Вирок від 01.07.2025 по справі 198/213/25

Справа № 198/213/25

Провадження № 1-кп/0198/66/25

01.07.2025

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2025 року Юр'ївський районний суд Дніпропетровської області у складі судді ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 (в режимі відеоконференції), захисника-адвоката ОСОБА_4 (в режимі відеоконференції), розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спеціального судового провадження за відсутності обвинуваченої (in absentia) в Юр'ївському районному суді Дніпропетровської області кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 28.09.2023 за № 22023130000000752, за обвинуваченням

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилася в смт Станиця Луганська Станично-Луганського району Луганської області, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,

встановив :

Відповідно до обвинувального акта, складеного прокурором та направленого до суду, ОСОБА_5 вчинила кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки України, за таких обставин.

Так, згідно зі статтями 1-3, 6 Конституції України - Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава. Суверенітет України поширюється на всю її територію. Україна є унітарною державою. Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність. Державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Відповідно до статей 17, 19, 65, 68 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. На території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом. На території України не допускається розташування іноземних військових баз. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України; кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Статтями 132, 133 Конституції України визначено, що територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території. До системи адміністративно-територіального устрою України входить Автономна Республіка Крим, області, зокрема, Луганська область, а також райони, міста, райони у містах, селища і села.

Згідно з вимогами ст. ст. 72, 73 Конституції України питання про зміну території України вирішуються виключно всеукраїнським референдумом, який призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених Конституцією, та проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області.

При цьому, 24.02.2022 Російською Федерацією здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, розпочато ведення агресивної війни проти України, захоплення її території, яке на даний час триває.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Законом України від 24.02.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»» затверджено зазначений Указ.

У подальшому строк дії воєнного стану в Україні продовжувався Указами Президента України із затвердженням відповідними законами України та наразі триває.

24 лютого 2022 року збройними силами Російської Федерації захоплено та окуповано територію Станично-Луганської селищної територіальної громади Щастинського району Луганської області з адміністративним центром в смт Станиця Луганська, в результаті чого вона опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань Російської Федерації, незаконних збройних формувань так званої «ЛНР», підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, окупаційних адміністрацій РФ.

Резолюцією Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй «Агресія проти України» A/RES/ES-11/1 від 2 березня 2022 року та Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визнано, що Російська Федерація вчинила агресію проти України, порушивши базові норми ООН, тобто є державою-агресором.

В розумінні п.п. 6, 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» окупаційна адміністрація Російської Федерації - сукупність державних органів і структур Російської Федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг. Тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Згідно з ч. 1 ст. 1, ч.ч. 2, 5 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, будь-які інші вибори і референдуми, проведені на тимчасово окупованій території, у тому числі за сприяння чи за участю державних органів і органів місцевого самоврядування, утворених відповідно до Конституції та законів України, є недійсними і не створюють правових наслідків.

Правовий статус тимчасово окупованої території, а також правовий режим на тимчасово окупованій території визначаються цим Законом, іншими законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, принципами та нормами міжнародного права.

Тимчасова окупація РФ територій України, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для РФ жодних територіальних прав.

Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Відповідно до наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» територія Станично-Луганської селищної територіальної громади Щастинського району Луганської області з 24.02.2022 і до теперішнього часу перебуває під тимчасовою окупацією та оточенні (блокуванні) з боку РФ та незаконних збройних формувань так званої «ЛНР», та на її території створено ланку незаконних органів влади, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора.

Так, 30 вересня 2022 року підписано так званий «Договір між Російською Федерацією та Луганською Народною Республікою про прийняття до Російської Федерації Луганської Народної Республіки та утворення у складі Російської Федерації нового суб'єкта», який в подальшому ратифіковано федеральним законом держави-агресора РФ, внаслідок чого з листопада 2022 року розпочалося створення та реєстрація нових незаконних органів влади так званої «ЛНР», як суб'єкта РФ, що виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції.

Після чого, на території тимчасово окупованої Станично-Луганської селищної територіальної громади Щастинського району Луганської області представниками так званої «ЛНР», підконтрольними державі-агресору РФ, організовано та розпочато діяльність незаконних органів влади, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора РФ, зокрема, законом так званої «ЛНР» № 428-ІІІ від 13.03.2023 «Про створення на території Луганської Народної Республіки міських округів та муніципальних округів, встановлення їх кордонів», створено «Муніципальне утворення Станично-Луганський муніципальний округ Луганської Народної Республіки», з адміністративним центром в смт Станиця Луганська Щастинського району Луганської області.

