79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128
19.06.2025 Справа № 914/3258/24
За позовом Керівника Галицької окружної прокуратури міста Львова, м.Львів
до відповідача-1: Львівської міської ради, м.Львів
до відповідача-2: Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, м.Львів
за участі третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: Товариства з обмеженою відповідальністю “Сервіс», с.Брюховичі, Львівська область
про: скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки кадастровий номер 4610166300:11:002:0001 площею 3,8 га з одночасним припиненням усіх речових прав та їх обтяжень, що зареєстровані щодо цієї ділянки
Суддя Ділай У.І.
Секретар Ю.І.Кохановська
За участі представників:
Від прокуратури: Н.Т.Леонтьєва
Від відповідача-1: П.М.Цар -представник
Від відповідача-2: Ю.В.Телічак -представник
Від третьої особи: А.С.Алєшко -представник
Присутні вільні слухачі: ОСОБА_1 , В.І.Гоменюк
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Відповідно до Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31.12.2024, справу №914/3258/24 розподілено судді У.І.Ділай.
Ухвалою від 02.01.2025 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 28.01.2025.
У судових засіданнях від 28.01.2025 та від 25.02.2025 оголошено перерву.
Ухвалами від 20.03.2025, від 08.04.2025 та від 08.05.2025 розгляд справи відкладено.
Ухвалою від 15.05.2025 підготовче провадження закрито та призначено справу до судового розгляду по суті на 10.06.2025.
Представник прокуратури в судовому засіданні 19.06.2025 підтримав позов, з підстав наведених у позовній заяві та з посиланням на матеріали справи.
У судовому засіданні від 19.06.2025 представник відповідача-1 підтримав позов.
Представник відповідача-2 та третьої особи судовому засіданні від 19.06.2025 заперечили проти позовних вимог, просили відмовити в його задоволенні.
В процесі розгляду матеріалів справи суд -
встановив:
Галицькою окружною прокуратурою міста Львова при виконанні повноважень, визначених ст. 131-11 Конституції України та ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» вивчено законність формування земельної ділянки комунальної власності кадастровий номер 4610166300:11:002:0001, на якій знаходиться водний об'єкт та яка є фактично земельною ділянкою водного фонду.
Рішенням від 04.10.2007 №318 11 сесії 5 скликання Брюховицької селищної ради «Про розгляд заяв щодо надання дозволу на виготовлення проекту відводу на земельну ділянку в смт Брюховичі для влаштування розважально-відпочинкового комплексу по вул. Незалежності України для надання в оренду», керуючись ст.ст. 93,124 Земельного кодексу України ТзОВ «Сервіс» надано дозвіл на виготовлення проекту відводу на земельну ділянку площею 3,8 га по вул. Незалежності України, б/н для влаштування оздоровчо-розважального комплексу для дорослих та дітей, за рахунок земель селища, які не надані у власність та користування.
Рішенням від 24.01.2008 №393 15 сесії 5 скликання Брюховицької селищної ради «Про попереднє погодження містобудівного обґрунтування розміщення земельної ділянки для будівництва та обслуговування оздоровчо-розважального комплексу по вул. Незалежності України в смт Брюховичі Львівської обл. та продовження терміну погодження проекту відведення» попередньо погоджено містобудівне обґрунтування розміщення земельної ділянки для будівництва та обслуговування оздоровчо-розважально-відпочинкового комплексу по вул.Незалежності України в смт Брюховичі для подальшого погодження з відповідними службами та продовжено термін одержання позитивних висновків у матеріалах попереднього погодження та подання проекту відведення земельної ділянки на затвердження в селищну раду, передбачений рішенням №318 від 04.10.2007 до 13.05.2009.
Рішенням від 05.02.2009 №666 26 сесії 5 скликання Брюховицької селищної ради «Про затвердження проекту відводу земельної ділянки по вул. Незалежності України в смт Брюховичі та надання її; в оренду» ТзОВ «Сервіс» затверджено проект відведення земельної ділянки 3,8 га по вул. Незалежності України в смт Брюховичі, яка надається в оренду для будівництва оздоровчо-розважального комплексу.
Рішенням від 19.03.2009 №703 27 сесії 5 скликання Брюховицької селищної ради «Про внесення змін в рішення №666 від 05.02.2009» внесено зміни в рішення Брюховицької селищної ради №666 п. 1.2 від 05.02.2009, а саме: «Згідно ст. 124 Земельного кодексу України надати ТзОВ «Сервіс» земельну ділянку площею 3,8 га по вул. Незалежності України в смт Брюховичі в оренду терміном на 15 років для будівництва оздоровчо-розважального комплексу та віднести її до земель рекреаційного призначення».
