Ухвала від 30.06.2025 по справі 360/1217/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду після усунення її недоліків та відкриття провадження у справі

30 червня 2025 року м. ДніпроСправа № 360/1217/25

Cуддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

11 червня 2025 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області, в якій позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати розпорядження № 122 від 12.12.2024, видане начальником Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області, про передачу ОСОБА_1 земельної ділянки у користування у відповідності до частини 6 статті 123 та статті 124 Земельного Кодексу України по затвердженому 11.04.2016 рішенням восьмою позачерговою сесією сьомого скликання Новоайдарської селищної ради № 8/2 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 13,7879 га, в тому числі: ділянка № НОМЕР_1 площею 1,8406 га кадастровий номер 4423155100:42:001:0126, ділянка № НОМЕР_2 площею 5,7164 га кадастровий номер 4423155100:42:001:0149, ділянка № 3 площею 6,2309 га кадастровий номер 4423155100:42:001:0150, розташованої в межах населеного пункту смт. Новоайдар, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Новоайдарській селищній раді, для ведення фермерського господарства;

зобов'язати Новоайдарську селищну військову адміністрацію Щастинського району Луганської області виконати рішення Луганського окружного адміністративного суду від 23.02.2021 у справі № 360/2865/21 шляхом надання ОСОБА_1 відповідно до вимог Земельного Кодексу України та затвердженого проекту землеустрою надати земельні ділянки у користування у відповідності до частини 6 статті 123 та статті 124 Земельного Кодексу України по затвердженому 11.04.2016 рішенням восьмою позачерговою сесією сьомого скликання Новоайдарської селищної ради № 8/2 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 13,7879 га, в тому числі: ділянка № НОМЕР_1 площею 1,8406 га кадастровий номер 4423155100:42:001:0126, ділянка № НОМЕР_2 площею 5,7164 га кадастровий номер 4423155100:42:001:0149, ділянка № НОМЕР_3 площею 6,2309 га кадастровий номер 4423155100:42:001:0150, розташованої в межах населеного пункту смт. Новоайдар, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Новоайдарській селищній раді Новоайдарського району Луганської області, для ведення фермерського господарства, з приведенням цільового призначення ділянки у відповідність до вимог ст. 20 Земельного кодексу України та внесенням змін до Державного земельного кадастру;

стягнути з Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області на користь позивача моральну шкоду в розмірі 100 000 гривень за тривале невиконання судового рішення та протиправні дії, що спричинили позивачу душевні страждання, погіршення здоров'я та неможливість створення фермерського господарства.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 12.12.2024 начальник Військової адміністрації, ОСОБА_2 , видав розпорядження № 122 про надання позивачу земельних ділянок у користування у відповідності до частини 6 статті 123 та статті 124 Земельного Кодексу України по затвердженому 11.04.2016 рішенням восьмої позачергової сесії сьомого скликання Новоайдарської селищної ради № 8/2 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 13,7879 га, в тому числі: ділянка № НОМЕР_1 площею 1,8406 га кадастровий номер 4423155100:42:001:0126, ділянка № НОМЕР_2 площею 5,7164 га кадастровий номер 4423155100:42:001:0149, ділянка № 3 площею 6,2309 га кадастровий номер 4423155100:42:001:0150, розташованої в межах населеного пункту смт. Новоайдар, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Новоайдарській селищній раді, для ведення фермерського господарства.

ОСОБА_1 вважає зазначене рішення протиправним, з підстав:

передачі земельної ділянки без зміни цільового призначення ділянки (в Державному земельному кадастрі вона обліковується як земля для сінокосіння та випасання худоби) в порушення ст. 20 Земельного кодексу України;

видачі розпорядження одноосібно начальником Військової адміністрації всупереч ст. 122 Земельного кодексу України, яка передбачає колегіальний розгляд питань передачі земель комунальної власності;

порушення вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 738 від 15.07.2022, оскільки під час воєнного стану передача земель без аукціону допускається лише на строк до 1 року, тоді як постійне користування є безстроковим;

прийняття рішення з порушенням Закону України «Про адміністративну процедуру» від 17.02.2022 №2073-IX, зокрема без залучення позивача до провадження, без надання права подачі пояснень і доказів та без інформування про розгляд справи;

завдання позивачу та його родині значної моральної шкоди діями Військової адміністрації та тривалим невиконанням судового рішення від 23.02.2021.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 16.06.2025 позовну заяву ОСОБА_1 до Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, залишено без руху. Встановлено позивачу строк для усунення недоліків протягом п'яти календарних днів з дня отримання копії даної ухвали шляхом надання суду уточненої позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог статті 160, 161 КАС України, з урахуванням висновків суду.

Позивачем на виконання вищевказаної ухвали 23.06.2025 уточнено позовні вимоги, згідно з якими просить суд:

визнати протиправним та скасувати розпорядження № 122 від 12.12.2024, видане начальником Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області, про передачу ОСОБА_1 земельної ділянки у користування у відповідності до частини 6 статті 123 та статті 124 Земельного Кодексу України по затвердженому 11.04.2016 рішенням восьмої позачергової сесії сьомого скликання Новоайдарської селищної ради № 8/2 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 13,7879 га, в тому числі: ділянка № 1 площею 1,8406 га кадастровий номер 4423155100:42:001:0126, ділянка № 2 площею 5,7164 га кадастровий номер 4423155100:42:001:0149, ділянка № 3 площею 6,2309 га кадастровий номер 4423155100:42:001:0150, розташованої в межах населеного пункту смт. Новоайдар, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Новоайдарській селищній раді, для ведення фермерського господарства;

стягнути з Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області на користь позивача моральну шкоду в розмірі 100 000 гривень за тривале невиконання судового рішення та протиправні дії, що спричинили йому особисто душевні страждання, погіршення здоров'я та неможливість створення фермерського господарства.

Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Зазначена позовна заява, після усунення недоліків, відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі не встановлено, тому вважаю за необхідне відкрити провадження у цій справі.

Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Частиною третьою статті 257 КАС України встановлено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин (пункт 20 статті 4 КАС України).

Відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.

Зазначена справа не є справою у спорах, що відповідно до приписів частини четвертої статті 12 КАС України має розглядатись виключно за правилами загального позовного провадження.

Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Керуючись положеннями статті 9, 77, 80 КАС України, суд вважає за необхідне з власної ініціативи витребувати від відповідача докази, яких, на думку суду, не вистачає для з'ясування всіх обставин у справі.

Керуючись статтями 5, 49, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,

УХВАЛИВ:

Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.

Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

У разі заперечень відповідача проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - встановити строк для подання відповідної заяви протягом трьох днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження.

Відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати до суду відзив на позовну заяву разом зі всіма доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та доказами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.

Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Зобов'язати відповідача у строк протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження надати всі матеріали, на підставі яких прийнято оскаржуване рішення.

Роз'яснити сторонам, що згідно з частинами другою, четвертою, п'ятою статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Попередити сторони, що відповідно до частини дев'ятої статті 79 КАС України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.

Справа розглядатиметься суддею Петросян К.Є. одноособово.

Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повідомити сторони про можливість реєстрації в підсистемі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС) - "Електронний суд» для отримання процесуальних документів в електронному вигляді та інформації по даній справі на офіційному вебпорталі «Судова влада України».

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

СуддяК.Є. Петросян