Рішення від 30.06.2025 по справі 826/8986/17

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2025 року ЛуцькСправа № 826/8986/17

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Валюха В.М.,

суддів Дмитрука В.В., Каленюк Ж.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «ТРЕЙД АВАНГАРД АГРО» до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправними та скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

18.07.2017 Публічне акціонерне товариство «Вуглегірський експериментальний комбікормовий завод» (далі - ПАТ «Вуглегірський ЕКЗ») звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - НКЦПФР), Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Центральний ТД НКЦФР) про визнання протиправними та скасування рішень.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 13.04.2017 заступник директора департаменту - начальник управління моніторингу та нагляду за емітентами цінних паперів Центрального ТД НКЦПФР склав акт №522-ЦД-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів, яким встановлено порушення ПАТ «Вуглегірський ЕКЗ» пункту 10 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 № 448/96-ВР (далі - Закон № 448/96-ВР). 26.04.2017 директор Центрального ТД НКЦПФР виніс постанову №519-ЦД-1-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, у якій йдеться про невиконання позивачем розпорядження № 151-ЦД-1-Е. На виконання постанови від 26.04.2017 №519-ЦД-1-Е, 26.04.2017 видано розпорядження за №438-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери.

Позивач не погоджується із твердженнями НКЦПФР щодо невиконання вимог закону, та зазначає, що листом від 17.03.2017 повідомив про виконання вимог розпорядження №151-ЦД-1-Е від 22.07.2017 про усунення порушень законодавства про цінні папери. НКЦПФР помилково вказує про відсутність на веб-сайті товариства повної інформації, розміщення якої є обов'язковим відповідно до законодавства, та про наявність повторності вчинення правопорушення на ринку цінних паперів.

Позивач просить скасувати розпорядження від 26.04.2017 № 438/-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери, постанову від 26.04.2017 № 519-ЦД-1-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів та рішення НКЦПФР від 27.06.2017 № 509, з урахуванням заяви про зміну (уточнення) позовних вимог від 04.12.2017 (а. с. 112-114).

Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.07.2017 відкрито провадження у справі № 826/8986/17, призначено справу до судового розгляду (а. с. 1).

В поданих до Окружного адміністративного суду міста Києва письмових запереченнях проти адміністративного позову (а. с. 119-124) представник відповідача Центрального ТД НКЦПФР просив у задоволенні позовних вимог відмовити. Зазначив про правомірність прийнятої постанови від 26.04.2017 №519-ЦД-1-Е та винесеного розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 22.02.2017 №151-ЦД-1-Е з огляду на те, що ПАТ «Вуглегірський ЕКЗ» порушено вимоги частини третьої статті 78 Закону України «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008 № 514-VI (далі - Закон № 514-VI), розділу IX Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 № 2826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.12.2013 за № 2180/24712 (далі - Положення № 2826). Крім того, вказує на помилковість твердження позивача про відсутність повторності, оскільки таке вчинене повторно протягом року.

В додаткових запереченнях представник відповідача Центрального ТД НКЦПФР підтримала правову позицію та просить у задоволенні позовних вимог відмовити (а. с. 165-168).

Відповідач НКЦПФР також подав заперечення проти позову та просить відмовити у задоволенні позову, оскільки Комісія діяла в межах повноважень та у спосіб, визначені чинним законодавством, а у позовній заяві не наведені порушення, які були допущені відповідачами під час прийняття оскаржуваних рішень (а. с. 156-161).

Згідно із протоколом судового засідання від 15.03.2018 Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Качура І.А. оголосив про перехід розгляду справи за правилами спрощеного провадження на підставі статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (а. с. 184-185).

Крім того, ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.07.2017, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2017, в задоволенні клопотання ПАТ «Вуглегірський ЕКЗ» про забезпечення позову було відмовлено (т. 2, а. с. 1, 70-73).

