Ухвала від 01.07.2025 по справі 904/3469/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду

та відкриття провадження у справі

01.07.2025м. ДніпроСправа № 904/3469/25

Суддя Фещенко Ю.В., розглянувши матеріали позовної заяви

за позовом Центральної окружної прокуратури міста Дніпра (вулиця Архітектора Олега Петрова, будинок 23, м. Дніпро, 49000) в інтересах держави в особі Дніпропетровської обласної державної адміністрації (проспект Олександра Поля, будинок 1, м. Дніпро, 49004; ідентифікаційний код 00022467) та в особі Департаменту цивільного захисту Дніпропетровської обласної державної адміністрації (проспект Слобожанський, будинок 3, м. Дніпро, 49081; ідентифікаційний код 40019939)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інкам Фінанс" (вулиця Каховська, будинок 11А, кабінет № 8, м. Запоріжжя, 69096; ідентифікаційний код 40308189)

про стягнення заборгованості за договором № 0657-СК-Д від 31.05.2024 у загальному розмірі 3 831 924 грн. 88 коп.

ВСТАНОВИВ:

Центральна окружна прокуратура міста Дніпра звернулась до Господарського суду Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпропетровської обласної державної адміністрації (далі - позивач-1) та в особі Департаменту цивільного захисту Дніпропетровської обласної державної адміністрації (далі - позивач-2) з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інкам Фінанс" (далі - відповідач) заборгованість за договором № 0657-СК-Д від 31.05.2024 у загальному розмірі 3831 924 грн. 88 коп.

Ціна позову складається з наступних сум:

- 2 478 828 грн. 00 коп. - основний борг;

- 323 331 грн. 28 коп. - пеня;

- 1 029 765 грн. 60 коп. - штраф.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним:

- прокурор посилається на те, Департаментом цивільного захисту Дніпропетровської обласної державної адміністрації 15.05.2024 в електронній системі закупівель опубліковано оголошення про проведення відкритих торгів з особливостями щодо закупівлі товару ДК 021:2015:09130000-9: Нафта і дистиляти (ідентифікатор публічної закупівлі UA-2024-05-15-011075-a). Очікувана вартість предмета закупівлі становила 5 340 000 грн. 00 коп. з ПДВ. Участь у вказаній закупівлі приймав лише 1 учасник: ТОВ "Інкам Фінанс". За результатами проведених торгів 31.05.2024 між Департаментом цивільного захисту Дніпропетровської обласної державної адміністрації та "Інкам Фінанс" укладено договір № 0657-СК-Д щодо постачання дизельного палива у кількості 100 000 л. Загальна ціна укладеного договору становить 5 340 000 грн. 00 коп. з ПДВ, фінансування якого здійснено відповідно до Програми створення та використання матеріальних резервів для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області на 2023-2027 роки за рахунок субвенцій, виділених з місцевих бюджетів (пункт 4.3. договору). Відповідно до платіжної інструкції № 8 від 05.06.2024 встановлено проведену оплату по договору про закупівлю UA-2024-05-15-011075-a в сумі 5 340 000 грн. 00 коп., платник Департамент цивільного захисту Дніпропетровської обласної державної адміністрації, отримувач ТОВ "Інкам Фінанс". В електронній системі закупівель оприлюднено звіт про виконання договору на суму 5 340 000 грн. 00 коп. Сторони підписали угоду на виконання вимог Закону України "Про публічні закупівлі", та на момент підписання погодили всі істотні умови - предмет, ціну та строк виконання зобов'язань, відповідно до вимог частини 3 статті 180 Господарського кодексу України та Закону України "Про публічні закупівлі". За умовами укладеного договору №0657-СК-Д від 31.05.2024 в порядку та на умовах, визначених договором, постачальник в особі ТОВ "Інкам Фінанс" зобов'язався поставити, а замовник в особі Департаменту цивільного захисту Дніпропетровської обласної державної адміністрації, зобов'язався прийняти та оплатити товар: дизельне паливо (пункт 1.1. договору). Також пунктом 1.5. договору передбачено, що відпуск товару здійснюється за талонами постачальника, безпосередньо на автомобільних заправних станціях (далі - АЗС), що обслуговують талони постачальника, окремими партіями згідно потреб замовника шляхом обміну талону на товар в кількості та асортименті, зазначених в талоні. Відпуск товару з АЗС здійснюється за талонами без обмеження обсягу відпуску товару у одиницю часу. Строк поставки товару з моменту підписання договору до 28.06.2024 (пункт 5.1. договору). Додаткові угоди між сторонами договору не укладались. Прокурор зазначає, що на виконання наведених умов договору постачальником передано Департаменту талони бренду "Авіас" в обумовленій кількості, про що зазначено у видаткових накладних, підписаних сторонами договору. В свою чергу, Департаментом на виконання пункту 4.1. договору проведено розрахунки шляхом перерахування відповідних сум коштів на рахунки постачальника після отримання талонів у повному обсязі на підставі видаткових накладних. Тобто, Департамент виконав свої зобов'язання по укладеному договору у повному обсязі. Проте, починаючи з грудня 2024 року та станом на даний час на АЗС, викладених у переліках автозаправних станцій постачальника (додаток № 2 до договору), відмовлено у відвантаженні товару по талонам, переданим постачальником за договором. У процесі отримання Департаментом товару на АЗС, визначених договором та які знаходяться в Дніпропетровській області, виявилось, що надані постачальником талони бренду "Авіас" на паливно-мастильні матеріали не забезпечені товаром, що унеможливило заправку генераторних установок Департаменту та заправку аварійно-рятувальної та іншої техніки, задіяної на попередження і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій на території Дніпропетровської області, в тому числі воєнного характеру, про що свідчить акт обстеження від 19.12.2024 та 24.12.2024, складений представниками департаменту цивільного захисту Дніпропетровської обласної державної адміністрації у складі комісії, затвердженої наказом департаменту цивільного захисту від 05.03.2024 №АГП-14/0/546-24. Враховуючи вказане, прокурор виснує, що у зв'язку з невиконанням ТОВ "Інкам Фінанс" своїх зобов'язань щодо відпустку паливно-мастильних матеріалів, на АЗС передбачених укладеними договорами, залишок нереалізованих талонів бренду "Авіас" на відпуск паливно-мастильних матеріалів, наданих по договору, у Департаменті станом на 01.12.2024 склав 46 420 літрів дизельного палива на суму 2 478 828 грн. 00 коп. з ПДВ;

