27 червня 2025 року ЛуцькСправа № 140/4237/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправною бездіяльності щодо проведення перерахунку та виплату підйомної допомоги за 2015-2016 роки, грошової допомоги на оздоровлення за 2016-2017 роки та щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889 “Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» (далі - Постанова №889), за період з січня 2016 року по лютий 2018 року з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення індексації грошового забезпечення; зобов'язання провести перерахунок та виплату підйомної допомоги, виплаченої у 2015-2016 роках, грошової допомоги на оздоровлення, виплаченої у 2016-2017 роках, та щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою №889, за період з січня 2016 року по лютий 2018 року з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення індексації грошового забезпечення.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що проходив військову службу та у період з червня 2015 року по лютий 2018 року перебував на грошовому забезпечення у Військовій частині НОМЕР_1 . У вказаний період відповідач у встановленому законом порядку не здійснював нарахування та виплату індексації грошового забезпечення та лише 27 жовтня 2022 року було виплачено заборгованість з індексації у сумі 24410,60 грн. Внаслідок цього підйомна допомога, грошова допомога на оздоровлення та щомісячна додаткова грошова винагорода у свій час виплачені без урахування у складі місячного грошового забезпечення сум такої індексації, тобто виплачені у меншому ніж належить розмірі.
Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, тому з метою захисту порушених прав просив позов задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд якої визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У відзиві на позовну заяву (а.с.23-26) відповідач позовні вимоги не визнав та просив у їх задоволенні відмовити повністю, посилаючись на те, що відсутні підстави для перерахунку та виплати підйомної допомоги, грошової допомоги на оздоровлення та щомісячної додаткової грошової винагороди з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення індексації грошового забезпечення. Вважає, що індексація не входить до складу місячного грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення зазначених видів грошового забезпечення.
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від сторін не надходило.
Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.
Не є спірною та обставина, що ОСОБА_1 з 25 червня 2011 року по 07 липня 2022 року проходив військову службу у Державній прикордонній службі України, що підтверджується військовим квитком серії НОМЕР_2 (а.с.11-13).
Як видно з особистих карток грошового забезпечення за 2015 - 2018 роки, під час проходження військової служби Військова частина НОМЕР_1 виплачувала ОСОБА_1 грошове забезпечення (а.с.15-16). Так позивачу було проведено нарахування та виплату, зокрема, підйомної допомоги у липні 2015 року у розмірі 4915,30 грн та у листопаді 2016 року у розмірі 6980,62 грн, грошової допомоги на оздоровлення у лютому 2016 року у розмірі 5330,20 грн та у листопаді 2017 року у розмірі 7017,63 грн, щомісячної додаткової грошової винагороди з лютого 2016 року по лютий 2018 року. ОСОБА_1 була нарахована індексація грошового забезпечення лише в листопаді та грудні 2015 року, грудні 2018 року. Поряд з тим з довідки-розрахунку виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 у Військовій частині НОМЕР_1 вбачається, що позивачу нараховано індексацію грошового забезпечення з лютого 2015 року по лютий 2018 року (поточну та/або фіксовану), та у грудні 2018 року (поточну); заборгованість становить 24782,33 грн.
27 жовтня 2022 року ОСОБА_1 отримав заборгованість з індексації грошового забезпечення за час проходження служби у НОМЕР_3 прикордонному загоні у розмірі 24410,60 грн (сума після обов'язкових відрахувань), що підтверджується відомістю зарахувань заробітної плати (грошового забезпечення) (а.с.8 зворот).
У листі Військової частини НОМЕР_4 від 18 лютого 2025 року №09/3060-вих також підтверджено виплату у жовтні 2022 року заборгованості з індексації на картковий рахунок позивача (а.с.7 зворот).
Предметом цього спору є питання нарахування та виплати позивачу грошової допомоги на оздоровлення, підйомної допомоги, щомісячної додаткової грошової винагороди з місячного грошового забезпечення, у складі якого, як вважає позивач, має бути врахована індексація грошового забезпечення.
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Пунктом 1 статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 №2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-ХІІ) установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Відповідно до пунктів 2, 3 статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Як передбачено пунктом 1 статті 10-1 Закону №2011-ХІІ, військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, надаються щорічні основні відпустки із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.
Підпунктами 3.7.1, 3.7.4 пункту 3.7 розділу III Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20 травня 2008 року №425 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 червня 2008 року за №537/15228; далі - Інструкція №425, чинна у період з 29 червня 2008 року по 10 серпня 2018 року), установлено, що військовослужбовцям один раз на рік надається допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення. Розмір допомоги для оздоровлення визначається, виходячи з посадових окладів, окладів за військовими званнями та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно із законодавством на день підписання наказу про надання цієї допомоги.
Згідно з абзацом першим частини третьої статті 9-1 Закону №2011-ХІІ при переїзді військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, а також тих, хто перебуває на кадровій військовій службі та військовій службі за призовом осіб офіцерського складу, на нове місце військової служби в інший населений пункт, у зв'язку з призначенням на військову посаду, зарахуванням до військового навчального закладу, термін навчання в якому становить не менше шести місяців, або у зв'язку з передислокацією військової частини їм виплачується: підйомна допомога в розмірі місячного грошового забезпечення на військовослужбовця і 50 відсотків місячного грошового забезпечення на кожного члена сім'ї військовослужбовця, який переїжджає з ним на нове місце військової служби.
