Головуючий І інстанції: Мороко А.С.
30 червня 2025 р. Справа № 520/28493/24
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді Ральченка І.М.,
Суддів: Катунова В.В. , Подобайло З.Г. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 01.05.2025 по справі № 520/28493/24
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком як держслужбовцю згідно зі ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII та скасувати рішення № 202250008801 від 13.09.2024, яким відмовлено у задоволенні заяви від 26.03.2024 в призначенні пенсії за віком державного службовця, у зв'язку із недоцільністю;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Івано-Франківській області прийняти рішення про призначення та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця з 26.03.2024 із розрахунку 60% заробітної плані працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, на підставі оновлених довідок про складові заробітної плані від 02.10.2024 № 1348 (Додаток 6 до Порядку) та № 1347 (Додаток 4 до Порядку), які видані Новопокровською селищною радою Чугуївського району Харківської області.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 01.05.2025 задоволено позов.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області № 202250008801 від 13.09.2024 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком державного службовця.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 60 % від усіх сум заробітної плати згідно з довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 02.10.2024 № 1347 та довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 02.10.2024 № 1348, виданих Новопокровською селищною радою Чугуївського району Харківської області, починаючи з 26.03.2024.
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, не погодившись із рішенням суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просило його скасувати та прийняти нове, яким позовні вимоги залишити без задоволення. В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначив, що довідкам від 02.10.2024 № 1347 та № 1348 не надавалась правова оцінка Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, оскільки довідки від 02.10.2024 не могли подаватись разом із заявою від 26.03.2024 про переведення на інший вид пенсії. На момент прийняття рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області № 202250008801 від 13.09.2024, позивачем не було надано до пенсійного органу спірні довідки про складові заробітної плати. В даному випадку, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, на виконання рішення суду та враховуючи наявні у нього документи, оскаржуване рішення про відмову у призначенні пенсії за віком державного службовця було прийняте відповідно до вимог діючого законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
На підставі положень ст. 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судовим розглядом, ОСОБА_1 перебуває на обліку в органах пенсійного фонду та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
26.03.2024 ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу із заявою про перехід на інший вид пенсії за Законом України "Про державну службу".
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області № 205250008801 від 02.04.2024 позивачу відмовлено у переведенні на пенсію за віком згідно з Законом України "Про державну службу" за відсутністю необхідного стажу державної служби, оскільки у період з 14.07.1994 по 03.07.2001 позивач працював на посаді голови Новопокровської сільської ради народних депутатів Харківської області, стаж державної служби становить 6 років 11 місяців 19 днів. Починаючи з 04.07.2001 року працював на посаді, віднесеній до сьомої категорії посад в органах місцевого самоврядування відповідно до ст. 14 Закону України від 07.06.2001 № 2493-ІІІ "Про службу в органах місцевого самоврядування", який набрав чинності 04.07.2001 року та не відноситься до категорії посад державної служби відповідно до ст. 25 Закону України від 16.12.1993.
Не погодившись із даним рішенням позивач оскаржив останнє у судовому порядку.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду 15.07.2024 у справі № 520/9532/24, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області № 205250008801 від 02.04.2024 "Про відмову в переведенні з одного виду пенсії на інший", зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 № 1224 від 26.03.2024 про переведення з пенсії за віком згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно з Законом України "Про державну службу", зарахувавши період роботи в органах місцевого самоврядування на посаді селищного голови з 04.07.2001 по 09.12.2020 до стажу державної служби.
На виконання зазначеного рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повторно розглянуто заяву позивача від 26.03.2024, прийнято рішення № 202250008801 від 13.09.2024, яким відмовлено у призначенні пенсії за віком державного службовця, у зв'язку із недоцільністю.
Зазначене рішення обґрунтоване тим, що з 18.02.2022 позивач отримував пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Згідно записів трудової книжки займав посади: з 14.07.1994 по 03.07.2001 - голова Новопокровської сільської ради народних депутатів Харківської області, з 04.07.2001 працював на посаді, віднесеній до сьомої категорії посад в органах місцевого самоврядування відповідно до ст. 14 Закону України від 07.06.2001 № 2493-111 «Про службу в органах місцевого самоврядування», який набрав чинності 04.07.2001 року та не відноситься до категорії посад державної служби відповідно до ст. 25 Закону України від 16.12.1993. На виконання покладених судом зобов'язань, позивачу враховано до стажу державної служби період роботи в органах місцевого самоврядування на посаді селищного голови з 04.07.2001 по 09.12.2020. З врахуванням зазначеного періоду, стаж роботи заявника на посаді держслужбовця становить 26 років 4 місяці 27 днів Оскільки, судом не розглядалося питання порядку обчислення заробітної плати для призначення пенсії, врахувати довідки про складові заробітної плати, які видані органом місцевого самоврядування для призначення пенсії державного службовця, визначені за посадою Новопокровського селищного голови, підстав немає. Роз'яснено, що заявнику доцільніше отримувати пенсію за віком за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", де її розмір становить 13928,51 грн., оскільки розмір пенсії після перерахунку згідно рішення суду від 15.07.2024 становить 2361 грн.
