
при секретарі - Вангородській О. С., ,
за участю:
заявниці ОСОБА_1 ,
представника заявниці - адвоката Ткаченко Л.В.,
представника заінтересованої особи - Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області - Іщенка А.П.,
розглянувши в порядку окремого провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду № 6 в місті Біла Церква цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області про встановлення факту проживання та встановлення факту особи заявника,
В березні 2025 року ОСОБА_1 звернулася до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області, заінтересована особа Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області, із заявою про встановлення факту проживання та встановлення факту особи заявника та, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просила суд:
- встановити факт, що має юридичне значення - встановити особу заявника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: с. Коржова Монастириського району Тернопільської області;
- встановити юридичний факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: с. Коржова Монастириського району Тернопільської області на території України за станом на 24.08.1991 року.
І. Стислий виклад позиції учасників справи.
В обґрунтування своїх вимог, заявниця та її представник зазначили, що ОСОБА_1 (дівоче прізвище - ОСОБА_2 ) народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Коржова Монастириського району Тернопільської області. В 7 років заявниця пішла до школи в с. Коржова та навчалась там з першого по третій клас. З 4 по 8 клас навчалась в Завадівській школі Тернопільської області (атестат втрачено). Після цього заявниця навчалась в м. Івано-Франківськ на бухгалтерських курсах (диплом втрачено). В 1981 році познайомилась та 21.11.1981 р. одружилась з ОСОБА_3 . ІНФОРМАЦІЯ_3 у заявниці народився син ОСОБА_4 . Цей шлюб було розірвано 09.08.1991 року. Заявниця переїхала в с. Ольшаниця Білоцерківського району Київської області, де проживала по АДРЕСА_1 . На 24.08.1991 заявниця проживала без реєстрації за адресою: Київська область, Білоцерківський район, с. Ольшаниця. 12.09.2016 син заявниці загинув в АТО. Підтвердити факт постійного проживання заявниці на території України станом на 24 серпня 1991 року можливо: довідкою, виданою Ольшаницьким старостинським округом № 2 Рокитнянської селищной ради № 188 від 07.05.2024 про факт проживання заявниці на 24.08.1991 р. на території України в с. Ольшаниця Білоцерківського району Київської області. У зв'язку з відсутністю паспорта заявниця не мала змоги працювати офіційно, укладати угоди з лікарем про надання медичних послуг, відкривати рахунки в банках, подорожувати, тощо. ОСОБА_1 мала паспорти СРСР: НОМЕР_1 , виданий 02.02.1979 р. Монастириським районним відділом внутрішніх справ Тернопільської області на дівоче прізвище - ОСОБА_2 та НОМЕР_2 , виданий 12.01.1985 року (отриманий після реєстрації шлюбу і зміни прізвища на ОСОБА_5 ). Заявниця цей паспорт СРСР вчасно не змінила на паспорт громадянина України та втратила. Заявниця зверталась до міграційної служби з проханням видати їй паспорт. Проте, отримала лист-відмову Білоцерківського відділу в м. Києві ГУ ДМС України від 08.03.2024 р. на тій підставі, що належність до громадянства не підтверджено. В цьому листі міграційна служба радить звернутися до суду із відповідною заявою про встановлення особи та факту, що має юридичне значення, а саме «встановити особу та встановити факт постійного проживання в Україні за станом на 24.08.1991 року». Заявниця звернулася до БФ «БО «Право на захист», що є офіційним партнером ООН з питань без громадянства. Заявниці було виділено безкоштовного адвоката, оплачено судовий збір та видано захисний лист від 09.04.2024р. УВКБ ООН. Від встановлення факту постійного проживання заявниці на території України станом на 24 серпня 1991 року та на 13 листопада 1991 року залежить можливість реалізувати передбачене Законом право особи звернутись до міграційної служби з заявою про встановлення належності до громадянства відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про громадянство України» та отримати паспорт громадянина У країни.