Згідно із так званим «Законом Луганської народної республіки»

№ 424-ІІІ від 19.01.2023 «Про систему виборчих комісій, комісій з референдуму Луганської народної республіки» на території ЛНР формувались такі виборчі комісії: 1) виборча комісія Луганської Народної Республіки; 2) окружні виборчі комісії; 3) територіальні (районні, міські та інші) виборчі комісії; 4) дільничні комісії. Статтями 4, 14 вказаного «Закону» комісії, які є державними органами, забезпечували реалізацію та захист виборчих прав та права на участь в референдумі громадян РФ, здійснювали підготовку і проведення виборів і референдумів на території Луганської народної республіки. Перелік територіальних комісій ЛНР та їх кількісний склад затверджувався виборчою комісією республіки. Територіальні комісії діють на постійній основі зі статусом юридичних осіб протягом п'яти років. Територіальні комісії забезпечували на відповідній території реалізацію заходів, пов'язаних з підготовкою і проведенням виборів в федеральні органи державної влади, органи державної влади ЛНР, виборів до органів місцевого самоврядування.

Статтею 16 так званого «Закону Луганської народної республіки» № 424-ІІІ від 19.01.2023 передбачено, що до повноважень територіальної комісії зокрема, належить: здійснення контролю за дотриманням виборчих прав та права на участь у референдумі громадян РФ; забезпечення дотримання нормативів технологічного обладнання (кабіни для голосування, скриньки для голосування) для дільничних комісій; здійснення заходів щодо дотримання єдиного порядку встановлення підсумків голосування; розподілення виділених їй із федерального бюджету, бюджету республіки коштів на фінансове забезпечення підготовки та проведення виборів, референдуму, контроль за цільовим використанням зазначених коштів; надання методичної, організаційно-технічної допомоги нижчим комісіям; заслуховування повідомлення органів виконавчої влади Луганської народної республіки та органів місцевого самоврядування з питань, пов'язаних із підготовкою та проведенням виборів, референдуму; розгляд скарг (заяв) на рішення та дії (бездіяльність) нижчестоящих комісій та прийом за зазначеними скаргами (заявами) мотивованих рішень; здійснення інших повноважень відповідно до закону. Рішенням виборчої комісії республіки на територіальну комісію можуть бути покладені повноваження виборчої комісії, яка організовує підготовку та проведення виборів до органів місцевого самоврядування, місцевого референдуму.

Вказані повноваження також зазначені в загальному вигляді у ст. 26 Федерального Закону "Про основні гарантії виборчих прав та права на участь у референдумі громадян РФ". Крім того, відповідно до ст. 27 зазначеного закону, для забезпечення процесу голосування виборців, підрахунку голосів виборців територіальною комісією формуються дільничні комісії.

В статті 4 так званого «Закону Луганської народної республіки» № 424-ІІІ від 19.01.2023 закріплено, що комісію у відносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, з іншими комісіями, виборчими об'єднаннями, іншими громадськими об'єднаннями, організаціями, їх посадовими особами та з громадянами представляє голова комісії. Голова комісії: здійснює керівництво роботою комісії; скликає засідання комісії та головує на них; підписує рішення комісії, протоколи засідань комісії, договори, інші документи; дає доручення заступнику голови, секретарю та членам комісії; розпоряджається грошима, виділеними комісії; видає доручення за поданням комісії в судах.

Також, згідно зі статтею 17 вказаного Закону окупаційної влади голова територіальної комісії призначається на посаду з-поміж її членів з правом вирішального голосу.

В подальшому, з метою організації незаконних виборів всіх рівнів на тимчасово окупованій території, у тому числі виборів депутатів до так званих органів місцевого самоврядування, окупаційною владою на території Станично-Луганської селищної територіальної громади Щастинського району Луганської області, відповідно до постанови так званої «виборчої комісії Луганської народної республіки» №3/14-1 від 10.03.2023 «Про перелік і кількісний склад територіальних виборчих комісій, що підлягають формуванню в 2023 році», створено «територіальну виборчу комісію Станично-Луганського району» з кількісним складом (число членів комісії з правом вирішального голосу) - 10 осіб.

При цьому, у період часу з березня 2023 року по квітень 2023 року (більш точний час в ході досудового розслідування та судового розгляду не встановлено) громадянка України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалась приблизно о 04:00 годині ранку 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, перебуваючи на тимчасово окупованій території Станично-Луганської селищної територіальної громади Щастинського району Луганської області, переслідуючи свої особисті інтереси, маючи умисел на участь в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території, а саме на території Щастинського району Луганської області, зокрема, на території Станично-Луганської селищної територіальної громади Щастинського району Луганської області, зі своїх особистих мотивів та бажання добровільно погодилась взяти участь в організації і проведенні незаконних виборів та зайняла посаду голови так званої «територіальної виборчої комісії Станично-Луганського району Луганської Народної Республіки».