- за прострочення виконання зобов'язання, на підставі пункту 7.2. договору, прокурор нарахував та просить суд стягнути з відповідача пеню за загальний період прострочення з 29.06.2024 по 28.12.2024 в сумі 323 331 грн. 28 коп. Також, на підставі пункту 5.12. договору, прокурор нарахував та просить суд стягнути з відповідача штраф у розмірі 10% від ціни договору, в сумі 534 000 грн. 00 коп., а також, на підставі пункту 7.3. договору, штраф у розмірі 20% від суми невиконання зобов'язання за договором, в сумі 495 765 грн. 60 коп.

Також, у позовній заяві прокурором вказано про підстави звернення із вказаним позовом до суду, а саме: Дніпропетровська обласна державна адміністрація та Департамент цивільного захисту Дніпропетровської обласної державної адміністрації як органи, уповноважені державою на захист її інтересів у спірних правовідносинах, такого захисту не здійснюють. Так, Центральна окружна прокуратура міста Дніпра 17.04.2025 звернулася з листами до Дніпропетровської обласної державної адміністрації та Департаменту цивільного захисту Дніпропетровської обласної державної адміністрації з приводу порушення інтересів держави, у зв'язку з неналежним виконанням договору № 0657-СК-Д від 31.05.2024. Відповідно до листів Дніпропетровської обласної державної адміністрації та Департаменту цивільного захисту Дніпропетровської обласної державної адміністрації №1343/0/345-25 від 19.05.2025 та №2568/0/526-25 від 09.06.2025, у зв'язку із відсутністю коштів (бюджетних асигнувань) на 2025 рік для сплати судового збору, уповноважені органи не звертались до суду з відповідною позовною заявою з метою усунення виявлених порушень та стягнення грошових коштів. Прокурор зазначає, що вказане свідчить про неналежне здійснення заходів щодо захисту власних інтересів та призводить до порушення інтересів держави у бюджетній сфері та у сфері публічних закупівель і, відповідно до положень статті 131-1 Конституції України, покладає на органи прокуратури обов'язок здійснювати представництво інтересів держави в суді, шляхом пред'явлення даного позову. З урахуванням наведеного, прокурор вказує, що ним дотримано приписи статті 23 Закону України "Про прокуратуру" при зверненні до суду з даним позовом. Про виявлені порушення вимог законодавства прокурором заздалегідь проінформовано позивачів та надано достатньо часу для реагування на стверджувані порушення інтересів держави.

Крім того, щодо підсудності вказаного спору прокурор посилається на положення частини 1 статті 29 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до яких право вибору між господарськими судами, яким відповідно до цієї статті підсудна справа, належить позивачу, за винятком виключної підсудності, встановленої статтею 30 цього Кодексу. Відповідно до частини 5 статті 29 Господарського процесуального кодексу України, позови у спорах, що виникають з договорів, в яких визначено місце виконання або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, можуть пред'являтися також за місцем виконання цих договорів. Прокурор зауважує, що з урахуванням того, що Департаментом цивільного захисту Дніпропетровської обласної державної адміністрації та ТОВ "Інкам Фінанс", укладаючи договір №0663-СК-Д від 05.06.2025, узгоджено місце його виконання за адресою: м. Дніпро, проспект Слобожанський, будинок 3, позовна заява підсудна Господарському суду Дніпропетровської області.

Також прокурор просить суд стягнути з відповідача на користь прокуратури сплачений судовий збір.

