Постанова від 12.06.2025 по справі 607/9365/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.06.2025 Справа №607/9365/25 Провадження №3/607/3941/2025

Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Дуда О.О., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли від Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українки, громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрованої за адресою АДРЕСА_2 , студентка медичного коледжу

за ч.2 ст. 122, ч.5 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

26.04.2025 20:43 с.Великі Гаї вулиця Об'їзна, 20, водій керуючи транспортним засобом без ввімкненого ближнього світла фар в темну пору доби, чим порушила п.19.1 (а) Правил дорожнього руху України, за що відповідальність передбачена ч. 2 ст. 122 КУпАП.

Також, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, 26.04.2025 20:43 с.Великі Гаї вулиця Об'їзна, 20, водій ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом FORD н.з. НОМЕР_1 при цьому не мала прав на керування таким транспортним засобом , чим вчинила повторно протягом року протоколом серії ААД №710174 від за ч.2 ст.126 КУпАП від 19.06.2024 року, чим порушила п.2.1 (а) Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність за ч.5 ст.126 КУпАП.

Неповнолітня ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні правопорушеннях визнала, щиро розкаялася та вказала, що була змушена керувати транспортним засобом 26.04.2025 20:43, щоб дістатися додому до мати ОСОБА_2 , який стало погано.

Допитана у судовому засіданні як свідок мати ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , яка працює лікарем швидкої медичної допомоги, вказала, що хворіє на церебральний криз, та 26.04.2025 року їй стало погано та вона втратила можливість самостійно пересуватись, перебуваючи у кухні свого помешкання.

Вина неповнолітньої ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП доведена матеріалами справи дослідженими в судовому засіданні, а саме: даними, які містяться у протоколі про адміністративне правопорушення серія ЕПР1 №312711 від 26.04.2025, відеозаписами з нагрудних камер інспекторів поліції.

Відповідно до довідки, виданої управлінням патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції від 28.04.2025 в тому, що по даних Інформаційного порталу Національної поліції України, громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , притягувалась до адміністративної відповідальності, а саме: за ч.2 ст.126, та ч.1 ст. 122 КУпАП, постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області №607/14552/24 від 03.07.2024 накладено якою накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу 3400 (три тисячі чотириста) гривень.

Відповідно до довідок, виданих управлінням патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції від 28.04.2025 даних Інформаційного порталу Національної поліції України, за громадянкою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , транспортних засобів не зареєстровано, громадянка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - посвідчення водія не отримувала.

У відповідності до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

За ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

При цьому, відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до ч.2 ст.122 КУпАП до адміністративної відповідальності може бути притягнуто за порушення правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону і зустрічного роз'їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розташування транспортних засобів на проїзній частині, порушення правил руху автомагістралями, користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів, користування під час руху транспортного засобу засобами зв'язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання), а так само порушення правил навчальної їзди.

Згідно ч.5 ст. 126 КУпАП до адміністративної відповідальності може бути притягнуто за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.

За таких обставин вважаю, що в діях неповнолітньої ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.122 КУпАП, тобто - порушення правил користування зовнішніми освітлювальними приладами.

В силу ч.1 ст.13 КУпАП до осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які винили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбачені ст.24-1 КУпАП.

Відповідно до п.2 ст.24-1 КУпАП за вчинення адміністративних правопорушень до неповнолітніх у віці від шістнадцяти до вісімнадцяти років можуть бути застосовані такі заходи впливу - попередження.

При накладенні адміністративного стягнення, беручи до уваги характер вчиненого правопорушення, передбаченого ч.2 ст.122 КУпАП, обставини справи, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, а саме те, що ОСОБА_1 неповнолітня, щиро розкаялась у вчинених порушеннях, вважаю, що її слід притягнути до адміністративної відповідальності, застосувавши захід впливу, що застосовується до неповнолітніх у виді попередження.

Відповідно до ст.ст.17, 18 КУпАП, особа, яка діяла в стані крайньої необхідності, необхідної оборони або яка була в стані неосудності, не підлягає адміністративній відповідальності. Не є адміністративним правопорушенням дія, яка хоч і передбачена цим Кодексом або іншими законами, що встановлюють відповідальність за адміністративні правопорушення, але вчинена в стані крайньої необхідності, тобто для усунення небезпеки, яка загрожує державному або громадському порядку, власності, правам і свободам громадян, установленому порядку управління, якщо ця небезпека за даних обставин не могла бути усунута іншими засобами і якщо заподіяна шкода є менш значною, ніж відвернена шкода.

Дослідивши та проаналізувавши докази по справі за протоколом про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.5 ст.126 КУпАП, у даному випадку, враховуючи, що ОСОБА_1 керувала транспортним засобом 26.04.2025 20:43, щоб дістатися додому до мати ОСОБА_2 , який стало погано, що підтверджує і свідок ОСОБА_2 у судовому засіданні, зазначаючи про те, що хворіє на церебральний криз, та 26.04.2025 року їй стало погано і вона втратила можливість самостійно пересуватись, перебуваючи у кухні свого помешкання, суд вважає, що ця небезпека за даних обставин не могла бути усунута іншими засобами у розумний строк і заподіяна шкода є менш значною, ніж відвернена шкода, зокрема, здоров'ю ОСОБА_2 , яка могла бути заподіяна несвоєчасним наданням їй допомоги.

Згідно п. 4 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за вчинення дії особою в стані крайньої необхідності або необхідної оборони.

Відтак, хоча дії ОСОБА_1 , яка не мала прав на керування таким транспортним засобом щодо керування транспортним засобом FORD н.з. НОМЕР_1 26.04.2025 20:43, передбачені КУпАП, яким встановлено відповідальність за їх вчинення, однак є достатні підстави вважати, що такі були вчинені ОСОБА_1 у стані крайньої необхідності.

За даних обставин вважаю, що провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.126 КУпАП слід закрити у зв'язку із вчиненням дії в стані крайньої необхідності.

Керуючись ст.ст. 13, 24-1, 36, 122, 126, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.122 Кодексу України про адміністративні правопорушення та застосувати до неї захід впливу у виді попередження.

Провадження у справі стосовно ОСОБА_1 про притягнення її до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.126 КУпАП - закрити на підставі п.4 ч.1 ст.247 КУпАП, а саме у зв'язку із вчиненням ОСОБА_1 дії в стані крайньої необхідності.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 КУпАП, якщо апеляційної скарги не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду апеляційним судом.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.

Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.

Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.

Суддя Дуда О.О.