Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 322
Іменем України
21.12.2007
Справа №2-27/1852-2006
За позовом Відкрите акціонерне товариство “Племзавод “Кримський», Сакський район, с. Кримське, вул.. Леніна, 1.
До відповідача: Сакську ОДПІ, м. Саки, вул. Курортна, 57.
Про списання безнадійного податкового боргу у розмірі 507542,49 грн.
Суддя Н.В. Воронцова.
При секретарі Топоріщевої Т. П.
представники:
Від позивача - Єліченко Л. А., дор. у справі.
Від відповідача - Корницька, дор. у справі.
Сутність спору:
Позивач звернувся до Господарського суду з позовною заявою до відповідача про спонукання списати безнадійну податкову заборгованість по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 418179,72 грн., по фіксованому сільськогосподарському податку у розмірі 79531,60 грн. і по внескам до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття у розмірі 53828,00 грн.
Позовні вимоги обгрунтовує тим, що відповідно до п. п. 18.2.1 ст. 18 Закону України “Про порядок погашення забовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» безнадійний податковий борг підлягає списанню.
Відповідач проти позову заперечує і пояснив, що п. 22 ст. 73 Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 р.» на 2005 р. зупинено дію п.п. «в» і «г» п.п. 18.2.1 п. 18.2 ст. 18 Закону України “Про порядок погашення забовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами». На підставі викладеного, вважає, що у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.
Згідно до резолюції заступника голови ГС АР Крим Ковтун Л. О. в зв'язку з переходом судді ГС АР Крим Дугаренко О. В. до іншого суду справу №2-7/8813-2005 бул передано на розгляд судді ГС АР Крим Воронцової Н. В. з привласненням їй номеру 2-27/8813-2005 р.
Позивач заявою від 10.11.2005 р. уточнив позовні вимоги та просить суд списати безнадійну податкову заборгованість по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 495373,26 грн., по фіксованому сільськогосподарському податку у розмірі 102159,23 грн., а всього на суму 507542,49 грн.
Суд прийняв до уваги уточнення позивача.
Ухвалою ГС АР Крим від 25.11.2005 р. провадження по справі було зупинено та призначено судово - бухгалтерську експертизу.
До Господарського суду від ТОВ “Кримське експертне бюро» було повернуто копії матеріалів Господарської справи, без проведення судово бухгалтерської експертизи, в зв'язку з ненаданням експерту витребуваних ним документів, викладених у клопотаннях від 10.02.06р.та від 18.05.06р., необхідних для проведення експертизи.
В зв'язку з вказаним, ухвалою ГС АР Крим від 22.12.2006 р. провадження по справі було поновлено.
Ухвалою ГС АР Крим від 23.01.2007 р. було замінено відповідача по справі - Євпаторійську ОДПІ на її правонаступника - Сакську ОДПІ, м. Саки, вул. Курортна, 57.
Позивач клопотанням від 23.01.2007 р. просить провадження по справі зупинити і призначити судово - бухгалтерську експертизу. Необхідні для провадження експертизи документи забовязався надавати експерту своєчасно і у повному обсязі.
Оскільки в ході розгляду справи виникли питання, потребуючі спеціальних знань, суд дійшов висновку клопотання позивача задовольнити та ухвалою від 23.01.2007 р. призначив по справі судово - бухгалтерську експертизу та провадження по справі зупинив.
Від експертної установи були повернуті матеріали справи з висновком №16/07 судово - бухгалтерської експертизи.
Відповідно до Розділу VII ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ КАСУ Кодекс адміністративного судочинства України набрав чинності з 1 вересня 2005 року за винятком, встановленим пунктом 2 цього розділу.
Відповідно до п. 6 Розділу VII ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ КАСУ до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року ( 1798-12 ), вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Касаційний перегляд рішень за такими справами здійснює Вищий адміністративний суд України за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ст.. 3 КАСУ права адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 КАСУ компетенція адміністративних судів поширюється на зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Предметом розгляду даної справи є спонукання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.
При таких обставинах справи, суд ухвалою від 15.11.2007 р. провадження по справі поновив та розпочав розгляд справи у відповідності до норм КАСУ.
Позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідач з висновками експертизи не згоден по підставам, викладеним у запереченнях на висновки судово - економічної експертизи.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -
Відкрите акціонерне товариство “Племзавод “Кримський» неодноразово зверталося до органу державної податкової служби України про списання безнадійного податкового боргу по фіксованому сільськогосподарському податку у розмірі 79531,60 грн. та по податку з доходів фізичних осіб в сумі 418179,72 грн.
