Рішення від 27.06.2025 по справі 340/2359/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/2359/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Агрогрупа Деметра» до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №0002060902 від 09.01.2025 винесене ГУ ДПС у Полтавській області.

В обґрунтування вимог представник позивача посилається на протиправність прийнятого відповідачем податкового повідомлення-рішення. Зазначає, що податковий орган не надав доказів зберігання позивачем пального, а перевіркою не встановлено місце зберігання палива, у той час, як придбане позивачем пальне відразу використовувалось для виробничих потреб.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Відповідач вказує, що суб'єкти господарювання всіх форм власності, які отримують пальне для власних потреб та здійснюють діяльність з його зберігання, повинні отримати відповідну ліцензію в органах ДПС. Так, під час проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Агрогрупа Деметра» встановлено, що товариство з 01.04.2020 (відповідно до ч. 22 ст. 18 ЗУ № 481/95-ВР) не отримувало ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) на місцях, по яких фактично згідно даних акцизних накладних та бухгалтерського обліку зафіксовано операції з отримання та зберігання пального з 01.04.2020, зокрема паливний склад за адресою: Полтавська обл., Миргородський район, с. Остапівка, вул. Шевченка, буд. 43.

Фактичні обставини справи, встановлені судом.

Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області відповідно до пп.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.77.1, п.77.4 ст. 77 Податкового кодексу України, плану-графіка проведення документальних планових виїзних перевірок платників податків на 2021 рік, на підставі наказу ГУ ДПС у Кіровоградській області від 05.11.2021 № 1332-П проведена планова виїзна документальна перевірка ТОВ «Агрогрупа Деметра» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2019 року по 30.09.2021 року та з питань правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнодержавне соціальне страхування за період з 01.10.2019 року по 30.09.2021 року відповідно до затвердженого плану документальної планової виїзної перевірки.

За результатами перевірки складено акт документальної планової виїзної перевірки № 17303/11-28-07-02/39046346 від 06.12.2024, відповідно до висновків якого встановлено, зокрема, порушення вимог ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 № 481/95-ВР (зі змінами та доповненнями, далі - ЗУ № 481/95-ВР), а саме в частині здійснення операцій зі зберігання пального без отримання відповідних ліцензій ( а.с.163).

Так, в акті перевірки зазначено, що відповідно до наявної інформації протягом 2020 року (з 01.01.2020 по 31.12.2020 включно) ТОВ «АГРОГРУПА ДЕМЕТРА» для власного споживання отримало 2 337 799,79 л. пального (у т.ч. з 01.01.2020 по 05.09.2020 - 1 008 369,43 л.); за період з 01.01.2021 по 30.09.2021 отримано 1 482 489,16 л. пального. Зазначене підтверджується даними Системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, що наведені у Додатку 1 до даного акта та є його невід'ємною частиною.

Також, в ході аналізу бази даних ЄРАН-2019 встановлено, що реєстрація акцизних накладних ТОВ «АГРОГРУПА ДЕМЕТРА» на реалізацію пального в адресу контрагентів-покупців - відсутня.

Згідно інформаційного ресурсу ДПС ТОВ «АГРОГРУПА ДЕМЕТРА» не зареєстроване платником акцизного податку з реалізації пального.

Отже, за висновками ГУ ДПС у Кіровоградській, ТОВ «АГРОГРУПА ДЕМЕТРА» після отримання обсягів пального, що перевищують 1 000 кубічних метрів (1 000 000 літрів), у межах календарного року, що підтверджується наведеними вище документами (додаток 1), з 06.09.2020 року (дата з якої пальне отримувалось в кількості більшій ніж 1 000 000 літрів за період з 01.01.2020р.) вважався розпорядником акцизного складу, та у відповідності до вимог п. «б» абз.2 п.п.230.1.1 п.230.1 ст.230 ПК України було зобов'язане здійснити реєстрацію таких складів за місцями зберігання пального за адресами по яких фактично згідно даних акцизних накладних та бухгалтерського обліку зафіксовано отримання пального зокрема паливний склад за адресою: Полтавська обл., Миргородський район, с. Остапівка, вул. Шевченка, буд. 43.

Таким чином перевіркою ТОВ «АГРОГРУПА ДЕМЕТРА» встановлено порушення підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Кодексу, в частині відсутності реєстрації акцизного складу за вищевказаною адресою ( а.с.160).

ГУ ДПС у Кіровоградській області у відповідності до вимог п. 1.6.3.4 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів Державної податкової служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, затверджених наказом ДПС України від 04.09.2020 № 470 із змінами та доповненнями, направлено до ГУ ДПС у Полтавській області матеріали вказаної фактичної перевірки для винесення рішення згідно законодавства.

З урахуванням матеріалів перевірки, ГУ ДПС у Полтавській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 09.01.2025 № 0002060902 ( а.с.166-167), яким до ТОВ «Агрогрупа Деметра» за порушення вимог ст. 15 ЗУ № 481/95-ВР застосовано штрафну (фінансову) санкцію (штраф) у розмірі 32000,00 грн відповідно до п. 36 ч. 2 ст. 73 Закону України від 18.06.2024 № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу. Алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».

Не погодившись із вищезазначеним податковим повідомленням-рішенням, ТОВ «Агрогрупа Деметра» подано скаргу до ДПС України (вх. ДПС № 3701/6 від 27.01.2025). Рішенням ДПС від 26.03.2025 № 8535/6/99-00-06-03-01-06 скаргу ТОВ «Агрогрупа Деметра» залишено без задоволення, а винесене податкове повідомлення-рішення від 09.01.2025 № 0002060902 - без змін.