Заінтересована особа надала суду письмові пояснення по суті заяви, в яких зазначили, що як вбачається із змісту заяви, ОСОБА_1 (дівоче прізвище - ОСОБА_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 , просить суд встановити її особу, а також факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: с. Коржова Монастириського району Київської області на території України за станом на 24.08.1991 року. Встановлення цих фактів заявнику необхідно для підтвердження належності до громадянства України та оформлення національного паспорта громадянина України. Відповідно до Конституції України правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначає Закон України «Про громадянство України» від 18.01.2001 № 2235-III (далі - Закон). Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону громадянами України є усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24.08.1991) постійно проживали на території України. Перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України визначає Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та прийнятих рішень, затверджений Указом Президента України від 27.03.2001 № 215 (в редакції Указу Президента України від 27.06.2006 № 588/2006). Згідно пп. «а» п. 7 Порядку № 215 встановлення належності до громадянства України стосується громадян колишнього СРСР, які не одержали паспорт громадянина України або паспорт громадянина України для виїзду за кордон та не мають у паспорті громадянина колишнього СРСР відмітки про прописку, що підтверджує факт їхнього постійного проживання на території України за станом на 24.08.1991 року або проживання в Україні за станом на 13.11.1991 року, в тому числі: осіб, які за станом на 13.11.1991 року проходили строкову військову службу на території України і після проходження залишилися проживати на території України; осіб, які за станом на 24.08.1991 року або за станом на 13.11.1991 року відбували покарання в місцях позбавлення волі на території України та перебували у громадянстві колишнього СРСР і до набрання вироком суду законної сили постійно проживали відповідно на території УРСР або проживали на території України. Відповідно до п. 44 Порядку № 215 у разі відсутності документів, що підтверджують факт постійного проживання чи народження особи до 24.08.1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або на інших територіях, що входили на момент її народження чи під час її постійного проживання складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), або документів, що підтверджують відповідні родинні стосунки, для оформлення набуття громадянства України подається відповідне рішення суду. Для встановлення вище зазначених фактів заявниця надає такі документи: копію посвідчення реєстрації як бездомної особи в АДРЕСА_2 ; копію листа Білоцерківського об'єднаного відділу ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області; копію свідоцтва про народження заявника; копію відповіді ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області на адвокатський запит щодо даних паспортів заявника від 25.04.2024; копію довідки № 188 від 07.05.2024 р., виданої Ольшаницьким старостинським округом № 2 Рокитнянської селищної ради про факт проживання заявника на 24.08.1991 року на території України в с. Ольшаниця Київська область; копію витягу з ДРАЦС щодо актового запису про шлюб від 16.04.2024 року; копію довідки УВКБООН.
Зважаючи на викладене, ЦМУ ДМС у місті Києві та Київській області вважають, що заявниця надала копії необхідних документів для встановлення своєї особи, а також факту постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: с. Коржова Монастириського району Київської області на території України за станом на 24.08.1991. Під час прийняття судового рішення просили суд врахувати надані письмові пояснення.
ІІ. Заяви, клопотання. Інші процесуальні дії у справі.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу було розподілено головуючому судді Рижко Г.О. та передано канцелярією суду - 28.03.2025.
Ухвалою судді від 01.04.2025 прийнято заяву до розгляду, відкрито провадження у справі в порядку окремого провадження та призначено заяву до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 05 травня 2025 року на 12:00 год.
29.04.2025 на адресу суду від заінтересованої особи надійшли письмові пояснення у справі.
05.05.2025 на адресу суду від заявника надійшла заява про уточнення позовних вимог.
05.05.2025 для надання заінтересованій особі права викласти думку стосовно заяви про уточнення вимог, розгляд справи відкладено на 24.06.2025 на 11:00 год.
24.06.2025 після розгляду справи по суті суд перейшов на стадію ухвалення рішення та відклав ухвалення та проголошення рішення на 01.07.2025 на 16:00 год.
В судовому засіданні заявниця та її представник заяву підтримала та просили задовольнити з підстав, викладених у заяві. Заявниця ОСОБА_1 додатково зазначила, що народилася в селі Коржова Монастириського району Тернопільської області, там навчалася та працювала.
В судовому засіданні представник заінтересованої особи зазначив, що для задоволення заяви матеріали справи містять достатньо доказів, але для оформлення паспорта заявниці необхідно рішення суду.
Суд, вислухавши пояснення заявниці, її представника, представника заінтересованої особи, дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, приходить до наступного висновку.
ІІІ. Фактичні обставини, встановлені судом.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Коржова Монастириського району Тернопільської області народилася ОСОБА_2 (заявниця у справі), що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 від 07.12.1962, актовий запис № 41 (а.с. 9).
На підставі заяви про видачу паспорта ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 було видано паспорт серії НОМЕР_4 від 02.02.1979 Монастириським районним відділом внутрішніх справ Тернопільської області (а.с. 10).
З повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб вбачається, що 21 листопада 1981 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 уклала шлюб з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 про що виконавчим комітетом Завадівської сільської ради Монастириського району Тернопільської області було складено актовий запис № 15. Прізвище нареченої після реєстрації шлюбу: ОСОБА_5 . Даний витяг містить відомості про розірвання шлюбу, який розірвано 09 серпня 1991 року, орган, що склав актовий запис: відділ державної реєстрації актів цивільного стану Монастириського районного управління юстиції у Тернопільській області, актовий запис № 18 (а.с. 13-16).
