Справа № 570/3973/24
Номер провадження 3/570/19/2025
18 березня 2025 року м.Рівне
Рівненський районний суд Рівненської області в особі судді Гнатущенко Ю.В., з участю прокурора Рівненської окружної прокуратури Шрамовича Р.М., особи яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , його захисника - адвоката Лазарчук Г.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Рівненського районного суду Рівненської області справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , директора КП "Великошпанівське", паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 27.06.2002 року Рівненським РВ УМВС України в Рівненській області, за ч.1 ст.172-6, ч.1,2 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, передбачені ст.268 КУпАП та ст. 63 Конституції України роз'яснено,
1. Згідно протоколу №309 від 30.07.2024 року, ОСОБА_1 , будучи директором КП "Великошпанівське", за адресою с.Великий Житин, вул.Рівненська, 76А, Рівненського району Рівненської області, 26.06.2023 року вчинив адмінправопорушення, пов'язане з корупцією, всупереч п.2 ч.1 ст.28 ЗУ "Про запобігання корупції" не повідомив Шпанівську сільську раду про наявність реального конфлікту інтересів під час прийняття рішення про укладання договору на поставку товару від 04.07.2023 № 04/07/23 з ТзОВ фірма "Екорембуд", засновником, кінцевим бенефіціарним власником, директором якого є ОСОБА_2 (зять ОСОБА_1 ).
Вказаними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-7 КУпАП.
2. Згідно протоколу №308 від 30.07.2024 року, ОСОБА_1 , будучи директором КП "Великошпанівське", за адресою с.Великий Житин, вул.Рівненська, 76А, Рівненського району Рівненської області, 22.05.2023 року вчинив адмінправопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення п.3 ч.1 ст.28 ЗУ "Про запобігання корупції", діючи в умовах реального конфлікту інтересів, маючи повноваження представляти КП "Великошпанівське" у взаємовідносинах із фізичними та юридичними особами, укладати договори, розпоряджатися коштами підприємства, уклав договір № 22/05-001 від 22.05.2023, на підставі якого ТзОВ фірма "Екорембуд", засновником, кінцевим бенефіціарним власником, директором якого є його зять ОСОБА_2 , сплачено грошові кошти в сумі 374 000 грн.
Вказаними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.2 ст.172-7 КУпАП.
3. Згідно протоколу №307 від 30.07.2024 року, ОСОБА_1 , будучи директором КП "Великошпанівське", за адресою с.Великий Житин, вул.Рівненська, 76А, Рівненського району Рівненської області, 16.05.2023 року вчинив адмінправопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення п.2 ч.1 ст.28 ЗУ "Про запобігання корупції", не повідомив Шпанівську сільську раду про наявність реального конфлікту інтересів під час прийняття рішення про укладання договору на поставку товару від 22.05.2023 № 22/05-001 з ТзОВ фірма "Екорембуд", засновником, кінцевим бенефіціарним власником, директором якого є ОСОБА_2 (зять ОСОБА_1 ).
Вказаними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-7 КУпАП.
4. Згідно протоколу №306 від 30.07.2024 року, ОСОБА_1 , будучи директором КП "Великошпанівське", за адресою с.Великий Житин, вул.Рівненська, 76А, Рівненського району Рівненської області, 01.03.2023 року вчинив адмінправопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення п.3 ч.1 ст.28 ЗУ "Про запобігання корупції", діючи в умовах реального конфлікту інтересів, маючи повноваження представляти КП "Великошпанівське" у взаємовідносинах із фізичними та юридичними особами, укладати договори, розпоряджатися коштами підприємства, уклав договір № 01/2 від 01.03.2023, на підставі якого ТзОВ фірма "Екорембуд", засновником, кінцевим бенефіціарним власником, директором якого є його зять ОСОБА_2 , сплачено грошові кошти в сумі 374 000 грн.
Вказаними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.2 ст.172-7 КУпАП.
5. Згідно протоколу №305 від 30.07.2024 року, ОСОБА_1 , будучи директором КП "Великошпанівське", за адресою с.Великий Житин, вул.Рівненська, 76А, Рівненського району Рівненської області, 20.02.2023 року вчинив адмінправопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення п.2 ч.1 ст.28 ЗУ "Про запобігання корупції", не повідомив Шпанівську сільську раду про наявність реального конфлікту інтересів під час прийняття рішення про укладання договору на поставку товару від 01.03.2023 № 01/2 з ТзОВ фірма "Екорембуд", засновником, кінцевим бенефіціарним власником, директором якого є ОСОБА_2 (зять ОСОБА_1 ).