Станом на 15.12.2022 - день набрання чинності Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (далі - Закон № 2825-IX), адміністративну справу № 826/8986/17 Окружним адміністративним судом міста Києва не було розглянуто.

На виконання пункту 2 розділу ІІ Закону № 2825-ІХ (в редакції Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» від 16.07.2024 № 3863-IX) справу передано на розгляд та вирішення до Волинського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 26.02.2025 прийнято до провадження адміністративну справу № 826/8986/17; ухвалено судовий розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін суддею одноособово (а. с. 197-198).

05.03.2025 представник відповідача НКЦПФР Вовк Л.В. звернулася до Волинського окружного адміністративного суду із клопотанням про розгляд цієї справи в порядку загального позовного провадження колегією у складі трьох суддів (а. с. 201-202).

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 06.03.2025 клопотання НКЦПФР про розгляд справи колегією у складі трьох суддів задоволено. Ухвалено судовий розгляд справи № 826/8986/17 здійснювати колегією у складі трьох суддів (а. с. 216).

Ухвалою колегії суддів Волинського окружного адміністративного суду від 06.03.2025 клопотання НКЦПФР про розгляд справи в порядку загального позовного провадження залишено без задоволення (а. с. 219-220).

У додатку до заяви від 05.03.2025 представник відповідача НКЦПФР Вовк Л.В. повторно подала до Волинського окружного адміністративного суду наявні у справі заперечення проти позову (а. с. 207-215).

Інших заяв по суті справи від учасників справи до суду не надходило.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, колегія суддів дійшла висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 22.02.2017 Центральний ТД НКЦПФР прийняв постанову №143-ЦД-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, відповідно до якої за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери Центрального ТД НКЦПФР № 1928-ЦД-1-Е від 30.11.2016 накладено на ПАТ «Вуглегірський ЕКЗ» штрафну санкцію у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 грн (а. с. 24-28).

22.02.2017 Центральний ТД НКЦПФР прийняв розпорядження № 151-ЦД-1-Е, відповідно до якого ПАТ «Вуглегірський ЕКЗ» необхідно у термін до 29.03.2017 усунути порушення законодавства про цінні папери та до 29.03.2017 письмово повідомити уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження з наданням підтверджуючих документів (а. с. 16). З тексту цього розпорядження видно, що позивачем було порушено вимоги законодавства про цінні папери, а саме в ПАТ «Вуглегірський ЕКЗ» відсутній власний веб-сайт, на якому розміщена інформація, визначена Законом № 514-VI.

Листом від 17.03.2017 за вих. № 83 ПАТ «Вуглегірський ЕКЗ» повідомило Центральний ТД НКЦПФР, що на виконання розпорядження від 22.02.2017 №151-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери за правопорушення на ринку цінних паперів, яке надійшло на адресу ПАТ «Вуглегірський ЕКЗ» 03.03.2017, ПАТ «Вуглегірський ЕКЗ» розмістило інформацію, визначену Законом № 514-VI на власному веб-сайті (а. с. 20, 153).

Постановою уповноваженої особи НКЦПФР від 03.04.2017 порушено справу про правопорушення на ринках цінних паперів у відношенні ПАТ «Вуглегірський ЕКЗ», викликано керівника для підписання акта про порушення на ринках цінних паперів (а. с. 143).

Стосовно ПАТ «Вуглегірський ЕКЗ» уповноваженою особою НКЦПФР складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 13.04.2017 № 522-ЦД-1-Е (а. с. 142), яким встановлено ознаки порушення ПАТ «Вуглегірський ЕКЗ» вимог пункту 10 статті 8 Закону № 448/96-ВР, а саме невиконання розпорядження №151-ЦД-1-Е від 22.02.2017 про усунення порушень законодавства про цінні папери (термін виконання до 29.03.2017) в частині усунення порушень:

- вимог пункту 13 частини першої статті 77 Закону № 514-VI, а саме на власному веб-сайті ПАТ «Вуглегірський ЕКЗ» в мережі інтернет не розміщена інформація: документи звітності, що додаються відповідним державним органам;

- вимог пункту 5 частини третьої статті 35 Закону № 514-VI, а саме в повідомленні про проведення загальних зборів акціонерного товариства, розміщеного на власному веб-сайті ПАТ «Вуглегірський ЕКЗ» в мережі інтернет, відсутні відомості: проект рішень (крім кумулятивного голосування) щодо кожного з питань порядку денного.

