Справа № 686/18081/25
Провадження № 3/686/5269/25
01 липня 2025 року м. Хмельницький
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Слободян В.С., вивчивши справу про адміністративне правопорушення відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , одруженого, на утриманні двоє неповнолітніх дітей, працюючого директором ТОВ «INTER CARS UKRAINE»,
за ч. 1 ст. 1634 КУпАП,
18.06.2025 головним державним інспектором відділу планових перевірок управління податкового аудиту Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків ДПС України ОСОБА_2 відносно ОСОБА_1 , складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 1634 КУпАП № 002116/104.
За цим протоколом ОСОБА_1 обвинувачується в тому, що він, будучи директором ТОВ «INTER CARS UKRAINE», в порушення вимог пп.14.1.13, пп.14.1.47, пп. 14.1.54, пп.14.1.180 п.14.1 ст.14, пп.162.1.3 п.162.1 ст.162, пп.163.1.1 п.163.1, пп.163.2.1, пп.163.2.2 п.163.2 ст.163, пп.164.1.1, пп. 164.1.2 п.164.1, абз. «а», «6», «е» пп.164.2.17, пп.164.2.20 п. 164.2, пп.164.3, пп. 164.5 ст.164, ст.165, ст.167, пп.168.1.1, пп.168.1.2, пп.168.1.4, пп.168.1.5 п.168.1 ст.168, абз. «а» п.171.2 ст.171, абз. «а» п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р, допустив заниження бази оподаткування для податку на доходи фізичних осіб на суму додаткових благ, а саме: безоплатно надані працівникам нафтопродукти (бензин та дизельне паливо) на суму 79 251,88 грн., авіаквитки вартістю 21 840,00 грн., вартість участі у корпоративному заході 708 123,16 грн., вартість списаної Дт. заборгованості за товар на суму 4 363 457,39 грн. (термін давності не минув) всього на загальну суму 5 172 672,03 грн., (в т.ч., 1 601 118,18 грн. за період 07-12.2018 року, 1 310 546,20 грн. за 2019 рік, 1 384 460,57 грн. за 2020 рік, 876 547,08 грн. за 2021 рік.), перевіркою збільшено грошові зобов'язання /донараховано) ПДФО на суму 1 043 272.70 грн.. в тому числі: 340 635,83 грн. за період 07-12.2018 року, 266 382,38 грн. за 2019 рік, 267 027,89 грн. за 2020 рік, 169 226,60 грн.. за 2021 рік.
Вищевказані доходи, отримані платниками податку, не відображені податковим агентом у податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку у певні податкові періоди ( 4 кв.2018, 1-4 кв.2019, 1-4 кв.2020, 1-4 кв.2021) за формою №1-ДФ, додатку 4-ДФ до Податковому розрахунку, що передбачено пп."б" п.176.2 статті 176 Податкового кодексу України;
В порушення вимог р. ІІІ Порядку подання відомостей про виплачені доходи податковими агентами - Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, і сум утриманого з них податку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 N4, п.70.13 ст.70, пп. «б, ґ» п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VI, допустив неповідомлення державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей №1-ДФ про доходи громадян у вигляді додаткових благ та інших доходів, за період з 3 кв. 2018 року по 4 квартал 2024 року, з відповідною ознакою доходу «101», «126», «127»;
В порушення вимог пп.14.1.13, пп. 14.1.47, пп.14.1.54, пп.14.1.180 п.14.1 ст.14, пп. 162.1.3 п.162.1 ст.162, пп.163.1.1 п.163.1, пп.163.2.1, пп.163.2.2 п.163.2 ст.163, пп.164.1.1, пп. 164.1.2 п.164.1, п.164.2, абз. «а», «б», «е» пп. 164.2.17, пп. 164.2.20 п.164.2, пп.164.3, пп. 164.5 ст.164, ст.165, ст.167, пп.168.1.1, пп. 168.1.2, пп.168.1.4, пп.168.1.5 п.168.1 ст.168, абз. «а» п.171.2 ст.171, абз. «а, б, ґ» п.176.2 ст.176 та пункту 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VI, допустив заниження бази оподаткування для військового зору на суму додаткових благ, а саме: безоплатно надані працівникам нафтопродукти (бензин та дизельне паливо) на суму 79 251,88 грн., авіаквитки вартістю 21 840,00 грн., вартість участі у корпоративному заході 708 123,16 грн., вартість списаної Дт. заборгованості за товар на суму 4 363 457,39 грн. (термін давності не минув) всього на загальну суму 5 172 672,03 грн., в результаті перевіркою збільшено грошові зобов'язання (донараховано) військового збору на суму 77 590,10 грн.. в тому числі: 24016,78 грн. за період 07-12.2018 року, 19658,20 грн. за 2019 рік, 20766,91 грн. за 2020 рік, 13 148,21 грн.. за 2021 рік.
