Постанова від 19.06.2025 по справі 160/27318/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2025 року м. Дніпросправа № 160/27318/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Дурасової Ю.В. (доповідач),

суддів: Божко Л.А., Лукманової О.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.01.2025 року (головуючий суддя Бухтіярова М.М.)

в адміністративній справі №160/27318/24 за позовом ОСОБА_1 до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся 14.10.2024 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, в якому просив:

-визнати неправомірним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 29.08.2024 року №046050020654 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу роботи та стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (25 років) період з 21.05.2003 року по 20.11.2004 року, до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (20 років) період з 14.08.2006 року по 30.03.2010 року, до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Список №1) періоди з 01.04.2010 року по 29.07.2010 року, з 05.08.2010 року по 05.06.2012 року, з 12.11.2012 року по 07.09.2016 року, з 22.11.2016 року по 21.07.2023 року.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач 22.08.2024 по досягненню 50 років звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». До заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах позивач додав скановані копії паспорта, довідки про місце реєстрації, індивідуального податкового номеру, трудової книжки, військового квитка, диплому про навчання, які за принципом екстериторіальності розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та рішенням від 29.08.2024 №046050020654 відмовлено в призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю пільгового стажу. Позивач не погоджується з таки рішенням та вважає, що відповідачем протиправно не зараховано до страхового стажу роботи та стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (25 років) період з 21.05.2003 по 20.11.2004, до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (20 років) період з 14.08.2006 по 30.03.2010, до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Список №1) періоди роботи з 01.04.2010 по 29.07.2010, з 05.08.2010 по 05.06.2012, з 12.11.2012 по 07.09.2016, з 22.11.2016 по 21.07.2023, оскільки такі періоди роботи належним чином підтверджені записами в трудовій книжці, а також даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Позивач вважає, що набув право на пенсію за віком на пільгових умовах, відмова у призначенні пенсії протиправна, що зумовило звернення до суду із цим позовом. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.01.2025 року позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про відмову в призначенні пенсії від 29.08.2024 №046050020654.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи з 21.05.2003 по 31.05.2003.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового підземного стажу (25 років), який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно із частиною третьою статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», періоди роботи з 21.05.2003 по 07.10.2003.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового підземного стажу на провідних професіях (20 років), який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно із частиною 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», періоди роботи з 08.10.2003 по 11.01.2005, з 14.08.2006 по 14.12.2006, з 15.12.2006 по 31.07.2008, з 01.08.2008 по 30.03.2010, з 31.03.2010 по 29.07.2010, з 05.08.2010 по 31.01.2012, з 01.02.2012 по 05.06.2012, з 12.11.2012 по 31.10.2013, з 01.11.2013 по 07.09.2016, з 22.11.2016 по 19.12.2018 та з 20.12.2018 по 21.07.2023.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.08.2024 про призначення пенсії за віком та з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

В іншій частині позовних вимог - відмовлено.

Рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог обґрунтовано тим, що відмовляючи позивачу у зарахуванні періоду його роботи з 21.05.2003 по 31.05.2003 до страхового стажу, періоду роботи з 21.05.2003 по 07.10.2003 підземним гірником до пільгового підземного стажу (25 років), а періодів роботи прохідним підземним з 08.10.2003 по 11.01.2005, з 14.08.2006 по 14.12.2006, з 15.12.2006 по 31.07.2008, з 01.08.2008 по 30.03.2010, з 31.03.2010 по 29.07.2010, з 05.08.2010 по 31.01.2012, з 01.02.2012 по 05.06.2012, з 12.11.2012 по 31.10.2013, з 01.11.2013 по 07.09.2016, з 22.11.2016 по 19.12.2018 та з 20.12.2018 по 21.07.2023 до пільгового підземного стажу на провідних професіях (20 років), відповідач діяв протиправно, тому з метою ефективного захисту суд вважає за необхідне війти за межі позовних вимог та порушені права позивача відновити шляхом зобов'язання відповідача зарахувати до страхового стажу періоду роботи з 21.05.2003 по 31.05.2003, до пільгового підземного стажу (25 років), який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно із частиною третьою статті 114 Закону № 1058-IV, періоди роботи з 21.05.2003 по 07.10.2003, та до пільгового підземного стажу на провідних професіях (20 років), який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно із частиною третьою статті 114 Закону № 1058-IV, періоди роботи з 08.10.2003 по 11.01.2005, з 14.08.2006 по 14.12.2006, з 15.12.2006 по 31.07.2008, з 01.08.2008 по 30.03.2010, з 31.03.2010 по 29.07.2010, з 05.08.2010 по 31.01.2012, з 01.02.2012 по 05.06.2012, з 12.11.2012 по 31.10.2013, з 01.11.2013 по 07.09.2016, з 22.11.2016 по 19.12.2018 та з 20.12.2018 по 21.07.2023.

