Справа № 365/539/25
Номер провадження: 3/365/214/25
іменем України
"30" червня 2025 р. селище Згурівка
Суддя Згурівського районного суду Київської області Кучерява Л.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 2 справу про адміністративне правопорушення за адміністративними матеріалами, які надійшли від Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; громадянин України; місце народження: с. Ромодан Миргородського району Полтавської області; місце роботи: ІНФОРМАЦІЯ_2 , начальник групи документального забезпечення; місце проживання: АДРЕСА_1 ; освіта - неповна вища; одружений; раніше несудимий; до адміністративної відповідальності не притягувався, РНОКПП невідомий,
за ч. 2 ст. 172-15, ч. 2 ст. 172-15, ч. 2 ст. 172-15, ч. 2 ст. 172-5, ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
30 червня 2025 року до Згурівського районного суду Київської області надійшло п'ять адміністративних матеріалів відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-15, ч. 2 ст. 172-15, ч. 2 ст. 172-15, ч. 2 ст. 172-5, ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
Відповідно до протоколів автоматизованого розподілу судової справи між суддями у провадження судді Кучерявій Л.М. 30.06.2025 передана справа про адміністративне правопорушення № 365/539/25, провадження номер 3/365/214/25 відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, справа № 365/540/25, провадження номер 3/365/215/25 відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, справа № 365/541/25, провадження номер 3/365/216/25 відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, справа № 365/542/25, провадження номер 3/365/217/25 відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, справа № 365/543/25, провадження номер 3/365/218/25 відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
На підставі ст. 36 КУпАП вбачається за необхідне вказані справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 об'єднати в одне провадження за єдиним унікальним номером № 365/539/25, провадження номер 3/365/214/25.
В протоколі про адміністративне правопорушення № 12 від 27.06.2025 зазначено, що офіцер відділення обліку мобілізованої роботи ІНФОРМАЦІЯ_3 майор ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, в умовах особливого періоду, 08.08.2022, перебуваючи за місцем несення служби за адресою: АДРЕСА_2 (розташування ІНФОРМАЦІЯ_3 ), у порушення вимог ст. 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, пункту 2.5.3 розділу ІV мобілізаційної директиви Генерального штабу Збройних Сил України від 18.06.2018 № 321/1168/дск «Про особливості ведення військового обліку військовозобов'язаних в органах військового управління, військових частинах та військових комісаріатах», п.п. 22.5., 22.6. глави 22 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402, внаслідок недбалого ставлення до виконання обов'язків військової служби, відповідаючи за належний військовий облік, повноту відпрацювання документів по обліку офіцерів запасу не забезпечив, без оформленого та затвердженого 12 Регіональною ВЛК свідоцтва про хворобу, проставив відмітки про виключення з військового обліку в розділі «Проходження військової служби» особової справи офіцера запасу ОСОБА_2 , 1965 р.н., у подальшому подавши вказані документи з відмітками для скріплення підписом та гербовою печаткою начальнику ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 , що в свою чергу призвело до безпідставного виключення з військового обліку за станом здоров'я офіцера запасу ОСОБА_2 , чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, а саме недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
В протоколі про адміністративне правопорушення № 10 від 27.06.2025 зазначено, що офіцер відділення обліку мобілізованої роботи ІНФОРМАЦІЯ_3 майор ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, в умовах особливого періоду, 16.02.2023, перебуваючи за місцем несення служби за адресою: АДРЕСА_2 (розташування ІНФОРМАЦІЯ_3 ), у порушення вимог ст. 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, пункту 2.5.3 розділу ІV мобілізаційної директиви Генерального штабу Збройних Сил України від 18.06.2018 № 321/1168/дск «Про особливості ведення військового обліку військовозобов'язаних в органах військового управління, військових частинах та військових комісаріатах», п.п. 22.5., 22.6. глави 22 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402, внаслідок недбалого ставлення до виконання обов'язків військової служби, відповідаючи за належний військовий облік, повноту відпрацювання документів по обліку офіцерів запасу не забезпечив, без оформленого та затвердженого 12 Регіональною ВЛК свідоцтва про хворобу, проставив відмітки про виключення з військового обліку в розділі «Проходження військової служби» особової справи офіцера запасу ОСОБА_4 , 1984 р.н., у подальшому подавши вказані документи з відмітками для скріплення підписом та гербовою печаткою начальнику ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 , що в свою чергу призвело до безпідставного виключення з військового обліку за станом здоров'я офіцера запасу ОСОБА_4 , чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, а саме недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