В акті також зазначається про наявність повторного вчинення правопорушення особою, щодо якої складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів, а саме невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери (постанова про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 22.02.2017 № 143-ЦД-1-Е).

13.04.2017 директор Центрального ТД НКЦПФР прийняв постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ПАТ «Вуглегірський ЕКЗ» 26.04.2017 о 10 год 50 хв (а. с. 141).

ПАТ «Вуглегірський ЕКЗ» надіслало на адресу Центрального ТД НКЦПФР клопотання від 25.04.2017 за вих. № 132, в якому просило закрити справу відносно ПАТ «Вуглегірський ЕКЗ», враховуючи сплату штрафу в розмірі 17000,00 грн згідно з постановою від 22.02.2017 №143-ЦД-1-Е та виконання розпорядження від 22.02.2017 №151-ЦД-1-Е про усунення порушення законодавства про цінні папери (а. с. 149-150).

Відповідно до акта про правопорушення на ринку цінних паперів від 13.04.2017 № 522-ЦД-1-Е, за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери Центрального ТД НКЦПФР №151-ЦД-1-Е від 22.02.2017, директор Центрального ТД НКЦПФР прийняв постанову від 26.04.2017 №519-ЦД-1-Е, згідно з якою на ПАТ «Вуглегірський ЕКЗ» накладено штрафну санкцію у розмірі 5000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 85000,00 грн (а. с. 126-131).

Крім того, директор Центрального ТД НКЦПФР прийняв розпорядження №438-ЦД-1-Е від 26.04.2017, відповідно до якого ПАТ «Вуглегірський ЕКЗ» необхідно у термін до 09.06.2017 усунути порушення законодавства про цінні папери та до 09.06.2017 письмово повідомити уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження з наданням підтверджуючих документів (а. с. 132-133).

Рішенням НКЦПФР від 27.06.2017 № 509 «Про розгляд скарги ПАТ «Вуглегірський ЕКЗ» від 18.05.2017 № 183 на постанову про накладення санкцій на ринку цінних паперів від 26.04.2017 №519-ЦД-1-Е» постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 26.04.2017 №519-ЦД-1-Е залишено без змін, а скаргу ПАТ «Вуглегірський ЕКЗ» від 18.05.2017 № 183 - без задоволення (а. с. 30-34).

Судом також встановлено, що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань були внесені відомості про юридичну особу позивача, внаслідок чого відбулася зміна найменування позивача на ПрАТ «ТРЕЙД АВАНГАРД АГРО» (без зміни ідентифікаційного коду), про що свідчить відповідь з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 25.02.2025 № 11437223 (а. с. 191-192), протокол № 2 позачергових загальних зборів акціонерів ПАТ «Вуглегірський ЕКЗ» від 18.08.2017 (а. с. 62-69).

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначає Закон № 448/96-ВР (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно зі статтею 1 Закону № 448/96-ВР для цілей цього Закону наведені нижче терміни вживаються у такому значенні: державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексу заходів з метою упорядкування контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та попередження зловживань та порушень у цій сфері.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Згідно із статтею 6 Закону № 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Пунктами 10, 14 частини першої статті 8 Закону № 448/96-ВР встановлено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документіввідповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

За приписами пункту 8 частини першої статті 11 Закону № 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до частини першої статті 78 Закону № 514-VI акціонерне товариство забезпечує кожному акціонеру доступ до документів, визначених пунктами 1-3, 5-11, 13, 14, 16 і 17 частини першої статті 77 цього Закону.

