Постанова від 30.06.2025 по справі 440/449/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2025 р. Справа № 440/449/25

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Чалого І.С.,

Суддів: Ральченка І.М. , Катунова В.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду (головуючий суддя І інстанції: Н.І. Слободянюк) від 07.02.2025 року по справі № 440/449/25

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому просить суд:

- визнання протиправним та скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 164150003357 від 17 жовтня 2024 року;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити обчислення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII на підставі довідок Миргородської районної ради - довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби (лист Миргородської районної ради від 15 січня 2024 року № 02-17-2/18) з урахуванням виплачених сум з 17 січня 2024 року /а.с. 1-7/.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 07.02.2025 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення про відмову в перерахунку пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 164150003357 від 17 жовтня 2024 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 за призначенням/перерахунком пенсії від 17 січня 2024 року згідно Закону України "Про державну службу" та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в сумі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

В апеляційній скарзі відповідач посилається на те, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, про наявність правових підстав для повторного розгляду заяви ОСОБА_1 за призначенням/перерахунком пенсії від 17.01.2024 згідно Закону України "Про державну службу". Вказує, що рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 03.07.2024 у справі № 440/1987/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії згідно Закону України "Про державну службу" та прийняти рішення з урахуванням висновків суду. На виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03.07.2024 у справі № 440/1987/24 було повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 17.01.2024 року про призначення пенсії згідно Закону України "Про державну службу". За результатами повторного розгляду заяви позивача від 17.01.2024 із врахуванням висновків суду наведених в рішенні Полтавського окружного адміністративного суду від 03.07.2024 у справі № 440/1987/24 , а також враховуючи, що зобов'язальна частина рішення суду не містить зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області при переведенні позивача на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" враховувати подані до заяви довідки про заробітну плату, видані Миргородською районною радою в Полтавській області. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області проведений перерахунок - перехід на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» з нульовим заробітком, що призвело до зменшення розміру пенсії, тому було прийнято рішення від 17.10.2024 року № 164150003357 про відмову в перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", у зв'язку з недоцільністю. Судом І інстанції не було враховано, що зобов'язання щодо розрахунку пенсії позивача згідно Закону України "Про державну службу" з врахуванням довідок про заробітну плату, виданих Миргородською районною радою в Полтавській області, в рішенні суду відсутнє. Отже, рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03.07.2024 у справі № 440/1987/24 Головним управлінням пенсійного фонду України в Запорізькій області виконано в повному обсязі згідно із покладеними зобов'язаннями.

Позивач подала до суду відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначила, що при розгляді її заяви від 17.01.2024 року відповідачем недобросовісно враховано вимоги Порядку призначення пенсій деяким категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб". Зазначає, що разом з заявою від 17.01.2024 року вона подала довідки, видані Миргородською районною радою від 15.01.2024 року № 02-17-2/18: довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років; довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби. Саме ці довідки, на думку позивачки, є джерелом інформації про її доходи за бажаний період для розрахунку пенсії та впливають на правильність обчислення пенсії. Вказує, що суд першої інстанції правильно встановив всі фактичні обставини у справі, просить рішення суду залишити без змін.

У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Предметом апеляційного оскарження є судове рішення, яке прийняте судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Полтавській області та їй з 18 березня 2023 року призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" /а.с. 15, 51-зворот, 58-60/.

ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою за призначенням / перерахунком пенсії від 17 січня 2024 року /а.с. 77/, в якій просила здійснити перерахунок, вид перерахунку: перехід на пенсію за іншим Законом.

До вказаної заяви згідно розписки-повідомлення /а.с. 78/ додала, зокрема, копії: паспорта або ID-картки або посвідки (кількість 1; НОМЕР_1 ); довідки про заробітну плату (спецпенсії) (кількість 1; 02-17-2/18); довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру (кількість 1; 2308603101); документів про місце проживання (реєстрації) особи (кількість 1; 2023/001973518).

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 03 липня 2024 року у справі № 440/1987/24 /а.с. 55-зворот - 58/, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 08 жовтня 2024 року /а.с. 52-55/, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково: визнано протиправним та скасувано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 23.01.2024 № 31; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії згідно Закону України "Про державну службу" та прийняти рішення з урахуванням висновків суду; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Рішенням про відмову в перерахунку пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 164150003357 від 17 жовтня 2024 року /а.с. 79/ відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії згідно Закону України "Про державну службу" у зв'язку з недоцільністю.

