26.06.2025 Справа №607/12181/25 Провадження №3/607/4925/2025
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Воробель Н.П., за участю прокурора Патри М.М., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, яка зареєстрована в АДРЕСА_1 , проживає в АДРЕСА_2 , начальник відділу комунікацій Агенції регіонального розвиту в Тернопільській області, РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
встановила:
ОСОБА_1 , будучи звільненою з посади головного спеціаліста відділу взаємодії із засобами масової інформації управління інформаційної політики та комунікацій з громадськістю Тернопільської обласної державної (військової) адміністрації, та відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону), примітки до статті 172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 17.03.2025 о 21:46 подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (надалі - Декларація), яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (перед звільненням), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією.
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що повністю розуміє зміст роз'яснених їй прав, передбачених ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, вину у вчиненні правопорушення визнала за обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення. Пояснила, що під час прийняття на роботу була повідомленою про обов'язок подавати декларації, в тому числі при звільненні. При поданні декларації через неуважність зберегла її як чернетку, на підтвердження чого надала суду роздруківку з особистого кабінету Єдиного державного реєстру декларацій. Електронну пошту не перевіряла, тому не знала, що декларацію не подала. Через рік до неї зателефонували з Тернопільської обласної державної адміністрації та повідомили, що вона не подала декларацію. У той же день вона її подала.
Прокурор Патра М.М. у судовому засіданні подала висновок (на підставі ст. 250 КУпАП) у справі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, щодо ОСОБА_1 , у якому викладено обставини вчинення останньою адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, які аналогічні тим, які зафіксовані у протоколі про адміністративне правопорушення.
Зазначає, що ОСОБА_1 , знаючи про обов'язок подання до 15.05.2024 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування після звільнення, вчинивши без поважних причин дію, яка виразилася у несвоєчасному (поза встановленими законом межами поданні електронної декларації), перебувала у стані безперервного продовження бездіяльності до часу подання електронної декларації, безперервно порушуючи закон упродовж якогось часу.
Прокурор приходить до висновку: визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП; призначити стягнення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у виді штрафу.
Прокурор поданий нею висновок підтримала з підстав, наведених у ньому.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, доводи прокурора, дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов такого висновку:
диспозиція ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно з п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Наказом начальника управління інформаційної політики та комунікацій з громадськістю Тернопільської обласної військової адміністрації №55-к від 07.09.2023 «Про призначення ОСОБА_1 » 08.09.2023 ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста відділу взаємодії із засобами масової інформації управління інформаційної політики та комунікацій з громадськістю обласної державної адміністрації на період перебування основного працівника у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та до спливу дванадцятимісячного строку після припинення чи скасування воєнного стану, зі строком випробування один місяць та посадовим окладом відповідно до штатного розпису управління.
Згідно з наказом начальника управління інформаційної політики та комунікацій з громадськістю Тернопільської обласної військової адміністрації №58-к від 06.10.2023 «Про присвоєння рангу державного службовця ОСОБА_1 », 09.10.2023 ОСОБА_1 , головному спеціалісту відділу взаємодії із засобами масової інформації управління інформаційної політики та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації, присвоєно 9 (дев'ятий) ранг державної служби категорії «В» відповідно до частини п'ятої статті 39 Закону України «Про державну службу».
Статтею 8 Закону України «Про державну службу» визначено, що державний службовець зобов'язаний, зокрема, дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Також частина 5 статті 5 Закону України «Про державну службу» визначає, що на державних службовців поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Відтак ОСОБА_1 є особою, на яку поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та, відповідно, є суб'єктом декларування.
Абзацом 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Також підпунктом 2 пункту 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 252/23 від 08.11.2023 (далі - Порядок № 252/23), визначено, що декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - протягом 30 днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду. Декларація при звільненні не подається у таких випадках: особа, яка припинила здійснення діяльності на одній посаді, продовжує здійснювати діяльність на іншій посаді; особа, яка припинила здійснення діяльності, упродовж 30 днів з дня припинення діяльності знову розпочала здійснення діяльності. Втрата статусу суб'єкта декларування у зв'язку із внесенням змін до закону або статусу юридичної особи публічного права не вважається припиненням діяльності та не зобов'язує особу подавати декларацію будь-якого виду.
Відповідно до наказу начальника управління інформаційної політики та комунікацій з громадськістю Тернопільської обласної військової адміністрації №23-01/04-04 від 11.04.2024 «Про звільнення ОСОБА_1 », 15.04.2024 ОСОБА_1 звільнено з посади головного спеціаліста відділу взаємодії із засобами масової інформації управління інформаційної політики та комунікацій з громадськістю Тернопільської обласної державної адміністрації за угодою сторін.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи звільненою з посади головного спеціаліста відділу взаємодії із засобами масової інформації управління інформаційної політики та комунікацій з громадськістю Тернопільської обласної державної (військової) адміністрації, зобов'язана була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (перед звільненням), не пізніше 23:59 15.05.2024.