Вивчивши матеріали справи приходжу до висновку про необхідність направлення справи на доопрацювання , з наступних підстав.
В протоколі про адміністративне правопорушення № 002116/104 від 18.06.2025 та доданих до нього матеріалів наявні суперечності, які унеможливлюють розгляд справи по суті, а саме: не додано документів, які підтверджують факт перебування ОСОБА_1 у трудових відносинах із ТОВ «INTER CARS UKRAINE» та обсягу його посадових обов'язків на посаді, які були на нього покладені станом на час вчинення інкримінованого адміністративного правопорушення.
Крім того, частина ч. 1 ст. 1634 КУпАП передбачає декілька складів адміністративних правопорушень, зокрема :
- неутримання до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичній особі доходів,
- неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичній особі доходів,
- перерахування податку на доходи фізичних осіб за рахунок коштів підприємств, установ і організацій (крім випадків, коли таке перерахування дозволено законодавством), неповідомлення ,
- несвоєчасне повідомлення державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян.
Разом з тим, в протоколі про адміністративне правопорушеннядії/бездіяльність ОСОБА_1 не кваліфіковано як вказано вище, а саме який конкретно склад правопорушення інкриміновано ОСОБА_1 , що призвів до вказаних у протоколі наслідків.
Крім того, з складеного протоколу про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 1634 КУпАП відносно ОСОБА_1 та долученого до матеріалів повідомлення про запрошення до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків ДПС України, адресованого керівнику та головному бухгалтеру, законним (уповноваженим) представникам ТОВ «INTER CARS UKRAINE», направленого 11.06.2025 на електронну адресу товариства та додатково засобами поштового зв'язку, квитанції про доставку вказаного документа в електронний кабінет підприємства вбачається, що головним державним інспектором відділу планових перевірок управління податкового аудиту Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків ДПС України ОСОБА_2 було складено вказаний протокол без участі ОСОБА_1 , чим порушено прямий обов'язок ознайомити особу, щодо якої складається протокол про адміністративне правопорушення, з її правами й обов'язками, передбаченими статтею 268 Кодексу, та змістом статті 63 Конституції України; не дотримано вимог ст. 256 КУпАП, що позбавило ОСОБА_1 права, наданого і гарантованого надати пояснення і зауваження щодо змісту інкримінованого правопорушення, які вносяться до протоколу, чи надаються окремо, і засвідчити їх особистим підписом.
При цьому, за умови фактичної відмови ОСОБА_1 від надання пояснень по суті вчиненого правопорушення уповноважена посадова особа вносить до нього відповідний запис, а у разі відмови особи, щодо якої складається протокол про адміністративне правопорушення, від підписання протоколу уповноважена посадова особа робить про це відповідний запис.
Крім того, як на доказ вчинення правопорушення, особа, що склала протокол, посилається на акт документальної планової перевірки ТОВ «INTER CARS UKRAINE» від 18.06.2025 № 243/33-00-07-01/30865632, з яким ОСОБА_1 не ознайомлено, про що складно акт про неявку посадових осіб ТОВ «INTER CARS UKRAINE» для складання, підписання та отримання протоколів про адміністративні правопорушення від 18.06.2025 № 63/33-00-07-01/30865632.
Невручення ОСОБА_1 , чи іншій уповноваженій особі ТОВ «INTER CARS UKRAINE» вказаного акту документальної планової перевірки, який є документом що фіксує проведення перевірки та висновки щодо такої, обмежує право на його перевірку контролюючим органом, який може бути подано протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (п. 86.7 Податкового кодексу України). Такі заперечення, додаткові документи і пояснення є невід'ємною частиною матеріалів перевірки.
Положеннями ст. 278 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі й питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Допущені істотні недоліки (порушення) можливо виправити, а тому справу слід направити на доопрацювання, в ході якого усунути вищенаведені недоліки та суперечності з обов'язковим дотриманням вимог ч.2, 3 та 4 ст. 256 КУпАП в присутності ОСОБА_1 .
Керуючись ст. 283, 284, 294 КУпАП,
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 1634 КУпАП направити на доопрацювання Західному міжрегіональному управління ДПС по роботі з великими платниками податків ДПС України.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником до Хмельницького апеляційного суду через Хмельницький міськрайонний суд протягом 10 днів дня винесення постанови.
Суддя