Постанова від 04.06.2025 по справі 477/554/25

Справа № 477/554/25 Провадження № 3/477/402/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2025 р. м. Миколаїв

Суддя Вітовського районного суду Миколаївської області Полішко В.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Відділу державного нагляду (контролю) у Миколаївській області Державної служби України з безпеки на транспорту, про притягнення

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця: АДРЕСА_1 , непрацюючого,

до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 164 КУпАП,

В СТАНОВИВ:

27 березня 2025 року до суду надійшла справа про адміністративне правопорушення № 477/554/25 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною 1 статті 164 КУпАП.

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення від 20 березня 2025 року, серії ПП, 009465, та встановлено під час розгляду справи, - 20 березня 2025 року близько 10-20 години на автодорозі Н-14 «Олександрівка-Кропивницький-Миколаїв», 234 км, біля с. Капустине Миколаївського району Миколаївської області, здійснив господарську діяльність, а саме перевезення пасажирів автобусом марки «Мерседес-Бенц», державний номер НОМЕР_1 , без державної реєстрації як суб'єкт господарювання, визначених частиною 2 статті 19, частини 7 статті 58 Господарського кодексу України, та без державної ліцензії з певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, відповідно до статті 7 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності».

Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за частиною 1 статі 164 КУпАП.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, про дату та час розгляду справи судом повідомлений своєчасно за місцем проживання. Через його неявку судовий розгляд неодноразово відкладався.

Судом зроблений запит до Центрально-південного міжрегіонального управління ДМС щодо місця реєстрації особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Судові повістки про місце, дату та час розгляду справи судом направлені за місцем його реєстрації.

Під час складання протоколу ОСОБА_1 був присутній, але від відпису відмовився.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, була присутня при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, була повідомлена про розгляд справи Вітовським районним судом Миколаївської області.

Рішенням Європейського суду з прав людини від 03 квітня 2008 року у справі «Пономарьов проти України» наголошено, що сторони в розумні інтервали часу мають вжити заходи, щоб дізнатися про стан відомого їм судового провадження.

Відповідно до статті 268 КУпАП явка особи при розгляді цієї справи не визначена як обов'язкова.

З огляду на вказане, вважаю за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Вивчивши та проаналізувавши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до наступного висновку.

Адміністративна відповідальність за частиною 1 статті 164 КУпАП настає за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).

Згідно зі статтею 3 ГК України під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

Відповідно до частини 1, пункту 1 частини 2 статті 55 ГК України, суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.

Суб'єктами господарювання є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

Разом з тим матеріали справи не містять доказів того, що ОСОБА_1 здійснював господарську діяльність - надавав послуги.

Так, у протоколі вказано долучення фото-відео матеріалів, водночас будь-якого DVD-диску з відеоматеріалами матеріали справи не містять. До протоколу про адміністративне правопорушення долучені лише фото водійського посвідчення, документів на автомобіль, а також фото самого транспортного засобу.

Крім цього, у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено, кому саме ОСОБА_1 надавав послуги з перевезення пасажирів та яку виручку він отримав від надання цих послуг.

Матеріали справи не містять відповідних даних та доказів на підтвердження вищезазначеного.

Таким чином, аналізуючи вищенаведене, слід дійти висновку, що у протоколі про адміністративне правопорушення, №ПП, 009465 від 20 березня 2025 року, відсутні докази на підтвердження дій, що ставляться особі у провину, а саме: надання послуг з перевезення пасажирів, не маючи на це ліцензії.

Крім цього, господарська діяльність передбачає систематичну реалізацію та одержання прибутку від перевезення пасажирів, в свою чергу матеріали справи не містять відповідних доказів. Відсутні будь-які письмові пояснення свідків з цього приводу.

З огляду на протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 ставиться у провину вчинення дій одноразово - 20 березня 2025 року, в той час, як господарська діяльність передбачає вчинення систематичних дій та протягом певного періоду.

Таким чином, виходячи із зазначеного, вбачається, що викладена фабула адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 164 КУпАП, не відповідає кваліфікуючим ознакам адміністративного правопорушення, які зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення, що інкримінується ОСОБА_1 .

Статтею 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Статтею 252 КУпАП України визначено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно зі статтею 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Відповідно до вимог статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Матеріали справи містять лише протокол про адміністративне правопорушення, копію посвідчення водія ОСОБА_1 , копію технічного паспорту та фото автомобіля. З огляду на технічний паспорт автомобіля, то він належить ОСОБА_2 .

Таким чином, враховуючи вищевикладене, приходжу до висновку щодо відсутності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного порушення, передбаченого частиною 1 статті 164 КУпАП, оскільки належних та допустимих доказів, які підтверджують зайняття ним господарської діяльності не надано.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.

Керуючись статтями 247, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі щодо притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 164 КУпАП, закрити за відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена через Вітовський районний суд Миколаївської області до Миколаївського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя В.В.Полішко