За змістом пунктів 1, 2 Інструкції про умови та порядок виплати підйомної допомоги військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 24 квітня 2012 року №276 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 травня 2012 року за №773/21086; була чинною до 30 вересня 2016 року), військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом або перебувають на кадровій військовій службі (далі - військовослужбовці), що переїхали на нове місце військової служби в інший населений пункт у зв'язку з призначенням на посаду, зарахуванням до військового навчального закладу, строк навчання в якому становить не менше шести місяців, або у зв'язку з передислокацією органу (підрозділу) Державної прикордонної служби України (далі - орган (підрозділ) Держприкордонслужби), виплачується підйомна допомога в розмірі місячного грошового забезпечення. Розмір підйомної допомоги визначається за посадою, на яку призначено військовослужбовця або яку він займав до дня прибуття органу (підрозділу) Держприкордонслужби до нового пункту постійної дислокації, виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія). До складу місячного грошового забезпечення не включається винагорода за бойове чергування та морське грошове забезпечення.
Постановою №889 (чинна з 02 жовтня 2010 року до 01 березня 2018 року) було установлено щомісячну додаткову грошову винагороду військовослужбовцям, зокрема, Державної прикордонної служби - у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення.
Відповідно до пункту 2 Постанови №889 граничні розміри, порядок та умови виплати щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої пунктом 1 цієї постанови, визначаються Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Службою зовнішньої розвідки за погодженням з Міністерством соціальної політики і Міністерством фінансів у межах затвердженого фонду грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 2 Інструкції про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 02 лютого 2016 року №73 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11 лютого 2016 року за №217/28347; далі - Інструкція №73; застосовувалася з 01 січня 2016 року по 09 листопада 2018 року), виплата винагороди здійснюється в таких розмірах й таким військовослужбовцям: 1) до 100 відсотків місячного грошового забезпечення: військовослужбовцям, які займають посади в загонах морської охорони та їх структурних підрозділах; військовослужбовцям, які займають посади льотного складу в авіаційних частинах Держприкордонслужби; 2) військовослужбовцям (крім зазначених у підпункті 1 цього пункту) - до 60 відсотків місячного грошового забезпечення. Розміри винагороди для органів Держприкордонслужби з урахуванням виконання покладених завдань, особливостей умов проходження служби військовослужбовцями встановлюються наказами Адміністрації Держприкордонслужби в межах видатків на грошове забезпечення, передбачених для Держприкордонслужби у Державному бюджеті України на відповідний рік.
До місячного грошового забезпечення, з якого визначається винагорода, включаються посадовий оклад (з урахуванням підвищення), оклад за військовим званням та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою (посадою, до тимчасового виконання обов'язків за якою він допущений) (пункт 3 Інструкції №73).
Суд звертає увагу на те, що право на грошову допомогу на оздоровлення за 2016-2017 роки, підйомну допомогу за 2015-2016 роки та щомісячну додаткову грошову винагороду за січень 2016 року - лютий 2018 року, передбачену Постановою №889, позивач набув, в цій частині його право було реалізоване.
Спірним питанням є підстави включення при обчисленні цих виплат до місячного грошового забезпечення індексації.
Статтею 1 Закону України від 03 липня 1991 року №1282-XII “Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон №1282-XII) установлено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до статті 2 Закону №1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Оскільки індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, то механізм індексації має універсальний характер. У свою чергу правове регулювання у Законуі №1282-ХІІ виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють повторне виникнення права на отримання індексації.
Верховним Судом у постановах від 21 грудня 2021 року у справі №820/3423/18, від 19 березня 2020 року у справі №820/5286/17 викладена правова позиція, відповідно до якої індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг. До грошового забезпечення військовослужбовців як обрахункової величини не включаються одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Індексація грошового забезпечення мала систематичний характер, адже така була нарахована позивачу щомісячно, що підтверджується довідкою-розрахунком нарахування індексації грошового забезпечення (а.с.14); виплата заборгованості у жовтні 2022 року не змінює систематичності нарахувань, а тому індексація має бути врахована у складі місячного грошового забезпечення для розрахунку підйомної допомоги в липні 2015 року та в листопаді 2016 року, грошової допомоги на оздоровлення в лютому 2016 року та в листопаді 2017 року; додаткової грошової винагороди, яка виплачувалася у лютому 2016 року - лютому 2018 року.
Однак відповідач виплату вказаних видів грошового забезпечення протиправно здійснював без урахування в складі грошового забезпечення індексації, яка мала постійний характер.
Визначаючись із способом захисту порушених прав позивача, суд дійшов висновку, що у розглядуваному випадку взаємопов'язані позовні вимоги необхідно задовольнити у спосіб визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо непроведення позивачу перерахунку та виплати вказаних видів грошового забезпечення з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення індексації та зобов'язання Військову частину НОМЕР_1 провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату підйомної допомоги, виплаченої в липні 2015 року та в листопаді 2016 року, грошової допомоги на оздоровлення, виплаченої в лютому 2016 року та в листопаді 2017 року, щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою №889 та виплаченої у лютому 2016 року - лютому 2018 року, з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення індексації грошового забезпечення та з урахуванням виплачених сум.
З огляду на відсутність документально підтверджених судових витрат, пов'язаних із розглядом справи, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 2, 72-77, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_6 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати підйомної допомоги, виплаченої в липні 2015 року та в листопаді 2016 року, грошової допомоги на оздоровлення, виплаченої в лютому 2016 року та в листопаді 2017 року, щомісячної додаткової грошової винагороди, виплаченої у лютому 2016 року - лютому 2018 року, з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення індексації грошового забезпечення.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військова частина НОМЕР_1 ) провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату підйомної допомоги, виплаченої в липні 2015 року та в листопаді 2016 року, грошової допомоги на оздоровлення, виплаченої в лютому 2016 року та в листопаді 2017 року, щомісячної додаткової грошової винагороди, виплаченої у лютому 2016 року - лютому 2018 року, з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення індексації грошового забезпечення та з урахуванням виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ж.В. Каленюк