У 2008 році ПП «Землеустрій Плюс» виготовлено матеріали попереднього погодження вибору земельної ділянки (Книга 1) та матеріали проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування оздоровчого розважально-відпочинкового комплексу ТзОВ «Сервіс» у смт Брюховичі, вул .Незалежності України.
В акті вибору земельної ділянки, затвердженому Брюховицькою селищною радою 2007 року, зазначено, що рельєф ділянки спокійний, з наявністю ровів, валів та озера. Земельна ділянка озеленена, вільна від забудови та інженерних мереж.
У висновку про погодження матеріалів щодо вибору земельної ділянки Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Львівській області від 28.05.2008 вказано, що матеріали щодо вибору земельної ділянки погоджено за умови дотримання вимог ст. 70, 88 Водного кодексу України.
07.11.2008 між ПП «Землеустрій Плюс» та ТзОВ «Сервіс» укладено договір №01/11-08Д щодо виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування оздоровчого-розважально-відпочинкового комплексу за адресою: смт Брюховичі, вул. Незалежності України, б/н.
У листі від 04.03.2008 №505/01 Шевченківської районної санітарно- епдеміологічної станції м. Львова на адресу ТзОВ «Сервіс» за результатами розгляду містобудівного обґрунтування вказано, що проектована ділянка озеленена, вільна від забудови та інженерних мереж. На ділянці розташоване озеро, яке підлягає впорядкуванню, а також рів, який необхідно перетворити у водойму для рибалки. Основні техніко-економічні показники: площа проектованої ділянки - 3,8000 га в тому числі і поза межами ділянки: площа забудови - 2650 кв.м, площа твердого покриття - 10000 кв.м, площа озеленення - 14000 кв.м, площа водойми - 10200 кв.м, площа піщаного покриття - 2500 кв.м, площа покриття спортмайданчика - 2200 кв.м, площа покриття дитячого майданчика - 800 кв.м.
30.04.2009 між Брюховицькою селищною радою та ТзОВ «Сервіс» укладено договір оренди землі. ТзОВ «Сервіс» надано в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: м. Львів-смт Брюховичі, вул. Незалежності України для будівництва оздоровчо-розважального комплексу. В оренду передано земельну ділянку загальною площею - 3,800 га, в тому числі: під водою - 1,0260 га, відкриті землі - 0,6897 га, інші- 2,0843 га. Кадастровий номер 4610166300:11:002:0001 (п. 2 договору). Договір укладено на 15 років.
Строк дії договору закінчився 30.04.2024.
05.09.2016 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесені відомості про державну реєстрацію права власності Брюховицької селищної ради на земельну ділянку кадастровий номер: 4610166300:11:002:0001, площею 3,8 га (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1018255746101). В подальшому зареєстровано інше речове право - право оренди земельної ділянки на підставі договору оренди землі №419 від 30.04.2009, договору оренди водного об'єкта №1 від 05.05.2017, договору про внесення змін та доповнень до договору оренди землі від 26.12.2017, орендар Товариство з обмеженою відповідальністю "Сервіс" (номер запису про інше речове право: 16239169).
Інші відомості про спірну земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутні.
05.05.2017 між Брюховицькою селищною радою та ТзОВ «Сервіс» укладено договір оренди водного об'єкта №1, відповідно до п. 1 якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне, користування водний об'єкт для рекреаційних цілей ставок площею 0,5748 га розташований у межах смт Брюховичі Брюховицької селищної ради Шевченківського району м. Львова, який розташовується в південно-західній частині смт. Брюховичі, по вул. Незалежності України.
Відповідно до п. 2 Договору об'єктом оренди за цим договором є: вода (водний простір) водного об'єкта - 10,3 тис. м кв., земельна ділянка під водним об'єктом 0,5748 га; землі під поодинокими деревами та чагарниками - 0,6792 га; землі під іншими відкритими (вкриті трав'янистою рослинністю) 0,7207 га; землі під іншими відкритими (вкриті трав'яною рослинністю) 0,6897 га; землі під іншими відкритими (яр) 0,4513 га, землі під поодинокими деревами та чагарниками 0,6843 га, 4610166300:11:002:0001 (чинний договір оренди землі від 30.04.2019, зареєстрований в Державному реєстрі земель від 04.08.2009 за №04:09:438:0009кн.04-7).
Договір укладено на 7 років та 3 місяці, до 04.08.2024.
24.01.2022 державним реєстратором зареєстровано право комунальної власності на вказану земельну ділянку за територіальною громадою в особі Львівської міської ради на підставі таких документів: ухвала від 04.11.2021 №1573 «Про прийняття у комунальну власність та реєстрацію за Львівською міською радою права комунальної власності на об'єкти нерухомого майна територіальної громади Брюховицької селищної ради, що увійшла до складу Львівської міської територіальної громади», розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 718-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Львівської області, ухвала Львівської міської ради від 29.12.2020 № 6 "Про функціонування Львівської міської територіальної громади".
