Ухвала від 30.06.2025 по справі 640/21205/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

30 червня 2025 року ЛуцькСправа № 640/21205/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання про заміну відповідача в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної та ветеранської політики Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації, Департаменту соціальної та ветеранської політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправним та скасування протоколу, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - Управління, відповідач 1) про визнання протиправним та скасування протоколу засідання Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян від 20 травня 2021 року №3 в частині відмови у визначенні статусу та видачі посвідчення “Учасник ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС» категорії 2 серії А та посвідчення “Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» категорії 3 серії А відповідно до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категорія громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року №551 (далі - Порядок №551), а також в частині визначення відсутності підстав для визначення ОСОБА_1 статусу для видачі посвідчення “Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» серії Г відповідно до пункту 7 Порядку №551; зобов'язання прийняти рішення про визначення статусу та видачу посвідчення “Учасник ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС» категорії 2 серії А, посвідчення “Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» категорії 3 серії А та посвідчення “Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» серії Г відповідно до Порядку №551.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 липня 2021 року прийнято справу до розгляду та відкрито провадження у справі; розгляд справи призначено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Станом на 15 грудня 2022 року день набрання чинності Законом України від 13 грудня 2022 року №2825-IX “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон №2825-IX) адміністративну справу №640/21205/21 Окружним адміністративним судом міста Києва розглянуто не було та відповідно до пункту 2 розділу ІІ Закону №2825-ІХ (в редакції Закону України “Про внесення зміни до пункту 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 16 липня 2024 року №3863-IX “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду щодо забезпечення розгляду адміністративних справ») адміністративну справу передано на розгляд та вирішення Волинського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 04 березня 2025 року адміністративну справу прийнято до провадження та її розгляд визначено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

З відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань встановлено зміну найменування відповідача на Управління соціальної та ветеранської політики Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації (без зміни ідентифікаційного коду).

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 23 травня 2025 року залучено до участі у справі як другого відповідача Департамент соціальної та ветеранської політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент, відповідач 2).

06 червня 2025 року від відповідача 2 до суду надійшло клопотання про заміну неналежного відповідача - Департамент на належного - Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян при Київській міській державній адміністрації (далі - Комісія) (а.с.123-125). Клопотання обґрунтоване тим, що ОСОБА_1 до Департаменту не звертався, а його заява разом з долученими документами розглянута Комісією, яка є постійно діючим колегіальним органом при виконавчому органі Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Департамент здійснює виключно організаційне, інформаційне, матеріально-технічне забезпечення діяльності Комісії (не є юридичною особою та не є підпорядкованою Департаменту, не належить до структури Департаменту), не може впливати на прийняття рішень Комісією.

Позивач у зв'язку із таким клопотанням заяву про заміну відповідача не подав.

Відповідно до частини третьої статті 166 КАС України заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.

Розгляд клопотання за встановленим судом порядком проведено у письмовому провадженні та у задоволенні клопотання належить відмовити з огляду на таке.

Відповідно до частин третьої, четвертої статті 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.

Спірні правовідносини у цій справі виникли із зв'язку з відмовою ОСОБА_1 у визначенні статусу та видачі посвідчення “Учасник ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС» категорії 2 серії А та посвідчення “Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» категорії 3 серії А відповідно до Порядку №551, а також в частині визначення відсутності підстав для визначення позивачу статусу для видачі посвідчення “Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» серії Г відповідно до пункту 7 Порядку №551.

За приписами частини четвертої статті 65 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-XII “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796-XII) видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

Як установлено пунктом 11 Порядку №551, посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).

Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 04 грудня 2018 року №2194 “Про деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (у редакції розпорядження від 11 лютого 2019 року №228) утворено Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян.

Згідно з пунктами 3, 4 розпорядження від 04 грудня 2018 року №2194 (в редакції розпорядження від 11 лютого 2019 року №228) Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) організовує роботу з видачі (вилучення) посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян. Управління праці та соціального захисту населення районних в місті Києві державних адміністрацій забезпечують прийом заяв та документів для видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян за місцем проживання (реєстрації) заявників; передачу заяв та документів для видачу посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян до Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) для розгляду у встановленому порядку.

Відповідно до пунктів 1, 3 Положення про Департамент соціальної та ветеранської політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 02 березня 2023 року №6014/6055 (у редакції рішення Київської міської ради від 14 грудня 2023 року №7536/7577), Департамент є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Департамент перейменовано з Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Департамент забезпечує в місті Києві реалізацію державної політики з питань соціальної підтримки і надання соціальних послуг громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Підпунктом 6 пункту 6.35 цього Положення визначено, що Департамент організовує та координує роботу, пов'язану із визначенням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

З наведеного слідує, що всі повноваження Київської міської державної адміністрації у сфері державної політики з питань соціальної підтримки і надання соціальних послуг громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи здійснює Департамент, в тому числі і передбачені частиною четвертою статті 65 Закону №796-XII.

Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 08 травня 2019 року №804 затверджено Положення про комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян (далі - Положення №804).

Відповідно до пункту 1 Положення №804 Комісія з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян є постійно діючим колегіальним органом при виконавчому органі Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), утвореним з метою вирішення питань визначення статусу осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Основними завданнями комісії є: розгляд документів, які відповідно до законодавства є підставою для видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян; розгляд питань щодо визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; прийняття рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян (пункт 3 Положення №804).

Формою роботи комісії є засідання, які скликаються за необхідністю, але не рідше одного разу на місяць. Рішення Комісії може бути оскаржено в установленому законодавством порядку (пункти 10, 13 Положення №804).

Відповідно до пункту 14 Положення №804 організаційне, інформаційне, матеріально-технічне забезпечення діяльності комісії здійснює Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Згідно з частиною четвертої статті 46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

За приписами частин першої, третьої статті 43 КАС України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами), адміністратором за випуском облігацій. Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).

Хоч рішення Комісії підлягають судовому оскарженню в силу приписів пункту 13 Положення №804, проте Комісія з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян при Департаменті не є самостійною юридичною особою.

Судом враховано, що Комісія є постійно діючим колегіальним органом при виконавчому органі Київської міської ради, а організаційне, інформаційне, матеріально-технічне забезпечення її діяльності здійснює Департамент. Позивачем заявлені вимоги щодо видачі посвідчення “Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», “Потерпілий від Чорнобильської катастрофи», що є повноваженням Департаменту.

Матеріали справи не містять згоди позивача на заміну неналежного відповідача (що є обов'язковою умовою відповідно до приписів частини третьої статті 48 КАС України).

З урахуванням наведеного суд дійшов переконання про відмову у задоволенні клопотання Департаменту про заміну неналежного відповідача; не встановлено і підстав та умов для залучення ще одного відповідача у справі.

Керуючись статтями 48, 248 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання Департаменту соціальної та ветеранської політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про заміну неналежного відповідача в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної та ветеранської політики Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації, Департаменту соціальної та ветеранської політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправним та скасування протоколу, зобов'язання вчинити дії відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.

Суддя Ж.В. Каленюк