справа№ 380/23896/24
з питань прийняття звіту
30 червня 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грень Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження звіт про виконання рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
У провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала на розгляді адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 19.12.2024 у справі №380/23896/24 адміністративний позов задоволено повністю, зокрема:
- Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження максимального розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації, надбавок та доплат до пенсії, встановлених законодавством, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
- Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з лютого 2023 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, з урахуванням індексації, надбавок та доплат до пенсії, встановлених законодавством, без обмеження максимальним розміром.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.04.2025 рішення Львівського окружного адміністративного суду 19.12.2024 залишено без змін.
Рішення набрало законної сили.
21.05.2025 від представника позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, в якій просить встановити судовий контроль за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.12.2024 у справі №380/23896/24 з поданням відповідачем звіту.
В обґрунтування поданої заяви зазначає, що попри те, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 19.12.2025 у справі № 380/23896/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з лютого 2023 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, з урахуванням індексації, надбавок та доплат до пенсії, встановлених законодавством, без обмеження максимальним розміром, відповідач обмежив розмір пенсії максимальним - фіксованою сумою - 30167,02 грн.
При цьому, як вбачається з розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № № 1310021221 на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.12.2025 у справі № 380/23896/24 позивачу у період з лютого 2023 року по квітень щомісячно нараховано пенсію у незмінному розмірі 30167,02 грн, хоча починаючи з березня 2023 року розмір пенсії позивача поступово збільшувався за рахунок нарахування індексації.
Зокрема, з березня 2024 року розмір пенсії ОСОБА_1 мав становити: 29603,77 грн (70% суми грошового забезпечення) + 1500,00 грн (індексація 2024 рік) + 590,25 грн (надбавка учасникам бойових дій згідно з ч. 4 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») + 40,00 грн (надбавка відповідно до ст. 1 Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни») = 31 734,02 грн.
З березня 2025 року розмір пенсії ОСОБА_1 мав становити: 29603,77 грн (70% суми грошового забезпечення) + 1500,00 грн (індексація 2024 рік) + 1500,00 грн (індексація 2025 рік) + 590,25 грн (надбавка учасникам бойових дій згідно з ч. 4 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») + 40,00 грн (надбавка відповідно до ст. 1 Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни») = 33234,02 грн.
Натомість відповідач обмежив розмір пенсії сумою фіксованою сумою - 30167,02 грн, до якого входить: 29603,77 грн (70% суми грошового забезпечення) + 523,25 (надбавка учасникам бойових дій згідно з ч. 4 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» станом на 01.01.2023) + 40,00 грн (надбавка відповідно до ст. 1 Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни»). Тобто, відповідач залишив розмір пенсії позивача на рівні 2023 року, не нарахувавши індексація за 2024, 2025 роки.
Від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшло заперечення на заяву про встановлення судового контролю (вх.№9816ел від 05.06.2025).
Ухвалою суду від 27.05.2025 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати до суду звіт про виконання судового рішення від 19.12.2024 у справі №380/23896/24 протягом 30-ти днів з дня отримання копії цієї ухвали, копію звіту направити позивачу.
25.06.2025 до Львівського окружного адміністративного суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшов звіт про виконання рішення суду. Так відповідач зазначає, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.12.2024 у справі № 380/23896/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 (копія перерахунку додається). Розмір пенсійної виплати ОСОБА_2 з 01.02.2023 з врахуванням судового рішення становить: основний розмір пенсії 70 % сум грошового забезпечення (70%*33209,60); підвищення як учаснику бойових дій - 523,50 грн та доплата - 40.00грн. Підсумок пенсії (з надбавками): - 30167,02 грн. та не обмежується максимальним розміром .
Перерахунок проведений з 01.02.2023 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України: №11/19425-суд від 23.01.2024 станом на 01.01.2023 без обмеження максимальним розміром. Головним управлінням на виконання судового рішення з врахуванням ухвали Львівського окружного адміністративного суду від 27.05.2025 переглянуто виконання судового рішення щодо розміру пенсійної виплати з урахуванням індексації за 2024 рік.
Одночасно зазначає, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 19.12.2024 у справі № 380/23896/24 Головне управління не зобов'язано включити у пенсійну виплату суми нарахованої індексації за 2025 рік відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 209, та це не було предметом розгляду у межах адміністративної справи № 380/23896/24.
Судовий захист надається з метою поновлення вже існуючих та порушених прав/інтересів, а не тих, що ймовірно можуть виникнути та бути порушеними у майбутньому.
Слід зазначити, що суд у справі № 380/23896/24 досліджував порушені вимоги позивача за певний період часу, а також дії Головного управління щодо обчислення пенсійної виплати, про що зазначав в мотивувальній частині судового рішення.
Отже, у зв'язку із прийняттям 25.02.2025 постанови Кабінету Міністрів України № 209 запроваджено нове правове регулювання правовідносин щодо пенсійного забезпечення ОСОБА_1 , що не охоплювалось предметом судового розгляду в межах адміністративної справи № 380/23896/24.
27.06.2025 від відповідача надійшли Доповнення до звіту в яких зазначає, що виплата заборгованості, обчисленої на виконання судових рішень, здійснюється органами Пенсійного фонду України, визначеними судом боржниками, в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.
При вирішенні питання при прийняття звіту, суд керується таким.