Відповідно до інформації Басейнового управління водних ресурсів річок Західного Бугу та Сяну № 09/82 від 18.01.2024, на виконання п. 3 протоколу наради Львівської ОДА від 20.10.2015, Брюховицькою селищною радою 11.11.2015 видано розпорядження №3-р про створення робочої комісії з метою проведення інвентаризації водних об'єктів на території смт. Брюховичі. Згідно проведеної інвентаризації встановлено, що водний об'єкт орієнтовною площею 0,25 га перебуває у користуванні ТзОВ «Сервіс». У 2017 році на замовлення Брюховицької селищної ради управлінням був розроблений паспорт водного об'єкта. Згідно з даними інвентаризації 2021 року на земельній ділянці кадастровий номер 4610166300:11:002:0001 розташований ставок площею водного дзеркала 0,5748 га по вул. Незалежності України в м.Львів - смт Брюховичі Львівської міської громади. Рік будівництва - невідомий, тип - ізольований, призначення ставків - не визначено.
За інформацією Державної екологічної інспекції у Львівській області від 26.02.2024 за період з 01.01.2021 по 24.02.2023 не проводилися заходи державного нагляду (контролю) щодо виконання екологічних вимог під час надання у власність і користування зокрема в оренду ТзОВ «Сервіс» земельної ділянки з кадастровим номером 4610166300:11:002:0001.
Комісією департаменту містобудування Львівської міської ради на підставі наказу департаменту містобудування Львівської міської ради від 01.11.2023 № 259 проведено обстеження земельної ділянки комунальної власності площею 3,8 га з кадастровим номером 4610166300:11:002:0001, яка розташована: Львівська область, Львівський район, Львівська міська територіальна громада, смт Брюховичі, вул. Незалежності України. На час обстеження встановлено, що на земельній ділянці розташована водойма, будівлі котеджів та інші будівлі і споруди, зелені насадження, пішохідні доріжки та площадки, декоративні елементи, дитячий майданчик та інші.
Як зазначила прокуратура згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (за адресою: Львівська область, смт Брюховичі, вул. Незалежності України) за ТзОВ "Сервіс“ зареєстровано на праві власності будівлі: 1)об'єкт будівництва-будівля відсоток готовності 7%, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 2827984346060, дата державної реєстрації права 07.11.2023, номер відомостей про речове право-52474457; 2)незавершене будівництво оздоровчо-розважального комплексу (1 черга) готовністю 32%, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна-1019705446101, дата державної реєстрації права 06.09.2016, номер відомостей про речове право-16262775; 3) котедж № 17 загальною площею 184,4 м кв. за адресою: смт Брюховичі, вул. Незалежності України, 64, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна-1532219046101, дата державної реєстрації права 12.04.2018, номер відомостей про речове право-25746150.
Також згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за адресою: Львівська область, смт Брюховичі, вул. Незалежності України, 64 за фізичними особами зареєстровано об'єкти нерухомого майна - 5 котеджів, а також зареєстровані права власності на ряд квартир в будинках (котеджах) за тією ж адресою.
Прокуратура вважає, що фактичне використання частини земельної ділянки орієнтовною площею 1,2100 га для обслуговування житлових будинків садибного типу (котеджів) і квартир в будинках (котеджах) по вул. Незалежності України, 64 в смт Брюховичі суперечить умовам договору оренди земельної ділянки № 419 від 30.04.2009 та рішенню Брюховицької селищної ради від 05.02.2009 № 666 із змінами згідно з рішенням Брюховицької селищної ради від 19.03.2009 № 703 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її в оренду ТзОВ "Сервіс", цільовому призначенню та виду використання земельної ділянки.
Управління земельних ресурсів Львівської міської ради листом від 30.10.2024 повідомило прокуратурі, що ТзОВ «Сервіс» зверталось у Львівську міську раду з листами від 20.03.2024 за №20-03/24 та 30.04.2024 за №30-04/24 щодо укладення договорів на новий строк. Згідно з листом юридичного департаменту Львівської міської ради від 20.12.2023 №4-2901-59417 рекомендовано департаменту містобудування не укладати додаткової угоди до договору оренди землі від 30.04.2009 №419, та до договору №1 оренди водного об'єкта від 05.05.2017 і завчасно не пізніш як за місяць до дати закінчення дії таких договорів, подати до державного реєстратора заяву про виключення з цього реєстру відомостей про поновлення договору. У випадку завчасного звернення ТзОВ «Сервіс» з проектом договору оренди на новий строк як використання переважного права на укладення договору оренди землі на новий строк в порядку ст. 33 Закону України «Про оренду землі» в укладенні такого договору доцільно відмовити враховуючи те, що земельна ділянка з кадастровим номером 4610166300:11:002:0001 площею 3,8000 га не є вільною, на ній наявні об'єкти нерухомого майна, які належать на праві приватної власності третім особам, і надання в оренду цілої земельної ділянки буде порушувати право третіх осіб на оформлення користування частиною цієї земельної ділянки для обслуговування об'єктів нерухомого майна.