Оскільки відповідачем було протиправно відмовлено позивачеві у призначенні пенсії за віком, що встановлено судом, поряд з цим на час судового розгляду матеріали справи не містять доказів обрахунку пільгового стажу з урахуванням зобов'язальних вимог суду, зважаючи на дискрецію пенсійного органу в питаннях обрахунку стажу (в тому числі пільгового), необхідного для призначення пенсії, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 22.08.2024 про призначення пенсії за віком та з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, оскільки саме такий спосіб захисту порушеного права позивача у даному випадку є належним та це необхідне для ефективного захисту порушеного права.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем подана апеляційна скарга, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Вказує, що при опрацюванні наданих Позивачем документів по обчисленню страхового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, встановлено. Страховий стаж особи становить 21 рік 5 місяців 12 днів. За доданими документами до страхового стажу не зараховано періоди роботи з 21.05.2003 по 11.01.2005 згідно дублікату трудової книжки НОМЕР_1 , даний період передує даті заповнення трудової книжки 19.06.2006. Періоди роботи на пільгових посадах необхідно підтвердити пільговими довідками. Заявник не працює. На обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує. Таким чином, враховуючи вищенаведені факти, вважаємо, що в діях органу Пенсійного фонду не вбачається протиправних дій по відношенню до Позивача, Головним управлінням проведено розрахунок стажу позивачу згідно вимог чинного законодавства.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає наступне.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся 22.08.2024 через веб-портал до Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії.

За принципом екстериторіальності органом призначення визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області №046050020654 від 29.08.2024 відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Рішення відповідача №046050020654 від 29.08.2024 обґрунтоване наступним.

Вік заявника 50 років. Страховий стаж становить 21 рік 5 місяців 12 днів. Згідно статті 114 частини 3 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних i відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогнем засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. За доданими документами до страхового стажу не зараховано період роботи з 21.05.2003 по 11.01.2005 згідно з дублікату трудової книжки НОМЕР_1 , оскільки даний період передує даті заповнення трудової книжки 19.06.2006. Періоди роботи на пільгових посадах необхідно підтвердити пільговими довідками. Прийнято рішення у призначенні пенсії за віком відмовити, у зв'язку з відсутністю пільгового стажу.

Відповідно до роздруківки розрахунку стажу з урахуванням перетину періодів (форма РС-право) номер ПС 046050020654 на дату звернення 22.08.2024 страховий стаж позивача з урахуванням перетину періодів становить 21 рік 05 місяців 12 днів, до якого зараховано наступні періоди:

з 01.09.1991 по 22.04.1992 - навчання у вищих/середн. НЗ - 0 років 07 місяців 22 дні;

з 10.12.1992 по 09.11.1994 - військова служба строкова - 01 рік 11 місяців 0 днів;

з 01.09.2000 по 26.09.2000 - 0 років 0 місяців 26 днів;

з 01.10.2000 по 16.01.2001 - 0 років 03 місяці 16 днів;

з 01.05.2003 по 11.05.2003 - 0 років 0 місяців 11 днів;

з 01.06.2003 по 31.12.2003 - 0 років 07 місяців 0 днів;

з 01.01.2004 по 30.11.2004 - 0 років 10 місяців 20 днів;

з 13.06.2005 по 19.09.2005 - 0 років 04 місяці 0 днів;

з 10.04.2006 по 31.05.2006 - 0 років 02 місяці 0 днів;

з 14.08.2006 по 30.03.2010 - 03 роки 07 місяців 18 днів;

з 01.04.2010 по 24.07.2010 - 0 років 04 місяців 0 днів;

з 05.08.2010 по 05.06.2012 - 01 рік 11 місяців 0 днів;

з 12.11.2012 по 07.09.2016 - 03 роки 11 місяців 0 днів;

з 22.11.2016 по 21.07.2023 - 06 років 08 місяців 19 днів.

