Ухвала від 01.07.2025 по справі 128/3016/20

Справа № 128/3016/20

УХВАЛА

Іменем України

01 липня 2025 року м. Вінниця

Суддя Вінницького районного суду Вінницької області Саєнко О.Б. розглянувши подання Заступника начальника Вінницького районного відділу №1 філії ДУ «Центр пробації» у Вінницькій області Аліни Мазур про вирішення питання, щодо подальшого виконання постанови суду при наявності підстав, які унеможливлюють виконання даної постанови, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , -

ВСТАНОВИЛА:

До провадження Вінницького районного суду Вінницької області надійшло вищевказане подання, яке заявником умотивовано тим, що на виконанні у Вінницькому районному відділі № 1 філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області перебуває постанова Вінницького районного суду Вінницької області від 28.12.2020 відносно ОСОБА_1 .

Заявник вказує, що громадянин ОСОБА_1 викликався до органу пробації для постановки на облік та направлення для відбування адміністративного стягнення у вигляді 120 годин суспільно корисних робіт, однак за викликами до Вінницького районного відділу №1 філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області не з'явився.

Зазначає, що з метою встановлення місця проживання (перебування) громадянина ОСОБА_1 , на підставі п. 13.10 наказу Міністерства юстиції України № 474/5 «Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт» від 19.03.2013, було здійснено певні заходи, зокрема: 01.02.2024 на адресу Вінницького РВ №1 філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області надійшла ухвала Вінницького районного суду Вінницької області від 17.01.2024, якою гр. ОСОБА_1 скасовано звільнення від відбування призначеного покарання з випробуванням за вироком Вінницького районного суду Вінницької області від 10.03.2023 - за ч.2 ст. 185, ч.3 ст. 185, ч.1 ст. 70 КК України у виді 4 років позбавлення волі, згідно ст. 75 КК України звільненого від призначеного покарання з іспитовим строком на 3 роки, з покладеними на нього судом обов'язками згідно п.п.1,2 ч.1 ст. 76 КК України та направлено гр. ОСОБА_1 для відбування покарання у вигляді 4 років позбавлення волі.

Тому, 16.02.2024 та 19.03.2024 надіслано запити до ДУ «Вінницька установа виконання покарань (№1)» для підтвердження факту перебування гр. ОСОБА_1 в даній установі.

02.04.2024 на адресу Вінницького РВ №1 філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області надійшло повідомлення з ДУ «Вінницька установа виконання покарань (№1)», що засуджений ОСОБА_1 вибув 30.03,2024 року до ДУ «Сокирянська виправна колонія (№67)» для подальшого відбування покарання, у зв'язку із чим 02.04.2024 надіслано запит до ДУ «Сокирянська виправна колонія (№67)» для підтвердження факту перебування гр. ОСОБА_1 в даній установі.

Також вказує, що 12.04.2024 на адресу Вінницького РВ №1 філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області надійшло повідомлення з ДУ «Сокирянська виправна колонія (№67)», що засуджений ОСОБА_1 прибув з ДУ «Вінницька установа виконання покарань (№1)» 04.04.2024 для подальшого відбування покарання. Початок терміну відбування покарання - 28.02.2024, кінець терміну відбування покарання - 23.02.2028.

Окрім вказаного вище зазначає, що 01.05.2024 на відділ пробації надійшла постанова Вінницького районного суд Вінницької області від 25.04.2024 якою у задоволенні подання про вирішенні питання, щодо подальшого виконання постанови суду при наявності підстав, які унеможливлюють виконання даної постанови згідно ст. 304 КУпАП відмовлено, у зв'язку із чим 22.08.2024 органом пробації надіслано запити до Державна установа «Сокирянська виправна колонія (№67)» для підтвердження факту перебування гр. ОСОБА_1 в даній установі.

23.08.2024 на адресу Вінницького РВ №1 філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області надійшло повідомлення з Державна установа «Сокирянська виправна колонія (№67)», що засуджений ОСОБА_1 11.06.2024 року звільнений з ДУ «Сокирянська виправна колонія (№67)», на підставі ухвали Сокирянського районного суду Чернівецької області від 10.06.2024 умовно-достроково для проходження військової служби згідно ст. 81-1 ККУ. Після звільнення вибув для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 , тому органом пробації надіслано запит до військової частини НОМЕР_1 для підтвердження факту перебування на військовій службі.