Листом від 15.04.2024 №4-2403-20455 департаментом природних ресурсів, будівництва та розвитку громад було скеровано заяву про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору оренди землі від 30.04.2009 № 419 (зі змінами від 26.12.2017) та до договору №1 оренди водного об'єкта від 05.05.2017 укладених між Брюховицькою селищною радою та ТзОВ «Сервіс», щодо земельної ділянки розташованої за адресою м. Львів, смт. Брюховичі, вул.Незалежності України, 64.
Згідно з відомостями Державного реєстру речових прав інформація про умови щодо поновлення вказаних договорів оренди - відсутня.
Юридичний департамент Львівської міської ради листом від 29.11.2024 повідомляв окружну прокуратуру про те, що міська рада вживає заходи для внесення до Державного реєстру нерухомого майна відомостей про припинення державної реєстрації іншого речового права - права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 4610166300:11:002:0001 площею 3,8 га за Товариством з обмеженою відповідальністю «Сервіс» (номер запису про інше речове право - 16239169), припинивши інше речове право - право оренди земельної ділянки.
Прокуратура звернула увагу, що незважаючи на наявність зовнішніх, об'єктивних та видимих природних ознак віднесення земельної ділянки з кадастровим номером 4610166300:11:002:0001 до земель водного фонду (у зв'язку з розташуванням на ній водного об'єкта), здійснено незаконну державну реєстрацію в ДЗК вищезазначеної земельної ділянки за категорією земель - землі рекреаційного призначення, цільовим призначенням - 07.01 для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, з видом використання - для будівництва оздоровчо-розважального комплексу та без встановлення обмежень у її використанні.
Як зазначено в позові спірна земельна ділянка комунальної власності в користування на умовах оренди з розташованим на ній водним об'єктом всупереч вимогам ст. ст. 58, 59, 60, 61 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України) та з недотриманням норм ст. ст. 83, 84 ЗК України. При цьому, надання в користування на умовах оренди земельної ділянки, яка знаходиться у прибережній захисній смузі, без урахування обмежень, зазначених у ст.59 ЗК України, суперечить нормам ст. ст. 83, 84 цього Кодексу. Набуття прав на землі прибережних смуг, що є землями водного фонду, всупереч вимогам Земельного кодексу України є неможливим.
Крім того, за твердженням прокуратури здійснення державної реєстрації у Державному земельному кадастрі спірної земельної ділянки без урахування заборон та обмежень, встановлених законом, а також усіх наявних документів та матеріалів, розроблених та виданих на місцевому рівні, надання земельній ділянці цільового призначення прямо суперечить вимогам закону та є окремою підставою для скасування такої реєстрації у судовому порядку.
Спір виник внаслідок того, що земельна ділянка з кадастровим номером 4610166300:11:002:0001 зареєстрована з порушенням вимог чинного законодавства. Відтак, прокуратура подала позов, згідно з яким просить скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 4610166300:11:002:0001 площею 3,8 га за категорією земель - землі рекреаційного призначення, цільове призначення - 07.01, вид використання земельної ділянки - для будівництва оздоровчо-розважального комплексу з одночасним припиненням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо цієї земельної ділянки.
В обґрунтуванні наявності підстав для представництва та необхідність захисту інтересів держави прокуратура зазначила, що Головне управління Держгеокадастру у Львівській області є порушником у спірних правовідносинах, а порушення інтересів держави стали наслідком дій (проведено державну реєстрацію у ДЗК не за цільовим призначенням) зазначеного уповноваженого органу та визначений відповідачем за позовом. Разом з тим, порушення інтересів держави в даному випадку полягає в незаконній передачі Брюховицькою селищною радою (правонаступник - Львівська міська рада) в оренду спірну земельну ділянку. Органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах є Львівська міська рада. Враховуючи те, що позивач та відповідач в даній справі збігаються в одній особі, а стороною у справі один і той же орган місцевого самоврядування може бути або позивачем, або відповідачем, то з огляду на предмет спору, прокуратура вважає, що Львівська міська рада в даному випадку може бути виключно відповідачем по справі. При цьому, прокуратура звернула увагу, що будь-який інший орган, який має повноваження щодо захисту інтересів держави або територіальної громади з вказаного питання, відсутній. Таким чином, за цим позовом прокурор набув статусу позивача.
Львівська міська рада вважає підставним позов в цій справі та просить суд його задоволити.
Головне управління Держгеокадастру у Львівській області заперечило проти позову, зазначивши таке.