В протоколі про адміністративне правопорушення № 13 від 27.06.2025 зазначено, що офіцер відділення обліку мобілізованої роботи ІНФОРМАЦІЯ_3 майор ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, в умовах особливого періоду, 18.04.2023, перебуваючи за місцем несення служби за адресою: АДРЕСА_2 (розташування ІНФОРМАЦІЯ_3 ), у порушення вимог ст. 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, пункту 2.5.3 розділу ІV мобілізаційної директиви Генерального штабу Збройних Сил України від 18.06.2018 № 321/1168/дск «Про особливості ведення військового обліку військовозобов'язаних в органах військового управління, військових частинах та військових комісаріатах», п.п. 22.5., 22.6. глави 22 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402, внаслідок недбалого ставлення до виконання обов'язків військової служби, відповідаючи за належний військовий облік, повноту відпрацювання документів по обліку офіцерів запасу не забезпечив, без оформленого та затвердженого 12 Регіональною ВЛК свідоцтва про хворобу, проставив відмітки про виключення з військового обліку в розділі «Проходження військової служби» особової справи офіцера запасу ОСОБА_5 , 1993 р.н., у подальшому подавши вказані документи з відмітками для скріплення підписом та гербовою печаткою начальнику ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 , що в свою чергу призвело до безпідставного виключення з військового обліку за станом здоров'я офіцера запасу ОСОБА_5 , чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, а саме недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
В протоколі про адміністративне правопорушення № 9 від 27.06.2025 зазначено, що офіцер відділення обліку мобілізованої роботи ІНФОРМАЦІЯ_3 майор ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, в умовах особливого періоду, 20.07.2022, перебуваючи за місцем несення служби за адресою: АДРЕСА_2 (розташування ІНФОРМАЦІЯ_3 ), у порушення вимог ст. 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, пункту 2.5.3 розділу ІV мобілізаційної директиви Генерального штабу Збройних Сил України від 18.06.2018 № 321/1168/дск «Про особливості ведення військового обліку військовозобов'язаних в органах військового управління, військових частинах та військових комісаріатах», п.п. 22.5., 22.6. глави 22 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402, внаслідок недбалого ставлення до виконання обов'язків військової служби, відповідаючи за належний військовий облік, повноту відпрацювання документів по обліку офіцерів запасу не забезпечив, без оформленого та затвердженого 12 Регіональною ВЛК свідоцтва про хворобу, проставив відмітки про виключення з військового обліку в розділі «Проходження військової служби» особової справи офіцера запасу ОСОБА_6 , 1975 р.н., у подальшому подавши вказані документи з відмітками для скріплення підписом та гербовою печаткою начальнику ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 , що в свою чергу призвело до безпідставного виключення з військового обліку за станом здоров'я офіцера запасу ОСОБА_6 , чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, а саме недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
В протоколі про адміністративне правопорушення № 11 від 27.06.2025 зазначено, що офіцер відділення обліку мобілізованої роботи ІНФОРМАЦІЯ_3 майор ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, в умовах особливого періоду, 19.09.2022, перебуваючи за місцем несення служби за адресою: АДРЕСА_2 (розташування ІНФОРМАЦІЯ_3 ), у порушення вимог ст. 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, пункту 2.5.3 розділу ІV мобілізаційної директиви Генерального штабу Збройних Сил України від 18.06.2018 № 321/1168/дск «Про особливості ведення військового обліку військовозобов'язаних в органах військового управління, військових частинах та військових комісаріатах», п.п. 22.5., 22.6. глави 22 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402, внаслідок недбалого ставлення до виконання обов'язків військової служби, відповідаючи за належний військовий облік, повноту відпрацювання документів по обліку офіцерів запасу не забезпечив, без оформленого та затвердженого 12 Регіональною ВЛК свідоцтва про хворобу, проставив відмітки про виключення з військового обліку в розділі «Проходження військової служби» особової справи офіцера запасу ОСОБА_7 , 1972 р.н., у подальшому подавши вказані документи з відмітками для скріплення підписом та гербовою печаткою начальнику ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 , що в свою чергу призвело до безпідставного виключення з військового обліку за станом здоров'я офіцера запасу ОСОБА_7 , чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, а саме недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
У судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , свою вину визнав повністю, щиро розкаявся у вчиненому. Додатково пояснив, що відповідно до службових обов'язків дійсно ним особисто відпрацьовувалися документи щодо ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 та передавалися для скріплення підписом та гербовою печаткою начальнику РТЦК. Під час опрацювання документів ним допущено недотримання вимог п. 22.5 та 22.6 положення, а саме постанови ВЛК на офіцерів запасу, яких визнано непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку були оформлені без свідоцтва про хворобу, яке підлягає обов'язковому розгляду та затвердженню штатною ВЛК регіону, а на підставі оформлених довідок штатної ВЛК. Це все було вчинено через законодавчу необізнаність, оскільки процедура зняття офіцерів запасу була змінена під час введення воєнного стану. Також зазначив, що правопорушення вчиняв не по відношенню до певної конкретної особи, а щодо всіх офіцерів запасу, оскільки в період з 2022 року під час воєнного стану змінилось законодавство, на що він не звернув увагу. Крім того, до голови ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 03.01.2024 було направлено пакет документів (свідоцтва про хворобу, довідки ВЛК) щодо зазначених офіцерів з метою направлення для розгляду та затвердження до Центральної ВЛК Збройних Сил України. Зобов'язується такого більше не вчиняти.