З метою забезпечення організації та проведення незаконних виборів «територіальною виборчою комісією Станично-Луганського району» під головуванням ОСОБА_5 рішенням від 28.04.2023 № 2/8 «Про перелік та кількісний склад дільничних виборчих комісій виборчих дільниць № № 397-415, утворених на території муніципального утворення Станично-Луганського муніципального округу Луганської Народної Республіки, що підлягають формуванню у 2023 році» затверджено перелік та кількісний склад дільничних виборчих комісій, що підлягають формуванню у 2023 році на території так званого «Станично-Луганського муніципального округу Луганської Народної Республіки». Окрім того, на виконання законодавства окупаційної влади та реалізації повноважень територіальної виборчої комісії так званою «територіальною виборчою комісією Станично-Луганського району» під головуванням ОСОБА_5 прийнято інші рішення з метою організації діяльності територіальної виборчої комісії та дільничних виборчих комісій на території так званого «Станично-Луганського муніципального округу Луганської Народної Республіки».

15 червня 2023 року центральною виборчою комісією РФ прийнято незаконну постанову № 119/947-8 «Про призначення виборів депутатів народної ради Луганської Народної Республіки та виборів депутатів представницьких органів муніципальних утворень на території Луганської Народної Республіки», тобто на тимчасово окупованій території Луганської області.

Вказаною постановою призначено проведення виборів «депутатів народної ради Луганської Народної Республіки та виборів депутатів представницьких органів муніципальних утворень на території Луганської Народної Республіки» на 10 вересня 2023 року.

Постановою так званої «виборчої комісії Луганської Народної Республіки» від 21.06.2023 № 8/76-1 визначено провести вибори протягом 8, 9 та 10 вересня 2023 року. Крім того, постановою вказаної комісії від 21.06.2023 № 8/78-1 «Про покладення повноважень з підготовки та проведення виборів в органи місцевого самоврядування на територіальні виборчі комісії Луганської Народної Республіки» у так званому «муніципальному утворенні Станично-Луганський муніципальний округ Луганської Народної Республіки» повноваження з підготовки виборів покладено на територіальну виборчу комісію Станично-Луганського району.

В період часу з 08.09.2023 по 10.09.2023 на тимчасово окупованій території Щастинського району Луганської області, у тому числі на території Станично-Луганської селищної територіальної громади, окупаційною владою проведені незаконні вибори депутатів «ради муніципального округу Станично-Луганський муніципальний округ першого скликання».

Всупереч законодавству України, на виконання законодавства окупаційної влади та реалізації повноважень голови територіальної виборчої комісії, з метою забезпечення організації та проведення незаконних виборів, а також засвідчення їх результатів, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді голови «територіальної виборчої комісії Станично-Луганського району», в період часу з червня 2023 року по вересень 2023 року шляхом прийняття відповідних рішень про організацію діяльності «територіальної виборчої комісії Станично-Луганського району» та підконтрольних дільничних виборчих комісій, а також рішень про завірення та реєстрацію кандидатів у депутати так званої «ради муніципального округу Станично-Луганський муніципальний округ першого скликання», та іншими рішеннями, в тому числі рішенням «територіальної виборчої комісії Станично-Луганського району ЛНР» від 13.09.2023 № 27/107 «Про результати виборів депутатів Ради муніципального округу Станично-Луганський муніципальний округ першого скликання по єдиному виборчому округу», рішень про реєстрацію обраних депутатів, а також участю у заходах з підготовки до проведення виборів, прийняла участь в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території.

Таким чином, громадянка України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуваючи на території Станично-Луганської територіальної громади Щастинського району Луганської області, та обіймаючи посаду голови так званої «територіальної виборчої комісії Станично-Луганського району», реалізуючи злочинний умисел щодо участі в організації і проведенні незаконних виборів до так званих органів місцевого самоврядування на тимчасово окупованій території Щастинського району Луганської області забезпечила організацію призначених окупаційною владою на 10.09.2023 незаконних виборів так званих депутатів «ради муніципального округу Станично-Луганський муніципальних округ першого скликання», та їх проведення у період з 08.09.2023 по 10.09.2023.

Кримінальне правопорушення підлягає кваліфікації за ч. 5 ст. 111-1 КК України як участь в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території.

Під час досудового розслідування постановою прокурора від 21.02.2025 оголошено розшук підозрюваної ОСОБА_5 , оскільки вона не з'являлася на належним чином здійснені виклики до слідчого і прокурора, а на підставі ухвали слідчого судді Жовтневого районного суду м.Дніпропетровська від 13.03.2025 з цих же підстав та в зв'язку з перебуванням особи на тимчасово окупованій території України здійснювалось спеціальне досудове розслідування.

Судовий розгляд в межах даного кримінального провадження здійснений за відсутності обвинуваченої (in absentia), ОСОБА_5 , яка показань суду не надавала та будь-яких клопотань від останньої на адресу суду також не надходило.

