30 червня 2025 р. Справа № 120/11845/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Слободонюка М.В., розглянувши у м. Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Вінницькій області до Фермерського господарства "ПЕРЛИНА НАДРОССЯ" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю)
До Вінницького окружного адміністративного надійшов адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Вінницькій області (далі - позивач) до Фермерського господарства "ПЕРЛИНА НАДРОССЯ" (далі - ФГ "ПЕРЛИНА НАДРОССЯ", відповідач) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивачем відповідно до наказу №52 від 14.08.2024 було проведено позапланову перевірку відповідача на предмет виконання суб'єктом господарювання пунктів 1 та 3 припису від 13.12.2023, складеного під час перевірки дотримання вимог у сфері охорони навколишнього природного середовища, проведеної 13.12.2023 (акт від 13.12.2023 №003/ВН). За результатами проведеної позапланової перевірки складено акт від 15.08.2024 №050/ВН. Відповідно до опису виявлених порушень вимог законодавства (акт від 15.08.2024 №050/ВН), головним спеціалістом відділу державного нагляду контролю Пшегорською І.А. було встановлено, що позивач не виконав пункти 1 та 3 припису від 13.12.2023, а саме: не здійснюється засобами вимірювальної техніки у тому числі автоматизованого обліку забору та використання води; не дотримуються умови дозволу на спеціальне водокористування №10/ВН/49д-23 від 23.01.2023.
За таких обставин позивач з посиланням на норми ч. 5 ст. 4 ЗУ "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" звертається до суду з даним позовом та просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до ФГ "ПЕРЛИНА НАДРОССЯ" шляхом зупинення забору та використання відповідачем води з поверхневого водозабору з річки Рось, розташованого за межами с. Круподеринці Погребищенської міської територіальної громади Вінницького району Вінницької області, басейн річки Рось, район басейну річки Дніпро, до початку здійснення засобами вимірювальної техніки, у тому числі автоматизованими, обліку забору та використання води, що є умовою дозволу на спеціальне водокористування №10/ВН/49д-23 від 23.01.2023.
Ухвалою від 12.09.2024 судом відкрито провадження у справі за вказаним позовом та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Також цією ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву з дотриманням вимог, передбачених ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
30.09.2024 до суду від відповідача надійшли письмові пояснення, які розцінюються судом як відзив на позовну заяву, в якому зазначається про те, що ФГ "ПЕРЛИНА НАДРОССЯ" станом на 25.09.2024 установлені засоби вимірювальної техніки для автоматизованого обліку забору та використання води, що на його думку свідчить про усунення виявлених порушень.
Позивач відповіді на відзив не подав.
Надалі в процесі розгляду справи ухвалою від 06.06.2025 судом витребувано у сторін додаткові докази та інформацію щодо обставин можливого проведення позивачем іншого позапланового заходу державного нагляду (контролю) пов'язаного із перевіркою обставин виконання відповідачем вимог пунктів 1 та 3 припису від 13.12.2023, а саме щодо дотримання ним умов щодо обліку забору та використання води засобами вимірювальної техніки.
12.06.2025 від Державної екологічної інспекції у Вінницькій області надійшли пояснення в яких зазначено про те, що дійсно 01.10.2024 за вх. №4096 на адресу Інспекції надійшов лист від ФГ "ПЕРЛИНА НАДРОССЯ" з приводу усунення порушень, а саме повідомлено, що станом на 25.09.2024 установлені засоби вимірювальної техніки - лічильник BAYLAN W-2 Dy 100 для автоматизованого обліку забору та використання води. Також вказано, що після відкриття провадження відповідач не звертався до Інспекції щодо здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю). А оскільки Інспекцією не здійснювалися позапланові заходи державного нагляду (контролю) щодо виявлених порушень природоохоронного законодавства, які відображені у позовній заяві, тому остання не може підтвердити про фактичне усунення Відповідачем порушень, що є предметом позовних вимог.
Від відповідача - ФГ "ПЕРЛИНА НАДРОССЯ" жодних інших доказів чи пояснень на виконання вимог ухвали суду від 06.06.2025 надано не було, що з огляду на приписи ч. 9 ст. 80 КАС України не є перешкодою в розгляді даної справи за наявними у ній матеріалами.