Згідно із частиною першою статті 77 Закону № 514-VI акціонерне товариство зобов'язане зберігати:

1) статут товариства, зміни до статуту, засновницький (установчий) договір;

2) положення про загальні збори, наглядову раду, виконавчий орган та ревізійну комісію, інші внутрішні положення товариства, що регулюють діяльність органів товариства, та зміни до них;

3) положення про кожну філію та кожне представництво товариства;

4) документи, що підтверджують права товариства на майно;

5) принципи (кодекс) корпоративного управління товариства;

6) протоколи загальних зборів;

7) матеріали, з якими акціонери мають (мали) можливість ознайомитися під час підготовки до загальних зборів;

8) протоколи засідань наглядової ради та колегіального виконавчого органу, накази і розпорядження голови колегіального та одноосібного виконавчого органу;

9) протоколи засідань ревізійної комісії, рішення ревізора товариства;

10) висновки ревізійної комісії (ревізора) та аудитора товариства;

11) річну фінансову звітність;

12) документи бухгалтерського обліку;

13) документи звітності, що подаються відповідним державним органам;

14) проспект емісії, свідоцтво про реєстрацію випуску акцій та інших цінних паперів товариства;

15) перелік афілійованих осіб товариства із зазначенням кількості, типу та/або класу належних їм акцій;

16) особливу інформацію про товариство згідно з вимогами законодавства;

17) інші документи, передбачені законодавством, статутом товариства, його внутрішніми положеннями, рішеннями загальних зборів, наглядової ради, виконавчого органу.

Відповідно до частини третьої статті 78 Закону №514-VI публічне акціонерне товариство зобов'язане мати власний веб-сайт, на якому в порядку та строки, встановлені Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, розміщується інформація, що підлягає оприлюдненню відповідно до законодавства, інформація, визначена пунктами 1-3, 5, 6, 10, 11, 13 (крім документів, що містять конфіденційну інформацію), 14-16 частини першої статті 77, та інформація, визначена частиною третьою статті 35 цього Закону.

Строки (терміни) та перелік оприлюднення публічними акціонерними товариствами інформації, що підлягає оприлюдненню відповідно до вимог законодавства, на власному веб-сайті (веб-сторінці) визначено Положенням № 2826 (яке було чинним на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пунктів 1, 2 розділу IX «Розміщення публічними акціонерними товариствами інформації на власному веб-сайті, що підлягає оприлюдненню відповідно до законодавства» Положення № 2826 обов'язок розміщення публічними акціонерними товариствами інформації на власному веб-сайті поширюється з дня, що настає за днем реєстрації Комісією звіту про результати розміщення акцій і видачі свідоцтва про реєстрацію першого випуску акцій. Обов'язок розміщення публічними акціонерними товариствами інформації на власному веб-сайті припиняється з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Пунктами 3-4 розділу IX «Розміщення публічними акціонерними товариствами інформації на власному веб-сайті, що підлягає оприлюдненню відповідно до законодавства» Положення № 2826 встановлено, що інформація на власному веб-сайті оприлюднюється державною мовою (якщо інше не передбачено законодавством) із зазначенням дати такого оприлюднення. Публічне акціонерне товариство при розміщенні інформації на власному веб-сайті забезпечує вільний доступ будь-якої особи до такої інформації, а також повідомляє на вимогу заінтересованих осіб адресу власного веб-сайту, на якому здійснюється розміщення інформації. Інформація, розміщена публічним акціонерним товариством власному веб-сайті, перебуває протягом всього терміну діяльності товариства, за винятком інформації щодо документів бухгалтерського обліку, яка перебуває протягом строку, визначеного законодавством для зберігання таких документів.

Згідно із пунктом 7 розділу IX «Розміщення публічними акціонерними товариствами інформації на власному веб-сайті, що підлягає оприлюдненню відповідно до законодавства» Положення № 2826 у разі відсутності у публічного акціонерного товариства будь-якого з документів, розміщення інформації про які передбачено на власному веб-сайті цим розділом, товариство зобов'язане розмістити на власному веб-сайті інформацію щодо відсутності таких документів із зазначенням причин.