На підставі заяви про видачу паспорта та в зв'язку зі зміною прізвища ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 було видано паспорт серії НОМЕР_2 від 12.01.1985 Монастириським районним відділом внутрішніх справ Тернопільської області (а.с. 11).
Зі змісту листа ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області від 25.04.2024 № 8010.14-19081/80.3-24 вбачається, що в результаті перевірки картотек заяв про видачу паспорта громадянина СРСР зразка 1974 року, які передані територіальними органами ДМС України на централізоване зберігання до ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області, виявлено заяви про видачу паспорта громадянина СРСР зразка 1974 року на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_4 від 02.02.1979 Монастириським районним відділом внутрішніх справ Тернопільської області та на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_2 від 12.01.1985 Монастириським районним відділом внутрішніх справ Тернопільської області (а.с. 8).
З довідки № 188 від 07.05.2024, виданої Ольшаницьким старостинським округом № 2 Рокитнянської селищної ради вбачається, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце народження: с. Коржова Монастириського району Тернопільської області станом на ІНФОРМАЦІЯ_6 та на ІНФОРМАЦІЯ_7 проживала без реєстрації в селі Ольшаниця Білоцерківського району Київської області (а.с. 12).
Відповідно до посвідчення отримувача соціальних послуг відділення соціальної допомоги бездомним особам та особам, звільненим з місць позбавлення волі № 278 від 01.01.2025, виданого відділенням соціальної допомоги бездомним особам та особам, звільненим з місць позбавлення волі КУ Білоцерківської міської ради «Територіальний центр надання соціальних послуг ім. Петера Новотні» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Тернопільська область Монастириський район дійсно є отримувачем соціальних послуг, місцезнаходження: м. Біла Церква, вул. Шолом Алейхема, 48. Даний документ містить фото заявниці (а.с. 6).
Управлінням Верховного Комісара ООН у справах біженців було видано документ ОСОБА_7 , особі із невизначеним громадянством УВКБ ООН справа № 788-24-3717333, ІНФОРМАЦІЯ_1 . Даний документ містить фото заявниці (а.с. 17).
Відповідно до листа Білоцерківського об'єднаного відділу ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області № 80.3210-221/80.3210.2-24 від 08.03.2024 заявниці ОСОБА_1 було відмовлено в оформленні паспорта громадянина України у вигляді ID-картки та рекомендовано звернутися до суду для встановлення особи та належності до громадянства України, а саме факту постійного проживання на території України станом на 24 серпня 1991 року (а.с. 7).
ІV. Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року № 302.
Згідно з пунктом 19 вказаного Порядку документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта подаються до центрів надання адміністративних послуг, державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, і його відокремлених підрозділів (далі - уповноважені суб'єкти), територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС.
Пунктом 69 Порядку визначено, що заявник подає для обміну паспорта такі документи: 1) паспорт, що підлягає обміну; 2) документи, що підтверджують обставини, у зв'язку з якими паспорт підлягає обміну (крім випадків, передбачених підпунктами 4 і 6 пункту 6 цього Порядку); 3) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб); 5) документ, що посвідчує особу законного представника/уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника/уповноваженої особи; 6) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки Згідно з оригіналом та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати; 7) документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів): про місце проживання - довідку органу реєстрації встановленого зразка (крім випадків, коли здійснюється обмін паспорта зразка 1994 року); про народження дітей - свідоцтва про народження дітей; про шлюб і розірвання шлюбу - свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт; про зміну імені - свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт; документ, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків з даними про РНОКПП, або повідомлення про відмову від його прийняття, або дані про РНОКПП, внесені до паспорта або свідоцтва про народження. Особа може пред'явити копію документа, що засвідчує реєстрацію особи в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, у тому числі в електронній формі, за умови наявності в територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта технічної можливості провести перевірку відповідності реєстраційних даних особи даним Державного реєстру фізичних осіб - платників податків в електронній формі інформаційно-телекомунікаційними засобами з використанням технічного та криптографічного захисту інформації відповідно до вимог законодавства з питань захисту інформації; 8) одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Реєстру - для оформлення паспорта особі, яка не може пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, або особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або стосовно якої обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, або яка перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу (в разі потреби); 9) паспорт громадянина України для виїзду за кордон, у тому числі строк дії якого закінчився (для особи, яка постійно проживає за кордоном, або яка постійно проживала за кордоном та повернулася на постійне проживання в Україну); 10) заяву про зняття з консульського обліку.