Прокурор відділу організації діяльності прокурора у провадженні у справах про адміністративні правопорушення Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону Кот Н.В. у судовому засіданні вважає, що ОСОБА_1 вчинив триваюче правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, його вина в цьому доведена. Зазначив, що постановою від 26.06.2025 кримінальне провадження відносно офіцера відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_8 закрито на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України у зв'язку з відсутністю у його діях складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 425 КК України та постановлено вирішити питання про наявність у діях офіцера ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого с. 2 ст. 172-15 КУпАП. При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення просив врахувати санкцію ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, яка діяла з початку вчинення триваючого правопорушення - 08.08.2022, а потім була змінена у 2023 році, що є достатнім для виконання завдань, передбачених КУпАП.
У судовому засіданні досліджено:
-протоколи про адміністративне правопорушення № 12, 10, 13, 9, 11 від 27.06.2025;
-письмові пояснення ОСОБА_1 від 27.06.2025, в яких він вказує, що свою вину визнає повністю, у подальшому таких вчинків зобов'язується не допускати та просить суд його суворо не карати;
-витяг з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 (по стройовій службі) від 19.07.2022, відповідно до якого капітана ОСОБА_1 , офіцера ІНФОРМАЦІЯ_3 , призначеного наказом Командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_6 » від 15.07.2022 № 252, призначено на посаду офіцера відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_3 з 19.07.2022;
-функціональні обов'язки офіцера відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_3 , затверджені начальником ІНФОРМАЦІЯ_7 19.07.2022, якими визначені обов'язки офіцера відділення обліку мобілізаційної роботи;
-витяг з ЄРДР кримінального провадження № 42023113330000047 від 22.08.2022 за ч. 4 ст. 425 КК України;
-постанова про визначення групи прокурорів від 23.08.2022 у кримінальному провадженні № 42023113330000047;
-повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_8 про вчинення кримінального правопорушення, виявленого під час перевірки особових справ на офіцерів запасу у ІНФОРМАЦІЯ_9 від 15.08.2023;
-письмові пояснення ОСОБА_1 від 26.07.2023;
-акт огляду від 26.07.2023, в якому зазначено, що під час огляду особової справи ОСОБА_2 міститься довідка ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_7 від 08.08.2022 № 45 та виявлено відсутність свідоцтва про хворобу;
-акт огляду від 26.07.2023, в якому зазначено, що під час огляду особової справи ОСОБА_4 міститься довідка ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_7 від 16.02.2023 № 25 та виявлено відсутність свідоцтва про хворобу;
-акт огляду від 26.07.2023, в якому зазначено, що під час огляду особової справи ОСОБА_5 міститься довідка ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_7 від 18.04.2023 № 59 та виявлено відсутність свідоцтва про хворобу;
-акт огляду від 26.07.2023, в якому зазначено, що під час огляду особової справи ОСОБА_6 міститься довідка ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_7 від 01.07.2022 № 35 та виявлено відсутність свідоцтва про хворобу;
-акт огляду від 26.07.2023, в якому зазначено, що під час огляду особової справи ОСОБА_7 міститься довідка ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_7 від 19.09.2022 № 52 та виявлено відсутність свідоцтва про хворобу;
-довідка військово-лікарської комісії № 45 ОСОБА_2 від 08.08.2022;
-довідка військово-лікарської комісії № 25 ОСОБА_4 від 16.02.2023;
-довідка військово-лікарської комісії № 59 ОСОБА_5 від 18.04.2023;
-довідка військово-лікарської комісії № 35 ОСОБА_6 від 10.07.2022;
-довідка військово-лікарської комісії № 52 ОСОБА_7 від 19.09.2022;
-картка обстеження та медичного огляду ОСОБА_2 від 10.08.2022;
-картка обстеження та медичного огляду ОСОБА_4 ;
-картка обстеження та медичного огляду ОСОБА_5 ;
-картка обстеження та медичного огляду ОСОБА_6 ;