Окрім цього заявник вказує, що 10.06.2025 о 15 год. 20 хв. нею заступником начальника Вінницького районного відділу №1 філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області Мазур А.М. з номеру мобільного телефону НОМЕР_2 було проведено телефонну розмову на номер мобільного телефону НОМЕР_3 , який належить ОСОБА_2 , котра являється матір'ю правопорушника ОСОБА_1 . В ході телефонної розмови, остання повідомила, що її син 03.05.2025 зник безвісти під час виконання бойового завдання поблизу населеного пункту АДРЕСА_1 , що підтверджується сповіщенням з військової частини НОМЕР_1 . Також маги надала копію сповіщення яке отримала з ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Також, згідно реєстру Міністерства внутрішніх справ України безвісти зниклих осіб наявна інформація про те, що ОСОБА_1 , дійсно зник безвісти 03.05.2025, а тому вважає, що зазначені обставини унеможливлюють виконання постанови суду про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 183-1 КУпАП.

Вивчивши подання та додані до нього документи, суд приходить до такого висновку.

Судом установлено, що постановою Вінницького районного суду Вінницької області від 28.12.2020 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.183-1 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді виконання суспільно корисних робіт на строк 120 годин. Дана постанова направлена до Вінницького районного відділу філії ДУ «Центр пробації» у Вінницькій області для виконання, однак постанова до даного часу не виконана, ОСОБА_1 призначене йому покарання не відбув.

Статтею 298 КУпАП встановлено, що постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.

Отже, завершальною стадією провадження у справах про адміністративні правопорушення є виконання постанов про накладення адміністративного стягнення. Виділення стадій виконання постанови у відособлений розділ КУпАП обумовлене тим, що в цій стадії беруть участь нові суб'єкти, з особливими повноваженнями й особливим характером роботи. Нормативне регулювання виконання постанов про накладення адміністративного стягнення здійснюється саме в V розділі КУпАП.

Суть цієї стадії полягає в практичній реалізації адміністративного стягнення, призначеного правопорушнику юрисдикційним органом (посадовою особою). У процесі виконання постанови особа, що вчинила адміністративне правопорушення зазнає відповідних нестатків та обмеження особистого, морального або матеріального характеру.

Необхідною умовою виконання постанови про накладення адміністративного стягнення є вступ її в законну силу. Це означає, що постанова набула юридичного значення і є обов'язковою для виконання.

Обов'язковість зумовлюється важливістю доведення до логічного завершення провадження у справах про адміністративне правопорушення, досягненням мети адміністративного процесу - ефективної боротьби з адміністративними правопорушеннями, попередження адміністративних правопорушень шляхом накладення адміністративних стягнень на правопорушників, які вчинили адміністративні проступки, виховування законослухняних громадян.

Як передбачено ст. 129 Конституції України, однією з основних засад судочинства є: обов'язковість судового рішення.

Відповідно до статті 129-1Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Порядок виконання постанови суду про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт та питання, які вирішуються судом в ході виконання таких постанов врегульовано главою 31-А. КУпАП (ст. ст. 325-1, 325-2, 325-3, 325-4), які повністю узгоджуються з вимогами Наказу Міністерства юстиції України №474/5від 19.03.2013 «Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт ,виправних робіт та суспільно-корисних робіт» (далі - Порядок).

Згідно ст. 31-1 КУпАП суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких визначає відповідний орган місцевого самоврядування. Суспільно корисні роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин і виконуються не більше восьми годин, а неповнолітніми - не більше двох годин на день. Суспільно корисні роботи не призначаються особам, визнаним інвалідами I або II групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років.

Виконання цього адміністративного стягнення регламентується Порядком виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, затвердженим Наказом Міністерства юстиції України від 19 березня 2013 року № 474/5(надалі - Порядок), яке покладається на уповноважений орган з питань пробації. Постанова суду про застосування суспільно корисних робіт уповноваженим органом з питань пробації приводиться до виконання не пізніше десятиденного строку з дня її отримання. Протягом десяти робочих днів порушник повинен бути направлений до відбування суспільно корисних робіт, крім випадків, коли цьому перешкоджають поважні причини (хвороба, відрядження, неотримання виклику тощо).