Позивач вважає протиправним рішення №046050020654 від 29.08.2024 про відмову у призначенні пенсії та з не зарахуванням до стажу роботи та пільгового стажу періоди роботи з 21.05.2003 по 20.11.2004, до пільгового стажу періоди з 14.08.2006 по 30.03.2010, з 01.04.2010 по 29.07.2010, з 05.08.2010 по 05.06.2012, з 12.11.2012 по 07.09.2016, з 22.11.2016 по 21.07.2023, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Суд першої інстанції позов задовольнив частково.

Досліджуючи правильність прийняття судом першої інстанції рішення, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне дослідити ряд норм законодавства, що регулюють дані правовідносини та обставини справи.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, суб'єкти владних повноважень (до яких відноситься відповідач) мають діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином межі дій відповідача чітко визначені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду визначені Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до частини 1 статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

При цьому, виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються:

види пенсійного забезпечення;

умови участі в пенсійній системі чи її рівнях;

пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат;

джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення;

умови, норми та порядок пенсійного забезпечення;

організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення (ч.3 ст.4 ЗУ № 1058-IV).

Частиною 1 статті 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності;

3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Умови призначення пенсії за віком, відповідно до якої особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:

з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року (ч.1 ст.26 ЗУ №1058).

Відповідно до абзаців 1, 2 пункту 2 розділу XV Прикінцеві положення Закону України від 09.07.2003 №1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Згідно з частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

За змістом абзацу 1 частини 3 статті 114 Закону №1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років,

а працівники провідних професій на таких роботах:

робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.

Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами 1 і 15 - 23 пункту 1 частини 2 цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом 1 статті 26 цього Закону, зменшується на один рік.

При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом 1 пункту 1 частини 2 цієї статті (абз.2 ч.3 ст.114 ЗУ №1058-IV).

За змістом частини 5 статті 114 Закону № 1058-IV, у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин 2 і 3 цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Перелік робіт та професій, зайнятість на яких протягом 25 років дає право на призначення пенсії незалежно від віку, визначається постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 року № 202 «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років» (Постанова №202).

Згідно частини 1 статті 24 Закону № 1058-IV №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (ч.2 ст.24 ЗУ №1058-IV).

Відповідно до частини 3 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Згідно частини 4 статті 24 Закону №1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років

Частиною 1 статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-XII визначено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років,

а працівники провідних професій на цих роботах:

робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.

Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

Отже, положення частини 1 статті 14 Закону №1788-ХІІ мають аналогічний зміст у порівнянні з положеннями частини 3 статті 114 Закону №1058-IV.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що право на передбачену частиною 3 статті 114 Закону № 1788-XII, статтею 14 Закону № 1788-XII пенсію незалежно від віку мають працівники, за умови безпосередньої зайнятості на роботах повний робочий день та не менше передбаченого стажу роботи - 25 років для працівників, професії яких містяться у Списку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 р. № 202, або мати стаж роботи провідної професії, визначених статтею 14 Закону № 1788-XII, частиною 3 статті 114 Закону № 1058-IV - не менше 20 років.

При цьому, у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

За приписами статті 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (Порядок №637 в редакції на час спірних відносин), визначено, що за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 3 зазначеного Порядку №637 визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637, згідно з яким у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу;

професія або посада;

характер виконуваної роботи;

розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи;

первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на територіях, зазначених в абзаці другому пункту 18 цього Порядку, стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У разі відсутності правонаступника, а також у разі знищення архівів у зв'язку з воєнними (бойовими) діями підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи, а також до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінфіном.

З метою забезпечення соціального захисту та належного пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 № 383 затверджено Порядок застосування Списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (Порядок №383).

Цей Порядок регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до пунктів «а», «б» статті 13 та статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до положень пунктів 2, 3 Порядку №383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.

При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.

До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 (приклади у додатках 1, 2).

В період з 22.08.1956 року по 25.01.1991 року при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовувалися Списки № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173.

У період з 26.01.1991 року по 10.03.1994 року при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовувалися Списки № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджені постановою Кабінету Міністрів СРСР №10 від 26.01.1991 року.

З 11.03.1994 року по 16.01.2003 року вже діяли Списки виробництв, робіт; професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію на пільгових умовах, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року № 162.

У період з 17.01.2003 року по 24.06.2016 року діяли Списки виробництв, робіт; професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію на пільгових умовах, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року № 36.