Реєстрацію спірної земельної ділянки здійснював Львівський міський відділ ЛРФ ДП «Центр ДЗК» відповідно до наказу від 02.07.2003 № 174 « Про затвердження Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель» (втратив чинність від 20.08.2012).
Натомість Головне управління Держгеокадастру у Львівській області не здійснювало реєстрацію спірної земельної ділянки, жодних порушень чинного законодавства не вчиняло.
Відповідно до п. 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державний земельний кадастр» у разі якщо земельні ділянки, обмеження (обтяження) у їх використанні зареєстровані до набрання чинності цим Законом у Державному реєстрі земель, відомості про такі земельні ділянки, обмеження (обтяження) підлягають перенесенню до Державного земельного кадастру в автоматизованому порядку, без подання заяв про це їх власниками, користувачами та без стягнення плати за таке перенесення.
Враховуючи наведене, відповідач-2 повідомив, що відомості про земельну ділянку з кадастровим номером 4610166300:11:002:0001 перенесені з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру в автоматизованому порядку без подання звернення та документів.
Щодо відсутності у договорі оренди земельної ділянки відомостей про обмеження щодо використання земельної ділянки передбачених Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051, який набрав чинності 01.01.2013 відповідач-2 зазначив, що згаданий договір оренди зареєстрований до набуття чинності постановою 1051, а саме 04.08.2009, також відомості про земельну ділянку перенесені у договір оренди із технічної документації із землеустрою.
Також відповідач-2 звернув увагу, що власник даної земельної ділянки не звертався щодо зміни цільового призначення земельної ділянки, яке здійснюється за проектами землеустрою. Жодного рішення щодо зміни цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 4610166300:11:002:0001 площею 3,8000 га уповноваженим органом не приймалося.
Крім цього, відповідач-2 зазначив що, державна реєстрація земельної ділянки, в тому числі скасування державної реєстрації є виключною компетенцією Державного кадастрового реєстратора згідно з Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051. Водночас втручання в діяльність державного кадастрового реєстратора, в тому числі Головному управлінню Держгеокадастру у Львівській області заборонено.
Відповідач-2 просив застосувати позовну давність.
Товариство з обмеженою відповідальністю “Сервіс» просила в задоволенні позову відмовити, з огляду на таке.
12 вересня 2015 року Брюховецька селищна рада надала ТОВ “Сервіс» містобудівні умови та обмеження.
01 грудня 2015 року зареєстрована Декларація про початок будівельних робіт на будівництво 1 черги комплексу.
26 березня 2018 року 1 черга введена в експлуатацію.
28 травня 2021 року отримано дозвіл на будівництво 2 та 3 черг комплексу.
Розпочалися будівельні роботи. У зв'язку з початком повномасштабного вторгнення, будівельні роботи були призупиненні. Будівельні роботи відновили у вересні 2023 року. Всі будівельні роботи здійснено у повній відповідності до вимог законодавства України.
ТОВ “Сервіс» є власником наступних об'єктів нерухомого майна, розташованих на спірній земельній ділянці: будівля, об'єкт будівництва, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2827984346060; будівля, об'єкт будівництва, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2926717146060; будівля, об'єкт будівництва, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2981785146060.
Третя особа долучила до матеріалів справи висновок старшого судового експерта Львівського НДІСЕ Годлевського Д.О. №4711-Е, в якому зазначено, що на земельній ділянці введені обмеження з режимом обмеженої господарської діяльності в прибережно-захисній смузі від природного озера 25,0 м відповідно до ст. ст. 88,89 ВК України (стор.3), фактична відстань від об'єкта будівництва, що розміщено в смт. Брюховичі Львівської області на вулиці Незалежності України з кадастровим номером 4610166300:11:002:0001 до дзеркала водойми на момент проведення огляду становить 25,62 м.
Щодо державної землевпорядної експертизи третя особа повідомила, що документи про проходження проектом землеустрою державної землевпорядної експертизи були знищені згідно акту від 18.12.2020 за закінченням терміну зберігання, як такі що не мають науково-історичних цінностей та втратили практичне значення.
Також ТОВ “Сервіс» повідомило, що значна частина документів, які стосувались земельної ділянки з кадастровим номером 4610166300:11:002:0001 були вилучені правоохоронними органами та в подальшому не повернуті. Вилучення відбувалось в 2016-2017 роках в межах кримінального провадження №42016141090000058 від 13.10.2016. Зазначене кримінальне провадження було закрито за відсутністю в діяннях складу кримінального правопорушення.
При цьому третя особа зазначила, що для вирішення та врахування всіх зауважень висловлених як позивачем, так і відповідачами, необхідно і достатньо здійснити поділ земельної ділянки з кадастровим номером 4610166300:11:002:0001 на декілька ділянок, що належить до компетенції Львівської міської ради. Після проведення поділу стане можливим ініціювати питання про зміну цільового призначення виділеної ділянки, на якій знаходитиметься ставок з прибережною захисною смугою та будуть відсутні об'єкти нерухомості. Тобто, спір може бути вирішено з врахуванням вимог всіх сторін та не порушуючи прав третіх осіб.
