Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 217
Іменем України
15.05.2007
Справа №2-25/5621-2007А
(11 год. 00 хв.-11 год. 15 хв.)
За позовом Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя, м. Сімферополь, вул.. Леніна, 17,
До відповідача Малого підприємства «М-Технологія», м. Сімферополь, вул.. Севастопольська, 62.
Про стягнення 38004,89 грн.
Суддя О.Ю. Копилова
при секретарі Діланян І.К.
Представники:
Від позивача - Нікуліна О.Ю., ю/к, дов. № 7496/09-5 від 08.11.06р.
Від відповідача - не з'явився
Сутність спору: Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя звернулося у господарський суд АР Крим з позовною заявою про стягнення з відповідача заборгованості по страхових внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 38004,89 грн.
Відповідач явку представника у судове засідання не забезпечив, відзиву на позов не представив, про причини неявки суд не повідомив.
Оскільки відповідач не прибув у судове засідання, про причини неприбуття не повідомив, а отже дані обставини не є перешкодою для розгляду справи відповідно до п. 2 ст.. 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд
встановив:
Мале підприємство «М-Технологія», м. Сімферополь, зареєстровано в Управлінні Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування номер реєстрації 15-02-2762.
Згідно п. 1 ст. 14 Закону України від 09.07.03 № 1058 -ІV«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058 -IV) страхувальниками є підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності і господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (зокрема філії, представництва, відділення і інші відособлені підрозділи вказаних підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності і інші особи включаючи юридичних і фізичних осіб суб'єктів підприємницької діяльності, які вибрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок. єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), використовуючи працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Згідно ч. З ст. 15 Закону № 1058 -IV страхувальники придбають статус платників страхових внесків з дня їх реєстрації в територіальному органі Пенсійного фонду.
Згідно п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону № 1058- IV страхувальник зобов'язаний нараховувати, перераховувати, обчислювати у встановлені терміни і в повному обсязі страхові внески.
Управлінням Пенсійного Фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АРК відносно МП «М - Технологія" була винесена вимога про сплату боргу від 15.09.2004р. № Ю-791 на загальну суму 38 004, 89 грн.
Вказана вимога прийнята управлінням на підставі проведеної позапланової перевірки МП «М - Технологія" по питанню своєчасності, достовірності, повноти нарахування і перерахування страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування за період з 25.09.2001р. по 19.08.2004р., по результатам якої був складений акт від 15.09.2004р. № 403.
Відповідно до акту перевірки, в період з січня по червень 2004 р. був занижений фонд оплати праці на загальну суму 115 983, 82 грн., що привело до заниження суми страхових внесків по ставці 32 % на загальну суму 37 108, 42 грн.
Відповідно до п.2 акту перевірки № 403, у серпні, листопаді, грудні 2003 р. підприємством не були включені до сукупного оподатковуваного прибутку робітників, допомога по тимчасовій втраті працездатності в загальній сумі 2 068, 38 грн.
В період з квітня по грудень 2003 р. підприємством не утримувалися страхові внески по ставці 1 -2 %.
По результатам вказаних порушень, сума заниження страхових внесків по ставці 1-2 % в 2003 р. склала 421, 67 грн.
В період з травня 2003 р. по січень 2004 р. підприємство не в повному обсязі нарахувало збір по лікарняним листам та по працюючим пенсіонерам, в результаті чого було допущено не донарахування збору в сумі 474, 80 грн.
Відповідно до статті 4 Закону України від 26.06.97р. № 400/87-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», ст.cт. 14; 19 Закону № 1058-IV роботодавці - платники єдиного податку зобов'язані нараховувати 32% на суми фактичних витрат на оплату праці працівників, на виплату винагород за договорами громадсько-правового характеру за виконання робіт (послуг), що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, і посібника з тимчасової непрацездатності. Крім того, згідно частини 15 «Заключних положень» Закону № 1058-IV до приведення чинного законодавства України у відповідності із цим Законом, закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, яка не суперечить цьому Закону. Ставки сплати страхових внесків (збору) встановлюються Законом України від 26.06.97 №400 «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» і Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в ПФУ, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.03 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.04 № 64/8663.
Щодо положень Указу Президента України від 03.07.98 р. № 727 «Про спрощену систему оподаткування, обліку й звітності суб'єктом малого підприємства" (у редакції Указу від 28.06.99 р. № 746/99), далі Указ 746, про перерахування 42 % від суми єдиного податку в Пенсійний фонд України, то дотепер не внесені відповідні зміни в Указ 746. З метою запобігання подвійного оподаткування суб'єктів малого підприємства, суми, що надходять від органів Державного казначейства України зараховуються в рахунок сплати страхових внесків, нарахованих страхувальником відповідно до п. 1 ст. 19 Закону № 1058-IV.
Указ 746 розроблений для використання в сфері оподатковування, а оскільки страхові внески в ПФУ виключені із системи оподаткування, і більше не входять до неї, а в Указ Президента України № 746 включений збір на обов'язкове державне страхування, сплата єдиного податку не звільняє його платника від сплати страхових внесків до ПФУ.
В сфері пенсійного забезпечення Закон № 1058-IV є спеціальним, як регулюючий відносини в цій області, тоді як Указ 746 не регулює ці відносини й може вважатися спеціальним у системі застосування податкового законодавства, а як вказувалось вище, винятково Закон № 1058-IV визначає порядок нарахування, перерахування й сплати страхових внесків, стягнення заборгованості по цим внескам.
Указ 746, як нормативно-правовий акт не має пріоритету перед законом України № 400 та № 1058-IV тобто відповідно з діючим законодавством Укази Президента України є підзаконними актами. Якщо Указ суперечить Закону то застосуванню підлягає Закон.
Несплата внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що стягується за позовною заявою, порушує права Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим на користування і розпорядження засобами, з яких формується бюджет Пенсійного фонду України, і які прямують на фінансування виплати державних пенсій і інших соціальних виплат. Невчасна сплата грошових коштів платниками внесків веде до дефіциту засобів і може спричинити за собою невчасну виплату пенсій.
Відповідно до ст. 23, п. З ст.106 Закону України від 09.07.03 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" спори, виникаючі по правовідносинах розглядаються органами Пенсійного фонду в судовому порядку, тобто з 01.01.2004 року Пенсійному фонду повернені функції органу стягнення.
Крім того рішенням господарського суду АРК від 11.04.2005р. по справі № 2-16/3637-2005 відмовлено у задоволенні позову МП «М-Технологія» про визнання недійсною вимоги УПФУ в Центральному районі м. Сімферополя від 15.09.2004р. № Ю-791, яке залишено в силі Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 06.03.2007р.
На підставі викладено суд дійшов висновку, що позовні вимоги підтверджені матеріалами справі та підлягають задоволенню в сумі 38004,89 грн.
Відповідно до п. 6 прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України.
На підставі викладеного, керуючись п. 6 прикінцевих та перехідних положень, ст.. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Малого підприємства «М-Технологія» (м. Сімферополь, вул.. Севастопольська, 62; р/р 260072025 Ф-л Київ АППБ «Аваль», МФО 324021, ідент. код. 30692154) на користь Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя (м. Сімферополь, вул.. Леніна, 17; р/р 25607010048701 в КРУ ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 324805, ідент. код 22300458) заборгованість у сумі 38004,89 грн.
Виконавчий документ видати після вступу постанови в законну силу у разі надання відповідної заяви позивачем.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі складання постанови у повному обсязі, відповідно до ст. 160 КАСУ - з дня складення у повному обсязі).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження , апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанову складено та підписано у повному обсязі 21.05.2007р.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Копилова О.Ю.