Починаючи з 03.08.2016 року, діють Списки виробництв, робіт; професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію на пільгових умовах, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 року № 461.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Аналогічна правова позиція неодноразово виснувалась Верховним Судом, зокрема, у постановах від 29.03.2023 року у справі №360/4129/20, від 12.09.2022 року у справі №569/16691/16-а, від 20.02.2020 року у справі №415/4914/16-а, від 21.05.2020 року у справі №550/927/17, від 16.06.2020 року у справі №682/967/17 та від 19.06.2020 року у справі №359/2076/17.

Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Аналогічна позиція неодноразово викладалась Верховним Судом, зокрема, у постановах від 05.03.2024 року у справі №500/5342/21, від 04.07.2023 року у справі №580/4012/19, від 21.05.2020 року у справі №550/927/17, від 20.02.2018 року у справі №234/13910/17 та від 7.03.2018 року у справі №233/2084/17.

Таким чином, довідка уточнюючого характеру може бути основним доказом підтвердження пільгового стажу в період роботи на відповідних посадах або за професіями лише в тих випадках, коли відсутня трудова книжка чи відповідні записи у трудовій книжці.

У межах спірних правовідносинах позивачем заявлено позовні вимоги щодо неправомірності рішення від 29.08.2024 №046050020654 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Фактичною підставою для відмови позивачеві в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах стали висновки відповідача про відсутність на дату звернення (22.08.2024) необхідного пільгового стажу.

Позивач вважає, що відповідачем безпідставно не зараховано до страхового стажу та пільгового стажу відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону №1058-ІV (25 років) період роботи з 21.05.2003 по 20.11.2004;

до пільгового стажу відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону №1058-ІV (20 років) період роботи з 14.08.2006 по 30.03.2010;

а також до пільгового стажу за Списком №1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст.114 Закону №1058-ІV періоди роботи з 01.04.2010 по 29.07.2010, з 05.08.2010 по 05.06.2012, з 12.11.2012 по 07.09.2016, з 22.11.2016 по 21.07.2023.

Колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що з розрахунку страхового стажу (форма РС-право) ПС 046050020654 на дату 22.08.2024 вбачається, що страховий стаж позивача становить 21 рік 05 місяців 12 днів, пільговий стаж - 0, до страхового стажу зарахований, в тому числі період з 01.06.2003 по 31.12.2003 та з 01.01.2004 по 30.11.2024, тож спір між сторонами в цій частині відсутній, тому в цій частині вимог позов не підлягає задоволенню.

Щодо інших спірних періодів суд апеляційної інстанці зазначає наступне.

Згідно дублікату трудової книжки серії НОМЕР_1 від 19.06.2006, позивач у спірні періоди працював на наступних посадах та у таких підприємствах:

-з 21.05.2003 по 07.10.2003 - в шахтобудівельному управлінні підземним гірником 2 розряду з повним робочим днем в підземних умовах у ВАТ «СУХА БАЛКА» (записи №1, №2);

-з 08.10.2003 по 11.01.2005 - в шахтобудівельному управлінні підземним прохідником 4 розряду з повним робочим днем в підземних умовах у ВАТ «СУХА БАЛКА» (записи №2, №3);

-з 14.08.2006 по 14.12.2006 - у шахті «Ювілейна», дільниця №8, підземним прохідником 3 розряду з повним робочим днем в підземних умовах у ВАТ «СУХА БАЛКА» (записи №4, №5);

-з 15.12.2006 по 31.07.2008 - в шахті імені Фрунзе, дільниця №5, підземним прохідником 3 розряду з повним робочим днем в підземних умовах у ВАТ «СУХА БАЛКА» (записи №5, №6);

-з 01.08.2008 по 30.03.2010 - підземним прохідником 4 розряду у шахтобудівному управлінні, дільниця №27, з повним робочим днем в підземних умовах у ВАТ «СУХА БАЛКА» (записи №6, №7);

-з 31.03.2010 по 29.07.2010 - прохідником 4 розряду на дільниці ГКР №27 проходка шахта (далі мовою оригіналу) «Октябрьская» з повним робочим днем в підземних умовах у шахтобудівельному управлінні ВАТ «Кривбасзалізрудком» (записи №№8-10);

-з 05.08.2010 по 31.01.2012 - підземним прохідником 4 розряду з повним робочим днем в підземних умовах у шахтобудівельному управлінні ТОВ «Криворіжшахтобуд» (записи №№11-13);

