Справа № 587/2021/25
24 червня 2025 року суддя Сумського районного суду Сумської області Вортоломей І. Г., розглянувши адміністративну справу, що надійшла від Управління патрульної поліції в Сумській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовця, учасника бойових дій, посвідчення водія НОМЕР_1 , РНОКПП: не встановлено,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1№298889 від 13 квітня 2025 року - 12 квітня 2025 року о 22 год 52 хв. в с. Сад, вул. Патріотична, буд. 9 ОСОБА_1 керував транспортним засобом з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, млява мова, хитка хода. Від проходження огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння у визначеному законом порядку на місці зупинки транспортного засобу та в закладі охорони здоров'я відмовився, що зафіксовано на відеореєстратор Motorola solution VB4 470825, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена за ч. 1 ст. 130 КУпАП України.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату, місце та час повідомлений належним чином.
Від захисника ОСОБА_1 - адвоката Грищука Д. В. надійшло клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення та розгляд справи без його участі та участі ОСОБА_1 . В письмових поясненнях зазначив, що порушено вимоги до оформлення протоколів про адміністративне правопорушення, встановлені Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, яка затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 листопада 2015 року №1395. Звертає увагу суду на те, що в протоколі про адміністративне правопорушення місце вчинення правопорушення зазначено: АДРЕСА_2 , хоча в матеріалах справи відсутні докази цього. У самій фабулі протоколу про адміністративне правопорушення взагалі не зазначено особу, яка керувала транспортним засобом, а також самого транспортного засобу, яким керував водій, що впливає на повноту опису правопорушення, передбаченого ст. 256 КУпАП. Не було вручено працівниками поліції направлення на медичний огляд до закладу охорони здоров'я ОСОБА_1 . Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у медичному закладі ОСОБА_1 відмовився майже під психологічним примусом, оскільки з відеозапису вбачається, що почувши від працівників патрульної поліції, що огляд на стан сп'яніння буде проводитись в закладі охорони здоров'я, невстановлена особа з військової служби правопорядку висловлює своє обурення та намагається спонукати ОСОБА_1 пройти огляд на місці зупинки транспортного засобу, а потім фактично висловлює психологічний вплив на останнього, що у разі якщо поїдуть до медичного закладу, то це буде до ранку та ОСОБА_1 заночує на КТЗ, тобто ОСОБА_1 спровоковано на вчинення вказаного адміністративного правопорушення.
Відповідно до частини 2 статті 268 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, передбаченої ст. 130 КУпАП, участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є не обов'язковою.
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Згідно з положеннями ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожному гарантується право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
За змістом ст. 7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення повинно здійснюватися на основі суворого дотримання законності, а положеннями ст. 245 цього ж Кодексу визначено, що завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З'ясовуючи ці обставини, суд повинен виходити з положень ст. 251 КУпАП, згідно з якою доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. ст. 254, 256 КУпАП про вчинене адміністративне правопорушення уповноваженою на те посадовою особою складається протокол, в якому зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по-батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається у протоколі.
При цьому всі викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини повинні бути належним чином перевірені та доводитися сукупністю належних і допустимих доказів.
Розглядаючи справу про адміністративне правопорушення, суд з урахуванням вимог ст. 252 КУпАП оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Пунктом 2.5 ПДР України передбачено, що водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Право органів Національної поліції вимагати пройти у встановленому порядку медичний огляд відповідно до п. 2.5 ПДР кореспондується із обов'язком водія не керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебувати під впливом наркотичних чи токсичних речовин. У разі невиконання вимог п. 2.5 ПДР передбачена адміністративна відповідальність за частиною 1 статті 130 КУпАП, а саме за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Об'єктом вказаного адміністративного правопорушення є суспільні відносини у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Об'єктивна сторона зазначеного правопорушення виражається, зокрема у формі відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Суб'єкт адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, спеціальний - водій транспортного засобу, або інша особа, яка керувала транспортним засобом.