Вказане рішення обґрунтоване тим, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03 липня 2024 року по справі № 440/1987/24 повторно розглянуто заяву від 17 січня 2024 року № 113 ОСОБА_1 щодо проведення перерахунку пенсії: "Перехід на пенсію за іншим Законом", а саме: на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу". За результатом розгляду заяви, матеріалів електронної пенсійної справи: ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі 8213,27 грн. На виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03 липня 2024 року по справі № 440/1987/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій обласні повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 щодо проведення перерахунку пенсії: "Перехід на пенсію за іншим Законом", а саме: на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу", проведено розрахунок пенсії ОСОБА_1 згідно Закону України "Про державної службу". Розмір пенсії з урахуванням висновків суду склав 2361 грн. за результатами повторного розгляду заяви № 113 від 17 січня 2024 року ОСОБА_1 , враховуючи висновки суду, наведені у рішенні Полтавського окружного адміністративного суду від 03 липня 2024 року по справі № 440/1987/24, а також враховуючи, що зобов'язальна частина рішення суду не містить зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області при переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" враховувати подані до заяви довідки про заробітну плату, видані Миргородською районною радою в Полтавській області, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області проведений перерахунок - перехід на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" з нульовим заробітком, що призвело до змеонду України в Запорізькій області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в сумі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень шістдесят

Не погодившись з рішенням про відмову в перерахунку пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 164150003357 від 17 жовтня 2024 року, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем в оскаржуваному рішенні не наведено причин неврахування вказаних довідок при визначенні розміру її пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу" внаслідок наявності в них недоліків, недостовірних відомостей тощо, що б не дозволило їх врахувати при визначенні такого розміру. При визначенні розміру пенсії позивача згідно оскаржуваного рішення відповідачем не враховані довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, які видані Миргородською районною радою за №02-17-2/18 від 15 січня 2024 року, суд доходить висновку про наявність правових підстав для визнання протиправним та скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 164150003357 від 17 жовтня 2024 року.

Відповідно до ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів зазначає, що позивачем рішення суду в частині відмови не оскаржується, тому в апеляційному порядку розгляду підлягає рішення лише в частині задоволених вимог.

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 44 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09 липня 2003 року /надалі - Закон № 1058-IV/ визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Частиною першою статті 9 Закону № 1058-IV встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

На виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03 липня 2024 року по справі №440/1987/24, відповідач повторно розглянув заяву позивачки від 17.01.2024 та відмовив в перерахунку пенсії згідно Закону України "Про державну службу" у зв'язку з недоцільністю.

Єдиною підставою для неприйняття поданих позивачем довідок, відповідач зазначив те, що зобов'язальна частина рішення суду не містить зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області при переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" враховувати подані до заяви довідки про заробітну плату, видані Миргородською районною радою в Полтавській області.

Отже, спірним у даній справі є дії відповідача щодо проведення позивачу розрахунку пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VІІІ без врахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, що й стало підставою для відмови у переведенні позивача на такий вид пенсії.

З 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України "Про державну службу" №889-VІІІ від 10 грудня 2015 року /надалі - Закон № 889-VIII/, підпунктом 1 пункту 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" якого встановлено, що втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 19 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Так, відповідно до частини першої статті 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 1058-15, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-15, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до частини п'ятої статті 37 Закону № 3723-ХІІ визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб /надалі - Порядок № 622, у редакції чинній, на час виникнення спірних правовідносин/.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

- у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно із пунктом 5 Порядку № 622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Постановою Правління Пенсійного фонду України № 1-3 від 17 січня 2017 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 лютого 2017 року за № 180/30048 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" (із змінами і доповненнями, внесеними постановами правління Пенсійного фонду України від 23 травня 2018 року № 11-1, від 09 жовтня 2023 року № 41-1) /чинною на момент виникнення спірних правовідносин/, відповідно до пунктів 2, 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу", пунктів 9, 10 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280, та пункту 5 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622, затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII "Про державну службу", що додаються:

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

З системного аналізу вищевказаних норм слідує, що пенсія особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, призначається у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. При цьому розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. Крім того, за бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір інших розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Як встановлено судом першої інстанції, позивач додала до заяви від 17 січня 2024 року довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, які видані Миргородською районною радою за № 02-17-2/18 від 15 січня 2024 року, таким чином виявила своє бажання на врахування заробітної плати саме згідно таких довідок.

Водночас, відповідач відмовляючи позивачці у призначенні пенсії з врахуванням вищевказаних довідок, не навів причин їх неврахування при визначенні розміру її пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу".

Доводи апелянта про те, що зобов'язальна частина рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03 липня 2024 року по справі № 440/1987/24 не містить зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області при переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" враховувати подані до заяви довідки про заробітну плату, видані Миргородською районною радою в Полтавській області, є безпідставними, з огляду на те, що це питання не було спірним під час розгляду справи № 440/1987/24, та суд не надавав цьому оцінки.

Водночас, відповідач, має обов'язок у разі прийняття рішення про відмову у вчиненні перерахунку пенсії обґрунтувати правомірність прийнятого рішення.

Враховуючи вищевикладене, а також межі апеляційного розгляду, а саме те, що рішення суду першої інстанції переглядається лише в межах задоволених вимог, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Відповідно до пункту першого частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Згідно зі статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення із додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому оскаржуване рішення слід залишити без змін.

Зважаючи на результати апеляційного перегляду оскарженого судового рішення та положення статті 139 КАС України, у справі відсутні підстави для зміни розподілу судових витрат зі сплати судового збору.

Керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області - залишити без задоволення.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 07.02.2025 року по справі № 440/449/25 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя (підпис)І.С. Чалий

Судді(підпис) (підпис) І.М. Ральченко В.В. Катунов