Інших заяви по суті справи від сторін спору до суду не надходило.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши наведені сторонами доводи, суд встановив, що відповідно до наказу начальника Державної екологічної інспекції від 14.08.2024 № 52-П та направлення на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 14.08.2024 № 052 головним спеціалістом відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами - державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Вінницької області Мазур К.П. і головним спеціалістом відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами - державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Вінницької області Пшегорською І.А. 15.08.2024 була проведена позапланова перевірка ФГ "ПЕРЛИНА НАДРОССЯ" на предмет виконання суб'єктом господарювання пунктів 1 та 3 припису від 13.12.2023, складеного під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, проведеної 13.12.2023 (акт від 13.12.2023 № 003/BH).
Так, попередньою перевіркою було встановлено, що ФГ "ПЕРЛИНА НАДРОССЯ" має дозвіл на спеціальне водокористування № 10/ВН/49д-23 від 23.01.2023, виданий строком дії до 23.01.2028.
В переліку місць водокористування (водозабору) міститься:
- поверхневий водозабір з річки Рось, розташований за межами с. Круподеринці Погребищенської територіальної громади Вінницького району Вінницької області, басейн річки Рось, район басейну річки Дніпро (поверхневе джерело).
Дозволом встановлені ліміти забору та використання води: з поверхневого джерела 32,9 тис.м3/рік.
Під час проведення позапланової перевірки щодо виконання пунктів припису, державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Вінницької області в присутності голови ФГ "ПЕРЛИНА НАДРОССЯ" Колотуцької Т.Л. було складено акт планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів від 15.08.2024 № 050/ВЗ.
В описі виявлених порушень вимог законодавства зазначено, що фермерським господарством не виконано пункти припису, а саме:
не здійснюється засобами вимірювальної техніки у тому числі автоматизованого обліку забору та використання води (п. 1 припису);
не дотримуються умови дозволу на спеціальне водокористування №10/ВН/49д-23 від 23.01.2023 (п. 3 припису).
Заперечень до акту перевірки у керівника фермерського господарства не було.
За наслідками невиконання відповідних пунктів припису від 13.12.2023 головним спеціалістом відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами Пшегорською І.А. відносно голови ФГ "ПЕРЛИНА НАДРОССЯ" Колотуцької Т.Л. складено протокол про адміністративне правопорушення № 015376 від 15.08.2024.
За результатами розгляду адміністративного матеріалу, головним спеціалістом відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами Пшегорською І.А. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення № 03/174 від 19.08.2024, згідно з якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-5 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн. Штраф сплачено в повному обсязі.
Водночас на підставі Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 275, інспекція звертається до суду з позовом щодо застосування до ФГ "ПЕРЛИНА НАДРОССЯ" заходів державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення забору та використання відповідачем води з поверхневого водозабору з річки Рось, розташованого за межами с. Круподеринці Погребищенської міської територіальної громади Вінницького району Вінницької області, басейн річки Рось, район басейну річки Дніпро, до початку здійснення засобами вимірювальної техніки, у тому числі автоматизованими, обліку забору та використання води, що є умовою дозволу на спеціальне водокористування №10/ВН/49д-23 від 23.01.2023.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується такими мотивами.
Відповідно до ст. 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави.