-картка обстеження та медичного огляду ОСОБА_7 ;
-протокол допиту свідка ОСОБА_1 від 18.12.2023 в межах кримінального провадження № 42023113330000047;
-копія посвідчення офіцера ОСОБА_1 ;
-копія ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 12.11.2023, якою надано дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів;
-протокол тимчасового доступу до речей та документів від 18.12.2023 то опис речей та документів, які були вилучені на підставі ухвали слідчого судді, суду від 18.12.2023;
-послужний список ОСОБА_2 ;
-послужний список ОСОБА_4 ;
-послужний список ОСОБА_5 ;
-послужний список ОСОБА_6 ;
-послужний список ОСОБА_7 ;
-акт дослідження стану здоров'я ОСОБА_2 ;
-акт дослідження стану здоров'я ОСОБА_4 ;
-акт дослідження стану здоров'я ОСОБА_5 ;
-акт дослідження стану здоров'я ОСОБА_6 ;
-акт дослідження стану здоров'я ОСОБА_7 ;
-витяг з положення про ІНФОРМАЦІЯ_10 ;
-повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_7 про те, що свідоцтва про хворобу станом на 05.03.2024 знаходяться у Голови позаштатної ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 , які будуть доопрацьовані та направленні по підпорядкованості;
-супровідний лист від 03.01.2024 ІНФОРМАЦІЯ_7 про направлення Голові ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_11 свідоцтва про хворобу, довідки ВЛК із належно оформленими документами на офіцерів запасу;
-повідомлення від 01.05.2024 ЦВЛК ЗСУ про те, що у період з 24.02.2022 по теперішній час на затвердження до ЦВЛК ЗС України направлено свідоцтва про хворобу на ОСОБА_2 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 ;
-відповідь ДПС України на запит прокурора;
-копія листа ЦВЛК ЗС України від 24.02.2022 щодо впорядкування роботи органів військово-лікарської експертизи ЗСУ стосовно розгляду та затвердження свідоцтв про хворобу та постанов ВЛК та супровідний лист;
-роз'яснення щодо оформлення медичних документів позаштатними ВЛК від 31.12.2022;
-відповідь на запит прокурора від 06.10.2023 про те, що свідоцтва про хворобу до ЦВЛК ЗС України у період з 24.02.2022 по теперішній час не направлялись та відповідно не затверджувалися;
-відповідь на запит прокурора від 06.10.2023 про те, що свідоцтва про хворобу до 12 Регіональної ВЛК не надходили;
-постанова про закриття кримінального провадження від 26.06.2025, якою постановлено закрити кримінальне провадження відносно офіцера відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК у зв'язку з відсутністю у його діях складу кримінального правопорушення, передбачено ч. 4 ст. 425 КК України.
Заслухавши учасників провадження, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя дійшла наступного висновку.
Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Розгляд справи про адміністративне правопорушення відбувається в межах протоколу про адміністративне правопорушення відносно конкретної особи, суд не має права у будь-який спосіб конкретизувати пред'явлене посадовою особою адміністративне обвинувачення та його змінювати, оскільки це суперечить загальним засадам судочинства, які передбачені ст. 129 Конституції України.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини справи, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, іншими документами.
Відповідальність за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП настає за недбале ставлення військової службової особи до військової служби вчинене в умовах особливого періоду.
Недбале ставлення до служби передбачає невиконання або неналежне виконання службових обов'язків через недбале чи несумлінне ставлення до них. Недбале ставлення військової службової особи до своїх службових обов'язків характеризує, перш за все, об'єктивну сторону вчиненого і виявляється в тому, що за наявності в особи реальної можливості діяти так, як того вимагають інтереси служби, винний або взагалі не діє, не виконує службові обов'язки, або хоча і діє, але виконує ці обов'язки неналежним чином, не відповідно до закону або відповідно до нього, проте неякісно, неточно, неповно, несвоєчасно, поверхнево, всупереч з установленим порядком і тією обстановкою, що склалася, тощо (постанова ВСУ від 21.05.2021 у справі № 185/12161/15-к).