Водночас згідно з інформацією, яка наявна в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (перед звільненням), лише 17.03.2025 о 21:46, оприлюднивши її на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Окрім власного визнання вини, вина ОСОБА_1 у вчиненому доводиться матеріалами, дослідженими у судовому засіданні, а саме:
- даними, які містяться у протоколі №189 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 10.06.2025,в якому зафіксовані конкретні обставини вчинення адміністративного правопорушення;
- скріншотом з офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, з якого вбачається, що 17.03.2025 о 21:46 ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (перед звільненням);
- декларацією особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), поданою ОСОБА_1 17.03.2025;
- копією листа Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України №16707/02-2025 від 02.05.2025 «Про скерування матеріалів»;
- копією листа Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій НАЗК №47-06/34233-25 від 21.04.2025;
- повідомленням Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 08.04.2025 №1;
- копією наказу начальника управління інформаційної політики та комунікацій з громадськістю Тернопільської обласної військової адміністрації №55-к від 07.09.2023 «Про призначення ОСОБА_1 »;
- листом сектору з питань запобігання та виявлення корупції Тернопільської обласної військової адміністрації від 08.04.2025 №11-3710/16;
- роздруківкою послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 ;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 22.05.2025, згідно з якими вона, ОСОБА_1 , на посаді головного спеціаліста відділу взаємодії із засобами масової інформації управління інформаційної політики та комунікацій з громадськістю ТОВА перебувала з 2023 року по 15.04.2024. З вимогами ЗУ «Про запобігання корупції» ознайомлена. Щодо несвоєчасно подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, повідомляє, що дану декларацію подала 17.03.2025, оскільки після звільнення заповнила дану декларацію на сайті НАЗК та зберегла у « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». Думала, що нею була подана дана декларація, однак у березні 2025 року до неї зателефонували з ТОВА та повідомили, що її декларації (перед звільненням) немає на сайті НАЗК, після чого вона одразу зайшла в «Особистий кабінет» та подала дану декларацію, оскільки була збережена «Чернетка»;
- копією запиту Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України №53254-2025 від 07.05.2025;
- листом Управління інформаційної політики та комунікацій з громадськістю Тернопільської обласної державної адміністрації від 22.05.2025 №318/01-13;
- копією наказу начальника управління інформаційної політики та комунікацій з громадськістю Тернопільської обласної військової адміністрації №23-01/04-04 від 11.04.2024 «Про звільнення ОСОБА_1 »;
- копією наказу начальника управління інформаційної політики та комунікацій з громадськістю Тернопільської обласної військової адміністрації №58-к від 06.10.2023 «Про присвоєння рангу державного службовця ОСОБА_1 »;
- характеристикою, складеною Управлінням інформаційної політики та комунікацій з громадськістю Тернопільської обласної державної адміністрації на головного спеціаліста відділу взаємодії із засобами масової інформації управління інформаційної політики та комунікацій з громадськістю обласної державної адміністрації ОСОБА_1 , відповідно до якої ОСОБА_1 у вересні 2023 року призначена на посаду головного спеціаліста відділу взаємодії із засобами масової інформації управління інформаційної політики та комунікацій з громадськістю обласної державної адміністрації. У квітні 2024 року була звільнена із займаної посади за угодою сторін. За період роботи показала себе відповідальною працівницею, старанно підходила до виконання завдань, виконувала їх вчасно. В колективі користувалася довірою, працювала продуктивно, відзначилась високими моральними якостями та зарекомендувала себе як хороший спеціаліст;
- копією особової картки державного службовця №23,з якої вбачається, що ОСОБА_1 під особистий підпис ознайомлена, зокрема, з вимогами і обмеженнями щодо прийняття та проходження державної служби відповідно до Закону України «Про державну службу», Закону України «Про запобігання корупції» та зобов'язується їх дотримуватися;
- копією посадової інструкції, затвердженої начальником управління інформаційної політики та комунікацій з громадськістю Тернопільської обласної державної адміністрації від 01.06.2021, з якою ОСОБА_1 під особистий підпис ознайомлена;
- копією витягу з положення про Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, затвердженим наказом Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України №17 від 06.11.2019.
Згідно з п.п. 4-6 розділу ІІ Порядку № 252/23, після заповнення усіх необхідних розділів декларації суб'єкту декларування надається можливість перевірити повноту та достовірність зазначеної ним інформації. Перед підписанням декларації суб'єкт декларування підтверджує повноту та достовірність даних, вказаних у ній, ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки. Суб'єкт декларування підписує декларацію шляхом накладання на неї особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства. Подання декларації до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб'єкту декларування до персонального електронного кабінету та на адресу його електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 вказаних вимог законодавства не дотрималася. Збереження чернетки Декларації не є її поданням, а тому суд відхиляє такі доводи особи.
Відповідно до роз'яснень, викладених у абз. 9 пп. 1 п. 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією», під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребування відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебування (тримання) під вартою тощо.
На підставі наведених положень законів, у судовому засіданні не встановлено наявності поважних причин несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (перед звільненням).
За таких обставин, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а тому її слід притягнути до відповідальності та накласти на неї адміністративне стягнення.
При накладенні адміністративного стягнення, беручи до уваги характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь її вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, вважаю за доцільне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією статті.
Також, враховуючи вимоги ст. 40-1 КУпАП, вважаю за необхідне стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 172-6 ч. 1, 221, 276, 277, 283, 284, 294 КУпАП, суддя
постановила:
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень, який стягнути в дохід держави.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з ОСОБА_1 стягується подвійний штраф в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700,00 грн (одна тисяча сімсот гривень 00 копійок) в дохід держави та витрати на облік зазначеного правопорушення, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу підлягає примусовому виконанню після закінчення строку, установленого частиною першою статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, шляхом звернення до виконання протягом трьох місяців з дня винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги. У разі відстрочки виконання постанови відповідно до статті 301 Кодексу України про адміністративні правопорушення перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 КУпАП, якщо апеляційної скарги не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду апеляційним судом.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
СуддяН. П. Воробель