Статтею 44 Водного кодексу України передбачено, що водокористувачі зобов'язані:
1) економно використовувати водні ресурси, дбати про їх відтворення і поліпшення якості вод;
2) використовувати воду (водні об'єкти) відповідно до цілей та умов їх надання;
3) дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території;
4) використовувати ефективні сучасні технічні засоби і технології для утримання своєї території в належному стані, а також здійснювати заходи щодо запобігання забрудненню водних об'єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з неї;
5) не допускати порушення прав, наданих іншим водокористувачам, а також заподіяння шкоди господарським об'єктам та об'єктам навколишнього природного середовища;
6) утримувати в належному стані зони санітарної охорони джерел питного та господарсько-побутового водопостачання, прибережні захисні смуги, смуги відведення, берегові смуги водних шляхів, очисні та інші водогосподарські споруди та технічні пристрої;
7) здійснювати засобами вимірювальної техніки, у тому числі автоматизованими, облік забору та використання вод, контроль за якістю і кількістю скинутих у водні об'єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об'єктів у контрольних створах, а також подавати відповідним органам звіти в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законодавчими актами;
8) здійснювати погоджені у встановленому порядку технологічні, лісомеліоративні, агротехнічні, гідротехнічні, санітарні та інші заходи щодо охорони вод від вичерпання, поліпшення їх стану, а також припинення скидання забруднених стічних вод;
9) здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу;
10) безперешкодно допускати на свої об'єкти державних інспекторів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а також громадських інспекторів з охорони довкілля, які здійснюють перевірку додержання вимог водного законодавства, і надавати їм безоплатно необхідну інформацію;
11) своєчасно сплачувати збори за спеціальне водокористування та інші збори відповідно до законодавства;
12) своєчасно інформувати центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування про виникнення аварійних забруднень;
13) здійснювати невідкладні роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварій, які можуть спричинити погіршення якості води, та надавати необхідні технічні засоби для ліквідації аварій на об'єктах інших водокористувачів у порядку, встановленому законодавством;
14) виконувати інші обов'язки щодо використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів згідно з законодавством.
За змістом положень ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.
Не належать до спеціального водокористування:
- пропуск води через гідровузли (крім гідроенергетичних);
- скид води з водних об'єктів відповідно до встановлених для них режимів роботи для підтримання екологічних витрат у річці та з метою запобігання виникненню гідродинамічних аварій; подача (перекачування) води водокористувачам у маловодні регіони;
- усунення шкідливої дії вод (підтоплення, засолення, заболочення); використання підземних вод для вилучення корисних компонентів;
- вилучення води з надр разом з видобуванням корисних копалин; виконання розчистки русел річок, каналів і дна водойм, будівельних, днопоглиблювальних і вибухових робіт;
- видобування корисних копалин (крім підземних вод) і водних рослин;
- прокладання трубопроводів і кабелів; проведення бурових, геологорозвідувальних робіт; використання поверхневих вод для судноплавства;
- проведення робіт з експлуатаційного днопоглиблення; забір та/або використання води в об'ємі до 5 кубічних метрів на добу, крім тієї, що використовується для виробництва (входить до складу) напоїв та фасованої питної води;
- інші роботи, які виконуються без забору води та скидання зворотних вод.
Отже, водокористувачі зобов'язані здійснювати облік забору та використання води за допомогою засобів вимірювальної техніки, включаючи автоматизовані системи. Цей облік є обов'язковим для всіх підприємств незалежно від форми власності та підпорядкування.
Засоби обліку води повинні відповідати вимогам Технічного регламенту засобів вимірювальної техніки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 163 від 24 лютого 2016 року. Регламент визначає технічні вимоги до засобів вимірювальної техніки та процедури їх відповідності. Окрім цього, прилади повинні проходити періодичну повірку в уповноважених лабораторіях для підтвердження точності та придатності до експлуатації. Термін експлуатації таких приладів має становити не менше 12 років.
Первинний облік водокористування передбачає фіксацію даних про забір та використання води, а також скидання зворотних вод і забруднюючих речовин. Ці дані стають основою для складання звітності за формою № 2ТП-водгосп (річна), яка подається щорічно через Портал електронних послуг Державного агентства водних ресурсів України. Термін подання звітів - з 1 січня по 1 лютого наступного за звітним року.
Недотримання вимог обліку водокористування може призвести до застосування санкцій, включаючи обмеження чи зупинення діяльності підприємства до усунення порушень. Це передбачено Положенням про Державну екологічну інспекцію України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року № 275.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року № 877-V (далі ? Закон № 877).
Згідно зі ст. 1 Закону № 877 державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених і законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних контрольних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі органи державного нагляду (контролю)) в межах їх повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушення вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Відповідно до положень ч.ч. 7, 8 ст. 7 Закону № 877 на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Припис обов'язковий для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
При цьому частиною першою статті 12 Закону № 877 передбачено, що невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.
