30 червня 2025 року
м. Київ
справа №520/22194/24
адміністративне провадження №К/990/24536/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Мацедонської В.Е.,
суддів - Білак М.В., Желєзного І. В.,
перевіривши касаційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті
на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2024 року
та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 20 січня 2025 року
у справі № 520/22194/24 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Донецькій, Луганській та Харківській областях про визнання протиправною та скасування постанови, -
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Донецькій, Луганській та Харківській областях, в якому просив:
- визнати протиправною та скасувати постанову Державної служби України з безпеки на транспорті Відділу державного нагляду (контролю) у Донецькій, Луганській та Харківській областях про застосування адміністративно-господарського штрафу №068949 від 09.07.2024 у сумі 17.000,00 грн.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2024 року, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 20 січня 2025 року, позов задоволено.
Визнано протиправною та скасовано постанову Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Донецькій, Луганській та Харківській областях про застосування адміністративно-господарського штрафу №068949 від 09.07.2024 року.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції та постановою суду апеляційної інстанції, Державна служба України з безпеки на транспорті звернулася із касаційною скаргою до Верховного Суду.
Ухвалами Верховного Суду від 12 березня 2025 року, від 14 квітня 2025 року, 03 червня 2025 року касаційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті повернуто особі, яка її подала.
12 червня 2025 року до Верховного Суду надійшла повторно касаційна скарга.
Відповідно до статті 329 України касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Строк на подання касаційної скарги також може бути поновлений у разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною п'ятою статті 333 цього Кодексу (ч. 3 ст. 329 КАС України).
З матеріалів касаційної скарги вбачається, що оскаржуване судове рішення суду апеляційної інстанції ухвалено 20 січня 2025 року, забезпечено надання загального доступу 22 січня 2025 року, а вперше касаційна скарга до суду касаційної інстанції надійшла 20 лютого 2025 року, однак ухвалою Верховного Суду 12 березня 2025 року касаційну скаргу повернуто особі, яка її подала. 31 березня 2025 року скаржник повторно звернувся з касаційною скаргою, але 14 квітня 2025 року ухвалою Верховного Суду касаційну скаргу повернуто особі, яка її подала. 14 травня 2025 року Державна служба України з безпеки на транспорті звернулася вкотре до Верховного Суду, проте ухвалою Верховного Суду від 03 червня 2025 року касаційну скаргу повернуто особі, яка її подала на підставі п. 4 ч. 5 ст. 332 КАС України.
У касаційній скарзі міститься клопотання про поновлення строку на подання касаційної скарги. В обґрунтування скаржник зазначає, що повний текст судового рішення було складено 20 січня 2025 року та отримано в електронному кабінеті «Електронний суд», що свідчить про дотримання встановленого строку на касаційне оскарження при поданні касаційної скарги на указану постанову суду апеляційної інстанції. Первісну касаційну скаргу у даній справі подано в межах строку, встановленого Законом для касаційного оскарження, однак ухвалою Верховного Суду касаційну скаргу повернуто особі, яка її подавала. Відтак, повторну касаційну скаргу подано у максимально короткий строк, що свідчить відсутність зловживання Укртрансбезпекою прав, як відповідача у справі.
Інших доказів поважності причин пропуску строку на касаційне оскарження постанови апеляційної інстанції скаржником не надано і не зазначено.
Нормами КАС України передбачено, що розгляд заяви особи про поновлення строку на касаційне оскарження здійснюється на стадії відкриття касаційного провадження на підставі касаційної скарги та доданих до неї матеріалів.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Так скаржник подавав касаційні скарги, які були повернуті Верховним Судом на підставі пункту 4 частини п'ятої статті 332 КАС України у зв'язку з тим, що у касаційній скарзі не викладені передбачені цим Кодексом підстави для оскарження судового рішення в касаційному порядку.
Колегія суддів, не заперечуючи проти права на повторне звернення з касаційною скаргою після її повернення, вважає, що таке право не є абсолютним. Це обґрунтовується змістом частини восьмої статті 169 КАС України, відповідно до якої скаржник має право на повторне звернення з касаційною скаргою, якщо будуть усунуті недоліки касаційної скарги, які стали підставою для повернення вперше поданої касаційної скарги і таке звернення відбувається без зайвих зволікань.
Отже, тільки наявність об'єктивних перешкод для своєчасної реалізації прав щодо оскарження судового рішення у касаційному порядку у строк, встановлений процесуальним законом, може бути підставою для висновку про пропуск строку касаційного оскарження з поважних причин.
Водночас, повернення касаційних скарг у зв'язку з відсутністю викладених підстав касаційного оскарження відповідно до вимог КАС України, не може вважатися об'єктивними та непередбачуваними обставинами, які свідчать про поважність причин пропуску строку касаційного оскарження.
Скаржник не надав жодних доказів на підтвердження поважності причин пропуску строку на касаційне оскарження. У зв'язку з цим, формально зазначена причина пропуску строку не може бути визнана поважною, а отже заявнику касаційної скарги необхідно довести наявність об'єктивних перешкод, які не дозволили подати касаційну скаргу в строк, передбачений статтею 329 КАС України.
Відповідно до частини третьої статті 332 КАС касаційна скарга залишається без руху у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 329 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху особа має право звернутися до суду касаційної інстанції із заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку із наданням доказів на їх підтвердження.
За таких обставин, касаційна скарга підлягає залишенню без руху з установленням скаржнику строку для подання заяви про поновлення строку на касаційне оскарження та надання відповідних доказів на обґрунтування вказаної заяви.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне встановити строк на усунення недоліків касаційної скарги, надавши скаржнику строк тривалістю десять днів з моменту отримання даної ухвали.
Керуючись статтями 3, 169, 330, 328, 332 Кодексу адміністративного судочинства України, УХВАЛИВ:
Визнати неповажними підстави, зазначені Державною службою України з безпеки на транспорті, для поновлення строку на касаційне оскарження рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2024 року та постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 20 січня 2025 року.
Касаційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2024 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 20 січня 2025 року у справі № 520/22194/24 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Донецькій, Луганській та Харківській областях про визнання протиправною та скасування постанови - залишити без руху.
Надати строк для усунення недоліків, зазначених у мотивувальній частині ухвали - протягом десяти днів з дня вручення копії ухвали про залишення касаційної скарги без руху.
Роз'яснити, що ненадання заяви про поновлення строку на касаційне оскарження або визнання судом наведених підстав неповажними є підставою для відмови у відкритті касаційного провадження.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями і оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач В. Е. Мацедонська
Судді М. В. Білак
І. В. Желєзний