-з 01.02.2012 по 05.06.2012 - прохідником підземним 4 розряду дільниці №20 з повним робочим днем в підземних умовах у шахтобудівельному управлінні ТОВ «Криворіжшахтобуд» (записи №№13-14);

-з 12.11.2012 по 31.10.2013 - прохідником 4 розряду на дільниці №26 проходки в шахті «Родіна» шахтобудівельного управління з повним робочим днем в підземних умовах в ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» (записи №15, №16);

-з 01.11.2013 по 07.09.2016 - прохідником 4 розряду, зайнятий повний робочий день на підземних роботах дільниці №6 проходки шахти «Гвардійська» шахтобудівельного управління в ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» (записи №№16-19);

-з 22.11.2016 по 19.12.2018 - прохідником 4 розряду, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, дільниці ГКР №6 проходки шахти «Гвардійська» шахтобудівельного управління в ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» (записи №20-22);

-з 20.12.2018 по 21.07.2023 - прохідником 4 розряду, зайнятим повний робочий на підземних роботах, дільниці ГКР №2 проходки шахти «Тернівська» шахтобудівельного управління в ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» (записи №№22 - 25).

Отже, матеріалами справи підтверджується, що позивач у періоді з 21.05.2003 по 07.10.2003 працював підземним гірником з повним робочим днем в підземних умовах, а з 08.10.2003 по 11.01.2005, з 14.08.2006 по 14.12.2006, з 15.12.2006 по 31.07.2008, з 01.08.2008 по 30.03.2010, з 31.03.2010 по 29.07.2010, з 05.08.2010 по 31.01.2012, з 01.02.2012 по 05.06.2012, з 12.11.2012 по 31.10.2013, з 01.11.2013 по 07.09.2016, з 22.11.2016 по 19.12.2018 та з 20.12.2018 по 21.07.2023 - прохідником з повним робочим днем в підземних умовах.

При цьому, трудова книжка позивача в частині періодів оформлена у відповідності до вимог законодавства, в трудовій книжці містяться відомості про прийняття на роботу підземним гірником з повним робітничим днем та звільнення з посади, прийняття на роботу прохідником з повним робочим днем в підземних умовах, переведення та звільнення з посади, вказані записи вчинені на підставі наказів по підприємству, та містять відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, як-то інформацію щодо характеру виконуваної роботи (під землею), зайнятість повний робочий день, а також атестацію робочого місця для поширення пільг пенсійного забезпечення.

Розділами І та ІІ Списку, затвердженого постановою КМУ № 202, передбачено, що правом на пенсію за статтею ст.114 Закону № 1058-ІV (не менш 25 років), користуються усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю); в тому числі гірники підземні.

Отже, що професія (посада), яку позивач обіймав протягом періоду з 21.05.2003 по 07.10.2003, передбачена Списком, затвердженого постановою КМУ №202 від 31.03.1994 року.

Професія (посада) прохідник, на якій позивач працював у період з 08.10.2003 по 11.01.2005, з 14.08.2006 по 14.12.2006, з 15.12.2006 по 31.07.2008, з 01.08.2008 по 30.03.2010, з 31.03.2010 по 29.07.2010, з 05.08.2010 по 31.01.2012, з 01.02.2012 по 05.06.2012, з 12.11.2012 по 31.10.2013, з 01.11.2013 по 07.09.2016, з 22.11.2016 по 19.12.2018 та з 20.12.2018 по 21.07.2023 передбачена Списком 1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №36 від 16.01.2003 (розділ 1 підрозділ 2 позиція 1.2а), постановою Кабінету Міністрів України №461 від 24.06.2016.

При цьому, за змістом абзацу 1 частини 3 статті 114 Закону №1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років,

а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.

Професія «прохідник підземний з повний робочим днем у шахті» є провідною професією в розумінні абзацу 1 частини 3 статті 114 Закону №1058-IV.

При цьому, відповідачем вказані періоди роботи взагалі не зараховані до пільгового підземного стажу.

Посилання відповідача в обґрунтування причин не зарахування вказаних спірних періодів до пільгового стажу на відсутність уточнюючих довідок, спростовуються, оскільки довідка уточнюючого характеру може бути основним доказом підтвердження пільгового стажу в період роботи на відповідних посадах або за професіями лише в тих випадках, коли відсутня трудова книжка чи відповідні записи у трудовій книжці.

При цьому, відповідачем не обґрунтовано причин не врахування відомостей трудовій книжці в частині спірного спеціального стажу позивача.