ТОВ «Сервіс» зверталось до Львівської міської ради із заявою про проведення поділу даної земельної ділянки. Згідно з відповіддю Управління земельних ресурсів департаменту природних ресурсів та будівництва ЛМР від 21.02.2025, термін вирішення звернення ТОВ «Сервіс» щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 4610166300:11:002:0001 продовжено до 20.04.2025р.
При прийнятті рішення суд виходить із наступного.
Щодо права прокуратури на звернення до суду з даним позовом, суд враховує правову позицію викладену в постанові Великої Палати Верховного суду України від 11.06.2024 у справі №925/1133/18. Зокрема, в пунктах 115-118 постанови вказано, що в разі, якщо державний орган або орган місцевого самоврядування діє або приймає рішення всупереч закону та інтересам Українського народу, прокурор має право діяти на захист порушених інтересів держави шляхом подання відповідного позову до суду. В цьому випадку органи, які прийняли рішення чи вчинили дії, що, на думку прокурора, порушують інтереси держави, набувають статусу відповідача.
Орган державної влади (або місцевого самоврядування), який порушив права держави чи територіальної громади прийняттям незаконного рішення від імені відповідного суб'єкта права, не може (в силу відсутності повноважень на захист) та не повинен (з огляду на відсутність спору з іншим учасником цивільних правовідносин) бути позивачем за позовом прокурора, спрямованим на оскарження незаконного рішення цього ж органу та відновлення порушених прав і законних інтересів держави чи територіальної громади. В процесуальному аспекті орган, який прийняв такий акт, не має зацікавленості у задоволенні позовних вимог, відстоюючи правомірність своїх дій, що суперечить правовому статусу позивача. Водночас доведення правомірності дій, які оспорюються позивачем, забезпечується процесуальними повноваженнями відповідача.
При цьому фактичним позивачем за позовом, поданим в інтересах держави, є держава, а не відповідний орган або прокурор.
Отже з метою реалізації конституційної функції представництва інтересів держави прокурор може звернутися з позовом в інтересах держави у разі зміни органом місцевого самоврядування цільового призначення земельної ділянки (з земель водного фонду на землі житлової та громадської забудови). З огляду на стверджуване порушення Львівською міською радою (правонаступник Брюховицької селищної ради) інтересів держави прокурор правильно визначив її відповідачем у цій справі.
У пунктах 137-139 постанови Великої Палати Верховного Суду зазначено, що статтею 152 ЗК України, статтею 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», пунктом 51 Положення від 14.01.2015 № 15 також визначено перелік позовів, з якими Держгеокадастр має право звертатись до суду, виконуючи функції державного контролю за використанням та охороною земель.
Отже, органи Держгеокадастру можуть звертатись до суду, якщо це необхідно для здійснення їхніх повноважень з нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності - у випадках, які визначені у відповідних нормативно-правових актах, що регламентують повноваження Держгеокадастру (зокрема, з позовами щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, повернення самовільно зайнятих чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився).
За обставин цієї справи, органи Держгеокадастру не мають повноважень звертатись з позовом до суду, тому статусом позивача має наділятись прокурор. Зважаючи на викладене вище, прокурор не повинен був попередньо, до звернення до суду, повідомляти про це Львівську міську раду та/або Держгеокадастр.
Узагальнюючи наведені у цій постанові висновки щодо застосування норм права (п. 140 вказаної постанови), Велика Палата Верховного Суду висновувала, що прокурор звертається до суду в інтересах держави як самостійний позивач, якщо:
- відсутній орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах;
- орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, є учасником спірних відносин і сам порушує інтереси держави.
Як зазначено прокуратурою, «суспільним», «публічним» інтересом звернення Галицької окружної прокуратури міста Львова до суду з вимогою про скасування в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 4610166300:11:002:0001 площею 3,8 га за категорією земель - землі рекреаційного призначення, цільове призначення - 07.01, вид використання земельної ділянки - для будівництва оздоровчо-розважального комплексу з одночасним припиненням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо цієї земельної ділянки, є задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно важливого та соціально значущого питання - незаконного використання земель громадського призначання для цілей несумісних з правовим режимом використання земель вказаної категорії, а також захист суспільних інтересів загалом.
Щодо позовних вимог у даній справі, суд враховує наступні положення чинного законодавства України.
