30 червня 2025 року м. Житомир справа №240/4733/25
категорія 112030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черняхович І.Е., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання про залучення другого відповідача до участі в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, стягнення коштів,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не здійснення нарахування та виплати їй щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2024 рік, як учаснику бойових дій, у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком;
- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на її користь недоплачену частину щорічної разової грошової виплати до Дня Незалежності України за 2024 рік у сумі 10805,00 гривень.
На обґрунтування заявлених вимог позивач зазначила, що після прийняття Конституційним Судом України рішення від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020, вона, як учасник бойових дій, має право на отримання щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України в розмірі, передбаченому частиною п'ятою статті 12 Закону України від 22.10.1993 №3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", який становить п'ять мінімальних пенсій за віком. Однак, у 2024 році їй було виплачено вказану допомогу в розмірі 1000,00 гривень, тобто в розмірі, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2024 №369 "Про встановлення розмірів разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", у 2024 році". Вважаючи такі дії протиправними, позивач звернулась з даним позовом до суду.
Ухвалою суду провадження в даній адміністративній справі було відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подало до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечувало проти заявлених позовних вимог. а також просило залучити військову частину НОМЕР_1 до участі в справі в якості другого відповідача. На обґрунтування поданого клопотання управління зазначило, що ОСОБА_1 проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 та не перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області, як отримувач пенсії. У зв'язку із цим відповідно до норм підпункту 4 пункту 5 Порядку використання коштів державного бюджету для виплати особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною або за роботу в спеціальних умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 №1396 "Деякі питання соціального захисту осіб, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, ветеранів війни та осіб, що працюють в спеціальних умовах", разова грошова виплата до Дня Незалежності України за 2024 рік їй виплачувалась за місцем служби, тобто військовою частиною НОМЕР_1 . Враховуючи зазначені обставини, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вважає, що є підстави для залучення військової частини НОМЕР_1 до участі в справі в якості другого відповідача.
Розглянувши вказане клопотання, суд зазначає наступне.
За визначенням, наведеним у пункті 9 частини 1 статті КАС України відповідач - це суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Відповідно до правових норм частин 3, 4, 5 та 6 статті 48 КАС України передбачено, що у випадку, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
З матеріалів справи вбачається, що предметом спірних у даній справі правовідносин є розмір грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2024 рік, на який позивач має право.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 №1396 "Деякі питання соціального захисту осіб, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, ветеранів війни та осіб, що працюють в спеціальних умовах" затверджено Порядок використання коштів державного бюджету для виплати особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною або за роботу в спеціальних умовах (далі - Порядок використання коштів №1396), а також Порядок здійснення разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - Порядок здійснення разової грошової виплати).
Порядок використання коштів №1396 визначає механізм використання коштів, передбачених у загальному фонді державного бюджету за бюджетною програмою КПКВК 2501250 "Виплата особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною або за роботу в спеціальних умовах".
Відповідно до підпункту 4 пункту 4 Порядку використання коштів №1396 бюджетні кошти за бюджетною програмою КПКВК 2501250 спрямовуються, зокрема, на здійснення разової грошової виплати до Дня Незалежності України відповідно до Порядку здійснення разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 №1396.
Згідно з пунктом 2 та підпунктом 3 пункту 3 Порядок використання коштів №1396 головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики, а розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня щодо напряму, зазначеного у підпункті 4 пункту 4 цього Порядку (тобто щодо здійснення виплати разової грошової виплати до Дня Незалежності України), - Пенсійний фонд України. Перерахування бюджетних коштів здійснюється на реєстраційний рахунок Пенсійного фонду України, відкритий у Казначействі, з подальшим перерахуванням на окремий рахунок Пенсійного фонду України, відкритий в АТ “Ощадбанк».
При цьому, правовими нормами підпункту 4 пункту 5 Порядку використання коштів №1396 передбачено, що за напрямом, визначеним підпунктом 4 пункту 4 цього Порядку, тобто для виплати разової грошової виплати до Дня Незалежності України, бюджетні кошти розподіляються в межах бюджетних призначень і спрямовуються Пенсійному фонду України на підставі заявки (за формою, визначеною Мінсоцполітики) на фінансування виплати разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої частиною п'ятою статей 12-15, пунктом 1 частини першої статті 16 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і частиною третьою статей 6-1-6-4 Закону України “Про жертви нацистських переслідувань» (далі - грошова допомога), і витрат на оплату послуг, пов'язаних з її виплатою та доставкою організаціями, які здійснюють виплату та доставку пенсій і грошової допомоги за місцем фактичного проживання.
Пенсійний фонд України формує заявку на фінансування грошової допомоги і витрат на оплату послуг, пов'язаних з її виплатою та доставкою організаціями, які здійснюють виплату та доставку пенсій і грошової допомоги за місцем фактичного проживання, та подає її до 10 серпня поточного року Мінсоцполітики.
Кошти для виплати грошової допомоги та оплати послуг, пов'язаних з її виплатою та доставкою, перераховуються Мінсоцполітики на окремий рахунок Пенсійного фонду України, відкритий в АТ “Ощадбанк».
