30 червня 2025 року Чернігів Справа № 620/6778/25
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Непочатих В.О., перевіривши матеріали позовної заяви Козелецької окружної прокуратури (вул. Євгена Лоскота, 1, с-ще Козелець, Чернігівський район, Чернігівська область, 17000, ЄДРПОУ 0291011421) до Деснянської селищної ради (вул. Ювілейна, буд. 1-а, с-ще Десна, Чернігівський район, Чернігівська область, 17024, ЄДРПОУ 05389882) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
Козелецька окружна прокуратура звернулася до суду із позовом до Деснянської селищної ради, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Деснянської селищної ради щодо не проведення інвентаризації та не виготовлення технічної документації із землеустрою (землевпорядної документації) щодо земельної ділянки орієнтовною площею 12 га, що знаходиться за межами села Короп'є на території Короп'ївського старостинського округу Деснянської селищної об'єднаної територіальної громади Чернігівського району Чернігівської області;
- зобов'язати Деснянську селищну раду вжити заходи, спрямовані на проведення інвентаризації земельної ділянки орієнтовною площею 12 га, що знаходиться за межами села с. Короп'є на території Короп'ївського старостинського округу Деснянської селищної об'єднаної територіальної громади Чернігівського району Чернігівської області, та виготовлення відповідної документації із землеустрою (землевпорядної документації).
Відповідно до пунктів 3, 5 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Позовна заява подана з порушенням вимог статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме:
- в позовній заяві позивач просить, зокрема, зобов'язати відповідача вжити заходи спрямовані на проведення інвентаризації земельної ділянки орієнтовною площею 12 га, однак не зазначає координати земельної ділянки, цільове призначення земельної ділянки.
Суд зазначає, що обов'язок по визначенню (формулюванню) позовних вимог, з якими особа звертається до суду на етапі подання позовної заяви процесуальним законодавством покладено саме на позивача, для цього законодавцем визначені вимоги до позовної заяви, що міститься в статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, і вказаний обов'язок не може бути перекладено на суд, оскільки саме позивач є зацікавленим в ефективному здійснені судочинства за його позовною заявою;
- до позовної заяви не додано заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску.
Частиною першою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Приписами частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Суд звертає увагу позивача на правові висновки щодо порядку обрахунку строків звернення органів прокуратури в інтересах держави, сформовані у постанові Верховного Суду від 21.09.2022 у справі № 420/11012/21 зокрема, що тримісячний строк звернення до суду має обраховуватися з моменту виявлення прокурором відповідних порушень інтересів держави.
Дотримання строків звернення до суду з позовною заявою є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах. Це дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, запобігає зловживанням, сприяє стабільності діяльності суб'єктів владних повноважень щодо належного виконання своїх функцій. Тому у разі пропущення строку звернення до суду належить обґрунтувати поважність причин пропущення такого строку. Зазвичай це обставини, що не залежать від волі такої особи.
З матеріалів справи слідує, що Деснянською селищною радою листом від 17.07.2023 вих. № 09-04/983 на запит Козелецької окружної прокуратури від 26.06.2023 № 50-75-2330 вих. 23 надано інформацію щодо самозаліснених земельних ділянок, а листом від 05.06.2024 № 08-12/667 (отриманий 13.06.2024) надано інформацію щодо вчинених дій відносно самозаліснених земельних ділянок.
З урахуванням зазначеного, Козелецька окружна прокуратура про наявність підстав для звернення до суду з цим позовом була обізнана з 13.06.2024, втім даний позов прокуратурою скеровано до суду лише 13.06.2025, тобто з пропуском визначеного частиною другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України строку.
У відповідності до вимог частини першої статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно частини першої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З урахуванням викладеного, вказані недоліки позивач може усунути у 10-денний строк з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання до суду: 1) належним чином оформленої позовної заяви з додержанням вимог статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також докази надіслання позовної заяви іншим учасникам справи; 2) заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з вказанням підстав для його поновлення та доказів поважності причин його пропуску.
Керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву Козелецької окружної прокуратури до Деснянської селищної ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати позивачу 10-денний строк з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви.
Роз'яснити позивачу, що у разі не усунення вказаних недоліків у встановлений судом строк позовна заява буде йому повернута.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Василь НЕПОЧАТИХ