Відповідно до листа відповідача №651/24-00 від 19.03.2005 р. списання безнадійного податкового боргу відповідно до п. 22 ст. 73 Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 р.» на 2005 р. зупинено дію п.п. «в» і «г» п.п. 18.2.1 п. 18.2 ст. 18 Закону України “Про порядок погашення забовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами».
Відповідно до протоколу засідання Постійної комісії Ради Міністрів АР Крим від 26.04.2004 р. №8 позивача визнано сільгосптоваровиробником, що постраждав від погодних умов та непереборної сили, тобто форс - мажорних обставин.
У квітні 2004 р. відповідно до акту від 06.04.2004 р. Сакського управління сільського господарства та відповідно до висновку №1917/05 -4 від 14.05.2004 р. Торгово - промислової палати України знищені посіви озимої пшеницйі на площі 1213 га. або 55%, озимого ячменю на площі 961 га. або 60%, озимої віки з пшеницею на 128 га. або 60 %, ярового ячменю на площі 133 га. або 60%, вівса на площі 63 г. або 49%, ярового ячменю на площі 190 га., гірчиці 80 га.
Відповідно до п.п. 3.2.1 п. 3.2 ст. 3 Закону України “Про порядок погашення забовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами», №2181 від 21.12.00 р. ( з наступними змінами і доповненнями ), у будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов'язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені.
Згідно до п. 1.3 ст. 1 Закону України “Про порядок погашення забовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» податковий борг ( недоїмка ) - податкове забовязання ( з урахування штрафних санкцій за їх наявності ), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному або судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня на суму такого податкового забовязання.
Згідно до п.п. “г» п. 18.2 ст. 18 Закону України “Про порядок погашення забовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» від 21.12.00 р. №2181 - III під терміном безнадійний податковий борг слід розуміти податковий борг фізичних та юридичних осіб, що виник внаслідок обставин непереборної сили ( форс - мажорних обставин ). Зі змісту вказаної норми слідує, що безнадійний податковий борг виник внаслідок обставин непереборної сили, не з вини платника податку. Такі обставини неможливо попередити своїми силами ( безпосередньо вплинути на своєчасне виконання податкових забовязань ). Норми вказаної статті поширюються на всіх платників податків незалежно від галузевого підпорядкування.
Таким чином, наявність форс - мажорних обставин, яки привели до виникнення у платника податку податкового боргу, є підставою для списання такого боргу в повному обсязі по всім платежам без обмежень.
Відповідно до п. 18.2 ст. 18 Закону України “Про порядок погашення забовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» від 21.12.00 р. №2181 - III було розроблено Порядок списання безнадійного податкового боргу платників податків №103 від 14.03.2001 р.
Відповідно до п. 4.5 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків №103 від 14.03.2001 р. списанню підлягає податковий борг з фіксованого сільськогосподарського податку, плати (податку) за землю, комунального податку, податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що виникає у зв'язку з непогашенням податкових зобов'язань за період після дня настання
обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) і до закінчення термінів його сплати за бюджетний рік, в якому такі обставини виникли.
Згідно до 4.6 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків №103 від 14.03.2001 р. списанню підлягає борг по податку з доходів фізичних
осіб, який знайшов відображення у податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку та виник у податкового агента внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), починаючи з відповідного місячного податкового періоду звітного кварталу, в якому такі обставини настали, і до закінчення відповідного податкового періоду (кварталу).
Згідно до п. 3.4 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків №103 від 14.03.2001 р. податковий борг юридичних або фізичних осіб, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорні обставини, наприклад стихія, дія суспільного ворога, оголошена та неоголошена війна, загроза війни, терористичний акт, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, громадська демонстрація, блискавка, пожежа, буря, повінь, землетрус, нагромадження снігу або ожеледь, вибух тощо), тобто не з вини платника податків, які неможливо попередити своїми заходами за умови, що дані обставини безпосередньо вплинули на своєчасне виконання податкових зобов'язань. Такий факт непереборної сили підтверджується: Торгово-промисловою палатою України - про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України
Висновком Торгово - промислової палати України факт непереборної сили підтверджено.
Відповідно до п. 2 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків №103 від 14.03.2001 р. визначення та списання безнадійного податкового боргу органами державної податкової служби здійснюються щодо: - податків і зборів (обов'язкових платежів), контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування яких покладено на відповідні контролюючі органи згідно з законодавством; - усіх видів пені та штрафних санкцій, що зараховуються до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів (у тому числі пені та штрафних санкцій, нарахованих за порушення термінів розрахунків під час здійснення операцій у сфері зовнішньоекономічної діяльності), а також плати (процентів) за наданий податковий кредит, які нараховані платникам податків на податковий борг, який визнано безнадійним відповідно до Закону.