Згідно п. 11.1 Порядку виконання постанови суду про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації. Постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт надсилається на виконання органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не пізніше дня, наступного за днем набрання постановою законної сили ( ч. 1 ст. 325-1КУпАП).

Відповідно до розділу ХІІІ «Умови виконання постанов суду про застосування адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт» Порядку, підставою для виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт є постанова суду, яка набрала законної сили (п.13.1.). Протягом десяти робочих днів з дня отримання постанови суду порушник повинен приступити до відбування адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт, крім випадків, коли цьому перешкоджають поважні причини (хвороба, відрядження, неотримання виклику тощо) (п. 13.3.). У триденний строк уповноважений орган з питань пробації надсилає до суду, який виніс постанову, повідомлення про прийняття постанови суду до виконання (п.13.5.). Після отримання постанови суду порушнику надсилається виклик до уповноваженого органу з питань пробації (п.13.9.). Якщо у призначений день порушник не з'явився за викликом до уповноваженого органу з питань пробації, на наступний день уповноважений орган з питань пробації надсилає повторний виклик. Якщо порушник не з'явився до уповноваженого органу з питань пробації після двох викликів, уповноважений орган з питань пробації надсилає запит до відповідного органу реєстрації, органу державної виконавчої служби, органу поліції з метою з'ясування факту проживання (перебування) порушника за вказаним у постанові суду місцем проживання (п. 13.10.). Якщо після перевірки за місцем проживання порушника встановлено, що він за цим місцем не проживає, місцеперебування його невідоме або наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду, уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови (13.13.).

Згідно п.13.9 Порядку, після отримання постанови суду (судді) порушнику надсилається виклик до уповноваженого органу з питань пробації. З порушником проводиться бесіда, під час якої роз'яснюються порядок та умови виконання стягнення, а також наслідки ухилення особи від виконання суспільно корисних робіт. Посадова особа уповноваженого органу з питань пробації складає довідку про проведену бесіду, в якій порушник власноруч зазначає про ознайомлення з порядком відбування суспільно корисних робіт.

Відповідно до визначеного органами місцевого самоврядування переліку об'єктів, на яких порушники відбувають громадські роботи, уповноважений орган з питань пробації у десятиденний строк з дня отримання постанови суду видає порушнику направлення (додаток 9) на один з цих об'єктів (3.18. Порядку).

Пунктом 3.17. Порядку визначено, що усі питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, відповідно до статті 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення(надалі -КУпАП) вирішуються судом, який виніс постанову.

Відповідно до вимогст.303 КУпАП не підлягає виконанню постанова про накладення адміністративного стягнення, якщо її не було звернуто до виконання протягом трьох місяців з дня винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги. У разі відстрочки виконання постанови відповідно до статті 301 цього Кодексу перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.

Тобто, як вбачається з матеріалів справи, постанова суду щодо накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт у передбачений законом термін звернена до виконання, а тому строк давності виконання постанови про накладення адміністративного стягнення, визначений ст.303 КУпАП не пропущений. Питання про відстрочку виконання цієї постанови перед судом не порушувалося та судом не розглядалося.

Відповідно до ст. 304 КУпАП, питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.

Згідно копії сповіщення сім'ї №213 від 05.05.2025 солдат ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зник безвісти 03.05.2025 під час виконання бойового завдання поблизу населеного пункту Котлине Покровської міської громади Покровського району Донецької області.

Саме та обставина, що ОСОБА_1 03.05.2025 зник безвісти, на думку представника органу пробації є підставою для припинення виконання постанови суду про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт.

Як вбачається з долучених до подання матеріалів органом пробації ОСОБА_1 не приступив до виконання постанови суду, оскільки до 28.07.2021 перебував під вартою в ДУ «Вінницька УПВ (№1)» та лише 20.04.2023 громадянин ОСОБА_1 прибув до органу пробації та був поставлений на облік, а також направлений до ЦКП «Турбота» для виконання постанови суду від 28.12.2020, однак останній не приступив до виконання адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт, оскільки ще не відновив ідентифікаційний код та не зробив паспорт громадянина України, при цьому від відпрацювання суспільно корисних робіт він не відмовлявся.