Вказаними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-7 КУпАП.
6. Згідно протоколу №310 від 30.07.2024 року, ОСОБА_1 , будучи директором КП "Великошпанівське", за адресою с.Великий Житин, вул.Рівненська, 76А, Рівненського району Рівненської області, 04.07.2023 року вчинив адмінправопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення п.3 ч.1 ст.28 ЗУ "Про запобігання корупції", діючи в умовах реального конфлікту інтересів, маючи повноваження представляти КП "Великошпанівське" у взаємовідносинах із фізичними та юридичними особами, укладати договори, розпоряджатися коштами підприємства, уклав договір № 04/07/23 від 04.07.2023, на підставі якого ТзОВ фірма "Екорембуд", засновником, кінцевим бенефіціарним власником, директором якого є його зять ОСОБА_2 , сплачено грошові кошти в сумі 374 000 грн.
Вказаними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.2 ст.172-7 КУпАП.
7. Згідно протоколу №311 від 30.07.2024 року, ОСОБА_1 , будучи директором КП "Великошпанівське", за адресою с.Великий Житин, вул.Рівненська, 76А, Рівненського району Рівненської області, 20.12.2023 року вчинив адмінправопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення п.2 ч.1 ст.28 ЗУ "Про запобігання корупції", не повідомив Шпанівську сільську раду про наявність реального конфлікту інтересів під час прийняття рішення про укладання договору на поставку товару від 26.12.2023 № 21/21-1 з ТзОВ фірма "Екорембуд", засновником, кінцевим бенефіціарним власником, директором якого є ОСОБА_2 (зять ОСОБА_1 ).
Вказаними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-7 КУпАП.
8. Згідно протоколу №312 від 30.07.2024 року, ОСОБА_1 , будучи директором КП "Великошпанівське", за адресою с.Великий Житин, вул.Рівненська, 76А, Рівненського району Рівненської області, 26.12.2023 року вчинив адмінправопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення п.3 ч.1 ст.28 ЗУ "Про запобігання корупції", діючи в умовах реального конфлікту інтересів, маючи повноваження представляти КП "Великошпанівське" у взаємовідносинах із фізичними та юридичними особами, укладати договори, розпоряджатися коштами підприємства, уклав договір № 21/21-1 від 26.12.2023, на підставі якого ТзОВ фірма "Екорембуд", засновником, кінцевим бенефіціарним власником, директором якого є його зять ОСОБА_2 , сплачено грошові кошти в сумі 399 000 грн.
Вказаними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.2 ст.172-7 КУпАП.
9. Згідно протоколу №313 від 30.07.2024 року, ОСОБА_1 , будучи директором КП "Великошпанівське", за адресою с.Великий Житин, вул.Рівненська, 76А, Рівненського району Рівненської області, 13.03.2024 року о 12:45 год. вчинив адмінправопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення ч.1 ст.45 ЗУ "Про запобігання корупції", подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020 рік несвоєчасно без поважних причин, маючи обов'язок подати її до 00:00 год. 01.04.2021 року.
Вказаними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
10. Згідно протоколу №314 від 30.07.2024 року, ОСОБА_1 , будучи директором КП "Великошпанівське", за адресою с.Великий Житин, вул.Рівненська, 76А, Рівненського району Рівненської області, 12.03.2024 року о 10:29 год. вчинив адмінправопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення ч.1 ст.45 ЗУ "Про запобігання корупції", подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік несвоєчасно без поважних причин, маючи обов'язок подати її не пізніше 31.01.2024 року.
Вказаними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
11.Згідно протоколу №315 від 30.07.2024 року, ОСОБА_1 , будучи директором КП "Великошпанівське", за адресою с.Великий Житин, вул.Рівненська, 76А, Рівненського району Рівненської області, 12.03.2024 року о 12:00 год. вчинив адмінправопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення ч.1 ст.45 ЗУ "Про запобігання корупції", подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік несвоєчасно без поважних причин, маючи обов'язок подати її не пізніше 31.01.2024 року.