Відповідно до п. 1.5 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків №103 від 14.03.2001 р. органами, уповноваженим здійснювати процедуру списання безнадійного податкового боргу, є виключно податкові органи.
Законодавством України передбачено певний порядок списання безнадійного податкового боргу, якого необхідно дотримуватися.
Відповідно до п. 5.1 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків №103 від 14.03.2001 р. у випадках, передбачених підпунктами 3.3, 3.4 цього
Порядку, платник податків звертається до контролюючого органу за місцем обліку безнадійного податкового боргу або за місцем своєї реєстрації (якщо контролюючим є податковий орган) з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків, зборів, інших платежів, які просить списати. До заяви обов'язково додається будь-який з документів, зазначених у пункті 3 цього Порядку, який підтверджує, що податковий борг вважається безнадійним.
Відповідно до п. 5.3 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків №103 від 14.03.2001 р. за результатами розгляду документів, наданих контролюючим органом або безпосередньо платником податків, керівник (його заступник) органу державної податкової служби приймає рішення про списання безнадійного податкового боргу, яке оформляється на бланку за формою згідно з додатком 2. Рішення про списання безнадійного податкового боргу складається в трьох примірниках: перший - для платника податків, другий - для органу державної податкової служби, третій - для контролюючого органу. У тому разі, коли контролюючий орган є податковим органом, рішення складається у двох примірниках - для платника податків і органу державної податкової служби.
Судом встановлено, що за відповідачем значиться заборгованість по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 418179,71 грн. і по фіксованому сільськогосподарському податку у розмірі 79531,60 грн. Вказана сума заборгованості підтверджується висновком №16/07 судово - економічної експертизи від 19.09.2007 р.
Таким чином, сума заборгованості. що підлягає списанню як безнадійна, складає 497711,32 грн.
Позивач звертався до відповідача з заявами №955 від 17.05.2004 р., №1009 від 09.06.2004 р., №1159 від 18.08.2004 р. та №04 від 08.10.2004 р. про списання безнадійного податкового боргу, але йому у вказаному було протиправно відмовлено.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАСУ кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги і заперечення.
За таких обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги необхідно задовольнити частково.
Судові витрати, понесені позивачем, підлягають стягненню на його користь у розмірі 1, 70 грн. з Державного бюджету України на підставі ч. 3 ст. 94 КАС України, а зайво сплачена сума у розмірі 81,60 грн. підлягає поверненню з бюджету на підставі виконавчого листа ГС АР Крим.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошено і підписано складом суду 21.12.06 р.
26.12.07 р. постанову було виготовлено у повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст.. 94, 98, 122, 158 - 164, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов задовольнити частково.
2. Забовязати Сакську об'єднану державну податкову інспекцію, ( м. Саки, вул. Курортна, 57 ) списати безнадійну податкову заборгованість відкритого акціонерного товариства “Племзавод “Кримський», ( Сакський район, с. Кримське, вул.. Леніна, 1 ) по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 418179,71 грн. і по фіксованому сільськогосподарському податку у розмірі 79531,60 грн.
3. Стягнути з Державного бюджету України (р/р 31115095700002 у банку отримувача: Управління Державного казначейства в АР Крим, отримувач: Держбюджет м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 34740405) на користь відкритого акціонерного товариства “Племзавод “Кримський», Сакський район, с. Кримське, вул.. Леніна, 1, ( р/р 2600710869 в КРД АППБ «Аваль», м. Сімферополь, МФО 324021, ЗКПО 00852571 ) 1,70 грн. державного мита.
4. Повернути з Державного бюджету України (р/р 31115095700002 у банку отримувача: Управління Державного казначейства в АР Крим, отримувач: Держбюджет м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 34740405 ) на користь відкритого акціонерного товариства “Племзавод “Кримський», Сакський район, с. Кримське, вул.. Леніна, 1, ( р/р 2600710869 в КРД АППБ «Аваль», м. Сімферополь, МФО 324021, ЗКПО 00852571 ) зайво сплачену суму судового збору у розмірі 81,60 грн.
5. В іншій частині позовних вимог відмовити.
Виконавчий документ видати після вступу Постанови в закону силу.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, Постанова вступає в закону силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст.. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Воронцова Н.В.