Частиною 1 ст. 15 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Статтями 13, 14 Конституції України передбачено, що земля, водні ресурси є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
За змістом ст. ст. 4, 5 Земельного кодексу України завданням земельного законодавства, яке включає цей Кодекс та інші нормативно-правові акти у галузі земельних відносин, є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель, а основними принципами земельного законодавства є, зокрема, поєднання особливостей використання землі як територіального базису, природного ресурсу і основного засобу виробництва; забезпечення рівності права власності на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави; невтручання держави в здійснення громадянами, юридичними особами та територіальними громадами своїх прав щодо володіння, користування і розпорядження землею, крім випадків, передбачених законом.
Земельною ділянкою є частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. Право власності на земельну ділянку поширюється в її межах на поверхневий (ґрунтовий) шар, а також на водні об'єкти, ліси і багаторічні насадження, які на ній знаходяться (ч.ч.1,2 ст.79 Земельного кодексу України).
Відповідно до ст.6 Водного кодексу України води (водні об'єкти) є виключно власністю Українського народу і надаються тільки у користування. Український народ здійснює право власності на води (водні об'єкти) через Верховну Раду України, Верховну Раду Автономної Республіки Крим і місцеві ради.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Земельного Кодексу України та ст. 4 Водного Кодексу України до земель водного фонду належать землі, зайняті: морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами; землі зайняті прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; береговими смугами водних шляхів.
Таким чином, до земель водного фонду України відносяться землі, на яких хоча й не розташовані об'єкти водного фонду, але за своїм призначенням вони сприяють функціонуванню і належній експлуатації водного фонду, виконують певні захисні функції.
Відповідно до ст.88 Водного кодексу України з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм в межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги. Прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною: - для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менше 3 гектарів 25 метрів; для середніх річок, водосховищ на них та ставків площею більше 3 гектарів 50 метрів; для великих річок, водосховищ на них та озер 100 метрів. Якщо крутизна схилів перевищує три градуси, мінімальна ширина прибережної захисної смуги подвоюється. Прибережні захисні смуги встановлюються на земельних ділянках всіх категорій земель, крім земель морського і внутрішнього водного транспорту. Землі прибережних захисних смуг перебувають у державній та комунальній власності та можуть надаватися в користування лише для цілей, визначених цим Кодексом. У межах існуючих населених пунктів прибережна захисна смуга встановлюється з урахуванням містобудівної документації.
Поряд з цим, у відповідності до вимог ст.35 Закону України «Про землеустрій» інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об'єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, формування земельних ділянок, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення Державного земельного кадастру, виявлення та виправлення помилок у відомостях Державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.204 Земельного кодексу України ведення Державного земельного кадастру здійснюється відповідно до закону.
Державний земельний кадастр - це єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами. Державна реєстрація земельної ділянки внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера (ст.1 ЗУ «Про Державний земельний кадастр»). Згідно із ст.9 вказаного Закону внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
За умовами ч.ч.1-5 ст.79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: - у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; - шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; - шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; - шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; - за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв); - за затвердженими комплексними планами просторового розвитку території територіальних громад, генеральними планами населених пунктів, детальними планами території. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Відповідно до ч.ч.1,2,6 ст.16 Закону України «Про Державний земельний кадастр» земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі. Кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера.
Частиною 2 ст.21 Закону України «Про Державний земельний кадастр» відомості про цільове призначення земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру: щодо категорії земель на підставі відповідної документації із землеустрою, яка розробляється при формуванні земельних ділянок; щодо виду цільового призначення в межах певної категорії земель.
Судом встановлено, що спірна земельна ділянка площею 3,8000га, кадастровий номер 4610166300:11:002:0001 сформована за зверненням ТОВ «Сервіс» на території смт.Брюховичі для влаштування оздоровчо-розважального комплексу для дорослих та дітей за рахунок земель селища, які не надані у власність і користування.
У матеріалах попереднього погодження вибору земельної ділянки (2008 року), матеріалах проекту землеустрою (2008 року) та технічній документації щодо перенесення в натурі меж земельної ділянки (2009 рік) наявні відомості про розташування озера площею 1,026га, яке підлягає впорядкуванню.
Відповідно до витягу № НВ-4600906652024 з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 18.11.2024 земельну ділянку з кадастровим номером 4610166300:11:002:0001 зареєстровано 04.08.2009; місцерозташування - Львівська область, смт.Брюховичі, вулиця Незалежності України; категорія земель - землі рекреаційного призначення; цільове призначення 07.01; власник - Львівська міська рада.
Відомості про обтяження та обмеження у використанні земельної ділянки в Державному земельному кадастрі - відсутні.
Належить зазначити, що право комунальної власності на спірну земельну ділянку учасниками справи не заперечується, і прокурором та відповідачами не доведено порушення прав Львівської територіальної громади, від імені якої виступає Львівська міська рада. Як і не доведено існування будь-яких перешкод, які чинить відповідач Головне управління Держгеокадастру у Львівській області у користуванні та розпорядженні територіальною громадою спірною земельною ділянкою.
