30 червня 2025 року Чернігів Справа № 620/5202/25
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Чернігівській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
Головне управління ДПС у Чернігівській області (далі - ГУ ДПС) звернулося до суду з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 , в якому просить стягнути в дохід бюджету з фізичної особи ОСОБА_1 кошти в сумі 717 201,28 грн для погашення податкового боргу:
- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 131 819,76 грн;
- з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, в сумі 12 243,68 грн;
- з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів в сумі 571 777,84 грн;
- з адміністративних штрафів та інших санкцій в сумі 1360,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що, відповідач є платником податків і зобов'язаний сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законодавством терміни.
Суд ухвалою від 15.05.2025 відкрив провадження у справі та призначив її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами і встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позов.
Відповідач належним чином повідомлявся про розгляд справи за адресою реєстрації, вказаною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу з відміткою про вручення особисто відповідачем.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
Згідно з даними Єдиного Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 05.12.2011 зареєстровано Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 .
Як платник податків на податковому обліку в Чернігіській ДПІ Головного управління ДПС у Чернігівській області перебував з 06.12.2011.
Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, державну рестрацію припинення ФОП ОСОБА_1 проведено 28.12.2019, згідно із рішенням про припинення №1925260704593.
Разом з тим, у зв?язку із існуванням податкового боргу ФОП ОСОБА_1 і на сьогоднішній день перебуває на обліку в Чернігівській ДПІ Головного управління ДПС у Чернігівській області маючи 12 стан платника податків (припинено, але не знято з обліку (КОР пусті, але не закриті)).
Зняття з обліку фізичної особи-підприємця в контролюючому органі здійснюється у порядку, встановленому п. 65.10 ст. 65, ст. 67 Податкового кодексу України, ст. 5 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік слиного внеску на загальнообов?язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464), розд. ХІ Порядку обліку платників податків і зборів. затвердженого наказом Міністерства фінансівУкраїни від 09.12.2011 №1588 (заресстрований в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за №1562/20300) (далі - Порядок №1588), та розд. IV Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов?язкове державне соціальне страхування та Положення про реєстр страхувальників, який затверджено наказом Міністерства фінансів України від 24.11.2014 №1162 (заресстрований в Міністерстві юстиції України 03.12.2014 за №1553/26330) (далі - Порядок №1162).
Відповідно до п.65.10.1 ст.65.10 Податкового кодексу України, внесення до Державного рестру запису про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця чи незалежної професійної діяльності фізичної особи здійснюється у разі внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи підприємця - 3 дати державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Згідно з п.п.11.12.4 п.11.12 Порядку №1588, державна ресстрація (ресстрація) припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи або внесення до Рестру самозайнятих осіб запису про припинення такої діяльності фізичною особою не припиняє її зобов?язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, та не змінює строків. порядків виконання таких зобов?язань та застосування санкцій за їх невиконання.
Щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, проведеної у зв'язку з початком процедури припинення підприємницької діяльності фізичної особи підприємця.
Згідно з п.75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
За наявності підстав. визначених п.78.1 ст.78 ПК України контролюючий орган може призначити та провести документальну перевірку фізичної особи - платника податків (зокрема, у зв'язку з припиненням підприємницької діяльності) на підставі відомостей, отриманих від органу державної реєстрації про припинення підприємницької діяльності, поданих до контролюючого органу за основним місцем обліку фізичною особою, яка здійснювала незалежну професійну діяльність, заяви за формою №8-ОПП, або на підставі поданої заяви платника податків про проведення перевірки.
При цьому, процедура припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця є підставою для проведення перевірки такої особи, і нормами Податкового кодексу України не передбачено обмежень щодо призначення такої перевірки після проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Так, посадовими особами Головного управління ДПС у Чернігівській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку позивача з метою здійснення контролю щодо своєчасності, достовірності. повноти нарахування та сплати податків і зборів. виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2017 по 31.12.2019, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за період з 06.12.2011 по 31.12.2019.
За результатами перевірки складено Акт від 09.02.2024 №1857/Ж5/25-01-24-05/3025017017 (далі - Акт перевірки). У цьому акті зазначається про ряд виявлених порушень вимог податкового законодавства, які описані далі по тексту в розрізі окремого зобов'язання.
