30 червня 2025 року м. Чернігів Справа № 620/5381/25
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом Керівника Козелецької окружної прокуратури в інтересах держави до Відділу освіти Кіптівської сільської ради Чернігівської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Чемерський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Кіптівської сільської ради Чернігівської області та Прогресівський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Кіптівської сільської ради Чернігівської області про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
Керівник Козелецької окружної прокуратури в інтересах держави 08.05.2025 (відповідно до дати поштового відправлення, вказаної на конверті) звернувся до суду з адміністративним позовом до Відділу освіти Кіптівської сільської ради Чернігівської області (далі - Відділ освіти, відповідач), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Чемерський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Кіптівської сільської ради (далі - третя особа 1), Чернігівської області та Прогресівський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Кіптівської сільської ради Чернігівської області (далі - третя особа 2), у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 8 Закону України ''Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування'', у розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, випускнику із числа дітей-сиріт Чемерського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Кіптівської сільської ради Чернігівської області ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та випускниці із числа дітей, позбавлених батьківського піклування Прогресівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Кіптівської сільської ради Чернігівської області ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- зобов'язати відповідача вчинити дії щодо нарахування одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 8 Закону України ''Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування'', у розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, виходячи з розміру, встановленого Законом України ''Про Державний бюджет України на 2024 рік'', та виплатити її випускнику із числа дітей-сиріт Чемерського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Кіптівської сільської ради Чернігівської області ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та випускниці із числа дітей, позбавлених батьківського піклування Прогресівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Кіптівської сільської ради Чернігівської області ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у сумі 19176,00 грн. кожному.
Свої вимоги мотивує тим, що встановлено факт неналежного виконання Відділом освіти Кіптівської сільської ради Чернігівської області вимог статті 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» щодо нарахування та виплати випускникам навчальних закладів з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, одноразової грошової допомоги в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку.
Ухвалою судді від 19.05.2025 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Також судом запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення йому даної ухвали надати відзив на позовну заяву або заяву про визнання позову, а третім особам у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення їм даної ухвали надати пояснення на позовну заяву.
Ухвалою судді від 17.06.2025 у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін - відмовлено.
Відповідач в установлений судом строк надав відзив на позов, в якому позовні вимоги не визнав, додатково зазначив, що випускники навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи, проте Відділ освіти Кіптівської сільської ради Чернігівської області не являється ні навчальним закладом, ні установою, а тому виплата спірної одноразової грошової допомоги не відноситься до повноважень відділу освіти.
Від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач підтримав позовні вимоги, додатково зазначив, що виплата спірної одноразової грошової допомоги безпосередньо належить до обов'язків Відділу освіти, оскільки Статутами третьої особи 1 та третьої особи 2 передбачено, що вони безпосередньо підпорядковані, підзвітні та підконтрольні Відділу освіти Кіптівської сільської ради. До прав та обов'язків Відділу освіти, визначених Статутами, належить: затвердження кошторису та прийняття фінансового звіту закладу освіти у випадках та порядку, визначених законодавством; здійснення контролю за фінансово-господарською діяльністю закладу освіти; здійснення контролю за дотриманням установчих документів та ін.
Пояснення по суті спору від третіх осіб не надходили.
Розглянувши подані документи і матеріали, судом встановлено такі обставини.
Відповідно до листа Відділу освіти Кіптівської сільської ради від 24.04.2025 №12-11/56 у 2023-2024 роках у закладах загальної освіти Кіптівської сільської ради закінчили навчання двоє дітей, що належить до категорії діти-сироти (діти, позбавлені батьківського піклування). Виплати, передбачені частиною 7 статті 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», не здійснювались, оскільки відповідні заяви не надходили (а.с.34).
Згідно із витягом з наказу від 10.06.2024 №61-у Прогресівського загладу середньої освіти І-ІІІ ступенів Кіптівської сільської ради Чернігівської області дитина, позбавлена батьківського піклування ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у 2024 році закінчила 11 клас Прогресівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Кіптівської сільської ради Чернігівської області (а.с.46). Відповідно до довідки від 09.09.2024 №305, виданої Чернігівським вищим професійним училищем побутового обслуговування, ОСОБА_2 навчається в Чернігівському вищомупрофесійному училищі побутового обслуговування з 02.09.2024 по 16.06.2026 за професією «Кравець. Закрійник (Наказ №3 «З-УДЗ» від 30.08.2024). Форма навчання денна - безкоштовна. Перебуває на не повному державному утриманні. Училище має рівень акредитації по вищій школі (а.с.47).