Згідно з ч. 1 ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно зі ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст. 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
За приписами ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За змістом ч. 1 ст. 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Частиною 2 ст. 382-3 КАС України передбачено, що суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Згідно з частиною 11 ст. 382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд враховує, що метою встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі є спонукання відповідача-суб'єкта владних повноважень до виконання рішення суду, ухваленого не на його користь, якщо таке рішення передбачає вчинення певних дій.
При цьому визначальним є те, чи існують достатні підстави вважати, що відповідач ухиляється від виконання судового рішення, маючи реальну можливість його виконати.
Судом встановлено, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.12.2024 у справі №380/23896/24 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача без обмеження максимальним розміром та станом на 01.02.2023 підсумок пенсії становить - 30167,02 грн та не обмежується максимальним розміром.
Щодо виплати доплати за період з 01.02.2023 по 30.04.2025 в розмірі 233816,54 грн., суд зазначаємо таке.
Суми пенсії, донараховані на виконання судових рішень, що виплачуються за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету, обліковуються в автоматизованих системах обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справах) та на їх підставі- в автоматизованій базі даних у підсистемі Реєстр судових рішень Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України. Поняття електронної пенсійної справи, порядок її формування та ведення визначені у Положенні про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 № 13-1, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 18.08.2015 за № 991/27436 (зі змінами), та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (із змінами).
З метою забезпечення виконання судового рішення Головним управлінням створено відповідний запис в підсистемі Реєстр судових рішень ІКІС ПФУ.
Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 за № 897/16913 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 № 35-1), видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.
Станом на час подачі звіту Кабінетом Міністрів України не прийнято постанову про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2025 рік.
Відповідно до статті 41 Бюджетного кодексу України Головному Управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області доведено Тимчасовий розпис доходів і видатків на І квартал 2025 року, в якому кошти на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду не виділено.
Інформуємо, що станом на сьогодні в Головному управлінні проведена робота щодо виплати заборгованості, яка виникла внаслідок виконання судових рішень, які набрали законної сили по 19.11.2020 року.
Одним із принципів бюджетної системи України, що визначений Бюджетним кодексом України, є його збалансованість, виходячи з якого повноваження на здійснення витрат бюджету повинні відповідати обсягу надходжень до бюджету на відповідний бюджетний період.
Таким чином, виплата сум, донарахованих на виконання судових рішень, може бути здійснена за наявності відповідного цільового фінансування з Державного бюджету України, та не залежить від Головного управління.
Суд наголошує, що на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1279 “Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги», яка набрала чинності з 01.04.2021, впроваджено централізоване фінансування виплати пенсій.
Аналогічний правовий висновок, викладений у постановах Верховного Суду від 13.08.2018 у справі № 757/29541/14-а, від 07.11.2019 у справі № 420/70/19, від 23.04.2020 у справі № 560/523/19, від 24.01.2018 у справі № 405/3663/13-а, від 13.10.2021 у справі № 360/4708/20 та від 13.10.2021 у справі №360/4705/20, згідно з яким, невиконання судового рішення пенсійним органом в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Слід зазначити, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 09 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії», констатував, що здійснення соціально економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості 6 зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12 жовтня 2004 року. Одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
Правова позиція Європейського суду з прав людини, викладена в рішенні від 03 червня 2014 року у справі «Великода проти України», свідчить, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Крім того, у зазначеному рішенні Європейський суд став на бік держави Україна та, між іншим, наголосив на складній економічній ситуації в країні, а також на необхідності пошуку саме державою Україна додаткових інструментів її подолання шляхом раціонального використання бюджетних коштів та необхідності збереження “справедливого балансу» між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту прав і свобод окремої особи.
Таким чином, виплата сум, донарахованих на виконання судових рішень, може бути здійснена за наявності відповідного цільового фінансування з Державного бюджету України, та не залежить від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Відтак, фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення Головним управлінням можливе за умови наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.
Аналогічну позицію викладено Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 31.05.2022 у справі №360/940/20.
У постанові Верховного Суду від 30.04.2020 у справі №804/2076/17 зазначено, що сам факт відсутності певного результату (виплати коштів за судовим рішенням) не може бути достатнім підтвердженням того, що суб'єкт владних повноважень допустив саме протиправну бездіяльність.
Про протиправність може свідчити, зокрема, те, що суб'єкт владних повноважень бездіяв за обставин, коли мав реальну можливість реалізувати свої повноваження, повинен був це зробити, але не зробив (чи зробив несвоєчасно, з порушенням процедури чи інших вимог), що спричинило порушення прав та інтересів особи.
Виділення коштів із Державного бюджету на фінансування даного судового рішення не залежить від волі Головного управління і вимагати від нього дій, які виходять за межі його повноважень, не має правових підстав. Дана ситуація зумовлена дефіцитом бюджетних призначень на фінансування таких виплат у загальнодержавному масштабі.
Аналогічну позицію викладено Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 31.05.2022 у справі №360/940/20.
Враховуючи наведене, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області вжито всіх можливих (конкретних) заходів для виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.12.2024 у справі № 380/23896/24 в межах покладених судом зобов'язань та відповідно до вимог чинного на момент виконання судового рішення законодавства.
Отже, наведені вище обставини свідчать про наявність підстав для прийняття поданого звіту.
Керуючись ст.ст. 243, 248, 256,293- 295, 382 КАС України, суд
Звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.12.2024 у справі №380/23896/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії- прийняти.
Копію ухвали надіслати сторонам.
Ухвала про набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у п'ятнадцятиденний строк з дати складання повного тексту ухвали через Львівський окружний адміністративний суд.
Суддя Грень Н.М.