23 червня 2025 року м. Київ
Справа № 758/4088/25
Провадження: № 33/824/2902/2025
Суддя судової палати з розгляду цивільних справ Київського апеляційного суду Невідома Т. О.,
секретар - Лаврук Ю. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Подільського районного суду м. Києва від 18 квітня 2025 року, винесену під головуванням судді Павленко О. О.,
про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , за ст. 212-21 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №50-33/765 від 07 березня 2025 року, 23.08.2024 року ОСОБА_1 всупереч вимогам Закону України «Про політичні партії України» порушила порядок та строки подання Звіту політичної Партії за 2020 рік про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП.
Постановою Подільського районного суду м. Києва від 18 квітня 2025 року ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП та накладено на неї адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 5100 грн.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп.
Не погодившись із таким судовим рішенням, ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просила скасувати постанову Подільського районного суду м. Києва від 18 березня 2025 року та закрити провадження у справі.
На обґрунтування апеляційної скарги зазначила, що на момент прийняття судового рішення у справі був вичерпаний шестимісячний строк притягнення до відповідальності, якийпередбачений Кодексом України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, про час розгляду справи повідомлена належним чином.
Представник НАЗК - Сірук А. В. заперечувала проти апеляційної скарги та просила постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Вислухавши пояснення представника НАЗК, які з'явились в судове засідання,дослідивши письмові матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, доходжу висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення.
Відповідно до положень статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Положеннямистатті 280 КУпАПпередбачено, щосуддя при розглядісправи про адміністративнеправопорушення, в даномувипадку, передбаченогостаттею 130 КУпАП, у числііншихвизначених законом обставин, зобов'язанийз'ясувати: чи мало місцеправопорушення, за яке особа притягається до відповідальності; чиміститьдіяння склад адміністративногоправопорушення, чи є особа винною у йоговчиненні та чипідлягає вона адміністративнійвідповідальності.
Як зазначено вст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінюєдокази за своїмвнутрішнімпереконанням, щоґрунтується на всебічному, повному і об'єктивномудослідженнівсіхобставинсправи в їхсукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Такожстаття 62 КонституціїУкраїнизазначає, щовина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях.
Постанова суду першоїінстанціївідповідаєзазначенимвищевимогам.
Відповідно до протоколу про адміністративнеправопорушеннявід07 березня 2025 рокуНаціональним агентством проведено аналіззвітуполітичноїпартії «НАРОДНИЙ РУХ ЗА ЄДНІСТЬ УКРАЇНИ» за 2020 рік, якийбувподанийполітичноюпартією «НАРОДНИЙ РУХ ЗА ЄДНІСТЬ УКРАЇНИ» 23 серпня 2024 року за вх. № 89067/0/07-24.
За результатами аналізу звіту партії за 2020 рік, НАЗК встановлено, що звіт подано з недотриманням строку, встановленого положеннями пункту 6 розділу VI «Заключні положення» Закону, а також з порушенням встановлених вимог до його оформлення, що є порушенням частини десятої статті 17 Закону України «Про політичні партії України»( в редакції, що діяла на день опублікування Закону України від 19 грудня 2019 року №410-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання і протидії політичній корупції»), п. 2 розділу І, абзацу 2 п. 1 та п. п. 1 п. 10 розділу ІІ, п. 1 розділу ІІІ абзацом Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 28.07.2016 № 2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2016 за № 1185/29315 вимог до оформлення такого Звіту.
Так, 26.12.2023 набув чинностіЗакон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23.08.2023 № 3337-IX, який відновив звітування політичних партій та обов'язок Національного агентства перевіряти такі Звіти. Політичніпартіїмали подати до Національного агентства Звіти за 2020 рікпротягом 120 днів з дня набраннячинностіЗаконом України «Про внесеннязмін до деякихзаконодавчихактівУкраїнищодоудосконалення державного фінансування та контролю за діяльністюполітичнихпартій» від 23.08.2023 № 3337-IXокремо за кожен квартал абоЗвіт за 2020 рік. При цьомуцестосуєтьсяусіхполітичнихпартій та не залежитьвідобраноговаріантуподанняЗвіту (квартальнийаборічний).