Відповідно до витягу від 10.06.2024 №3 Чемерського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Кіптівської сільської ради Чернігівської області дитина-сирота ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закінчив у 2024 році 11 клас Чемерського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Кіптівської сільської ради Чернігівської області (а.с.52). Згідно із довідкою Мринської філії Державного професійно-технічного навчального закладу «Куликівський професійний аграрний ліцей» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , навчається на І курсі в ДПТНЗ «Куликівський ПАЛ» за професією «Слюсар з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування, тректоріст - машиніст сільськогосподарського виробництва, водій автотранспортних засобів категорії «С» з 01.09.2024 р. (Наказ про зарахування №24 «З-УДЗ» від 28.08.2024р.) (а.с.53).
Як вбачається з листа Відділу освіти Кіптівської сільської ради від 24.04.2025 №12-11/56, жодному випускнику закладів освіти, розташованих на території Кіптівської сільської ради, із числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, виплату одноразової грошової допомоги передбаченої статтею 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», не здійснювалась, оскільки не надходили відповідні заяви (а.с.34).
Вважаючи вказану бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 131-1 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді.
Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене статтями 2, 23 Закону України «Про прокуратуру» та статтею 53 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до вимог статті 23 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом 1 статті 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративним чи законодавчими органами, першочергова увага має приділятись якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Основним законом, який визначає охорону дитинства в Україні як стратегічний загальнонаціональний пріоритет і з метою забезпечення реалізації прав дитини на життя, охорону здоров'я, освіту, соціальний захист та всебічний розвиток, встановлює основні засади державної політики у цій сфері, є Закон України "Про охорону дитинства" від 26.04.2001 року №2402-ІІІ.
Згідно зі статтями 5,8 Закону України "Про охорону дитинства" кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції, визначеної законом, забезпечують, зокрема, проведення державної політики у сфері охорони дитинства, розроблення і здійснення галузевих та регіональних програм поліпшення становища дітей, підтримки сімей з дітьми, вирішення інших питань у цій сфері; вирішення питань щодо забезпечення прав дітей. встановлення опіки і піклування, створення інших передбачених законодавством умов для виховання дітей, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишилися без батьківського піклування, а також для захисту особистих і майнових прав та інтересів дітей.
Відповідно до статті 25 Закону України "Про охорону дитинства" діти, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишилися без батьківського піклування, мають право на особливий захист і допомогу з боку держави.
Статтями 52,53 Конституції України передбачено, що утримання та виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, покладається на державу. Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.
02 лютого 2005 року набув чинності Закон України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" від 13.01.2005 року №2342-IV, який визначає правові, організаційні, соціальні засади та гарантії державної підтримки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа, і є складовою частиною законодавства про охорону дитинства.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень цього Закону, закони України та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
За змістом статті 3 Закону №2342-IVодним з основних принципів державної політики в частині соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, є захист майнових, житлових та інших прав і інтересів таких дітей, а також забезпечення соціально-правових гарантій.
Статтею 4 Закону №2342-IVпередбачено, що державні соціальні стандарти для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа встановлюються незалежно від того, де така дитина або особа перебуває на утриманні та вихованні, на рівні, не меншому за встановлений прожитковий мінімум для осіб відповідного віку.
Частиною 1статті 8 Закону №2342-IV встановлено, що держава здійснює повне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа.
Частиною 2 статті 9 Закону №2342-IVвстановлено, що витрати на фінансування заходів щодо соціального забезпечення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб із їх числа передбачаються в Державному бюджеті України окремим рядком.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" встановлено прожитковий мінімум дітей віком від 6 до 18 років становить 3196 грн.
У силу частини 7 статті 8 Закону №2342-IVвипускники навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, одягом і взуттям, а також одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку.
Абзацом 16 статті 1 Закону №2342-IV передбачено, що випускники закладів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, - особи, які перебували на повному державному забезпеченні у закладі для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, і закінчили своє перебування у зазначеному закладі у зв'язку із закінченням навчання.
Отже випускнику, дитині-сироті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який закінчив у 2024 році 11 клас Чемерського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Кіптівської сільської ради Чернігівської області, та випускниці, дитині, позбавленій батьківського піклування, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка закінчила у 2024 році 11 клас Прогресівського закладу середньої освіти І-ІІІ ступенів Кіптівської сільської ради Чернігівської області, мала бути нарахована та виплачена одноразова грошова допомога у розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідно віку, а саме з розрахунку 3196 грн, тобто у сумі 19176 грн кожному.