Вказаними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
24.10.2024 р. у судовому засіданні з участю прокурора Шрамовича Р.М., Богуславського В.Т. та його захисників - адвокатів Климець Н.Г. та Лазарчук Г.В. за клопотанням захисника Богуславського В.Т. про об'єднання вказаних матеріалів в одне провадження, про задоволення якого погодилися усі учасники справи, судом ухвалено постанову, згідно з якою адміністративний матеріал №570/3973/24 щодо вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-7 КУпАП об'єднано з адміністративним матеріалом №570/3974/24 щодо вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-7 КУпАП, об'єднано з адміністративним матеріалом №570/3975/24 щодо вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-7 КУпАП, об'єднано з адміністративним матеріалом №570/3977/24 щодо вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-7 КУпАП, об'єднано з адміністративним матеріалом №570/3978/24 щодо вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-7 КУпАП, об'єднано з адміністративним матеріалом №570/3979/24 щодо вчинення ОСОБА_1 , передбаченого ч.1 ст.172-7 КУпАП, об'єднано з адміністративним матеріалом №570/3981/24 щодо вчинення ОСОБА_1 , передбаченого ч.1 ст.172-7 КУпАП, об'єднано з адміністративним матеріалом №570/3982/24 щодо вчинення ОСОБА_1 , передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, об'єднати з адміністративним матеріалом №570/3983/24 щодо вчинення ОСОБА_1 , передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, об'єднано з адміністративним матеріалом №570/3984/24 щодо вчинення ОСОБА_1 , передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та присвоєно номер № 570/3973/24.
Постановою суду від 28.01.2025 р. клопотання прокурора про зупинення строку розгляду справи про адміністративне правопорушення у зв'язку з хворобою ОСОБА_1 було задоволено та строк розгляду справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені ч.1 ст.172-6, ч.1,2 ст.172-7 КУпАП стосовно ОСОБА_1 було зупинено.
Постановою суду від 18.03.2025 р. відновлено провадження у справі.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчинених правопорушеннях не визнав та просить закрити провадження у справі у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративних правопорушень.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Лазарчук Г.В. у судовому засіданні підтримала письмові клопотання про закриття адміністративного провадження на підставі відсутності складу адміністративного правопорушення, врахувавши сплив строків притягнення до адміністративної відповідальності.
Прокурор Рівненської окружної прокуратури Шрамович Р.М. у судовому засіданні вказав, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6, ч.ч.1,2 ст.172-7 КУпАП, повністю доведена доказами дослідженими в судовому засіданні, якими встановлено склад адміністративних правопрушень, вчинених ОСОБА_1 , та не заперечив проти закриття провадження у справі у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Вислухавши думку особи, стосовно якої складені протоколи про адміністративне правопорушення, його захисника, прокурора, дослідивши матеріали справи, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст.172-6, ч.ч.1,2 ст.172-7 КУпАП, повністю доведена і підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами.
Згідно ч.1 ст.172-6 КУпАП, відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно ч.1 ст.172-7 КУпАП, відповідальність настає за неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.
Згідно ч.2 ст.172-7 КУпАП, відповідальність настає за вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
ОСОБА_1 був прийнятий на посаду директора КП "ВеликоШпанівське" Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області за контрактом з 01.03.2021 року.
Вказані обставини підтверджуються дослідженими в судовому засіданні копією розпорядження Шпанівського сільського голови М.Столярчука № 51-К від 01.03.2021 року.
На підставі розпорядження Шпанівського сільського голови М.Столярчука № 26-К від 01.03.2023 року, контракт з ОСОБА_1 на посаді директора КП "ВеликоШпанівське" продовжено по 28.02.2024 року.
ОСОБА_1 , будучи директором КП «Великошпанівське» Шпанівської сільської ради, являючись посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, зокрема в частині обов'язків із запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, передбачених п.3 ч.1 ст.28 Закону, прийняв рішення та вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів, чим вчинив правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідальність за які передбачена ч.2 ст. 172-7 КУпАП.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, «Великошпанівське» є комунальним підприємство, засновник - Шпанівська сільська рада. ОСОБА_3 .
Статтями 81, 169 Цивільного кодексу України визначено, що юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування. Територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (комунальні підприємства, спільні комунальні підприємства, навчальні заклади тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом.