При вирішенні спору суд враховує, що 22.02.2017 Центральний ТД НКЦПФР прийняв розпорядження № 151-ЦД-1-Е, відповідно до якого ПАТ «Вуглегірський ЕКЗ» необхідно у термін до 29.03.2017 усунути порушення законодавства про цінні папери та до 29.03.2017 письмово повідомити уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження з наданням підтверджуючих документів (а. с. 16).

Листом від 17.03.2017 за вих. № 83 (а. с. 153), тобто у визначений вказаним розпорядженням строк, позивач повідомив Комісію про усунення порушень, зазначених у розпорядженні № 151-ЦД-1-Е від 22.07.2017.

Проте, уповноважена особа НКЦПФР склала акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 13.04.2017 № 552-ЦД-1-Е, у якому вказала, що ПАТ «Вуглегірський ЕКЗ» не виконано розпорядження № 151-ЦД-1-Е від 22.02.2017 про усунення порушень законодавства про цінні папери (термін виконання до 29.03.2017) в частині усунення порушень, та встановлено, що на власному веб-сайті позивача не розміщені документи звітності, що подаються відповідним державним органам, а в повідомленні про проведення загальних зборів акціонерного товариства відсутні відомості про проект рішень (крім кумулятивного голосування) щодо кожного з питань порядку денного (а. с. 142).

Суд звертає увагу, що вказаний акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 13.04.2017 № 552-ЦД-1-Е представником ПАТ «Вуглегірський ЕКЗ» не підписаний.

Крім того, в акті від 13.04.2017 № 552-ЦД-1-Е не зазначено конкретного переліку та видів документів звітності, які, на думку НКЦПФР, відсутні на веб-сайті ПАТ «Вуглегірський ЕКЗ», а лише вказано про нерозміщення позивачем документів звітності, що подаються відповідним органам.

Згідно із пунктами 2, 5 розділу IV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням НКЦПФР від 16.10.2012 № 1470, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.11.2012 за № 1855/22167 (далі - Правила № 1470; чинні на момент виникнення спірних правовідносин), уповноваженою особою про вчинення правопорушення складається акт про правопорушення на ринку цінних паперів. Про дату, час та місце складання акта про правопорушення на ринку цінних паперів особа, щодо якої порушено справу про правопорушення, повідомляється не пізніше ніж за п'ять робочих днів до дати складання акта. Акт про правопорушення на ринку цінних паперів складається та підписується не пізніше двадцяти робочих днів з дати винесення постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Акт про правопорушення на ринку цінних паперів повинен містити: номер, дату, місце його складання; посаду, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала акт про правопорушення на ринку цінних паперів (у разі надання повноважень за дорученням - реквізити доручення); повне найменування юридичної особи, місцезнаходження, код за ЄДРПОУ, у разі наявності інформації - банківські реквізити, засоби зв'язку; виклад обставин правопорушення; посилання на нормативно-правовий акт, норму якого порушено; відомості про наявність повторного вчинення правопорушення особою, щодо якої складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів; інші відомості, необхідні для вирішення справи про правопорушення. Пояснення особи, щодо якої складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів, є складовою частиною акта про правопорушення на ринку цінних паперів і приєднуються до нього у вигляді додатка. Акт про правопорушення на ринку цінних паперів підписується особою, яка його склала, і керівником або представником юридичної особи, щодо якої його складено. У разі відмови керівника або представника юридичної особи підписати акт про правопорушення на ринку цінних паперів уповноваженою особою на акті робиться напис про відмову.