При цьому, розгляд кримінального провадження проведений за участю захисника-адвоката ОСОБА_4 , який залучений державою на підставі доручення про надання безоплатної вторинної правничої допомоги Південного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги.

Повістки про виклик обвинуваченої ОСОБА_5 в судові засідання, а також інформація про процесуальні документи надсилались та публікувались відповідно до вимог КПК України.

Таким чином, суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_5 , яка в свою чергу повинна була знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права предстати перед українським судом та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчить про її наміри ухилитися від кримінальної відповідальності.

В той же час, ухилення обвинуваченої ОСОБА_5 від правосуддя, суд оцінює як реалізацію останньою її невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.

Захисник в судовому засіданні зазначив, що не мав можливості зв'язатися з обвинуваченою і з'ясувати в неї правову позицію щодо пред'явленого обвинувачення. Водночас, захисник належним чином брав участь у реалізації права на захист обвинуваченої ОСОБА_5 під час судового розгляду.

Так, судом визнано загальновідомим і таким, що не потребує доказування в межах даного кримінального провадження, що тимчасова окупація з боку РФ частини території України, яка розпочалася із збройного конфлікту, викликаного російською військовою агресією, починаючи з 20 лютого 2014 року та повномасштабного вторгнення РФ на територію України 24 лютого 2022 року, анексія з боку РФ частини території України, а також створення окупаційних органів влади на такій території є загальновідомими фактами, які за хронологією подій: а) констатовані нормативними, хоча і засудженими з точки зору міжнародного права, актами РФ, а також «нормативними актами» самопроголошених суб'єктів на території України, законність яких не визнається державою Україна, проте прийнятих судом у даному випадку до уваги, оскільки вирішується питання про відповідальність за вчинення кримінального правопорушення, внаслідок якого були прийняті такі акти; б) встановлені національними нормативно-правовими актами, які є обов'язковими для застосування на території України; в) засуджені міжнародними актами колективного реагування, - а відтак ці факти не потребують окремого судового доказування.

При цьому, вина ОСОБА_5 у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, підтверджується доказами, дослідженими в судовому засіданні, а саме:

-повідомленням про вчинення кримінального правопорушення, яким встановлено, що ОСОБА_5 перейшла на бік окупаційної влади РФ і добровільно призначена головою так званої «територіальної виборчої комісії Станично-Луганського району ЛНР» (т. 2 а.м.к.п. 2-3);

-інформаційною карткою Державної міграційної служби України на ім'я ОСОБА_5 з додатком у виді оптичного диску, які засвідчують особу обвинуваченої, її анкетні дані (т. 2 а.м.к.п. 15, 236-237);

-протоколом огляду інтернет-ресурсу за участю спеціаліста ОСОБА_6 від 04.11.2024, а саме сайту «Народный Совет Луганской Народной Республики» (мовою оригіналу) за посиланнями:

ІНФОРМАЦІЯ_3

та додатками до нього у виді скріншотів, роздрукованих документів, оптичного диска СD-R. Під час огляду зазначеного ресурсу виявлено розміщені Закон "Об образовании на территории Луганской Народной Республики городских округов и муниципальных округов, установлении их границ" от 14.03.2023, Закон «О наименовании органов местного самоуправления вновь образованных муниципальных образований, численности и сроках полномочий депутатов представительных органов вновь образованных муниципальных образований» от 30.03.2023 (мовою оригіналу), які свідчать про створення так званого «Муніципального утворення Станично-Луганський муніципальний округ Луганської Народної Республіки», з адміністративним центром в смт Станиця Луганська (т. 2 а.м.к.п. 123-136);

-протоколом огляду інтернет-ресурсу за участю спеціаліста ОСОБА_6 від 04.11.2024, а саме сайту «Центральной избирательной комиссии РФ» (мовою оригіналу) за посиланнями: http://www.cikrf.ru/activity/docs/postanovleniya/53352/ та додатками до нього у виді скріншотів, роздрукованого документа, оптичного диска СD-R. Під час огляду зазначеного ресурсу виявлено розміщене «Постановление о назначении выборов депутатов Народного Совета Луганской Народной Республики и выборов депутатов представительных органов муниципальных образований на территории Луганской Народной Республики» от 15.06.2023 (мовою оригіналу), які свідчать про призначення на 10.09.2023 незаконних виборів на тимчасово окупованій території Луганської області (т. 2 а.м.к.п. 117-122);

-протоколом огляду інтернет-ресурсу за участю спеціаліста ОСОБА_6 від 10.02.2025, а саме сайту «Народный Совет Луганской Народной Республики» (мовою оригіналу) за посиланням: https://nslnr.su/zakonodatelnaya-deyatelnost/zakonoproekty/19688/ та додатками до нього у виді скріншотів, роздрукованого документа, оптичного диска СD-R. Під час огляду зазначеного ресурсу виявлено розміщені Закон «О системе избирательных комиссий, комиссий референдума в Луганской Народной Республике» (мовою оригіналу), який визначає порядок формування, організації діяльності та повноваження виборчих комісій та комісій референдума, які формуються на території ЛНР для підготовки та проведення виборів та референдумів різного рівня (т. 3 а.м.к.п. 21-47);

