Постанова від 27.06.2025 по справі 160/16871/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2025 року м. Дніпросправа № 160/16871/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Коршуна А.О. (доповідач),

суддів: Сафронової С.В., Чепурнова Д.В.,

розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Приватного підприємства «СІГМА»

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.11.2024р. у справі №160/16871/24

за позовом:Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю

до: про:Приватного підприємства «СІГМА» стягнення адміністративно-господарських санкцій

ВСТАНОВИВ:

28.06.2024р. Дніпропетровським окружним адміністративним судом зареєстровано адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (далі - Фонд) до Приватного підприємства «СІГМА» (далі - ПП «СІГМА») про стягнення адміністративно-господарських санкцій /а.с. 1-5/.

05.07.2024р. судом першої інстанції вищезазначений позов було залишено без руху та позивачу надано строк для усунення недоліків адміністративного позову. / а.с. 12/

У межах наданого судом строку позивачем недоліки було усунуто та ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.07.2024р. за вищезазначеним адміністративним позовом відкрито провадження у адміністративній справі №160/16871/24 і справу призначено до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи/ а.с. 12/.

Позивач, посилаючись у адміністративному позові на те, що протягом 2023р. відповідачем не було виконано норматив працевлаштування на підприємстві осіб з інвалідністю, оскільки норматив працевлаштування осіб з інвалідністю для відповідача у 2023р. становить 3 особи, а протягом 2023р. у відповідача було працевлаштовано 1 особа з інвалідністю, у зв'язку з чим, відповідно до вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», відповідач повинен був сплатити адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2023р. у розмірі 162005,07грн. за 2 не зайняті особами з інвалідністю робочі місця, оскільки адміністративно-господарські санкції відповідачем у встановлені законом строки не було сплачені, просив суд стягнути з відповідача на користь держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2023р. у розмірі 162005,07грн.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.11.2024р. у справі №160/16871/24 адміністративний позов задоволено, стягнуто з ПП «СІГМА» на користь держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю суму адміністративно-господарських санкцій за незабезпечення виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2023 рік у розмірі 162005,07 грн. /а.с.72-81/.

Відповідач - ПП «СІГМА», не погодившись з рішенням суду першої інстанції від 12.11.2024р. у цій справі, 11.12.2024р. з використанням системи «Електронний суд» подав до Третього апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу, яка зареєстрована судом апеляційної інстанції 12.12.2024р .

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 18.12.2024р. у справі №160/16871/24 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ПП «СІГМА» на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.11.2024р. у справі №160/16871/24 та витребувано у Дніпропетровського окружного адміністративного суду матеріали адміністративної справи №160/16871/24.

Матеріали справи надійшли до суду апеляційної інстанції 16.01.2025р. і ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 25.02.2025р. у справі №160/16871/24 справа призначена до розгляду у порядку письмового провадження, про що судом повідомлено учасників справи.

Відповідач, посилаючись у апеляційній скарзі на те, що судом першої інстанції під час розгляду справи було зроблено висновки, які суперечать фактичним обставинам справи, що призвело до прийняття ним рішення у цій справі з порушенням норм чинного матеріального та процесуального права, тому просив рішення суду першої інстанції від 12.11.2024р. у цій справі скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідач правом подати відзив на апеляційну скаргу не скористався.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Спірні відносини, які виникли між сторонами у цій адміністративній справі з приводу здійснення відповідачем свого обов'язку у сфері соціального захисту інвалідів врегульовані Законом України від 21.03.1991 №875-XII «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (далі Закон №875-XII)

Так, відповідно до преамбули Закону №875-XII цей Закон визначає основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами.

Відповідно до частин 1, 2 ст.17 Закону №875-XII з метою реалізації творчих і виробничих здібностей осіб з інвалідністю та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.

Підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів у разі потреби створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей осіб з інвалідністю.

Нормами статей 18 та 19 Закону № 875-XII встановлено обов'язок підприємств, установ та організацій створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, визначено норматив таких місць, порядок їх розрахунку, забезпечення умов праці та відповідальність за невиконання цього нормативу.

18.10.2022р. прийнято Закон України №2682-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту соціальних, трудових та інших прав фізичних осіб, у тому числі під час воєнного стану, та спрощення обліку робочих місць для осіб з інвалідністю», який набрав чинності 06.11.2022р., яким частину 3 ст.18 та статтю 19 Закону №875-ХІІ викладено в нових редакціях.

Так, відповідно до ч.3 ст.18 Закону №875-ХІІ підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для таких осіб умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною 1 ст.19 Закону №875-XII передбачено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 відсотки середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Відповідно до ч.4 ст.19 Закону №875-XII виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичною особою, яка використовує найману працю, осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним.

Частиною 6 ст.19 Закону №875-XII визначено, що Пенсійний фонд України у порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, надає Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформацію:

- про створення підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю;

- необхідну для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті.

