Справа № 347/1201/25
01.07.2025 року суддя Косівського районного суду Івано-Франківської області Драч Д.С., розглянувши матеріали, які надійшли з ГУ ДПС в Івано-Франківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст.164 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 вчинила провадження господарської діяльності без державної реєстрації суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, здійснення розрахункових операцій при продажу в мережі інтернет та отримання грошових переказів на поточні банківські рахунки з використанням платіжної системи ТОВ «Нова Пей», а саме - реалізації сувенірної продукції, кількість якої складає 97 переказів на загальну суму 78300 грн., чим порушено ч. 1 ст. 58, ч. 1 ст.178 Господарського кодексу України.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину визнала повністю, щиро розкаялася та пояснила, що у березні 2025 року вона спробувала реалізувати сувенірну продукцію через Інтернет, а коли торгівля почала вдаватися - відразу ж з квітня 2025 року зареєструвалась як ФОП.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суддя вбачає у діях ОСОБА_1 склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП.
Так, ч.1 ст.164 КУпАП передбачена відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди)
Об'єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері регулювання господарської діяльності.
Згідно інформаційної довідки за результатами наявної податкової інформації з системи обліку даних РРО, встановлено факт реалізації фізичною особою ОСОБА_1 без державної реєстрації як суб'єкта господарювання, здійснення розрахункових операцій при продажу в мережі інтернет та отримання грошових переказів з використанням платіжної системи ТОВ «Нова Пей», а саме продаж сувенірної продукції на протязі березня місяця 2025 року - кількість переказів складає 97 на загальну суму 78300 грн., чим порушено ч. 1 ст. 58, ч. 1 ст. 178 Господарського кодексу України.
За результатами проведеного аналізу наявної податкової інформації встановлено, що платник податків - фізична особа ОСОБА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 в період з 01.03.2025 по 30.03.2025 не була зареєстрована, як суб'єкт господарювання, що здійснює господарську діяльність.
Згідно ч. 1 ст. 58 ГК України суб'єкт господарювання підлягає державній реєстрації як юридична особа чи фізична особа-підприємець у порядку, визначеному законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 128 ГК України громадянин визнається суб'єктом господарювання у разі здійснення ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації його як підприємця без статусу юридичної особи відповідно до статті 58 цього Кодексу.
Згідно зі статтею 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ч. 2 ст.7 та ст.245, ст.280 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин кожної справи, правильного і справедливого її вирішення. Суддя зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також інші, що мають значення для правильного вирішення справи.
Постанова суду, згідно ст. 283 КУпАП, має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, на достатніх і незаперечних доказах.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП, доведена повністю її поясненнями та письмовими доказами: протоколом №1284 від 04.06.2025 року (а.с.1), інформаційною довідкою (а.с.2-3), копією пояснення ОСОБА_1 (а.с.4).
При накладенні стягнення суддя враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують/обтяжують відповідальність винного.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність винної, суд вважає її щире каяття, відсутність досвіду підприємницької діяльності, молодий вік.
Обставин, що обтяжують відповідальність винної, суддею не встановлено.
Відповідно до ч.1 ст.8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Санкція ч.1 ст. 164 КУпАП передбачає накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такої.
За змістом ст.22 КУпАП: при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушниці, ступінь її вини, обставину, що пом'якшує відповідальність винної, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність винної, тривалість і характер вчиненого правопорушення; зважаючи на те, що дії ОСОБА_1 істотної шкоди інтересам держави не заподіяли, вчинене адміністративне правопорушення слід визнати малозначним за своїм дійсним характером, а тому її слід звільнити від адміністративної відповідальності із підстав передбачених ст.22 КУпАП, обмежившись оголошенням їй зауваження.
Постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу (ч.2 ст.284 КУпАП), тому ця справа підлягає закриттю із вище наведених підстав.
Керуючись ст.ст. 22, 221, 283, 284 КУпАП, суддя
звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.164 КУпАП, та оголосити їй зауваження.
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності по ч.1 ст.164 КУпАП закрити у зв'язку із звільненням її від адміністративної відповідальності згідно ст. 22 КУпАП за малозначністю правопорушення та оголошенням їй зауваження.
Постанова суду може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: Д.С. Драч