У відповідності до Статуту, затвердженого рішенням Шпанівської сільської ради від 26.02.2021 № 182, засновником підприємства є Шпанівська сільська рада (п.1.2 Статуту). Керівник Підприємства: діє без довіреності від імені Підприємства, представляє його у всіх установах та організаціях; розпоряджається коштами та майном відповідно до чинного законодавства, укладає договори, видає довіреності (6.4 Статуту).
У відповідності до розпорядження сільського голови Шпанівської сільської ради від 01.03.2021 № 51-К, ОСОБА_1 призначено на посаду директора КП «Великошпанівське».
Частиною 3 статті 65 Господарського кодексу України визначено, що керівник підприємства відповідно до статуту є посадовою особою цього підприємства.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад визначаються Законом України «Про публічні закупівлі». Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції (преамбула).
Відносини, пов'язані із сферою публічних закупівель, регулюється виключно цим Законом і не можуть регулюватися іншими законами, крім випадків, встановлених цим Законом (ч.4 ст.3 Закону).
До замовників, які здійснюють закупівлі відповідно до цього Закону, належать юридичні особи, які є підприємствами, установами, організаціями та їх об'єднання, які забезпечують потреби держави або територіальної громади, якщо така діяльність не здійснюється на промисловій чи комерційній основі, за наявності однієї з таких ознак: юридична особа є розпорядником, одержувачем бюджетних коштів; органи державної влади чи органи місцевого самоврядування або інші замовники володіють більшістю голосів у вищому органі управління юридичної особи; у статутному капіталі юридичної особи державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків (п.3 ст.2 Закону).
Цей Закон застосовується до замовників, визначених пунктами 1 - З частини першої статті 2 цього Закону, за умови що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт -1,5 мільйона гривень (п.1 ч.1 ст.3).
У відповідності до ч.1 ст.5 Закону України «Про публічні закупівлі», закупівлі здійснюються за такими принципами:
1) добросовісна конкуренція серед учасників;
2) максимальна економія, ефективність та пропорційність;
3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель;
4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них;
5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі;
6) запобігання корупційним діям і зловживанням.
Конфліктом інтересів вважається наявність приватного інтересу у працівника замовника чи будь-якої особи або органу, які діють від імені замовника і беруть участь у проведенні процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або можуть вплинути на результати цієї процедури закупівлі/спрощеної закупівлі, що може вплинути на об'єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень або на вчинення чи невчинення дій під час проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі, та/або наявність суперечності між приватним інтересом працівника замовника чи будь-якої особи або органу, які діють від імені замовника і беруть участь у проведенні процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень або на вчинення чи невчинення дій під час проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі (ч.5 ст.11 Закону).
Частино першою статті 11 Закону відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі є уповноважена особа, яка визначається або призначається замовником, зокрема шляхом покладення на працівника (працівників) із штатної чисельності функцій уповноваженої особи як додаткової роботи з відповідною доплатою згідно із законодавством.
У відповідності до наказу по КП «Великошпанівське» від 17.02.2022 № 07/1- А, виконання функцій уповноваженої особи, відповідальної за організацію та проведення процедур закупівлі покладено на ОСОБА_1 .
Закупівлі можуть здійснюватися шляхом застосування однієї з таких конкурентних процедур: відкриті торги; торги з обмеженою участю; конкурентний діалог (ч.1 ст.13 Закону).
Замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов'язаний відхилити тендерну пропозицію учасника або відмовити в участі у переговорній процедурі закупівлі в разі, якщо тендерна пропозиція подана учасником конкурентної процедури закупівлі або участь у переговорній процедурі бере учасник, який є пов'язаною особою з іншими учасниками процедури закупівлі та/або з уповноваженою особою (особами), та/або з керівником замовника (п.7 ч.1 ст.17 Закону).
У відповідності до ст.638 Цивільного кодексу України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягай згоди з усіх істотних умов договору. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
Отже, директор КП «Великошпанівське» ОСОБА_1 має дискреційні службові повноваження в частині вибору учасників закупівлі товарів для потреб КП «Великошпанівське», визначення істотних умов договору закупівлі, підписання договорів з учасниками закупівель.
Керуючись наданими повноваженнями, директор КП «Великошпанівське» ОСОБА_1 , використовуючи процедуру відкриті торги з особливостями для закупівлі товарів, розглянув питання щодо укладення договору про закупівлю водонапірних башт для потреб КП «Великошпанівське».