Таким чином, останнім днем поданнязвітів за I - IV квартал 2020 року абозвіту за 2020 ріквідповідно до положеньЗакону України «Про внесеннязмін до деякихзаконодавчихактівУкраїнищодоудосконалення державного фінансування та контролю за діяльністюполітичнихпартій» від 3.08.2023 № 3337 - IX є 25.04.2024.
Частиною 20статті 17 Закону України«Про політичніпартії в Україні'передбачено, щопротягом 10-ти календарнихднів з дня завершення строку на поданняполітичнимипартіямиЗвітів про майно, доходи, витрати і зобов'язанняфінансового характеру Національне агентство на своємуофіційномувебсайтіоприлюднює список політичнихпартій, які не подали своїзвіти у визначенийцим законом строк, та забезпечуєпритягненнявиннихосіб до відповідальності, передбаченої законом.
На виконаннявимогчастинидвадцятоїст. 17 Закону України «Про політичніпартії в Україні», партіюбуло включено до перелікуполітичнихпартії, які не подали абонесвоєчасно подали звіти за І - IV квартали 2020 року абозвіти за 2020 рік.
Списки політичнихпартій, які не подали своїЗвіти у визначений Закону України «Про політичніпартії в Україні'строк, розміщені на офіційномувебсайтіНаціонального агентства. Політичнапартія «НАРОДНИЙ РУХ ЗА ЄДНІСТЬ УКРАЇНИ» (код ЄДРПОУ 25886045) зазначена у пункті70 списку політичнихпартій, які не подали своїЗвіти за І - IV квартали 2020 року абоЗвіти за 2020 рік у визначенийцим Законом строк.
Факт несвоєчасногоподаннязвітупартії за 2020 рік до Національного агентства, а саме23 серпня 2024 року, свідчить про порушенняположень пункту шостогорозділу VI «Заключніположення» Закону України «Про політичніпартії в Україні». Окрім того, за результатами проведеногоаналізувстановлено, щотакийЗвіт подано з недотриманнямвимогщодойогооформлення.
Частиною десятою статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» (в редакції, що діяла на день опублікування Закону України від 19.12.2019 N? 410-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання і протидії політичній корупції») встановлено, що форма та порядок подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру затверджуються Національним агентством з питань запобігання корупції.
Пунктом 2 розділу І Положення про порядок подання Звіту визначено, що політичні партії та їх місцеві організації, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, подають Звіт про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру за формою, затвердженою рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 09 червня 2016 року № 3, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30 червня 2016 року за № 904/29034.
Абзацом другим пункту 1 розділу ІІ Положення про порядок подання Звіту встановлено, що Звіт у паперовій формі повинен бути пронумерований,прошитий та містити на останній сторінці напис «Усього пронумеровано, прошито, скріплено печаткою та підписом _ аркушів», найменування посади керівника (уповноваженої особи політичної партії), його (її) прізвище, ініціали та підпис, відбиток печатки у підпункті 1 пункту 10 розділу ІІ Положення про порядок подання Звіту зазначено, що інформація про майно, доходи, витрати 1 зобов?язання фінансового характеру від кожної місцевої організації політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи. Ця інформація додається шляхом заповнення відповідних розділів Звіту, що стосуються місцевої організації партії та обов?язково додається разом із Звітом політичної партії.
Пунктом 1 розділу ІІІ Положення про порядок подання Звіту встановлено, що місцевою організацією політичної партії обов?язково заповнюються титульна сторінка, таблиці «Загальна інформація про політичну партію», «Місцеві організації політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи» та «Зведена таблиця Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру», остання сторінка форми Звіту. Розділи та таблиці заповнюються та подаються у разі наявності інформації (таблиці з прочерками або нулями можуть не надаватися).
Звіт відповідної місцевої організації подається за підписами керівника і головного бухгалтера (особи, відповідальної за ведення бухгалтерського обліку) відповідної місцевої організації політичної партії, засвідченими печаткою місцевої організації.