Позивач, не погоджуючись із рішенням відповідача, звернувся до суду із даним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що перебування позивача на посадах в органах місцевого самоврядування, не перешкоджає зарахуванню відповідних періодів проходження служби до стажу державної служби, який дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та врахуванню довідок, в яких зазначено дані про заробітну плату посадової особи.
Колегія суддів не погоджується із висновком суду першої інстанції, з огляду на таке.
Так, право на пенсійне забезпечення державних службовців визначено Законом України «Про державну службу» № 889-VIII, який набув чинності 01.05.2016.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону№ 889-VIII, втратив чинність Закон України «Про державну службу» № 3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону№ 889-VIII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до п. 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону№ 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно зі ст. 37 Закону № 3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ і нормами Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ, а саме: щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Таким чином, після 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом України від 10.12.2015 № 899 "Про державну службу") зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений п.п.10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII, та мають передбачені ч.1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ вік і страховий стаж.
У ході судового розгляду встановлено, що до заяви про перехід на пенсію державного службовця позивач додав довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 02.10.2024 № 1347, № 1348, виданих Новопокровською селищною радою Чугуївського району Харківської області.
Відповідно до ч. 8 ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб.
Згідно з п. п. 5, 6 Порядку № 622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.
Вимоги до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям визначені положеннями постанови правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям».
Із матеріалів справи встановлено, що 26.03.2024 ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу із заявою про перехід на інший вид пенсії за Законом України "Про державну службу", до якої були надані довідки про складові заробітної плати від 25.03.2024 № 363 та від 25.03.2024 № 362, складені Новопокровською селищною радою Чугуївського району Харківської області.
Так, приймаючи оскаржуване рішення № 202250008801 від 13.09.2024, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснювало повторний розгляд заяви ОСОБА_1 № 1224 від 26.03.2024 на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду 15.07.2024 у справі № 520/9532/24, тобто предметом дослідження фактично були додані до вказаної заяви довідки від 25.03.2024 № 363 та від 25.03.2024 № 362, складені Новопокровською селищною радою Чугуївського району Харківської області.
При цьому, територіальний орган пенсійного фонду не вказує на недоліки наданих позивачем довідок про складові заробітної плати. Єдиною підставою для їх неврахування при призначенні пенсії зазначено те, що рішення Харківського окружного адміністративного суду 15.07.2024 у справі № 520/9532/24 не містить зобов'язань для пенсійного органу щодо врахування довідок про складові заробітної плати.
Разом з тим, позивач, звертаючись до суду із даним позовом, просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Івано-Франківській області прийняти рішення про призначення та виплату пенсії державного службовця із розрахунку 60% заробітної плані працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, на підставі оновлених довідок про складові заробітної плані від 02.10.2024 № 1348 та № 1347, які видані Новопокровською селищною радою Чугуївського району Харківської області.
Колегія суддів вважає такі вимоги передчасними, оскільки при зверненні до відповідача з заявою № 1224 від 26.03.2024 були додані довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 25.03.2024 № 363 та від 25.03.2024 № 362, складені Новопокровською селищною радою Чугуївського району Харківської області.
Відповідно саме зазначені довідки підлягали дослідженню під час вирішення питання щодо обчислення розміру пенсії позивача при її призначенні.
Натомість, оновлені довідки про складові заробітної плані від 02.10.2024 № 1348 та № 1347, які видані Новопокровською селищною радою Чугуївського району Харківської області, позивачем до пенсійного органу не надавались.
Крім того, на час прийняття Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області оскаржуваного рішення № 202250008801 від 13.09.2024 довідки Новопокровської селищної ради Чугуївського району Харківської області від 02.10.2024 № 1348 та № 1347 не існували, а отже вимоги щодо зобов'язання пенсійного органу здійснити призначення пенсії на їх підставі є передчасними.
Таким чином, колегія суддів доходить висновку про відсутність підстав для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області прийняти рішення про призначення позивачу пенсії державного службовця з 26.03.2024 із розрахунку 60% заробітної плані працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, на підставі оновлених довідок про складові заробітної плані від 02.10.2024 № 1348 (Додаток 6 до Порядку) та № 1347 (Додаток 4 до Порядку), які видані Новопокровською селищною радою Чугуївського району Харківської області.
У той же час, колегія суддів зазначає, що позивач не позбавлений можливості повторно звернутись до пенсійного органу із заявою щодо призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", надавши при цьому зазначені вище довідки про складові заробітної плані від 02.10.2024 № 1348 та № 1347, які видані Новопокровською селищною радою Чугуївського району Харківської області.
На підставі викладеного, колегія суддів доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають, з огляду на що оскаржуване рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до п. 4 ч. 1, ч. 2 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 317, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області - задовольнити.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 01.05.2025 по справі № 520/28493/24 - скасувати.
Ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.М. Ральченко
Судді В.В. Катунов З.Г. Подобайло