Відповідно до пункту 75 Порядку під час розгляду заяви-анкети для оформлення паспорта у зв'язку з обміном паспорта зразка 1994 року ідентифікація особи здійснюється за даними, що містяться в картотеках територіального органу ДМС та територіального підрозділу ДМС.
У разі коли картотеки заяв про видачу паспорта територіального підрозділу ДМС не збереглися, відсутня будь-яка інформація в наявних даних обліку територіального органу ДМС, проводиться процедура встановлення особи відповідно до пункту 43 цього Порядку (пункт 81 Порядку).
В абзаці третьому пункту 43 Порядку зазначено, що за відсутності документів з фотокарткою/відцифрованим образом обличчя особи, отриманих з державних, єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, та за результатами перевірок, за якими особу не ідентифіковано, проводиться процедура встановлення особи шляхом опитування свідків, які були зазначені в письмовій заяві заявника.
Свідками можуть бути дієздатні один із членів сім'ї особи (у тому числі колишня дружина/чоловік) чи її родич або сусіди (не менше двох), які досягли 14-річного віку та мають документи, що посвідчують особу, які підлягають обов'язковому пред'явленню. Для підтвердження сімейних (родинних) відносин подаються документи, що посвідчують відповідні факти (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, свідоцтво про народження, рішення суду та інші документи).
У разі відсутності документів, що підтверджують сімейні (родинні) відносини, такі відомості перевіряються за наявними даними державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій. Для підтвердження зареєстрованого місця проживання сусіди особи подають довідку про реєстрацію місця проживання, видану органом реєстрації в установленому законодавством порядку, а в разі її відсутності такі відомості перевіряються за наявними даними відомчої інформаційної системи ДМС (для осіб, яким оформлено документи з використанням засобів Реєстру із внесеною до них інформацією про зареєстроване місце проживання) або за відомостями, внесеними до документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України чи її спеціальний статус. За результатами опитування свідків складається акт встановлення особи за формою, встановленою МВС.
Відповідно до ч. 6 п. 35 Порядку заявник для оформлення паспорту подає такі документи: рішення суду про встановлення особи (для осіб, яких не було встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи).
Заявником, на підтвердження його особи, суду надано копію посвідчення № НОМЕР_5 реєстрації як бездомної особи в м. Біла Церква, вул. Шолом Алейхема, 48 із фотозображенням заявниці; копію листа Білоцерківського об'єднаного відділу ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області; копію свідоцтва про народження заявника; копію відповіді ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області на адвокатський запит щодо даних паспортів заявника від 25.04.2024; копію довідки № 188 від 07.05.2024 р., виданої Ольшаницьким старостинським округом № 2 Рокитнянської селищної ради про факт проживання заявника на 24.08.1991 року на території України в с. Ольшаниця Київської області; копію витягу з ДРАЦС щодо актового запису про шлюб від 16.04.2024 року; копію довідки УВКБООН із фотозображенням заявниці.
З огляду на зазначене, враховуючи, що під час судового розгляду встановлено, що заявником у справі, згідно вищевказаних документів, є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце народження: с. Коржова Монастириського району Тернопільської області, і даний факт має для останньої юридичне значення, оскільки дозволяє звернутися до органу Державної міграційної служби України задля вирішення питання щодо оформлення паспорта громадянина України, суд вважає, що даний факт може бути встановлений судом.
Що стосується встановлення юридичного факту постійного проживання заявниці на території за станом на 24.08.1991 суд зазначає наступне.
Листом Верховного суду України від 01.01.2012 про судову практику розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення роз'яснено, що у порядку ч. 2 ст. 256 ЦПК суди встановлюють факти, що породжують право особи на набуття громадянства України, зокрема постійного проживання на території України. Для встановлення факту належності до громадянства України відповідно до положень ст. 256 ЦПК та залежно від підстав цього встановлення предметом розгляду в суді можуть бути зокрема, заяви про встановлення таких фактів: постійного проживання на території України станом на 24 серпня 1991 року.
Отже, реалізація права на набуття громадянства України залежить від встановлення судом факту постійного проживання на території України станом на 24 серпня 1991 року, який має юридичне значення.
Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
З вищевказаного вбачається, що законом передбачено вставлення юридичних фактів щодо виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, до яких відносяться і факти, що породжують право особи на набуття громадянства України, зокрема постійного проживання на території України.