Верховний Суд у постанові від 29.09.2021 у справі № 823/336/17 зазначив, що Правилами № 1470 встановлено вимоги як до акту перевірки, так і до постанови, зокрема, такі мають містити виклад обставин правопорушення. У цій справі Верховний Суд погодився, що не зазначення обставин правопорушення - документів звітності, які, на думку НКЦПФР, відсутні на веб-сторінці, є порушенням зазначеного нормативно-правового акта, що свідчить про необґрунтованість оскаржуваних постанови та розпорядження.

Суд, крім того, бере до уваги, що на власному веб-сайті (http://vekz.pat.ua) позивач, на виконання вимог статті 77 Закону №514-VI, розмістив звіт про фінансові результати Ф1 за 2015 рік (розміщено 14.03.2017), звіт про фінансові результати Ф2 за 2015 рік (розміщено 14.03.2017), звіт про рух коштів Ф3 за 2015 рік (розміщено 14.03.2017), звіт про власний капітал Ф4 за 2015 рік (розміщено 14.03.2017), що підтверджується скриншотами веб-сайту ПАТ «Вуглегірський ЕКЗ» (а. с. 145-148).

В рішенні НКЦПФР від 27.06.2017 № 509 «Про розгляд скарги ПАТ «Вуглегірський ЕКЗ» від 18.05.2017 № 183 на постанову про накладення санкцій на ринку цінних паперів від 26.04.2017 №519-ЦД-1-Е», вказано, що крім звітів форми 1, 2, 3, 4 за 2015 рік, позивач подавав до органів влади інші документи: обстеження інформаційної діяльності промислового підприємства №1 (річна), використання інформаційно-комунікативних технологій на підприємстві 1-ІКТ, витрати на охорону навколишнього середовища та екологічні платежі №1-екологічні платежі, капітальні інвестиції, вибуття і амортизація №11-ОЗ, структурне спостереження підприємства №1-підприємство, звіт про травматизм на роботі №7-тнв, звіт про взаєморозрахунки з нерезидентами №1-Б, звіт про випуск, розміщення та обіг цінних паперів №2Б. Проте, станом на 26.04.2017 на власному веб-сайті в мережі Інтернет позивачем не була розміщена жодна інформація щодо відсутності документів, що подавалися відповідним державним органам, а також не зазначена причина відсутності такої інформації (а. с. 30-34).

Суд наголошує на тому, що за змістом частини третьої статті 78 Закону № 514-VI публічне акціонерне товариство зобов'язане мати власний веб-сайт, на якому в порядку та строки, встановлені Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, розміщується інформація, що підлягає оприлюдненню відповідно до законодавства, зокрема, інформація, визначена пунктом 13 частиною першою статті 77 цього Закону - документи звітності, що подаються відповідним державним органам, але крім документів, що містять конфіденційну інформацію.

Згідно із частинами першою, другою статті 21 Закону України «Про державну статистику» від 17.09.1992 № 2614-XII (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) первинні дані, отримані органами державної статистики від респондентів під час проведення статистичних спостережень, а також адміністративні дані щодо респондентів, отримані органами державної статистики від органів, що займаються діяльністю, пов'язаною із збиранням та використанням адміністративних даних, є конфіденційною інформацією, яка охороняється Законом і використовується виключно для статистичних цілей у зведеному знеособленому вигляді. Поширення статистичної інформації, на підставі якої можна визначити конфіденційну статистичну інформацію щодо конкретного респондента, забороняється.

Колегія суддів погоджується із доводами позивача (які відповідачем не спростовані), що інформація, вказана в рішенні НКЦПФР від 27.06.2017 № 509 «Про розгляд скарги ПАТ «Вуглегірський ЕКЗ» від 18.05.2017 № 183 на постанову про накладення санкцій на ринку цінних паперів від 26.04.2017 №519-ЦД-1-Е» (а. с. 30-34), була подана до органів державної статистики та є конфіденційною, а отже не підлягає оприлюдненню на веб-сайті. Крім того, зазначені документи можуть містити персональні дані та комерційну таємницю, що також унеможливлює її оприлюднення.