-протоколами огляду інтернет-ресурсу за участю спеціаліста ОСОБА_6 , а саме сайту «Избирательная комиссия Луганской Народной Республики» (мовою оригіналу) від 04.11.2024 і 10.02.2025 за посиланнями:

ІНФОРМАЦІЯ_4

http://www.lnr.izbirkom.ru/vybory-EDG-2023/vibory-deputatov-predstavilelnyh/svedeniya-o-kanditatakh/

та додатками до протоколу у виді скріншотів, роздрукованих документів і оптичного диска СD-R. В ході огляду зазначеного сайту виявлені «Постановление от 10.03.2023 № 3/14-1 «О перечне и количественном составе территориальных избирательных комиссий, подлежащих формированию в 2023 году», «Постановление от 21.06.2023 № 8/76-1 «О проведении голосования на выборах депутатов Народного Совета Луганской Народной Республики первого созыва, а также на выборах депутатов представительных органов муниципальных образований первого созыва в Луганской Народной Республике, назначенных на 10 сентября 2023 года, в течение нескольких дней подряд», «Решение от 28.04.2023 № 2/8 «О перечне и количественном составе участковых избирательных комиссий избирательных участков №№ 397-415, образованных на территории муниципального образования Станично-Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики, подлежащих формированию в 2023 году», «Решение от 02.06.2023 № 3/28 «Об утверждении Положения о Контрольно-ревизионной службе при территориальной избирательной комиссии Станично-Луганского района, организующей выборы депутатов представительного органа муниципального образования Станично-Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики», «Решение от 16.06.2023 № 4/32 «О формах удостоверений и нагрудных знаков, используемых при проведении выборов депутатов Совета муниципального округа Станично-Луганский муниципальный округ первого созыва в Луганской Народной Республике», «Решение от 16.06.2023 № 4/35 «О печатях избирательных комиссий, осуществляющих подготовку и проведение выборов депутатов Совета муниципального округа Станично-Луганский муниципальный округ первого созыва», «Решение 22.06.2023 № 5/36 «Об утверждении календарного плана мероприятий по подготовке и проведению выборов депутатов Совета муниципального округа Станично-Луганский муниципальный округ первого созыва», «Решение от 14.07.2023 № 10/44 «О Рабочей группе по приему и проверке документов, представляемых уполномоченными представителями избирательных объединений в территориальную избирательную комиссию Станично-Луганского района при проведении выборов депутатов Совета муниципального округа Станично-Луганский муниципальный округ первого созыва», «Решение от 14.07.2023 № 10/45 «Об утверждении состава Контрольно-ревизионной службы при территориальной избирательной комиссии Станично-Луганского района», «Решение от 14.07.2023 № 10/46 «О режиме работы териториальной избирательной комисси Станично-Луганского района в период приема документов, необходимых для выдвижения списка кандидатов на выборах депутатов Совета муниципального округа Станично-Луганский муниципальный округ первого созыва», «Решение от 14.08.2023 № 18/83 «О Рабочей группе ТИК Станично-Луганского района по предварительному рассмотрению жалоб и обращений при подготовке и проведении выборов депутатов Народного Совета ЛНР первого созыва и выборов депутатов Совета муниципального округа Станично-Луганский муниципальный округ первого созыва», «Решение от 11.09.2023 № 27/107 «О результатах выборов депутатов Совета муниципального округа Станично-Луганский муниципальный округ первого созыва по единому избирательному округу», «Рішення з додатками ТВК Станично-Луганського району щодо реєстрації кандидатів у депутати до Ради муніципального округу Станично-Луганський муніципальний округ першого скликання з відповідним списком кандидатів», «Решение о регистрации списка кандидатов Единой россии» з доданим зареєстрованим списком, «Решение о регистрации списка кандидатов КПРФ» з доданим зареєстрованим списком, «Решение о регистрации списка кандидатов ЛДПР» з доданим зареєстрованим списком, «Решение о регистрации списка кандидатов СР» з доданим зареєстрованим списком» (мовою оригіналу), які служать свідченням участі ОСОБА_5 в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території, зокрема шляхом прийняття та підписання відповідних рішень на посаді голови сформованої окупаційною владою територіальної виборчої комісії Станично-Луганського району (т. 2 а.м.к.п. 137-206, т. 3 а.м.к.п. 48-66);