Пенсійний фонд України перераховує кошти для виплати грошової допомоги:
- отримувачам грошової допомоги, які отримують пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), - на поточні рахунки організацій, що здійснюють виплату і доставку пенсій та грошової допомоги відповідно до Порядку виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 р. № 1279 “Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги», або на поточні рахунки отримувачів грошової допомоги, відкриті в одному із уповноважених банків, відповідно до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596, для виплати разом з пенсією (щомісячним довічним грошовим утриманням) загальною сумою шляхом включення допомоги до відомостей (списків) на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання);
- отримувачам грошової допомоги із числа військовослужбовців, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, служби судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби, які проходять службу (крім пенсіонерів), - на небюджетні рахунки військових частин, установ, організацій за місцем їх служби;
- отримувачам грошової допомоги, які перебувають в установах виконання покарань і слідчих ізоляторах, - на небюджетні рахунки установ виконання покарань і слідчих ізоляторів;
- іншим отримувачам грошової допомоги - за місцем їх проживання на поточні рахунки таких отримувачів в уповноважених банках.
Зі змісту вказаних правових норм вбачається, що саме Пенсійний фонд України формує та подає до Мінсоцполітики заявку на фінансування грошової допомоги і витрат на оплату послуг, пов'язаних з її виплатою та доставкою, та в подальшому, після отримання від Мінсоцполітики коштів для виплати цієї допомоги, здійснює її виплату. При цьому, особам, які отримують пенсію, Пенсійний фонд України здійснює виплату грошової допомоги, шляхом її перерахування на поточні рахунки організацій, що здійснюють виплату і доставку пенсій або на поточні рахунки отримувачів грошової допомоги в уповноважених банках для виплати разом з пенсією загальною сумою шляхом включення допомоги до відомостей (списків) на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання). Натомість, у випадку, коли отримувач грошової допомоги не є пенсіонером, а є особою, яка проходить службу, то Пенсійний фонд України виплачує такій особі грошову допомогу до Дня Незалежності України шляхом її перерахування на небюджетні рахунки військових частин, установ, організацій за місцем їх служби.
В свою чергу, пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 №1396 "Деякі питання соціального захисту осіб, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, ветеранів війни та осіб, що працюють в спеціальних умовах" установлено, що інформація про осіб (за категоріями), які мають право на отримання разової грошової виплати до Дня Незалежності України і не перебувають на обліку в Пенсійному фонді України, подається Пенсійному фонду України до 1 серпня поточного року Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури, Головним управлінням Національної гвардії, Національною поліцією, Національним антикорупційним бюро, Державною податковою службою, Державною митною службою, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Державним бюро розслідувань, Службою безпеки, розвідувальними органами, Службою судової охорони, Міністерством юстиції, Управлінням державної охорони, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Офісом Генерального прокурора, Державною судовою адміністрацією, Державною спеціальною службою транспорту, іншими утвореними відповідно до законів військовими формуваннями, підприємствами, установами, організаціями.
Вказане правове регулювання свідчить, що військова частина, установа чи організація, де проходить військову службу особа, яка є отримувачем грошової допомоги до Дня Незалежності України, самостійно не визначають розмір допомоги, який належить виплатити її отримувачу, відповідних повноважень на визначення розміру спірної допомоги вказані органи, згідно норм Порядку використання коштів №1396, не мають. Вони фактично виступають лише посередником між Пенсійним фондом України та отримувачем грошової допомоги і здійснюють виплату отримувачам такої допомоги в тому розмірі, який Пенсійний фонд України перераховує на їх небюджетні рахунки.
На Міністерство оборони України, Міністерство внутрішніх справ, Головне управлінням Національної гвардії, Національну поліцію, та на інші військові формуваннями, підприємствами, установи, організації, де проходять військову служби отримувачі допомоги до Дня Незалежності України, правовими нормами пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 №1396 покладений лише обов'язок щодо подачі Пенсійному фонду України інформації про осіб (за категоріями), які мають право на отримання разової грошової виплати до Дня Незалежності України і не перебувають на обліку в Пенсійному фонді України.
Натомість, Пенсійний фонд України, як розпорядник бюджетних коштів нижчого рівня, згідно норм підпункту 4 пункту 5 Порядку використання коштів, є тим органом, який формує та подає до Мінсоцполітики заявку на фінансування грошової допомоги, а відтак, саме Пенсійний фонд України та його територіальні органи при формування такої заявки визначають розмір грошової допомоги до Дня Незалежності України, який належить до виплати кожному конкретному її отримувачу.
Враховуючи, що предметом судового розгляду у даній справі є саме спір щодо розміру грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2024 рік, який був виплачений позивачу, а не бездіяльність щодо не виплати позивачу у 2024 році такої допомоги взагалі, а також беручи до уваги те, що відповідно до норм Порядку використання коштів №1396 саме Пенсійний фонд України є органом, який при формуванні та поданні до Мінсоцполітики заявки на фінансування грошової допомоги до Дня Незалежності України, визначає розмір цієї допомоги, який належить до виплати кожному її отримувачу, суд приходить до висновку про відсутність підстав для залучення військової частини НОМЕР_1 до участі в справі в якості другого відповідача.
Керуючись статтями 48, 166, 167, 204, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Відмовити в задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про залучення військової частини НОМЕР_1 до участі в адміністративній справі №240/4733/25 в якості другого відповідача.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Суддя І.Е.Черняхович