Підпунктом 14.1.39 п.14.1 ст.14 ПК України визначено, що грошове зобов?язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов?язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до пп. 14.1.156 п.14.1 ст.14 ПК України, податкове зобов?язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.
Згідно з пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Кодексу - податковий борг, це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно, враховуючи терміни «податкове зобов'язання» та «податкове повідомлення-рішення», визначені пп.14.1.156 та пп.14.1.157 п.14.1 ст.14 Кодексу, суд зазначає, що вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України (п.109.2 ст.109 Кодексу).
Виходячи із аналізу правових норм, що регулюють обов'язки платника податків, під час дослідження позовних вимог судом встановлено, що відповідно до розрахунку позивача, відповідач має податковий борг у сумі 717 201,28 грн (за основними платежами - 425 725,92 грн, штрафні санкції - 136 166,68 грн, пеня - 155 308,68 грн), а саме:
1. Податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування
На підставі висновків Акту перевірки, Головним управлінням ДПС у Чернігівській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 21.02.2024 №2893/ж10/25-01-24-05, яким за заниження валового доходу на 523 741,56 грн, донараховано сума податкового зобов?язання за податком на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування. в розмірі 94 273,49 грн та застосовано штрафні санкції у розмірі 23 568,39 грн. У зв'язку з наявною переплатою, залишок несплаченої суми за основним платежем з вказаного податку становить 81 041,90 грн.
Окрім того, за несвоєчасну сплату податкового зобов?язання з зазначеного податку, відповідачу нарахована пеня в сумі 27 209,47 грн.
Таким чином загальний розмір заборгованості з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, становить 131 819,76 грн (основний борг - 81 041,90 грн, штрафні санкції - 23 568,39 грн, пеня - 27 209,47 грн).
2. Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг).
За змістом пунктів 111.1 та 111.2 статті 111 ПК України, за порушення законів з питань оподаткування до платників податків застосовується фінансова відповідальність у вигляді штрафних (фінансових) санкцій.
Актом перевірки встановлено заниження податкових зобов?язань з податку на додану вартість. На підставі вказаного акту прийнято податкове повідомлення-рішення від 21.02.2024 №2910/Ж10/25-01-24-05, яким донараховано сума податкового зобов?язання з вказаного податку в розмірі 437 097,00 грн та застосовано штрафні санкції у розмірі 109 274,25 грн У зв'язку з наявною переплатою, залишок несплаченої суми за основним платежем з зазначеного податку становить 336 850,85 грн.
Окрім того, за несвоєчасну сплату податкового зобов?язання з податку відповідачу нарахована пеня в сумі 125 652,74 грн.
Таким чином, загальний розмір заборгованості з податку на додану вартість становить 571 777,84 грн (основний борг - 336 850,85 грн, штрафні санкції - 109 274,25 грн, пеня - 125 652,74 грн).
3. Військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування.
На підставі висновків Акту перевірки Головним управлінням ДПС у Чернігівській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 21.02.2024 №2894/Ж10/25-01-24-05, яким за заниження валового доходу, донараховано сума податкового зобов'язання в розмірі 7856,13 грн та застосовано штрафні санкції у розмірі 1964,04 грн. У зв'язку з наявною переплатою, залишок несплаченої суми за основним платежем з військового збору становить 7833,17 грн.
Окрім того, за несвоєчасну сплату податкового зобов?язання з зазначеного податку, Відповідачу нарахована пеня в сумі 2446,47 грн.
Таким чином, загальний розмір заборгованості з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, становить 12 243,68 грн (основний борг - 7833,17 грн, штрафні санкції - 1964.04 грн, пеня - 2446.47 грн.).
4. Адміністративні штрафи та інші санкції.
На підставі висновків Акту перевірки, Головним управлінням ДПС у Чернігівській області прийняті податкові повідомлення-рішення від 21.02.2024 року:
-№2926/10/25-01-24-05, яким за неподання повідомлення за формою №20-ОПП застосовано штрафні санкції у розмірі 340,00 грн;
-№2923/ж10/25-01-24-05, яким за ненадання на перевірку книги обліку доходів, зареєстрованої в органах ДПС, застосовано штрафні санкції у розмірі 1020,00 грн.
Таким чином, загальний розмір заборгованості з вказаного платежу становить 1360,00 грн.