Відповідно до ст. 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Відповідно до п. 22.5 глави 22 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 (станом на 08.08.2022) свідоцтво про хворобу у воєнний час складається: на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців; на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку. У п. 22.6 Положення вказано, що свідоцтво про хворобу підлягає розгляду, а постанова ВЛК - затвердженню: б) у воєнний час: на генералів (адміралів), а також на всіх осіб, які оглянуті у ГВМКЦ, - ЦВЛК, на всіх військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів - ВЛК регіону, евакуаційного пункту (місцевого евакуаційного пункту, госпітальної бази).
У судовому засіданні встановлено, що офіцер відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_3 майор ОСОБА_1 будучи військовою службовою особою, в умовах особливого періоду, з 08.08.2022 по 18.04.2023, перебуваючи за місцем несення служби за адресою: АДРЕСА_2 (розташування ІНФОРМАЦІЯ_3 ), у порушення вимог ст. 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, пункту 2.5.3 розділу ІV мобілізаційної директиви Генерального штабу Збройних Сил України від 18.06.2018 № 321/1168/дск «Про особливості ведення військового обліку військовозобов'язаних в органах військового управління, військових частинах та військових комісаріатах», п.п. 22.5., 22.6. глави 22 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402, внаслідок недбалого ставлення до виконання обов'язків військової служби, відповідаючи за належний військовий облік, повноту відпрацювання документів по обліку офіцерів запасу, маючи при цьому реальну можливість діяти так, як того вимагають інтереси служби, не забезпечив без оформленого та затвердженого 12 Регіональною ВЛК свідоцтва про хворобу, проставив відмітки про виключення з військового обліку в розділі «Проходження військової служби» особових справ офіцерів запасу ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , що в свою чергу призвело до безпідставного виключення з військового обліку за станом здоров'я вказаних офіцерів запасу, чим вчинив триваюче адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, а саме недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Щодо висновку про вчинення військовою службовою особою ОСОБА_1 триваючого правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, яке складається із п'яти епізодів щодо офіцерів запасу ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , то суддя бере до уваги постанову ВС від 11.04.2018 у справі № 804/401/17, в якій зазначено, що триваюче правопорушення - це проступок, пов'язаний з тривалим, неперервним невиконанням обов'язків, передбачених законом. Тобто, триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон потягом якогось часу. Іноді такий стан продовжується значний час і весь час винний безперервно вчиняє правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов'язків. Триваюче правопорушення припиняється лише у випадку усунення стану, за якого об'єктивно існує цей обов'язок, виконанням обов'язку відповідним суб'єктом або припинення дії відповідної норми закону. Тобто, військова службова особа ОСОБА_1 не забезпечив без оформлених та затверджених 12 Регіонального ВЛК свідоцтв про хворобу та проставив відмітки про виключення з військового обліку всіх офіцерів запасу без певних виключень до конкретної особи, тобто порушував закон протягом певного часу і перебував у стані безперервного продовження вчинення/невчинення дій через законодавчу необізнаність. Відповідно до ст. 18 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Відповідальність за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, станом на 08.08.2022 (початок вчинення триваючого адміністративного правопорушення) тягне за собою стягнення у виді накладення штрафу від ста сорока п'яти до двохсот вісімдесяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від семи до десяти діб.
Враховуючи характер вчинениого правопорушення, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, майновий стан, відсутність обтяжуючих відповідальність обставин, наявність пом'якшуючої відповідальність обставини - щире розкаяння винного, суддя вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення (станом на 08.08.2022) у виді штрафу у розмірі ста сорока п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 2465,00 грн.
На підставі ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави.
Керуючись ст. 40-1, 172-15, 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушеня, передбачених ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі ста сорока п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 2465 (дві тисячі чотириста шістдесят пять) грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова набирає чинності з наступного дня після закінчення строку на її оскарження, визначеного цим Кодексом, а у випадку такого оскарження - з дня набрання законної сили рішенням за результатами такого оскарження, яке винесено за наслідками розгляду справи по суті.
Постанова судді може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Згурівський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова про накладення адміністративного стягнення може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
Суддя Кучерява Л.М.