Посилання відповідача на те, що до страхового стажу не зараховано період роботи з 21.05.2003 по 11.01.2005 згідно з дублікату трудової книжки НОМЕР_1 , оскільки даний період передує даті заповнення трудової книжки 19.06.2006, також спростовуються, оскільки такий період частково (вибірково) зарахований до страхового стажу позивачу; крім того, така позиція відповідача не обґрунтовує правомірність дій пенсійного органу щодо не зарахування спірних періодів трудової діяльності позивача до пільгового підземного стажу.

На думку колегії суддів апеляційної інстанції, відповідач діяв протиправно, відмовляючи позивачу у зарахуванні періоду його роботи:

з 21.05.2003 по 31.05.2003 до страхового стажу, періоду роботи з 21.05.2003 по 07.10.2003 підземним гірником до пільгового підземного стажу (25 років),

а періодів роботи прохідним підземним з 08.10.2003 по 11.01.2005, з 14.08.2006 по 14.12.2006, з 15.12.2006 по 31.07.2008, з 01.08.2008 по 30.03.2010, з 31.03.2010 по 29.07.2010, з 05.08.2010 по 31.01.2012, з 01.02.2012 по 05.06.2012, з 12.11.2012 по 31.10.2013, з 01.11.2013 по 07.09.2016, з 22.11.2016 по 19.12.2018 та з 20.12.2018 по 21.07.2023 до пільгового підземного стажу на провідних професіях (20 років).

Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що для ефективного способу захисту прав позивача є підстави для виходу за межі позовних вимог та відновлення порушених прав позивача шляхом:

зобов'язання відповідача зарахувати до страхового стажу періоду роботи:

з 21.05.2003 по 31.05.2003, до пільгового підземного стажу (25 років), який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно із частиною 3 статті 114 Закону №1058-IV,

з 21.05.2003 по 07.10.2003,

до пільгового підземного стажу на провідних професіях (20 років), який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно із частиною 3 статті 114 Закону №1058-IV, періоди роботи з 08.10.2003 по 11.01.2005, з 14.08.2006 по 14.12.2006, з 15.12.2006 по 31.07.2008, з 01.08.2008 по 30.03.2010, з 31.03.2010 по 29.07.2010, з 05.08.2010 по 31.01.2012, з 01.02.2012 по 05.06.2012, з 12.11.2012 по 31.10.2013, з 01.11.2013 по 07.09.2016, з 22.11.2016 по 19.12.2018 та з 20.12.2018 по 21.07.2023.

За змістом частин 1, 2 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що рішення від 29.08.2024 №046050020654 про відмову у призначенні пенсії прийнято відповідачем не на підставі та не у спосіб, що передбачені законодавством, та не обґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, відтак є протиправним та підлягає скасуванню.

Оскільки відповідачем було протиправно відмовлено позивачеві у призначенні пенсії за віком, що встановлено судом, поряд з цим на час судового розгляду матеріали справи не містять доказів обрахунку пільгового стажу з урахуванням зобов'язальних вимог суду, зважаючи на дискрецію пенсійного органу в питаннях обрахунку стажу (в тому числі пільгового), необхідного для призначення пенсії, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 22.08.2024 про призначення пенсії за віком та з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, оскільки саме такий спосіб захисту порушеного права позивача у даному випадку є належним та це необхідне для ефективного захисту порушеного права.

Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що при повторному розгляді заяви позивача про призначення пенсії, суб'єкт владних повноважень не може покладатися на свої висновки, які були спростовані судом в ході розгляду справи.

Вищезазначене є мотивом для відхилення судом апеляційної інстанції аргументів, викладених в апеляційній скарзі, оскільки аргументи відповідача спростовуються доводами, викладеними позивачем та нормами законодавства, що регулює дані правовідносини.

Доводи апеляційної скарги не спростовують правового обґрунтування, покладене в основу рішення суду першої інстанції, тому не можуть бути підставою для його скасування.

Керуючись 241-245, 250, 311, 316, 321, 322, 327, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.01.2025 року - залишити без змін.

Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття 19.06.2025 та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, зазначених в підпунктах: «а», «б», «в», «г» пункту 2 ч. 5 статті 328 КАС України.

В силу п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України постанова може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 30 днів згідно ст. 329 КАС України з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом 30-ти днів з дня вручення йому такого судового рішення.

Головуючий - суддя Ю. В. Дурасова

суддя Л.А. Божко

суддя О.М. Лукманова