Проте, звіт партії за 2020 рік подано до Національного агентства у вигляді окремих аркушів та непрошитим, що не відповідає та порушує вимоги абзацу 2 пункту 1 розділу ІІ Положення про порядок подання звіту (відповідно до абзацу 2 пункту 1 розділу ІІ Положення Звіт у паперовій формі повинен бути пронумерований, прошитий та містити на останній сторінці напис «Усього пронумеровано, прошито, скріплено печаткою та підписом - аркушів». найменування посади керівника (уповноваженої особи політичної партії), його (ії) прізвище, ініціали та підпис, відбиток печатки).
Окрім того, до звіту партії за 2020 рік додано лише титульні сторінки звітів 66 - ти місцевих організацій партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, одну «Зведена таблиця звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру» та одну останню сторінку (за підписом керівника Партії ОСОБА_1 ) форми Звіту, що порушує вимоги щодо оформлення встановлені частиною десятою статті 17 Закону, пунктом 2 розділу I, підпунктом 1 пункту 10 розділу ІІ, пунктом 1 розділу III Положення про порядок подання Звіту.
Виявлені порушення, а саме: подання звіту з недотриманням строку та подання Звіту з порушенням вставлених вимог до його оформлення зафіксовано у Акті про проведення аналізу звіту партії за 2020 рік від 13.11.2024 та Висновку про результати аналізу Звіту Партії за 2020 рік від 13.11.2024 № 933, затверджений наказом Національного агентства з питань запобігання корупції ввід 14.11.2024 №377/24, який опубліковано на офіційному вебсайтіНаціонального агентства відповідно до вимог частини 25 статті 17 Закону.
Таким чином, ОСОБА_1 як керівник політичної партії «НАРОДНИЙ РУХ ЗА ЄДНІСТЬ УКРАЇНИ» всупереч вимогамЗакону України «Про політичні партії в Україні» порушила порядок подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, а саме: порушення строків подання такого Звіту, чим вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбаченастаттею 212-21 КУпАП.
До протоколу додано звітполітичноїпартії«НАРОДНИЙ РУХ ЗА ЄДНІСТЬ УКРАЇНИ» про майно, доходи, витрати і зобов'язанняфінансового характеру, акт про проведенняаналізузвітуполітичноїпартії про майно, доходи, витрати і зобов'язанняфінансового характеру, висновок про результатианалізузвітуполітичноїпартії про майно, доходи, витрати і зобов'язанняфінансового характеру та статут політичноїпартії«НАРОДНИЙ РУХ ЗА ЄДНІСТЬ УКРАЇНИ».
Стаття 212-21 КУпАПпередбачаєвідповідальність за порушеннявстановленого порядку абостроківподанняфінансовогозвіту про надходження і використаннякоштіввиборчого фонду, звітуполітичноїпартії про майно, доходи, витрати і зобов'язанняфінансового характеру абоподанняфінансовогозвіту, оформленого з порушеннямвстановленихвимог.
Згідно з положеннями ст. 17 Закону України «Про політичніпартії в Україні», політичнапартіящоквартально, не пізнішеніж на сороковий день післязакінченнязвітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питаньзапобіганнякорупціїзвіт про майно, доходи, витрати і зобов'язанняфінансового характеру (у тому числіїїмісцевихорганізацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом йогозаповнення на офіційному веб-сайтіНаціонального агентства з питаньзапобіганнякорупції.
Статтею 3 Закону України «Про політичніпартії в Україні» визначено, щополітичніпартіїпровадять свою діяльністьвідповідно до КонституціїУкраїни, цього Закону, а такожіншихзаконівУкраїни та згідноізпартійним статутом, прийнятим у визначеномуцим Законом порядку.
26 грудня 2023 року набувчинностіЗакон України «Про внесеннязмін до деякихзаконодавчихактівУкраїнищодоудосконалення державного фінансування та контролю за діяльністюполітичнихпартій» від 23 серпня 2023 року № 3337-ІХ, щовідновивзвітуванняполітичнихпартій та обов'язокНаціонального агентства перевірятиЗвіти. Відповідно до статті 17 Закону України «Про політичніпартії в Україні» не поданіполітичнимипартіями за попереднізвітніперіодиподаються до Національного агентства з питаньзапобіганнякорупціїпротягом 120 днів з дня набраннязаконноїсиливказаного закону, тобто до 26 квітня 2024 року.