Позивач не погоджується зі спірним рішенням, вважає його протиправним та такими, що підлягає скасуванню, з огляду на що звернувся до суду з метою захисту своїх порушених прав та охоронюваних законом інтересів.

Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЗУ "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" від 19 грудня 1995 року N 481/95-BP (в редакції закону чинного протягом періоду, який був предметом перевірки позивач) імпорт, експорт алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюються суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності без наявності ліцензії. Оптова торгівля на території України алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється за наявності у суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності ліцензії на оптову торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах. Оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії.

Статтею 1 (абз. 51) ЗУ N 481/95-BP визначено, що місце зберігання пального - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування.

Відповідно до ст. 230 ПКУ, акцизні склади (акцизні склади пересувні) утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку. Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати: б) усі акцизні склади - у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.

Відповідно до підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПКУ, акцизний склад - це:

а) спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі, а також реалізації спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів;

б) приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.

Не є акцизним складом:

а) приміщення відокремлених підрозділів розпорядника акцизного складу, які використовуються ним виключно для пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі маркованих марками акцизного податку горілки та лікеро-горілчаних виробів, відвантажених з акцизного складу, а також для здійснення оптової та/або роздрібної торгівлі відповідно до отриманої розпорядником акцизного складу ліцензії;

б) приміщення або територія, на кожній з яких загальна місткість розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не перевищує 200 кубічних метрів, а суб'єкт господарювання (крім платника єдиного податку четвертої групи) - власник або користувач такого приміщення або території отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 1000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам.

Критерій, визначений цим підпунктом, щодо загальної місткості ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не застосовується до ємностей суб'єктів господарювання, які є розпорядниками хоча б одного акцизного складу;

в) приміщення або територія незалежно від загальної місткості розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального, власником або користувачем яких є суб'єкт господарювання - платник єдиного податку четвертої групи, який отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 10000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам;

г) паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або обладнанні чи пристрої;

ґ) приміщення або територія, у тому числі платника податку, де зберігається або реалізується виключно пальне у споживчій тарі ємністю до 5 літрів включно, отримане від виробника або особи, яка здійснила його розлив у таку тару.

Для суб'єктів господарювання, які відповідають наведеним критеріям, не є акцизними складами приміщення та/або території, на яких вони як власники або користувачі зберігають та використовують пальне виключно для потреб власного споживання. Однак у разі недотримання хоча б одного із зазначених критеріїв, для суб'єктів господарювання такі приміщення та/або території є акцизними складами, в тому числі і у випадку, коли вони використовують отримане пальне виключно для потреб власного споживання та не здійснюють операцій з реалізації та зберігання пальною іншим особам.

Як зазначалось судом вище, актом перевірки (п. 3.1.3.) встановлено, що протягом перевіреного періоду з 01.01.2020 по 31.12.2020 включно, позивачем для власного споживання отримало 2337799,79 л пального (у т. ч. з 01.01.2020 по 05.09.2020 -1008369,43 л.); за період з 01.01.2021 по 30.09.2021 отримано 1482489,16 л пального (а.с.160).

Вказана обставина позивачем не заперечується та не спростовується.

Згідно акту перевірки позивач здійснює господарську діяльність, в т.ч. за адресою: Полтавська обл., Миргородський район, с. Остапівка, вул. Шевченка, буд. 43, що позивачем також не заперечується та не спростовується.

Згідно акту перевірки встановлено, що фактично згідно даних акцизних накладних та бухгалтерського обліку зафіксовано отримання пального на вказаний паливний склад ( а.с.160).

Вказані обставини позивачем не спростовані.

Натомість докази реєстрації акцизного складу за вказаною адресою відсутні.

Таким чином, позивач після отримання обсягів пального, що перевищують 1000 кубічних метрів (1000000 літрів) у межах календарного року, вважався розпорядником акцизного складу, та у відповідності до вимог пункту «б» абзацу 2 підпункту 230.1.1 пункту 230.1 статті 230 ПКУ був зобов'язаний здійснити реєстрацію таких складів за місцями зберігання пального за адресами по яких фактично згідно даних акцизних накладних та бухгалтерського обліку зафіксовано отримання пального.

При цьому доводи позивача, що отримане пальне використовує виключно для потреб власного споживання, шляхом заправлення власних та орендованих транспортних засобів, а тому паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі, не може вважатись акцизним складом, є безпідставними та не спростовують фактичних обставин щодо наявності паливного складу, який розташований за адресою: Полтавська обл., Миргородський район, с. Остапівка, вул. Шевченка, буд. 43.

Решта доводів та заперечень сторони позивача висновків суду по суті заявлених вимог не спростовують. При цьому, згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10.02.2010 року, заява №4909/04, відповідно до п. 58 якого Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (Ruiz Torijav.Spain) від 09.12.1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

Таким чином, суд дійшов висновку, що застосовування до позивача штрафних санкцій передбачених абз. 1 п. 36 ч. 2 ст. 73 Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» є правомірним, а тому в задоволенні позову належить відмовити.

Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати між сторонами не розподіляються.

Керуючись ст.ст.139, 246, 255, 292-297, 325, 382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю “Агрогрупа Деметра» (вул. Велика Пермська, буд. 8Ж, м. Кропивницький, 25006, ЄДРПОУ 39046346) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36000, ЄДРПОУ 44057192) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду А.В. САГУН