-протоколом огляду інтернет-ресурсу від 01.02.2024 за участю спеціаліста ОСОБА_7 , а саме розміщеної 30.08.2023 в Telegram-каналі під назвою «Администрация Станично-Луганского муниципального округа» (мовою оригіналу) публікації «Сегодня в Администрации Станично-Луганского района состоялось выездное совещание представителя Общественного штаба наблюдателей ОСОБА_8 при участии и.о. Главы Администрации Станично-Луганского района Альберта Зинченка и председателя Территориальной избирательной комиссии Станично-Луганского района ОСОБА_9 » (мовою оригіналу), де, окрім інших осіб, відображена ОСОБА_5 в якості голови так званої «територіальної виборчої комісії Станично-Луганського району Луганської Народної Республіки» за посиланням: http://t.me/StanicaLug/11223 з додатками до нього у виді скріншотів та оптичного диска DVD-R (т. 2 а.м.к.п. 76-83);

-протоколом огляду інтернет-ресурсу від 01.02.2024 за участю спеціаліста ОСОБА_7 , а саме розміщеної 19.09.2023 в Telegram-каналі під назвою «Администрация Станично-Луганского муниципального округа» (мовою оригіналу) публікації «В Станично-Луганском районе прошла первая сессия депутатов Станично-Луганского муніципального округа І созыва» (мовою оригіналу), де, окрім інших осіб, відображена ОСОБА_5 в якості голови так званої «територіальної виборчої комісії Станично-Луганського району Луганської Народної Республіки», яка вручила депутатам посвідчення, за посиланням: http://t.me/StanicaLug/11843 з додатками до нього у виді скріншотів та оптичного диска DVD-R (т. 2 а.м.к.п. 84-90);

-протоколом огляду інтернет-ресурсу від 04.02.2024 за участю спеціаліста ОСОБА_7 , а саме розміщеної 22.11.2023 в Telegram-каналі під назвою «Избирательная комиссия ЛНР» (мовою оригіналу) публікації «Председатель территориальной избирательной комиссии Станично-Луганского района ОСОБА_10 приняла участие в акции «Коробка Храбрости» (мовою оригіналу), де відображена ОСОБА_5 в якості голови так званої «територіальної виборчої комісії Станично-Луганського району Луганської Народної Республіки» за посиланням: http://t.me/lpr_tsik/735 з додатками до нього у виді скріншотів та оптичного диска DVD-R (т. 2 а.м.к.п. 91-97);

-протоколами огляду від 25.12.2023, 29.12.2023 за участю свідків ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , відповідно, а саме фотозображень і відеозаписів, які є додатками до протоколів огляду інтернет-ресурсів від 01.02.2024, 04.02.2024 за посиланнями: ІНФОРМАЦІЯ_5 , http://t.me/StanicaLug/11843, http://t.me/lpr_tsik/735. В ході огляду зазначених фото та відеофайлів свідки, кожен окремо, впізнали на них громадянку України ОСОБА_5 , з якою співпрацювали в різних установах та організаціях колишнього Станично-Луганського району Луганської області (т. 2 а.м.к.п. 45-55, 65-75);

-протоколами пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 25.12.2023 за участю свідка ОСОБА_11 , від 29.12.2023 за участю свідка ОСОБА_12 , і додатків до них у виді фотографій, згідно яких вони впізнали особу на фото №№ 4, 1, відповідно, як громадянку України ОСОБА_5 , з якою співпрацювали в різних установах та організаціях колишнього Станично-Луганського району Луганської області (т. 2 а.м.к.п. 41-44, 61-64);

-висновком судової портретної експертизи № 85 від 28.01.2025 з ілюстративною таблицею (т. 3 а.м.к.п. 2-20), згідно з яким на досліджених фотозображеннях, які є додатками до протоколу огляду від 04.02.2024, а також наданій інформаційній картці на ім'я ОСОБА_5 , зображена одна й та сама особа - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- показаннями свідка ОСОБА_11 в судовому засіданні про те, що вона до повномасштабного вторгнення РФ на територію України і до вересня 2022 року проживала в смт Станиця Луганська Щастинського району Луганської області, при цьому особисто знайома з обвинуваченою ОСОБА_5 протягом тривалого часу та спілкувались доволі часто з робочих питань. Після окупації смт Станиця Луганська голова так званої «ЛНР» Пасічник проводив наради з керівниками організацій та підприємств, а вони в свою чергу проводили бесіди зі своїми працівниками, з приводу співпраці з окупаційною владою або звільнення. Також свідок ОСОБА_11 зазначила, що згодом з публікацій в Telegram-каналах, а також від спільних з обвинуваченою знайомих, які залишились на тимчасово окупованій території, дізналася про утворення виборчого органу так званої «Ради муніципального округу муніципального утворення Станично-Луганський муніципальний округ Луганської Народної Республіки першого скликання», при цьому організацією та проведенням виборів (здійснення інструктажів дільничних виборчих комісій і координування їх діяльності) до зазначеної «Ради» займалась ОСОБА_5 , яка обіймала посаду голови так званої «територіальної виборчої комісії Станично-Луганського району Луганської Народної Республіки». На думку ОСОБА_11 , дії обвинуваченої були свідомими та добровільними, вчиненими без застосування примусу. Обставини, які б перешкоджали останній виїхати на підконтрольну Україні територію, їй не відомі, можливість виїхати з тимчасово окупованої території на підконтрольну Україні територію існувала від початку повномасштабного вторгнення РФ та існує на даний час;

