30 червня 2025 рокуСправа №160/21576/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кучугурної Н.В., розглянувши у порядку письмового провадження в місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Безсмола Марія Степанівна, до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Безсмола Марія Степанівна, до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровський області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, ЄДРПОУ: 21910427), щодо відмови, яку оформлено листом №32812-21655/С-01/8-0400/24 від 31.05.2024, у нарахуванні та виплаті позивачу з 01.03.2024 щомісячної доплати у розмірі 2 000 гривень, передбаченої постановою КМУ «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року №713, до існуючої пенсії та не виплаті індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровський області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, ЄДРПОУ: 21910427), нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) з 01.03.2024 щомісячну доплату до пенсії, передбачену постановою КМУ «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року №712, у розмірі 2 000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ з урахуванням індексації, передбаченої постановами Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 року «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», №168 від 24.02.2023 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», №185 від 23.02.2024 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» починаючи з дати виникнення права на отримання індексації, з урахуванням вже виплачених сум.
Справі за цією позовною заявою присвоєно №160/21576/24 та за результатами автоматизованого розподілу справу передано для розгляду судді Кучугурній Н.В.
Позовна заява не відповідала вимогам, установленим статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), тому ухвалою суду від 14.08.2024 була залишена без руху, з наданням позивачу строку для усунення недоліків, а саме, для доплати суми судового збору у розмірі 2906,88 грн.
27.08.2024 від представника позивача до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява про усунення недоліків, до якої долучена уточнена позовна заява, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровський області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, ЄДРПОУ 21910427), щодо відмови, яку оформлено листом №32812-21655/С-01/8-0400/24 від 31.05.2024, у нарахуванні та виплаті позивачу з 01.03.2024 щомісячної доплати у розмірі 2 000 гривень, передбаченої постановою КМУ «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 №713, до існуючої пенсії та не виплаті індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровський області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, ЄДРПОУ 21910427), нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) з 01.03.2024 щомісячну доплату до пенсії, передбачену постановою КМУ «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 №713, у розмірі 2 000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з урахуванням вже виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він звернувся до відповідача із заявою про здійснення щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000 грн, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Проте, відповідач відмовив у встановленні щомісячної доплати до пенсії позивача, передбаченої п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713. Також, позивач уважає, що йому протиправно не нараховується індексація, передбачена постановою Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році». Позивач уважає такі дії відповідача протиправними, у зв'язку із чим, звернувся до суду з цією позовною заявою.
У заяві про усунення недоліків представник позивача також зазначає про сплачений судовий збір у розмірі 968,96 грн за ще одну вимогу немайнового характеру з урахуванням уточнених позовних вимог.
Ухвалою суду від 02.09.2024 продовжено ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви; встановлено ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Безсмола Марія Степанівна, 5-тиденний строк з дня отримання цієї ухвали для подачі квитанції щодо сплати судового збору у розмірі 968,96 грн з урахуванням уточнених позовних вимог.
04.09.2024 від представника позивача до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява про усунення недоліків, до якої долучена платіжна інструкція № 3996-8758-0408-7090 від 26.08.2024 про сплату судового збору у розмірі 968,96 грн.
Ухвалою суду прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі; призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), за наявними у справі матеріалами; встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву (у разі заперечення проти позовної заяви) протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
Ухвалою суду від 26.12.2024 зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №400/6254/24.
Ухвалою суду від 30.04.2025 поновлено провадження у справі №160/21576/24.
Згідно з довідками про доставку електронного листа, позовна заява та ухвала про відкриття провадження у справі були доставлені до електронного кабінету відповідача.
Відповідач правом на подання позову не скористався і не повідомив поважності причин його неподання, тому з огляду на положення ч.6 ст.162 КАС України, суд розглядає справу за наявними матеріалами.
Ухвалою суду витребувано у відповідача належним чином засвідчену копію пенсійної справи позивача.
Відповідачем витребуваних судом документів надано не було.
Згідно з ч.9 ст.80 КАС України, у разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмову у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
З огляду на ненадання відповідачем витребуваних судом документів, а також, враховуючи положення зазначеної норми процесуального закону, суд розглядає справу за наявними в ній доказами.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.
Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.8 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ОСОБА_1 (позивач) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2023 у справі №160/20900/23 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровський області, щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі оформлених Державною установою «Територіальне Медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» Міністерства внутрішніх справ України довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 29.01.2020 року, на 01.01.2021 року та на 01.01.2022 року, яка оформлена листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №34006-27609/С-01/8-0400/23 від 19.07.2023 року; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровський області здійснити з 01.02.2020 року, з 01.02.2021 року та з 01.02.2022 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок за №33/24/С-10319, №33/24/С-10320 та №33/24/С-10321 від 14.06.2023 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29.01.2020 року, 01.01.2021 року та на 01.01.2022 року, що враховуються для перерахунку пенсії, оформлених Державною установою «Територіальне Медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» Міністерства внутрішніх справ України, з урахуванням раніше виплачених сум.
На звернення позивача щодо нарахування та виплати щомісячної доплати у сумі 2000,00 грн до раніше призначеної пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом від 31.05.2024 №32812-21655/С-01/8-0400/24 повідомило про те, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2023 року у справі № 160/20900/23 позивачу проведено перерахунки з 01.02.2020, з 01.02.2021 та з 01.02.2022 на підставі довідок за № 33/24/С-10319, за № 33/24/С-10320 та за №33/24/С-10321 від 14.06.2023 про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020, 01.01.2021 та на 01.01.2022, наданих Державною установою «Територіальне Медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області».
Оскільки розмір пенсії обчислено на виконання зазначених рішень суду з грошового забезпечення не на 01.03.2018, як визначено Постановою №713, тому підстави для встановлення з 01.07.2021 до розміру пенсії щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн відсутні.
Позивач, не погоджуючись з діями відповідача щодо не нарахування та не виплати доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Частиною 3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частина 18 статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 10 Постанови №704 (зі змінами, внесеними згідно з Постановою №103) ця постанова набирає чинності з 01.03.2018.
На виконання ч. 4 ст. 63 Закону України №2262-ХІІ, Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято Постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
14.07.2021 прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова №713).
Пунктом 1 Постанови №713 установлено з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.
Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом від 31.05.2024 №32812-21655/С-01/8-0400/24 повідомило про те, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2023 року у справі №160/20900/23 позивачу проведено перерахунки з 01.02.2020, з 01.02.2021 та з 01.02.2022 на підставі довідок за № 33/24/С-10319, за № 33/24/С-10320 та за №33/24/С-10321 від 14.06.2023 про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020, 01.01.2021 та на 01.01.2022, наданих Державною установою «Територіальне Медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області». Оскільки розмір пенсії обчислено на виконання зазначених рішень суду з грошового забезпечення не на 01.03.2018, як визначено Постановою №713, тому підстави для встановлення з 01.07.2021 до розміру пенсії щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн відсутні.
Водночас, за правовим висновком, викладеним Верховним Судом у постанові від 13.03.2025 у справі №400/6254/24, перерахунок пенсії військовослужбовця на підставі рішення суду з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на 1 січня 2021 року, 1 січня 2022 року, 1 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», є таким перерахунком пенсії з підвищенням, який відповідно до абзацу третього пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» є правомірною підставою для невиплати доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн.
Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача було здійснено на підставі довідок про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020, на 01.01.2021 та на 01.01.2022, відсутні підстави для виплати позивачу щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою КМУ «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 №713, у розмірі 2 000 гривень.
Щодо вимоги позивача про здійснення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням індексації, передбаченої постановами Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», суд зазначає таке.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Зі змісту наведеної норми видно, що захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Отже, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.
Суд зазначає, що питання щодо виплати пенсії позивачу з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022, виходячи із суті відповіді відповідача на звернення позивача, не було предметом розгляду органами пенсійного фонду.
Крім того, як видно із протоколу розрахунку пенсії від 01.05.2024, індексація базового ОСПН за 2022 рік ОСОБА_1 виплачується.
Таким чином, указані вимоги є передчасними, тому суд відмовляє в їх задоволенні.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
З огляду на викладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Підстави про розподіл судових витрат відсутні, оскільки у задоволенні позовної заяви відмовлено.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250 КАС України, суд
Відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427).
Суддя Н.В. Кучугурна