22.05.2023, 01.03.2023, 04.07.2023 та 26.12.2023 директор КП «Великошпанівське» ОСОБА_1 з директором ТзОВ фірма «Екорембуд ЛТД» ОСОБА_2 узгодили пропозиції, істотні умови та підписали договори № 22/05-001, № 01/2; № 04/07/23; №21/21-1 про закупівлю водонапірних башт (код 44210000-5) на суму 374 000 гривень; 374 000 гривень; 374 000 гривень та 399 000 гривень, відповідно.
Згідно відомостей Управління державної казначейської служби України у Рівненському районі:
- 14.07.2023 КП «Великошпанівське» сплатило ТзОВ фірма «Екорембуд ЛТД» 374 000 гривень згідно платіжного доручення № 71 від 12.07.2023 за договором № 04/07/23 від 04.07.2023.
- 31.05.2023 КП «Великошпанівське» сплатило ТзОВ фірма «Екорембуд ЛТД» 374 000 гривень згідно платіжного доручення № 95 від 23.05.2023 за договором № 22/05-001 від 22.05.2023
- 27.12.2023 КП «Великошпанівське» сплатило ТзОВ фірма «Екорембуд ЛТД» 399 000 гривень згідно платіжного доручення № 3 від 26.12.2023 за договором № 21/21-1 від 26.12.2023.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, засновниками Товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Екорембуд ЛТД» (ЄДРПОУ 13977647) є ОСОБА_4 з часткою у статутному капіталі 2 603 750 гривень (25%) та ОСОБА_2 з часткою у статутному капіталі 7 811 250 гривень (75%). Кінцевим бенефіціарни власником є ОСОБА_4 та ОСОБА_2 . Директором є ОСОБА_2 .
У відповідності до протоколу № 1/22 загальних зборів учасників ТзОВ фірма «Екорембуд» від 03.10.2022, ОСОБА_2 призначений директором Товариства.
У відповідності до ст. 42 Господарського кодексу України, підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Згідно п.3 ч.1 ст.5 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», учасники товариства мають право брати участь у розподілі прибутку товариства. Виплата дивідендів учасникам товариства здійснюється в порядку, визначеному ст. 26 Закону.
У відповідності до актового запису про народження від 03.03.1990 № 8, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є батьком ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
У відповідності до актового запису про шлюб від 06.05.2015 № 444, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 і ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є подружжям.
Таким чином, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є тестем та зятем, і в розумінні ст.1 Закону України «Про запобігання корупції», являється його близькою особою.
Відтак, директор КП «Великошпанівське» ОСОБА_1 під час вирішення питання укладання договору на закупівлю товарів, мав приватний інтерес зумовлений родинними стосунками, який полягав у зацікавленості ОСОБА_1 надати ОСОБА_2 , як своєму зятю, додаткову можливість одержувати дохід, прибуток, дивіденди від підприємницької діяльності та покращити матеріальне становище сім'ї.
За наявності у ОСОБА_1 зазначеного приватного інтересу, реалізація ним службових повноважень як керівника підприємства під час вирішення питання щодо укладання договорів про закупівлю товарів за бюджетні кошти із суб'єктом підприємницької діяльності, засновником, бенефіціаром, директором якого є його зять ОСОБА_2 , відбувалась під впливом суперечності між його приватним інтересом і повноваженнями директора, що в розумінні Закону України «Про запобігання корупції» є реальним конфліктом інтересів.
Суперечність полягала у тому, що, з одного боку, ОСОБА_1 як фізична особа був зацікавлений допомогти своєму зятю ОСОБА_2 одержати дохід, прибуток, дивіденди від здійснення підприємницької діяльності та покращити матеріальне становище своєї сім'ї, а з іншого боку - директор ОСОБА_1 , як головна посадова особа, яка представляє комунальне підприємство, повинний використовувати надані йому повноваження виключно в інтересах такого підприємства, об'єктивно та неупереджено виконувати свої службові повноваження, виключаючи вплив приватного інтересу на їх реалізацію.
Згідно п.3 ч.1 ст.28 ЗУ "Про запобігання корупції", особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
Згідно з приміткою до ст.172-7 КУпАП, суб'єктами правопорушень у цій статті є особи, зазначені у п.1,2 ч.1 ст.3 ЗУ "Про запобігання корупції".