В подальшому, ухвалою Вінницького районного суду Вінницької області від 17.01.2024, скасовано ОСОБА_1 звільнення від відбування призначеного покарання з випробуванням за вироком Вінницького районного суду Вінницької області від 10.03.2023 за ч.2 ст. 185, ч.3 ст. 185, ч.1 ст. 70 КК України у виді 4 років позбавлення волі, згідно ст. 75 КК України звільненого від призначеного покарання з іспитовим строком на 3 роки, з покладеними на нього судом обов'язками згідно п.п.1,2 ч.1 ст. 76 КК України та направлено гр. ОСОБА_1 для відбування покарання у вигляді 4 років позбавлення волі.

Згідно листа в.о. начальника ДУ «Сокирянська виправна колонія (№67)» №2.4/3614 від 23.08.2024, ОСОБА_1 11.06.2024 звільнений з установи на підставі ухвали Сокирянського районного суду Чернівецької області від 10.06.2024 умовно-достроково для проходження військової служби згідно ст.81-1 ККУ та після звільнення вибув для проходження військової служби до в/ч НОМЕР_1 .

Згідно зі ст.302 КУпАП за наявності обставин, зазначених у п. п. 5, 6 і 9 ст.247 цього Кодексу, орган (посадова особа), який виніс постанову про накладення адміністративного стягнення, припиняє її виконання. Такими обставинами є видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення; скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність; смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.

Разом з тим Закон не визначає як обставину, яка є підставою для припинення виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт - зникнення особи безвісти.

Варто зазначити, що відповідно до норм чинного законодавства (Цивільний кодекс України, Цивільний процесуальний кодекс України, Закон України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин", Постанова Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2022 року № 511 "Деякі питання виконання Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин", Наказ Міністерства внутрішніх справ України від 29.08.2022 №535 "Про затвердження Положення про Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин") , - особа, зникла безвісти це фізична особа, стосовно якої немає відомостей про її місцеперебування на момент подання заявником заяви про її розшук; особа, зникла безвісти за особливих обставин це особа, зникла безвісти у зв'язку із збройним конфліктом, воєнними діями, тимчасовою окупацією частини території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру.

Законодавством визначений певний порядок набуття такого правового статусу та наслідки, які настають після цього.

Суд зауважує що особа, зникла безвісти за особливих обставин, має всі права, гарантовані Конституцією та законами України, а також має право на всебічне розслідування обставин її зникнення та встановлення її місцеперебування. Держава зобов'язана вжити всіх можливих заходів для розшуку особи, зниклої безвісти за особливих обставин.

Права та інтереси такої особи, а також її майно підлягають захисту до моменту припинення її розшуку у порядку, передбаченому цим Законом, або оголошення її померлою відповідно до законодавства.

Набуття правового статусу особи, зниклої безвісти за особливих обставин, не змінює і її сімейного стану до моменту розірвання шлюбу за заявою другого з подружжя внаслідок визнання особи безвісно відсутньою або до моменту оголошення такої особи померлою.

За особою, зниклою безвісти за особливих обставин, зберігаються місце роботи та займана посада, але не більш як до моменту визнання її безвісно відсутньою чи оголошення померлою у порядку, встановленому законодавством.

Отже, особа зникла безвісти вважається живою до оголошення її померлою рішенням суду; до встановлення її місцеперебування, місця поховання чи місцезнаходження останків такої особи.

За таких обставин, суд вважає подання органу пробації є передчасним, а тому не вбачає підстав для його задоволення.

Окрім цього, в поданні Заступника начальника Вінницького районного відділу №1 філії ДУ «Центр пробації» у Вінницькій області не зазначено, яке саме питання, пов'язане з виконанням постанови суду вона просить вирішити суд як не вказано в якій конкретно спосіб необхідно вирішити питання щодо подальшого виконання постанови суду.

Керуючись ст.ст.245, 304 КУпАП, суддя-

ПОСТАНОВИЛА:

В задоволенні подання Заступника начальника Вінницького районного відділу №1 філії ДУ «Центр пробації» у Вінницькій області Аліни Мазур про вирішення питання, щодо подальшого виконання постанови суду при наявності підстав, які унеможливлюють виконання даної постанови, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Вінницький районний суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови суду.

Суддя Олена САЄНКО