На думку колегії суддів, вимоги розпорядження Центрального ТД НКЦПФР про усунення порушень законодавства про цінні папери від 22.02.2017 № 151-ЦД-1-Е (а. с. 16-17) у встановлений строк були виконані позивачем.

При цьому, зазначене розпорядження від 22.02.2017 №151-ЦД-1-Е, як і постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 22.02.2017 № 143-ЦД-1-Е (а. с. 24-28), як вбачається із їх змісту, були винесені саме у зв'язку із відсутністю у позивача власного веб-сайту, а не у зв'язку із не розміщенням на веб-сайті документів звітності, що подаються відповідним державним органам, та не у зв'язку із відсутністю в повідомленні про проведення загальних зборів акціонерного товариства відомостей про проект рішень (крім кумулятивного голосування) щодо кожного з питань порядку денного.

Вказане також свідчить про відсутність ознаки повторності вчинення правопорушення у вигляді невиконання розпорядження про усунення законодавства про цінні папери та безпідставність застосування до позивача штрафної санкції відповідно до пункту 8 частини першої статті 11 Закону № 448/96-ВР.

Згідно із пунктом 11 розділу XV «Оскарження постанови у справах про правопорушення щодо юридичних осіб, громадян чи посадових осіб» Правил № 1470 (чинних на момент виникнення спірних правовідносин) постанова у справі про правопорушення, а також рішення Комісії за скаргою на постанову можуть бути оскаржені до суду в порядку і строки, установлені законодавством. Пунктом 10 розділу XІV «Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери» Правил № 1470 розпорядження про усунення порушень може бути оскаржено до суду у порядку, встановленому законодавством.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, колегія суддів дійшла висновку про те, що оскільки під час судового розгляду справи відповідач НКЦПФР не довів належними та допустимими доказами наявність у діях позивача порушення у вигляді невиконання розпорядження Центрального ТД НКЦПФР від 22.02.2017 №151-ЦД-1-Е, оскаржувані у цій справі розпорядження Центрального ТД НКЦПФР від 22.02.2017 №151-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери, постанова Центрального ТД НКЦПФР від 26.04.2017 № 519-ЦД-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів та рішення НКЦПФР від 27.06.2017 № 509 «Про розгляд скарги ПАТ «Вуглегірський ЕКЗ» від 18.05.2017 № 183 на постанову про накладення санкцій на ринку цінних паперів від 26.04.2017 №519-ЦД-1-Е» прийняті безпідставно, у зв'язку із чим заявлений позов підлягає до задоволення у спосіб прийняття судом рішення про визнання протиправними та скасування зазначених розпорядження, постанови та рішення.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача НКЦПФР судовий збір в загальному розмірі 4800,00 грн, сплачений платіжними інструкціями від 14.07.2017 № 179, № 180 (а. с. 3-4).

Керуючись статтями 243 - 246, 263 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовільнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26 квітня 2017 року № 438/-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери.

Визнати протиправною та скасувати постанову Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26 квітня 2017 року № 519-ЦД-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.

Визнати протиправним та скасувати рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 27 червня 2017 року № 509 «Про розгляд скарги публічного акціонерного товариства «Вуглегірський експериментальний комбікормовий завод» від 18.05.2017 № 183 на постанову про накладення санкцій на ринку цінних паперів від 26.04.2017 № 519-ЦД-1-Е».

Стягнути з Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (01010, м. Київ, вул. Князів Острозьких, буд. 8, корп. 30, ідентифікаційний код 37956207) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Приватного акціонерного товариства «ТРЕЙД АВАНГАРД АГРО» (03115, м. Київ, пр-т Берестейський, буд. 121В, оф. 103, ідентифікаційний код 00952806) судовий збір у розмірі 4800 гривень 00 копійок (чотири тисячі вісімсот гривень нуль копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий-суддя В.М. Валюх

Суддя В.В. Дмитрук

Суддя Ж.В. Каленюк