Належність та набуття громадянства України встановлюється на підставі Закону України «Про громадянство України» і може пов'язуватися із фактом постійного проживання на території України в певний час.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про громадянство України» громадянами України є усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України. Про належність до громадянства України таких осіб може свідчити наявність у паспортах громадянина колишнього СРСР відмітки про прописку, що підтверджує факт їхнього постійного проживання на території України за станом на 1991 рік, у тому числі станом на 24 серпня 1991 року та 13 листопада 1991 року.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 9 Закону України «Про громадянство України», безперервне проживання на законних підставах на території України протягом останніх п'яти років є однією з умов прийняття до громадянства України. Стаття 1 цього ж Закону дає чітке визначення поняття «безперервне проживання на території України» та «проживання на території України на законних підставах». Безперервне проживання на території України - проживання в Україні особи, якщо її разовий виїзд за кордон у приватних справах не перевищував 90 днів, а в сумі за рік - 180 днів; Проживання на території України на законних підставах - проживання в Україні іноземця чи особи без громадянства, які мають у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року відмітку про постійну чи тимчасову прописку на території України, або зареєстрували на території України свій національний паспорт, або мають посвідку на постійне чи тимчасове проживання на території України, або їм надано статус біженця чи притулок в Україні. Розширене тлумачення цих понять та переліку умов, за яких можливе встановлення факту безперервного проживання та прийняття до громадянства України, Законом не передбачено.
Згідно із п. 7 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого указом Президента України від 27.03.2001 №215, встановлення належності до громадянства України стосується громадян колишнього СРСР, які не одержали паспорт громадянина України або паспорт громадянина України для виїзду за кордон та не мають у паспорті громадянина колишнього СРСР відмітки про прописку, що підтверджує факт їхнього постійного проживання на території України за станом на 24 серпня 1991 року або проживання в Україні за станом на 13 листопада 1991 року.
Пунктом 8 цього Порядку визначено, що для встановлення належності до громадянства України відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Закону особа, яка за станом на 24 серпня 1991 року постійно проживала на території України і перебувала у громадянстві колишнього СРСР, але не має у паспорті громадянина колишнього СРСР відмітки про прописку, що підтверджує факт її постійного проживання на території України на зазначену дату, подає: 1) заяву про встановлення належності до громадянства України; 2) копію паспорта громадянина колишнього СРСР. У разі відсутності паспорта громадянина колишнього СРСР подається довідка територіального органу Державної міграційної служби України про встановлення особи та про те, що за станом на 24 серпня 1991 року особа перебувала в громадянстві колишнього СРСР (за наявності документів, що підтверджують зазначений факт); 3) судове рішення про встановлення юридичного факту постійного проживання особи на території України за станом на 24 серпня 1991 року.
У пункті 44 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215, встановлено, що у разі відсутності документів, що підтверджують факт постійного проживання особи до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України, для оформлення набуття громадянства України подається відповідне рішення суду.
Таким чином, надані заявником докази суд визнає належними і допустимими, оскільки ці докази містять у собі інформацію щодо предмета доказування, вони логічно пов'язані з тими обставинами, які підтверджують факт проживання заявника на території України.
Приймаючи до уваги те, що встановлення факту постійного проживання на території України має для заявника юридичне значення та необхідне йому для отримання паспорту громадянина України, враховуючи наявність доказів на підтвердження постійного проживання заявника на території України станом на 24 серпня 1991 року, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню.
V. Висновки суду за результатами розгляду заяви.
Суд, аналізуючи надані заявником письмові докази, встановлені обставини справи приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме: встановлення факту проживання та встановлення факту особи заявника, оскільки встановлення цих фактів необхідне заявниці для підтвердження належності до громадянства України та оформлення національного паспорта громадянина України та остання позбавлена можливості підтвердити вказане в інший спосіб.
Встановлення даного факту не пов'язане з вирішенням спору про право, породжує для заявниці юридичні наслідки, а вказані нею обставини знайшли своє підтвердження в ході розгляду справи судом, а тому, суд дійшов висновку, що заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України, при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 259, 263-265, 268, 315-319 ЦПК України, суд,
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області про встановлення факту проживання та встановлення факту особи заявника задовольнити повністю.
Встановити факт, що має юридичне значення, а саме - особу заявниці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце народження: с. Коржова Монастириського району Тернопільської області.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце народження: с. Коржова Монастириського району Тернопільської області на території України за станом на ІНФОРМАЦІЯ_6 , а саме: в селі Ольшаниця Білоцерківського району Київської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП не відомо, адреса проживання без реєстрації, як бездомна особа: АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа: Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області, код ЄДРПОУ: 42552598, місцезнаходження: вулиця Березняківська, будинок 4-а, місто Київ, 02152.
Повний текст рішення складено та підписано 01.07.2025.
Суддя Г. О. Рижко