Відповідно до ч.11 ст. 19 Закону №875-XII Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю щороку до 10 березня в автоматизованому режимі з використанням даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності здійснює визначення підприємств, установ та організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць, визначеного згідно з частиною першою цієї статті, та надсилає їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, обчислених відповідно до статті 20 цього Закону.

Розрахунок надсилається у формі електронного документа через електронні кабінети підприємств, установ та організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України у формі та порядку, визначених Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю спільно з Пенсійним фондом України.

З матеріалів справи вбачається, що позивач у відповідності до вимог ч. 11 ст. 19 Закону №875-XII, надіслав відповідачу розрахунок суми адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, відповідно до якого:

- у 2023р. середньооблікова чисельність штатних працівників за рік- 63 особи,

- норматив працевлаштування осіб з інвалідністю складав 3 особи,

- середньооблікова чисельність штатних працівників, яким відповідно до чинного

законодавства встановлено інвалідність - 1 особа,

- кількість робочих, призначених для працевлаштування осію з інвалідністю і не зайнятих особами з інвалідністю- 2,

- сума коштів адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю - 162005,07 грн.

- строк оплати адміністративно-господарських санкцій до 15 квітня.

Зазначений розрахунок розміщено в електронному кабінеті ПП «СІГМА» 07.03.2025р., що підтверджується відповідною квитанцією.

Наказом Міністерства економіки України від 12.04.2022 №827-22 затверджено Форму звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» та Порядок подання форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)».

Порядком подання форми звітності №3-ПН «Інформація про попит на робочу силу(вакансії)» передбачено, що форма №3-ПН подається юридичними особами, фізичними особами-підприємцями, які в межах трудових відносин використовують працю фізичних осіб (далі - роботодавець), за наявності попиту на робочу силу(вакансії); форма №3-ПН заповнюється та подається роботодавцем до філії міжрегіонального/регіонального центру зайнятості (або до міського, районного, міськрайонного центру зайнятості - до дати припинення їхньої діяльності) незалежно від місцезнаходження роботодавця з дня виникнення в нього потреби в підборі працівників та/або з дати відкриття вакансії, але не пізніше ніж через три робочі дні здати відкриття вакансії. Датою відкриття вакансії є наступний день після створення нового робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником; роботодавець визначає вид форми №3-ПН -первинна або уточнювальна; первинна форма № 3-ПН подається з метою інформування про наявність попиту на робочу силу (вакансії); уточнювальна форма №3-ПН подається в разі необхідності на заміну первинної та містить уточнення характеристик вакансії(й), зокрема умов праці, розміру заробітної плати, вимог до кандидата (ів) тощо (пункти 1.4, 1.5, 1.6 розділу І Порядку).

З матеріалів справи вбачається, що відповідач 10.05.2023р. подав до центру зайнятості інформацію про попит на робочу силу форми №3-ПН про наявність 4 вакансій для працевлаштування осіб з інвалідністю з додатками, в яких зазначено характеристики вакансій та вимоги до кандидатів. При цьому, як вбачається з відзиву відповідача на адміністративний позов та його апеляційної скарги, зазначені вакансії для працевлаштування 4 осіб з інвалідністю у нього відкрилися у травні 2023р. і ним було подано відповідну звітність до центру зайнятості і зазначена обставина - відкриття вакансій у травні 2023р не була спростована належними доказами позивачем.

Суд першої інстанції на підставі висновку про те, що відповідач у період з 01.01.2023р по 10.05.2023р. не створив вакансій для осіб з інвалідністю та не інформував про це центр зайнятості, задовольнив позовні вимоги та стягнув з відповідача суму адміністративно-господарських санкцій за незабезпечення виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2023 рік у розмірі 162005,07 грн..

Колегія суддів вважає такий висновок для задоволення позовних вимог помилковим, оскільки відповідач виконав свій обов'язок, передбачений нормами чинного законодавства зі створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2023р., про що повідомив центр зайнятості про відкриття вакансій для осіб з інвалідністю поданням 10.05.2023р. форми №3-ПН.

За таких обставин колегія суддів вважає що апеляційна скарга ПП «СІГМА» підлягає задоволенню, рішення суду від 12.11.2024р. у справі №160/16871/24 про стягнення з відповідача на користь держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю суми адміністративно-господарських санкцій за незабезпечення виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2023 рік у розмірі 162005,07грн. необхідно скасувати та прийняти нове рішення про відмову Дніпропетровському обласному відділенню Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю в задоволенні позовних вимог до відповідача про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій за незабезпечення виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2023 рік у розмірі 162005,07грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 311, 315, 317, 321, 322 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Приватного підприємства «СІГМА»- задовольнити.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.11.2024р. у справі №160/168731/24 - скасувати.

Дніпропетровському обласному відділенню Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю в задоволенні позовних вимог -відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з моменту її ухвалення та може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст. 329, 331 КАС України.

Постанову виготовлено та підписано 27.06.2025р.

Головуючий - суддя А.О. Коршун

суддя С.В. Сафронова

суддя Д.В. Чепурнов