- показаннями свідка ОСОБА_12 в судовому засіданні, аналогічними за своїм змістом показанням свідка ОСОБА_11 . Також свідок зазначила, що ОСОБА_5 на даний час розповсюджує на тимчасово окупованій території Щастинського района Луганської області російські «наративи» серед молоді.

Таким чином, відомості, що містяться в протоколах огляду від 15.11.2023, 16.11.2023, 23.11.2023, 24.11.2023, 31.07.2024, 01.08.2024 і додатках до них, співвідносяться з показаннями свідків ОСОБА_11 та ОСОБА_12 в судовому засіданні, які також на стадії досудового розслідування брали участь при проведенні слідчих дій - дослідження додатків до протоколів оглядів і пред'явлення особи для впізнання за фотознімками, стосовно дійсної добровільної участі ОСОБА_5 в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території Луганської області.

Згадані докази щодо часу, місця, наслідків та обставин вчинення кримінального правопорушення співвідносяться між собою, є належними. Підстави вважати зазначені докази недостовірними, недопустимими відсутні.

Окрім того, зазначені вище докази є беззаперечним свідченням невимушеності та свідомої і вільної поведінки ОСОБА_5 , відсутності будь-якого примусу щодо неї, а відтак, і цілковитої добровільності дій обвинуваченої, її усвідомленого вибору і власного волевиявлення щодо участі в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території Луганської області, та не є способом виживання останньої в умовах окупації. Також слід зазначити, що ОСОБА_5 маючи достатній рівень освіти, спеціальних знань і життєвого досвіду не могла не розуміти незаконності вчинених нею дій, між тим, заходів, спрямованих на виїзд з тимчасово окупованої території України, обвинувачена не вживала.

Суд відповідно до ст. 94 КПК України за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожен доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку, вважає, що вина ОСОБА_5 , як громадянки України, в участі в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території, доведена. Скоєне ОСОБА_5 підлягає кваліфікації за ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Обираючи покарання для ОСОБА_5 , суд, згідно зі ст.ст. 65-67 КК України, врахував ступінь тяжкості та мотив вчиненого кримінального правопорушення, особу винної, обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання.

Так, ОСОБА_5 скоїла злочин, який згідно з ч. 5 ст. 12 КК України є тяжким, раніше не судима.

Слід зазначити, що ОСОБА_5 є суб'єктом злочину. Підстави вважати вчинення ОСОБА_5 кримінального правопорушення у стані неосудності відсутні.

Пом'якшуючі покарання ОСОБА_5 обставини відсутні.

При цьому, щодо посилання прокурора на вчинення злочину з використанням умов воєнного стану, як на обставину, що обтяжує покарання ОСОБА_5 згідно зі ст. 67 КК України, суд доходить таких висновків.

Зазначений у законі термін "використання" передбачає вчинення певних дій з урахуванням обставин, які сприяють настанню негативних протиправних наслідків, досягнення яких охоплюється умислом суб'єкта правопорушення, або сприяють уникненню відповідальності за вчинене діяння.

Отже, винна особа з метою полегшення вчинення кримінального правопорушення використовує наи?більш несприятливии? для суспільства час, тяжкі обставини та умови, в яких опинилося суспільство, що свідчить про підвищении? ступінь суспільноі? небезпеки злочинів, які вчиняються в умовах воєнного стану.

Дія правового режиму воєнного стану в момент вчинення кримінального правопорушення сама по собі не є обставиною, що обтяжує покарання, якщо цей факт не був свідомо використаний для досягнення протиправної мети.

Таким чином, обставина, передбачена п. 11 ч. 1 ст. 67 КК України, не врахована судом як така, що обтяжує покарання за ч. 5 ст. 111-1 КК України, оскільки під час розгляду кримінального провадження не доведено, що ОСОБА_5 умисно використала обставини і умови воєнного стану для реалізації умислу щодо організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території.