Згідно з ч. 5 ст. 4 Закону № 877 виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Так, позивач просить застосувати до ФГ "ПЕРЛИНА НАДРОССЯ" заходи державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення використання відповідачем забору води з поверхневого водозабору з річки Рось, розташованого за межами с. Круподеринці Погребищенської міської територіальної громади Вінницького району Вінницької області, басейн річки Рось, район басейну річки Дніпро, до початку здійснення засобами вимірювальної техніки, у тому числі автоматизованими, обліку забору та використання води, посилаючись на порушення відповідачем норм чинного законодавства та невиконання вимог припису щодо обліку води.
Разом з тим судом встановлено, що під час розгляду справи відповідач усунув те порушення, що стало підставою для пред'явлення адміністративного позову, зокрема, фермерське господарство придбало та установило засіб вимірювальної техніки для обліку води ? лічильник BAYLAN W-2 Dy 100 (заводський серійний номер 21668845), який відповідає вимогам ДСТУ та має сертифікат відповідності UA.TR.001 184-18, що підтверджується наданою відповідачем копіює технічного паспорту цього приладу. Окрім того, фермерське господарство відкрило журнал обліку водоспоживання (водовідведення) водовимірювальними приладами та обладнанням, де першим записом зазначено дату встановлення засобу вимірювальної техніки - 25.09.2024.
Про вказані обставини виконання вимог припису від 13.12.2023 ФГ "ПЕРЛИНА НАДРОССЯ" повідомило Державну екологічну інспекцію у Вінницькій області листом № 6 від 25.09.2024 (вх. № 4096 від 01.10.2024).
Своєю чергою, позивач як суб'єкт владних повноважень вказаного не заперечив та не надав суду належних й допустимих доказів, які б спростовували твердження відповідача про усунення відповідного порушення, а також, що встановлення відповідного обладнання не свідчить про виконання обов'язку, визначеного пунктом 7 статті 44 Водного кодексу України, щодо обліку забору та використання води.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" заходи впливу у вигляді зупинення діяльності підприємства можуть бути застосовані лише за рішенням суду, однак за наявності порушень, які продовжують існувати на момент розгляду справи.
У цьому випадку відповідач довів, що порушення, які стали підставою для звернення позивача до суду, були усунуті, а діяльність господарства приведена у відповідність до вимог чинного законодавства.
При цьому навіть той факт, що Інспекція не здійснювала наступного позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо обставин усунення виявлених порушень природоохоронного законодавства, які відображені в цьому позові (з метою документування фактичного усунення відповідачем виявленого порушення), однак наявні у справі докази не спростовують того твердження, що після відкриття провадження у справі вказане порушення фактично було усунуто відповідачем.
Суд враховує, що Водний кодекс та Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" спрямовані на забезпечення балансу між контролем за дотриманням екологічних норм та стимулюванням виправлення порушень суб'єктами господарювання. Основною метою заходів державного нагляду є не покарання, а забезпечення правомірної діяльності суб'єктів господарювання.
Відтак, оскільки у суду немає підстав вважати, що відповідач не виконав необхідні заходи для усунення раніше виявлених порушень, задоволення позовних вимог, спрямованих на зупинення діяльності підприємства, було б надмірним та необґрунтованим.
Крім того, з урахуванням принципу пропорційності застосування таких обмежувальних заходів як зупинення діяльності підприємства (фермерського господарства) є виправданим лише за умови наявності реальних і незаперечних порушень, які загрожують екологічній безпеці чи призводять до значної шкоди довкіллю. Втім, беручи до уваги вжиті відповідачем заходи та усунення вказаних у позові порушень, суд виходить з того, що підстави для застосування заходів впливу натепер відпали.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши доводи сторін та оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд приходить до переконання, що у задоволенні адміністративного позову належить відмовити.
Враховуючи положення статті 139 КАС України, позивач немає права на відшкодування будь-яких понесених у цій справі судових витрат.
Керуючись ст.ст. 72, 77, 90, 139, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне судове рішення складено 30.06.25.
Інформація про учасників справи:
Позивач: Державна екологічна інспекція у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 37979894, вул. 600-річчя, 19, м. Вінниця, 21100);
Відповідач: фермерське господарство "ПЕРЛИНА НАДРОССЯ" (код ЄДРПОУ 37926628, вул. Гонти, 60, м. Погребище, Вінницький район, Вінницька область, 22200).
Суддя Слободонюк Михайло Васильович