У порушення вимог статті 8 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" вказані кошти не були нараховані та виплачені.
В постанові Верховного Суду від 26 травня 2020 року №303/5848/16-а при розгляді аналогічного спору зазначено, що частина 7 статті 8 Закону №2342-IV встановлює обов'язок з виплати грошової допомоги усім випускникам навчальних закладів, не розмежовуючи їх на окремі категорії - тих, хто продовжив навчання в іншому навчальному закладі, та тих, хто працевлаштувався та інші.
Таким чином, всі діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, незалежно від форми їх утримання та виховання, гарантовано перебувають на повному державному утриманні.
Сам факт випуску з навчального закладу є підставою для виплати одноразової грошової допомоги в розмірі не менше 6 прожиткових мінімумів, встановлених законом.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 03.10.2019 року у справі № 303/5849/16-а, від 04.11.2020 року у справі № 303/5842/16-а, від 18.09.2019 року у справі № 493/407/16-а та враховується судом на підставі ч.5ст.242 КАС України.
Відповідно, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 мають право на одержання одноразової грошової допомоги, у розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку.
Суд також враховує, що відповідно до статті 1 Закону України "Про охорону дитинства" забезпечення найкращих інтересів дитини - дії та рішення, що спрямовані на задоволення індивідуальних потреб дитини відповідно до її віку, статі, стану здоров'я, особливостей розвитку, життєвого досвіду, родинної, культурної та етнічної належності та враховують думку дитини, якщо вона досягла такого віку і рівня розвитку, що може її висловити.
Охорона дитинства - система державних та громадських заходів, спрямованих на забезпечення повноцінного життя, всебічного виховання і розвитку дитини та захисту її прав.
У Преамбулі Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року (у редакції зі змінами, схваленими резолюцією 50/155 Генеральної Асамблеї ООН від 21 грудня 1995 року), яку ратифіковано Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року №789-XII, зазначено, що дитина, внаслідок її фізичної і розумової незрілості, потребує спеціальної охорони і піклування, включаючи належний правовий захист як до, так і після народження. Статтею 3 Конвенції визначено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Відповідно до статті 28 Конвенції про права дитини держави-учасниці визнають право дитини на освіту, і з метою поступового досягнення здійснення цього права на підставі рівних можливостей вони, зокрема: сприяють розвиткові різних форм середньої освіти, як загальної, так і професійної, забезпечують її доступність для всіх дітей.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що в порушення частини 7 статті 8 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо ненарахування та невиплати дитині-сироті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та дитині, позбавленій батьківського піклування, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , одноразової грошової допомоги в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку, що позов має бути задоволений.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Керівника Козелецької окружної прокуратури в інтересах держави до Відділу освіти Кіптівської сільської ради Чернігівської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Чемерський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Кіптівської сільської ради Чернігівської області та Прогресівський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Кіптівської сільської ради Чернігівської області про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність Відділу освіти Кіптівської сільської ради Чернігівської області щодо ненарахування та невиплати одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», у розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, випускнику із числа дітей-сиріт Чемерського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Кіптівської сільської ради Чернігівської області ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та випускниці із числа дітей, позбавлених батьківського піклування, Прогресівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Кіптівської сільської ради Чернігівської області ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Зобов'язати Відділ освіти Кіптівської сільської ради Чернігівської області вчинити дії щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», у розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, випускнику із числа дітей-сиріт Чемерського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Кіптівської сільської ради Чернігівської області ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та випускниці із числа дітей, позбавлених батьківського піклування, Прогресівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Кіптівської сільської ради Чернігівської області ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у сумі 19176 грн кожному.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 30 червня 2025 року.
Позивач: Керівник Козелецької окружної прокуратури в інтересах держави (код ЄДРПОУ 0291011421, вул. Євгенія Лоскота, 1, смт Козелець, Чернігівський район, Чернігівська область, 17000).
Відповідач: Відділ освіти Кіптівської сільської ради Чернігівської області (код ЄДРПОУ 40305115, вул. Гедройця, 7, с-ще Прогрес, Чернігівський район, Чернігівська область, 17035).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача 1: Чемерський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Кіптівської сільської ради Чернігівської області (код ЄДРПОУ 3348229, вул. Столярова, 6, с. Чемер, Чернігівська область, Чернігівський район, 17036).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача 2: Прогресівський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Кіптівської сільської ради Чернігівської області (код ЄДРПОУ 33181235, с. Гедройця, 7, с. Прогрес, Чернігівський район, Чернігівська область, 17035).
Суддя С.В. Бородавкіна