Ґрунтуючись на завданні Кримінального кодексу України, меті та загальних засадах призначення покарання, визначених у ст.ст. 1, 50, 65 КК України, беручи до уваги ступінь тяжкості вчиненого злочину, особу обвинуваченої, яка раніше не судима, конкретні обставини справи, відсутність пом'якшуючих та обтяжуючих покарання обставин, суд призначає покарання ОСОБА_5 в межах санкції ч. 5 ст. 111-1 КК України, у виді позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю та з конфіскацією майна, оскільки доходить переконання, що саме таке покарання буде не тільки карою, а також сприятиме виправленню ОСОБА_5 і попередженню вчинення нею та іншими особами нових злочинів, а окрім того є цілком справедливим, пропорційним, необхідним і достатнім, та відповідатиме не тільки меті покарання, а й меті правосуддя, невід'ємною частиною якого є справедливість та верховенство права, а також гуманності, справедливості і не потягне за собою порушення засад виваженості, що включає наявність розумного балансу між захистом інтересів суспільства та правами особи, яка притягується до кримінальної відповідальності.

Приймаючи рішення про призначення додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, як обов'язкового, суд враховував те, що ОСОБА_5 скоїла злочин, об'єктом якого є основи національної безпеки України. При цьому, суспільна небезпечність вчинених обвинуваченою дій полягає у сприянні окупаційній владі держави-агресора в організації та проведенні незаконних виборів до так званих органів місцевого самоврядування на тимчасово окупованій території Щастинського району Луганської області, що фактично підтверджує вчинення злочину проти незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.

Також не є перешкодою для призначення даного виду покарання та обставина, що обвинувачена на момент ухвалення вироку не займає певні посади та не проводить свою діяльність саме на підконтрольній території України, з використанням можливостей яких вона вчинила кримінальне правопорушення, а тому суд вважає, що буде справедливим та співмірним таке покарання для ОСОБА_5 , визнаною винуватою у здійсненні колабораційної діяльності, яке унеможливить деякий період часу у майбутньому займати певні посади та займатися певною діяльністю в Україні.

Зазначена позиція суду узгоджується з правовим висновком Об'єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду щодо застосування ст. 55 КК України, викладений у постанові від 04 вересня 2023 року у справі № 404/2081/22 провадження № 51-130 кмо 23, відповідно до якого «Згідно з положеннями ст. 55 КК, у випадку, коли санкцією відповідної частини статті Особливої частини КК передбачено можливість призначення особі додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, суд, визнаючи особу винуватою у вчиненні відповідного кримінального правопорушення, має право призначити таке додаткове покарання незалежно від того, чи обвинувачений обіймав певну посаду або займався певною діяльністю на час вчинення кримінального правопорушення».

Також, застосовуючи додаткове покарання у вигляді конфіскації майна, як альтернативне, суд зазначає, що ОСОБА_5 вчинила кримінальне правопорушення яке має підвищену суспільну небезпечність. Отже, суд переконаний, що зазначена обставина вимагає більшої суворості в оцінці вчиненого ОСОБА_5 протиправного діяння та виправдовує позбавлення права власності на майно, яке належить останній.

Окрім того, враховуючи тяжкість злочину, особу винної, обставини справи, суд не знайшов підстав для застосування до обвинуваченої ОСОБА_5 правил ст. 69 КК України.

Речові докази відсутні.

Цивільний позов по справі не поданий.

Керуючись ст.ст. 368, 370, 373, 374 КПК України, суд

ухвалив:

ОСОБА_5 визнати винуватою у пред'явленому за ч. 5 ст. 111-1 КК України обвинуваченні.

ОСОБА_5 за ч. 5 ст. 111-1 КК України призначити покарання у виді позбавлення волі на строк вісім років з позбавленням права обіймати будь-які посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування чи органах, що надають публічні послуги, а також займатися діяльністю, пов'язаною з процесом виборів та референдумів, на строк п'ятнадцять років, з конфіскацією в дохід держави всього майна, яке є її приватною власністю.

До набрання вироком законної сили ОСОБА_5 залишити запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Строк відбування покарання ОСОБА_5 рахувати з моменту її затримання у зв'язку з виконанням даного вироку.

Строк відбування додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати будь-які посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування чи органах, що надають публічні послуги, а також займатися діяльністю, пов'язаною з процесом виборів та референдумів, слід рахувати з моменту відбуття основного покарання.

Арешт, накладений ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м.Дніпропетровська від 27.02.2025, на нерухоме майно: 1/6 частку житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер майна: 34389711), загальна площа (кв.м): 53,6, житлова площа (кв.м): 29,2, залишити в силі до виконання вироку в частині конфіскації майна.

Процесуальні витрати, пов'язані з проведенням судової портретної експертизи № 85 від 28.01.2025, в сумі 7 576,90 гривень, стягнути в дохід держави з обвинуваченої ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_1 ).

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано.

На вирок протягом тридцяти днів з дня його проголошення може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду через Юр'ївський районний суд Дніпропетровської області.

Копію вироку вручити негайно прокурору та захиснику.

Інші учасники судового провадження мають право отримати копію вироку в суді.

Суддя ОСОБА_1