27 червня 2025 року м. Дніпросправа № 160/22511/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),
суддів: Малиш Н.І., Баранник Н.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2024 р. (суддя Ніколайчук С.В) в адміністративній справі №160/22511/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання дій протиправними та зобов?язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у здійсненні перерахунку його пенсії з 01 лютого 2023 р. на підставі довідки від 15 травня 2024 р. № 55/11/202-255;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести йому з 01 лютого 2023 р. перерахунок пенсії на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 15 травня 2024 р. № 55/11/202-255 та здійснювати виплату пенсії, із урахуванням індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 16 лютого 2022 р., та з 01 березня 2023 р. із урахуванням індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24 лютого 2023 р. та із урахуванням щомісячної доплати 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713 встановленої рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2023 р. у справі №160/18031/23.
В обгрунтування позовних вимог вказує, що отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області видано довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 р. Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не проведено перерахунок пенсії за вказаною довідкою.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2024 р., ухваленим за результатами розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково.
Судом:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 р. на підставі довідки від 15 травня 2024 р. № 55/11/202-255;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 р. перерахунок пенсії на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 15 травня 2024 р. №55/11/202-255 та здійснювати виплату пенсії із урахуванням індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16 лютого 2022 р., та з 01 березня 2023 р. із урахуванням індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24 лютого 2023 р. та із урахуванням щомісячної доплати 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713, встановленої рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2023 р. у справі №160/18031/23.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
У поданій апеляційній скарзі, Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове, яким у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано про відсутність підстав для перерахунку розміру пенсії позивача на підставі довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 р. та із урахуванням індексації.
Письмовий відзив на апеляційну скаргу від позивача до суду першої інстанції не надходив.
Розгляд апеляційної скарги здійснено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, як це передбачено статтею 311 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області отримавши оновлену довідку від 15 травня 2024 р. № 55/11/202-255 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2023 р. перерахунок пенсії не здійснило.
У прийнятому рішенні, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність у відповідача обов'язку здійснити перерахунок пенсії позивача, із урахуванням складових довідки від 15 травня 2024 р. № 55/11/202-255, та із урахуванням доплати до пенсії 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14 липня 2021 р. та індексації за 2022 та 2023 р.
Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Перевірка оскарженого рішення суду першої інстанції здійснюється в межах доводів та вимог апеляційної скарги, як це передбачено статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України.
Щодо перерахунку пенсії позивача, із урахуванням складових довідки слід зазначити наступне.
Частина 18 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до положень статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
01 березня 2018 р. набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 4 якої в редакції, чинній на момент прийняття (30 серпня 2017 р.) визначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
24 лютого 2018 р. набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103, якою пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 викладено в новій редакції, яка передбачає, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Верховний Суд у постанові від 02 серпня 2022 р. у справі № 440/6017/21 дійшов таких висновків:
- з 01 січня 2020 р. положення пункту 4 Постанови КМУ № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з цією постановою, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова величина для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;
- встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою № 704, жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є
розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні
розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.
У подальшому аналогічні висновки були також викладені Верховним Судом ще у ряді у постанов, зокрема від 31 серпня 2022 р. у справі № 120/8603/21-а, від 12 вересня 2022 р. у справі № 500/1813/21, від 22 вересня 2022 р. у справі № 500/3840/21, від 16 листопада 2022 р. у справі № 120/648/22-а, від 22 березня 2023 р. у справі № 340/10333/21, від 06 лютого 2023 р. у справі № 160/2775/22, від 19 вересня 2023 р. у справі № 160/15756/21.
Верховний Суд в постанові від 08 жовтня 2024 р. у справі №580/8908/23 зазначив, що не може бути застосовано до даних правовідносин розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів. Військовослужбовці, враховуючи особливий вид їх службової діяльності та спеціальний статус, не відносяться до працівників інших державних органів.
Починаючи з 20 травня 2023 р. до даних правовідносин застосовується вже редакція пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704, згідно внесених постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2023 р. №481 змін, в частині визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб, виходячи з розміру 1762,00 грн.
Як вбачається із наявних в матеріалах справи письмових доказів, Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області виготовлено довідку від 15 травня 2024 р. №55/11/202-25 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 р. (а.с.17).
Верховним Судом в постанові від 20 листопада 2018 р. справі №328/4303/16-а вказано, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування та виплату на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення.
Згідно із частинами 2,3 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції щодо наявності в Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області обов'язку здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, із урахуванням складових його грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 р.
Щодо зобов'язання судом першої інстанції відповідача нарахувати та виплачувати позивачу пенсію за вислугу років з 01 лютого 2023 р. із урахуванням щомісячної доплати 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14 липня 2021 р. та індексації за 2022 р., а також індексації з 01 березня 2023 р. слід зазначити наступне.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2023р. у справі № 160/18031/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 01 липня 2021р. доплати до пенсії 2 000 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14 липня 2021 р.
Дане рішення прийнято із урахуванням обставини зупинення позивачу нарахування та виплати доплати, після перерахунку розміру пенсії на виконання вимог рішення суду, здійсненого з метою усунення порушеного права на її належний розмір, яке виникло до 01 березня 2018 р.
Водночас, Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 13 березня 2025 р. у справі №400/6254/24 вказано, що перерахунок пенсії військовослужбовця на підставі рішення суду із урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на 01 січня 2021 р., 01 січня 2022 р., 01 січня 2023р. на відповідний тарифний коефіцієнт згідно із додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704, є перерахунком пенсії із підвищенням, що є правомірною підставою для невиплати доплати в розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 та індексації, зокрема, у 2023 р.
Враховуючи наявність у відповідача обов'язку здійснити позивачу з 01 лютого 2023 р. перерахунок пенсії за вислугу років, із урахуванням розміру грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 р., відсутні підстави для нарахування та виплати позивачу доплати 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713, а з 01 березня 2023 р. індексації.
Дані обставини є підставою для скасування рішення суду першої інстанції у відповідній частині, як це передбачено статтею 317 Кодексу адміністративного судочинства України, із прийняттям у цій частині нового рішення.
Керуючись статтями 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - задовольнити частково.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2024 р. в адміністративній справі №160/22511/24 - скасувати в частині, якою задоволено позовні вимоги про здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01 лютого 2023 р. із урахуванням щомісячної доплати 2000,00 грн., передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14 липня 2021 р., а з 01 березня 2023 р. із урахуванням індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24 лютого 2023 р.
Ухвалити в цій частині нове рішення про відмову у задоволенні вказаних позовних вимог.
В іншій частині рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2024 р. в адміністративній справі №160/22511/24 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 27 червня 2025 р. і касаційному оскарженню не підлягає відповідно до пункту 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя А.В. Шлай
суддя Н.І. Малиш
суддя Н.П. Баранник