Подана позовна заява відповідає вимогам статей 162-164, підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження, передбачені статтями 174-175 Господарського процесуального кодексу України, відсутні. Позовну заяву належить розглядати в порядку господарського судочинства.

Відповідно до частини 2 статті 176 Господарського процесуального кодексу України в ухвалі про відкриття провадження у справі суд вирішує питання про форму господарського судочинства, за якою буде здійснюватись розгляд справи.

Частиною 1 статті 12 Господарського процесуального кодексу України визначено, що господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: наказного провадження та позовного провадження (загального або спрощеного).

У відповідності до частини 3 статті 12 Господарського процесуального кодексу України, загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Приймаючи до уваги предмет позову, категорію й складність справи, обсяг та характер поданих доказів, справа підлягає одноособовому розгляду за правилами загального позовного провадження.

На підставі статті 181 Господарського процесуального кодексу України суд вважає за необхідне призначити у справі підготовче засідання та встановити її учасникам строки для реалізації ними своїх процесуальних прав та обов'язків у даному спорі.

Керуючись статтями 12, 176, 177, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.

2. Розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.

3. Призначити підготовче засідання на 22.07.2025 о 15:00 год., яке відбудеться у приміщенні Господарського суду Дніпропетровської області в залі судового засідання (кабінеті) № 1-207 за адресою: 49027, м. Дніпро, вул. Володимира Винниченка, 1.

4. Викликати представників учасників справи в судове засідання, визнавши їх явку обов'язковою.

5. Запропонувати учасникам справи подати до суду:

Відповідачу:

- протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі підготувати відповідно до вимог статей 165, 178 ГПК України відзив на позовну заяву та надіслати його оригінал суду, а копію відзиву та доданих до нього документів - усім учасникам справи;

- протягом 5 днів з дня отримання від прокурора відповіді на відзив (за наявності) надати суду, а також усім учасникам справи заперечення з урахуванням вимог частин третьої - шостої статті 165 та статті 167 ГПК України.

Прокурору, позивачам-1,2:

- у 5-ти денний строк з дня отримання відзиву на позов подати суду, а також усім учасникам справи відповідь на відзив з урахуванням вимог частин третьої - шостої статті 165 та статті 166 ГПК України.

Учасникам справи:

- при поданні заяв по суті справи надати суду докази на підтвердження дати отримання таких заяв від інших учасників для перевірки судом дотримання строку подачі відповідних заяв, а також докази надсилання на адресу інших учасників справи заяв, що подаються до суду.

6. Попередити відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

7. Учасникам справи направити в судове засідання своїх представників, повноваження яких оформити відповідно до вимог, викладених у статті 60 ГПК України та надати суду документи, що підтверджують повноваження представників.

8. Повідомити учасників справи, що з 18.10.2023 введено в дію Закон від 29.06.2023 №3200-ІХ щодо обов'язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами (далі - в ЄСІКС), яким встановлено, що:

- позовна заява, інші заяви по суті справи, а також будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити відомості про наявність або відсутність електронного кабінету. Особа, яка подає до суду процесуальний документ в електронній формі через електронний кабінет, звільняється від обов'язку зазначення таких відомостей;

- особа, яка зареєструвала електронний кабінет, може подавати документи до суду в електронній формі виключно в ЄСІКС. Однак це не позбавляє права на подання документів до суду в паперовій формі;

- учасникам справи, які мають електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення в електронній формі виключно через електронні кабінети в ЄСІКС, що не позбавляє права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою;

- процесуальні наслідки звернення до суду особи без реєстрації електронного кабінету встановлені Кодексом у вигляді залишення її документа без руху, його повернення або залишення без розгляду. Такі наслідки застосовуються судом також, якщо інтереси особи, яка зобов'язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, представляє адвокат.

9. Звернути увагу учасників судового процесу, що відповідно до частини 6 статті 6 Господарського процесуального кодексу України адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку. Процесуальні наслідки, передбачені цим Кодексом у разі звернення до суду з документом особи, яка відповідно до цієї частини зобов'язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються судом також у випадках, якщо інтереси такої особи у справі представляє адвокат.

10. Дану ухвалу направити:

- прокуратурі - в Електронний кабінет в підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи;

- позивачу-1 - в Електронний кабінет в підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи;

- позивачу-2 - в Електронний кабінет в підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи;

- відповідачу - в Електронний кабінет в підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи.

11. Повідомити учасників справи про те, що у відповідності до положень частини 1 статті 197 Господарського процесуального кодексу України, в Господарському суді Дніпропетровської області наявна технічна можливість для надання представникам учасників справи можливості приймати участь у судових засіданнях в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

12. Повідомити учасників справи про те, що інформація у цій справі доступна на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://dp.arbitr.gov.ua/sud5005/spisok/csz\

13. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання - 01.07.2025 та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

Суддя Ю.В. Фещенко