Суб'єктивна сторона вказаного правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі умислу.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1№298889 вбачається, що 12 квітня 2025 року в с. Сад, вул. Патріотична, буд. 9 було зупинено автомобіль, за кермом якого перебував ОСОБА_1 , хоча із відеозапису вчиненого правопорушення працівник поліції чітко зазначає, що був зупинений транспортний засіб на блокпосту в м. Суми, по вул. Роменській. Такі свідчення також вказані в письмових поясненнях ОСОБА_2 , рапорті інспектора взводу №6 роти №3 Управління патрульної поліції в Сумській області Жибака Р. О. та листі Управління патрульної поліції в Сумській області №5198/41/38/03-2025 від 15 квітня 2025 року, з якого вбачається, що необхідно було витребувати відеоматеріал за період з 22:50 год. по 23:30 год. 12 квітня 2025 року з персонального нагрудного відеореєстратора працівника поліції Сумського районного управління поліції Головного відділу Національної поліції в Сумській області Виноградського Д. О., котрий ніс службу на блокпосту «Мисливець» (вул. Роменська). В матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні жодні докази на підтвердження того, що саме на вул. Патріотична, буд. 9 у с. Сад, Сумського району Сумської області було зупинено автомобіль, яким керував ОСОБА_1 та те, що він саме 12 квітня 2025 року о 22:52 був зупинений працівниками поліції та порушив правила дорожнього руху саме на території Сумського району Сумської області.
Порядок проведення такого огляду врегульований ст. 266 КУпАП, постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103, якою затверджено Порядок направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду (далі - Порядок), та спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України «Про затвердження Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» від 09 листопада 2015 року № 1452/735 (далі-Інструкція№ 1452/735 ).
Відповідно до статті 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
При цьому, згідно п. 6 та п. 7 розділу 1 Інструкції № 1452/735 огляд на стан сп'яніння лікарем закладу охорони здоров'я проводиться тільки у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду.
Проте, з відео Х301918-000000-0584 23:23 год. вбачається, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці складення протоколу та виявив бажання пройти огляд у закладі охорони здоров'я.
Також з відео Х301918-000000-0585 та Х301918-000000-0586 23:44 год. вбачається, що ОСОБА_1 погодився проїхати до медичного закладу, але невстановлена особа (співробітник ВСП) переконала його підписати протокол та відмовитись від проходження огляду як на місці зупинки, так і в закладі охорони здоров'я.
Під час судового розгляду справи встановлено, що у матеріалах справи наявне направлення водія ОСОБА_1 на огляд до медичного закладу з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння відповідно до вимог Додатку 1 Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, але ОСОБА_1 заперечує факт оголошення йому такого направлення перед складанням протоколу про адміністративне правопорушення.
До протоколу про адміністративне правопорушення додано відеозапис вказаної події, однак відеозапис не містить інформації про оголошення водію ОСОБА_1 направлення на огляд з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Уряд України у справі «Надточій проти України» № 7460/03 від 15 травня 2008 року визнав, що КУпАП має карний кримінально-правовий характер (п. 21 рішення Європейського суду з прав людини у вказаній справі), а тому процесуальні норми КУпАП кореспондуються з процесуальними нормами КПК України.
Статтею 62 Конституції України передбачено, що особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Цей принцип презумпції невинуватості узгоджується з положенням Європейської конвенції з прав людини, визначеними ч. 2 ст. 6, що кожен, кого обвинувачено у вчиненні кримінального правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
Таким чином, враховуючи те, що працівниками поліції не вірно зазначено місце вчинення правопорушення, не дотримано порядку огляду водія на стан сп'яніння, не доведено його причетність до вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, за обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, суддя приходить до висновку, що в діях ОСОБА_3 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП розпочате провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись статтями 130, 247, 251, 283, 284 КУпАП України, суддя
Провадження у справі відносно ОСОБА_1 закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Сумський районний суд Сумської області.
Суддя І. Г. Вортоломей