Таким чином, директор КП «Великошпанівське» ОСОБА_1 , в порушення пункту 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про запобігання корупції», вчинив адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені ч.2 ст. 172-7 КУпАП, діючи в умовах реального конфлікту інтересів, маючи повноваження представляти КП "Великошпанівське" у взаємовідносинах із фізичними та юридичними особами, укладати договори, розпоряджатися коштами підприємства, уклав договори:
- № 22/05-001 від 22.05.2023, на підставі якого ТзОВ фірма "Екорембуд", засновником, кінцевим бенефіціарним власником, директором якого є його зять ОСОБА_2 , сплачено грошові кошти в сумі 374 000 грн. (протокол №308 від 30.07.2024);
- № 01/2 від 01.03.2023, на підставі якого ТзОВ фірма "Екорембуд", засновником, кінцевим бенефіціарним власником, директором якого є його зять ОСОБА_2 , однак згідно додаткової угоди №1 від 07.06.2023 до договору №01/2 від 01.03.2023, сторони дійшли згоди про припинення дії договору №01/2 від 01.03.2023, передача товару за договором не була здійснена, грошові кошти в сумі 374 000 грн. не сплачувалися (протокол №306 від 30.07.2024);
- № 04/07/23 від 04.07.2023, на підставі якого ТзОВ фірма "Екорембуд", засновником, кінцевим бенефіціарним власником, директором якого є його зять ОСОБА_2 , сплачено грошові кошти в сумі 374 000 грн. (протокол №310 від 30.07.2024);
- № 21/21-1 від 26.12.2023, на підставі якого ТзОВ фірма "Екорембуд", засновником, кінцевим бенефіціарним власником, директором якого є його зять ОСОБА_2 , сплачено грошові кошти в сумі 399 000 грн. (протокол №312 від 30.07.2024).
Крім цього, ОСОБА_1 , будучи директором Комунального підприємства «Великошпанівське» Шпанівської сільської ради, являючись посадовою особою юридичної сюоби публічного права, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, зокрема в частині обов'язків із запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, передбачених п.2 ч.1 ст.28 Закону, порушив встановлені Законом вимоги щодо повідомлення про наявність реального конфлікту інтересів, чим вчинив правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідальність за які передбачена ч.1 ст. 172-7 КУпАП.
Відповідно до вимог п.2 ч.1 ст.28 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані, зокрема, повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів, безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про публічні закупівлі», перед початком електронного аукціону автоматично розкривається інформація про ціни/приведені ціни тендерних пропозицій/пропозицій.
Під час розкриття тендерних пропозицій/пропозицій автоматично розкривається вся інформація, зазначена в тендерних пропозиціях/пропозиціях учасників, крім інформації, зазначеної в абзаці другому цієї частини (конфіденційна інформація), та формується список учасників у порядку від найнижчої до найвищої запропонованої ними ціни/приведеної ціни.
Таким чином, 25.06.2023 ОСОБА_1 дізнався чи повинен був дізнатися про наявність у нього реального конфлікту інтересів (протокол розкриття тендерних пропозицій UА-2023-06-17-001894-а від 25.06.2023) (протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 309 від 30.07.2024).
Згідно інформації Шпанівської сільської ради, директор КП «Великопшанівське» ОСОБА_1 про наявність реального конфлікту інтересів у зв'язку з надходженням 25.06.2023 пропозиції ТзОВ фірма «Екорембуд» Шпанівську сільську раду повідомив 29.06.2023, тобто несвоєчасно, в порушення строків, передбачених ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції».
Таким чином, 15.05.2023 ОСОБА_1 дізнався чи повинен був дізнатися про наявність у нього реального конфлікту інтересів (протокол розкриття тендерних пропозицій UА-2023-05-07-000408-а від 15.05.2023) (протокол № 307 від 30.07.2024).
Згідно інформації Шпанівської сільської ради, директор КП «Великопшанівське» ОСОБА_1 про наявність реального конфлікту інтересів у зв'язку з надходженням 15.05.2023 пропозиції ТзОВ фірма «Екорембуд» Шпанівську сільську раду повідомив 18.05.2023 (штамп), тобто несвоєчасно, в порушення строків, передбачених ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції».
Таким чином, 19.02.2023 ОСОБА_1 дізнався чи повинен був дізнатися про наявність у нього реального конфлікту інтересів (протокол розкриття тендерних пропозицій UА-2023-02-10-013363-а від 19.02.2023) (протокол № 305 від 30.07.2024).