Натомість прокуратура оспорює правомірність формування спірної земельної ділянки як об'єкта цивільних прав із категорією земель - землі рекреаційного призначення, оскільки така включає об'єкт водного фонду з прибережною захисною смугою та відповідно становить правовий статус з обмеженим режимом використання. Також прокуратура оспорює законність прийнятих органом місцевого самоврядування рішень щодо розпорядження такою всупереч імперативним вимогам закону.
Суд звертає увагу на те, що прокурором, при зверненні до господарського суду з цим позовом, не доведено яке ж саме цивільне право порушене у цьому спорі. При цьому, відповідачами визначено орган місцевого самоврядування, що представляє територіальну громаду, та орган виконавчої влади.
Згідно із ст.18 Земельного Кодексу України до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об'єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Категорії земель України мають особливий правовий режим.
Стаття 19 Земельного Кодексу України визначає, що землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення. Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі. Земельна ділянка, яка за основним цільовим призначенням належить до відповідної категорії земель, відноситься в порядку, визначеному цим Кодексом, до певного виду цільового призначення, що характеризує конкретний напрям її використання та її правовий режим.
Згідно з правовими висновками, наведених Верховним Судом у постанові від 12.03.2025 справа № 914/192/23, господарський суд звертає увагу, що відповідно до частини 1 статті 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Тому право власності належить чи не належить суб'єкту права незалежно від того, чи правильно визначена категорія цільового призначення, чи ні. Цільове ж призначення земельної ділянки визначає її правовий режим, тобто правила, відповідно до яких здійснюються права на земельну ділянку.
Неправильне визначення цільового призначення саме по собі може свідчити про неправильне визначення правового режиму земельної ділянки, а не про відсутність права власності на неї. Отже, вираз «право власності на земельну ділянку з відповідним цільовим призначенням» позбавлений змісту через еклектичне поєднання різнорідних правових явищ, що призводить до їх змішування: з одного боку, належність особі права власності не залежить від її цільового призначення, а з іншого боку, цільове призначення земельної ділянки визначає її правовий режим незалежно від того, хто саме є власником такої ділянки.
У постанові від 22.01.2025 у справі № 446/478/19 Велика Палата Верховного Суду виснувала, що не може бути належним (правомірним) способом захисту, який спричиняє втручання у право на майно, щодо якого немає спору (пункт 125).
Оскільки категорія цільового призначення земельної ділянки визначає її правовий режим, то держава має публічний інтерес у правомірному визначенні категорії цільового призначення земельної ділянки і достовірному відображенню відомостей про категорію цільового призначення земельної ділянки в Державному земельному кадастрі, причому незалежно від того, які саме та чиї саме права на земельну ділянку зареєстровані.
Господарський суд Львівської області відзначає, що повноваження щодо зміни цільового призначення земельних ділянок у спірному випадку належать Львівській міській раді.
Юридичний департамент Львівської міської ради листом від 29.11.2024 повідомляв окружну прокуратуру про те, що міська рада вживає заходи для внесення до Державного реєстру нерухомого майна відомостей про припинення державної реєстрації іншого речового права - права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 4610166300:11:002:0001 площею 3,8 га за Товариством з обмеженою відповідальністю «Сервіс» (номер запису про інше речове право - 16239169), припинивши інше речове право - право оренди земельної ділянки.
Зміна цільового призначення земель комунальної форми власності є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування, яка проводиться на підставі відповідних проектів землеустрою, що мають затверджуватись рішенням уповноваженої ради у встановленому законом порядку. Суд не може вирішувати питання, віднесені до компетенції органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, зокрема, про передачу земельних ділянок у постійне користування, оренду, укладення чи поновлення договору оренди земельної ділянки, зміну цільового призначення землі.
З огляду на встановлене, також суд відзначає, що завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням суду є контроль за легітимністю прийняття рішень. Суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу.
З огляду на вищевикладене, за даних обставин прокурором не доведено порушення прав територіальної громади щодо користування та розпорядження земельною ділянкою площею 3,8га з кадастровим номером 4610166300:11:002:0001.
Судовий збір покладається на прокуратуру.
Керуючись статтями 4, 7, 13, 14, 73, 74, 76-79, 91, 96, 120, 123, 129, 233, 236, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1.У задоволенні позову відмовити.
2.Судовий збір покласти на прокуратуру.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки передбачені ст.ст. 241, 256, 257 ГПК України та може бути оскаржено в порядку, визначеному розділом IV Господарського процесуального кодексу України.
Інформацію по справі, яка розглядається можна отримати за наступною веб-адресою: http://lv.arbitr.gov.ua/sud5015.
Повне рішення складено 30.06.2025.
Суддя Уляна ДІЛАЙ