Підстави та суми нарахованих податкових зобов?язань, а також розмір податкового боргу підтверджується інтегрованими картками платника з відповідних податків, які згідно з Наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 №5 «Про затвердження Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (зареєстрований в Міністерстві юстиції 15.03.2021 за №321/35943) ведуться з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків та зборів, містять інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.
3 огляду на викладене ІКП є належними та допустимими доказами, що підтверджують наявну заборгованість відповідача з податків і зборів.
Всі податкові повідомлення-рішення скеровані відповідачу з дотриманням вимог п.58.3 ст.58 Податкового кодексу України, та з урахуванням положень п.42.2 ст.42 Податкового кодексу України (надіслані рекомендованими листами з повідомленням про вручення за податковою адресою) та отримані ним особисто 29.02.2024.
Досліджуючи правильність нарахування відповідачу податкового зобов'язання необхідно врахувати норми: пп.14.1.39, 14.1.156, 14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, якими визначено поняття «податкове зобов'язання», «грошове зобов'язання платника податків», «податковий борг»; пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 Кодексу, яким встановлено, що згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган; п. 57.3 ст. 57 Кодексу у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 п.54.3 ст.54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. Також слід врахувати положення ст.129 Податкового кодексу України, якою врегульовані порядок та умови нарахування пені.
З матеріалів справи встановлено, що контролюючим органом, відповідно до порядку надіслання податкової вимоги, визначеного п.58.3 ст.58, п.59.1, 59.3, 59.4 ст.59 Податкового кодексу України, на адресу відповідача було направлено податкову вимогу від 17.07.2024 №0001940-1303-2501 форма «Ф» (а.с.12). Вказана вимога, направлялась рекомендованим листом з повідомленням про вручення за реєстрації відповідача, та отримана відповідачем, а отже, враховуючи положення ст.42.2 Податкового кодексу України податкове зобов'язання є узгодженим та підлягає сплаті.
Відповідно до п.59.5 ст.59 Кодексу у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Отже, як встановлено судом, передбачені чинним законодавством заходи не привели до погашення податкового боргу. Сума податкового боргу в добровільному порядку відповідачем не сплачена. Тобто, оскільки встановлено порушення відповідачем вищезазначених норм Податкового кодексу України, суд визнає, що податковий борг виник саме внаслідок несплати відповідачем узгодженого податкового зобов'язання.
З огляду на встановлене та враховуючи норми пп.20.1.34 п.20.1 ст.20 та пп.95.3 ст.95, п.95.4 ст.95 Податкового кодексу України, якою встановлено право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків такого платника, на суму податкового боргу або його частини та може бути примусово стягнуто за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини, згідно з п.87.1, 87.11 ст.87 Податкового кодексу України, суд визнав позовні вимоги про стягнення з відповідача податкового боргу в загальній сумі 717 201,28 грн такими, що підтверджені належними та допустимими доказами, а тому їх належить задовольнити.
Судові витрати згідно з ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Головного управління ДПС у Чернігівській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу - задовольнити повністю.
Стягнути в дохід бюджету з фізичної особи ОСОБА_1 кошти у сумі 717 201,28 грн (сімсот сімнадцять тисяч двісті одна гривня 28 коп.) для погашення податкового боргу:
- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 131 819,76 грн (сто тридцять одна тисяча вісімсот дев'ятнадцять гривень 76 коп.) на р/р UA848999980333159341000025739, отримувач - ГУК у Черніг.обл./тг м. Чернігів/11010500, код 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
- з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, в сумі 12 243,68 грн (дванадцять тисяч двісті сорок три гривні 68 коп.) на р/р UA618999980313040137000025001, отримувач - ГУК у Черніг.обл./Чернігів.обл/11011001, код 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
- з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів в сумі 571 777,84 грн (п'ятсот сімдесят одна тисяча сімсот сімдесят сім гривень 84 коп.) на р/р UA618999980313040137000025001, отримувач - ГУК у Черніг.обл./Чернігів.обл/14060100, код 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
- з адміністративних штрафів та інших санкцій в сумі 1360,00 грн (тисяча триста шістдесят гривень 00 коп.) на р/р UA848999980333159341000025739, отримувач - ГУК у Черніг.обл./тг м. Чернігів/21081100, код 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП).
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Позивач - Головне управління ДПС у Чернігівській області (вул. Реміснича,11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ ВП 44094124);
Відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Повне рішення суду складено 30.06.2025.
Суддя Л.О. Житняк