Відповідно до п. 1.8 роз'яснення НАЗК щодозастосування та дотриманняокремихположень Закону України «Про політичніпартії в Україні» стосовнофінансування та поданнязвітностіполітичнихпартій - звітподається до Національного агентства за підписомкерівникаполітичноїпартії (уповноваженої особи політичноїпартії).
Таким чином, з огляду на зазначенеапеляційний суд погоджується з висновками суду першоїінстанції, у тому, що у справізібранодостатньодоказів, які не викликаютьсумнівів у своїйдостовірності і допустимості, та якіпідтверджуютьвчинення ОСОБА_1 адміністративногоправопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.
Доводи скаржника про те, що на момент розгляду справи в суді першої інстанціїсплив строк накладення адміністративного стягнення, апеляційний суд зазначає наступне.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року № 3337-ІХ, звіти політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, подані до Національного агентства з питань запобігання корупції відповідно до пункту 6 цього розділу (у тому числі подані з порушенням строку), перевіряються Національним агентством з питань запобігання корупції у строк, що не перевищує 90 днів з дня надходження.Звіти політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, подані до Національного агентства з питань запобігання корупції до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій", перевіряються Національним агентством з питань запобігання корупції у строк, що не перевищує 90 днів з дня набрання чинності зазначеним Законом.
Як убачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 , яка є керівником політичної партії «НАРОДНИЙ РУХ ЗА ЄДНІСТЬ УКРАЇНИ», 23 серпня 2024 року подала звіт за 2020 рік у паперовому вигляді безпосередньо у приміщенні Національного агенства із запобігання корупції.
Звіти політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, подані до Національного агентства з питань запобігання корупції відповідно до пункту 6 цього розділу (у тому числі подані з порушенням строку), перевіряються Національним агентством з питань запобігання корупції у строк, що не перевищує 90 днів з дня надходження.
Відповідно до ст. 17 Закону України «про політичні партії» у разі виявлення під час перевірки звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру чи під час перевірки інформації про порушення законодавства у сфері фінансування політичних партій ознак порушення вимог законодавства, які є підставою для притягнення до адміністративної, кримінальної чи іншої передбаченої законом відповідальності, Національне агентство з питань запобігання корупції у п'ятиденний строк з дня виявлення відповідних ознак письмово повідомляє про це органи (посадових осіб), уповноважені забезпечити притягнення осіб, які вчинили порушення вимог законодавства, до передбаченої законом відповідальності, та надсилає відповідним органам (посадовим особам) матеріали, що підтверджують факт вчинення відповідного правопорушення, або забезпечує притягнення відповідних осіб до такої відповідальності в межах своїх повноважень.
Отже моментом виявлення адміністративного правопорушення є дата складення висновку про результати аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2020 рік, а саме 13 листопада 2024 року.
Статтею 38 КУпАП визначено, що адміністративне стягнення за правопорушення, пов'язані з корупцією або правопорушеннями у сфері фінансування політичних партій, може бути накладене протягом шести місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше двох років з дня його вчинення. У цьому випадку днем виявлення правопорушення є день складання Висновку Національним агентством, а саме 13 листопада 2024, з цього моменту й слід відраховувати шестимісячний строк, а не з дня подання звіту партії (23 серпня 2024 року), як помилково зазначає скаржник. Таким чином, складання протоколу (07 березня 2025 року) та винесення постанови судом першої інстанції (08 квітня 2025 року) здійснено з дотриманням шестимісячного строку, встановленого ст. 38 КУпАП.
За наслідками перевірки судового рішення суду першої інстанції в межах доводів, викладених в апеляційній скарзі, встановлено, що при розгляді матеріалів справи про адміністративне правопорушення, судом першої інстанції належним чином були досліджені докази, що містяться в матеріалах справи, яким суд надав належну оцінку та обґрунтовано визнавОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Враховуючи наведене, доходжу висновку, що постанова Подільського районного суду м. Києва від 18 квітня 2025 року є законною та обґрунтованою, а тому апеляційну скаргу ОСОБА_1 слід залишити без задоволення.
Керуючись ст. ст. 284, 294 КУпАП, суддя
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Подільського районного суду м. Києва від 18 квітня 2025 рокузалишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя Т. О. Невідома