Справа № 766/10010/25
н/п 2-о/766/537/25
30.06.2025 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючої судді Шестакової Я.В.,
за участю секретаря Сивкович О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсон цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про встановлення факту смерті,-
Заявниця звернулася до суду з заявою, в якій просить встановити факт смерті спадкодавця - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Заява мотивована тим, що ОСОБА_2 яка є спадкодавцем заявника, та яка склала на ОСОБА_1 заповіт, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Мелітополі, Запорізької області. У зв'язку з тим, що остання померла на тимчасово окупованій території, на даний час, заявник позбавлена можливості реєстрації в законному порядку факту смерті в органах РАЦСу, оскільки видані документи про смерть є недійсними з тих підстав, що вони видані на тимчасово окупованій території і не мають ніякої юридичної сили. Встановлення даного факту смерті необхідно заявнику для державної реєстрації смерті спадкодавця та отримання спадщини за заповітом.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 30.06.2025 року провадження у справі відкрито в порядку окремого провадження та призначено судовий розгляд.
Заявниця в судове засідання не з'явилася, в матеріалах справи міститься заява про розгляд справи без її участі на підставі наявних в справі матеріалах.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, про дату та час судового засідання повідомлений належним чином у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши матеріали справи, та дослідивши письмові докази, суд вважає необхідним задовольнити вимоги заявника з наступних підстав.
Із копії заповіту долученого до матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 усе своє майно, дек б воно не знаходилось та з чого б воно не складалось заповіла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Заповіт посвідчено приватним нотаріусом Мелітопольського міського нотаріального округу Єсипенко І.О., зареєстровано в реєстрі за №1286.
Відповідно до свідоцтва про смерть, яке видане Територіальним відділом РАЦС міста Мелітополь та Мелітопольського району Управління РАЦС Запорізької області 21.05.2025 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Мелітополі, Запорізької області.
Докази, що містяться у справі, зокрема, свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 підтверджує факт смерті ОСОБА_2 незалежно від того, яким закладом вони видані під час тимчасової окупації Запорізької області.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до п. ґ ч. 1 розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5, підставами для проведення державної реєстрації смерті є рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Відповідно п.2 ч. 1ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» - державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Відповідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Згідно із ч. 1 ст. 317 заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Згідно із ч.2 ст. 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Згідно п.п.1,2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсними і не створює правових наслідків.
Відповідно до роз'яснень, даних в п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03. 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті за умови підтвердження доказами, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідне заявнику для державної реєстрації смерті спадкодавця - ОСОБА_2 , отримання свідоцтва про її смерть та у подальшому отримання спадщини за заповітом.
Отже ОСОБА_1 звернулася до суду із цією заявою, оскільки є заінтересованою особою, адже встановлення факту смерті ОСОБА_2 впливає на її права, обов'язки та законні інтереси.
З огляду на викладене, враховуючи, що смерть ОСОБА_2 настала на тимчасово окупованій території, суд вважає, що заявлені вимоги, які є доведеними та обґрунтованими і, дійсно для проведення державної реєстрації смерті особи є об'єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод громадян України, якою є заявниця, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви, оскільки законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість заявнику, як спадкоємцю за заповітом, здійснити державну реєстрацію смерті ОСОБА_2 , в державних органах України.
Відповідно до ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Керуючись ст. ст.81,247,264, 265, 315-317,319, 354-355, 430 ЦПК України,-
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки Н-Псков, Н-Псковського району, Ворошиловградської області, дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Мелітополь, Запорізької області.
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а сторонами, які не були присутні при проголошенні рішення суду - протягом тридцяти днів з дня отримання його копії до Херсонського апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Найменування сторін:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 .
Заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), місцезнаходження: м. Херсон, вул. Торгова, 24, ЄДРПОУ 04060246.
Повний текст рішення складено 30.06.2025 року
Суддя Я.В. Шестакова