Згідно інформації Шпанівської сільської ради, директор КП «Великопшанівське» ОСОБА_1 про наявність реального конфлікту інтересів у зв'язку з надходженням 19.02.2023 пропозиції ТзОВ фірма «Екорембуд» чи про укладення договору №01/2 від 01.03.2023 з ТзОВ фірма «Екорембуд» Шпанівську сільську раду не повідомляв.
Таким чином, 19.12.2023 ОСОБА_1 дізнався чи повинен був дізнатися про наявність у нього реального конфлікту інтересів (протокол розкриття тендерних пропозицій UА-2023-12-11-017650-а від 19.12.2023) (протокол № 311 від 30.07.2024).
Згідно інформації Шпанівської сільської ради, директор КП «Великопшанівське» ОСОБА_1 про наявність реального конфлікту інтересів у зв'язку з надходженням 19.12.2023 пропозиції ТзОВ фірма «Екорембуд» Шпанівську сільську раду повідомив 25.12.2023 (Журнал обліку вхідної документації Шпанівської сільської ради з 02.01.2023-10.10.2023), тобто несвоєчасно, в порушення строків, передбачених ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції».
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи директором Комунального підприємства «Великошпанівське» Шпанівської сільської ради, являючись посадовою особою юридичної сюоби публічного права, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, зокрема в частині обов'язків із запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, передбачених п.2 ч.1 ст.28 Закону, порушив встановлені Законом вимоги щодо повідомлення про наявність реального конфлікту інтересів, чим вчинив правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідальність за які передбачена ч.1 ст. 172-7 КУпАП.
Крім цього, ОСОБА_1 , будучи директором Комунального підприємства «Великошпанівське» Шпанівської сільської ради, являючись посадовою особою юридичної сюоби публічного права, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», порушив встановлені вимоги ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020, 2021 та 2022 роки, чим вчинив правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції», встановлено, що посадова особа юридичної особи публічного права - голова та член наглядової ради, ради директорів, виконавчого органу, комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), ліквідатор, керівник, заступник керівника, головний бухгалтер, корпоративний секретар такої юридичної особи публічного права, а також особа, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, та її заступники, голова та члени іншого органу управління юридичної особи (крім консультативного), якщо утворення такого органу передбачено законом або статутом юридичної особи публічного права; суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Таким чином, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати в НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік до 00:00 год. 01.04.2021 року.
Згідно з відомостями реєстру НАЗК на веб-сайті "nazk.gov.ua" ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік о 12:45 год. 13.03.2024 (протокол №313 від 30.07.2024).
Відповідно до пп.2-7 п.2 розділу 13 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Таким чином, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати в НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік не пізніше 31.01.2024 року.
Згідно з відомостями реєстру НАЗК на веб-сайті "nazk.gov.ua" ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік о 10:29 год. 12.03.2024 (протокол №314 від 30.07.2024).
Таким чином, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати в НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік не пізніше 31.01.2024 року.
Згідно з відомостями реєстру НАЗК на веб-сайті "nazk.gov.ua" ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік о 12:00 год. 12.03.2024 (протокол №315 від 30.07.2024).
ОСОБА_1 , без поважних причин, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020-2022 роки подав несвоєчасно, тобто допустив порушення вимог, встановлених частиною 1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», чим вчинив адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Згідно вимог п.7 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення закінчились строки, передбачені ст.38 КУпАП.
Відповідно до положень ст.38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтею 51 та частинами третьою - шостою статті 164-14, статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Враховуючи, що з дня виявлення адміністративних правопорушень на момент розгляду справи пропущено строк накладення адміністративного стягнення, передбачений ст.38 КУпАП, вважаю, що провадження у даній справі необхідно закрити на підставі п.7 ст.247 КУпАП.
Керуючись ст.ст.38,247, 283-285 КУпАП, суддя,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст.172-6, ч.1,2 ст. 172-7 КУпАП України.
Провадження у справі про адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-6, ч.1,2 ст. 172-7 КУпАП Українистосовно ОСОБА_1 закрити у зв'язку з закінченням строків, передбачених ст.38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Рівненський районний суд Рівненсьої області протягом десяти днів з дня винесення.
Повний текст постанови суду виготовлено та проголошено 21.03.2025 р. о 08 год. 40 хв.
Суддя Гнатущенко Ю.В.